Рішення від 19.12.2025 по справі 520/23669/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 року Справа № 520/23669/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, у якому просить:

- визнати протиправним дії головного управління Національної гвардії України щодо невнесення в довідку № 27/13/4-2355 від 20.06.2025 станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відсотковому розмірі;

- зобов'язати головного управління Національної гвардії України скласти та подати до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом 01 січня 2023 року, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 15.03.2018 № 200, визначити розміри надбавки за особливості проходження служби 50 відсотків від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії 250 відсотків від посадового окладу, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік та розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених ст. 7 закону України про Державний бюджет України, відповідно на 2023 рік для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що на виконання рішення суду позивачу видано нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023. Попри те, складові такої довідки, а саме розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії вказано невірно та не відповідає середнім розмірам за відповідною посадою виплачених станом на 01.01.2023. Вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, у зв'язку із чим просить зобов'язати останнього до вчинення дій.

Відповідачем подано до суду відзив, який містить заперечення на позов. Наводить аргументи про те, що Пунктом 3 Порядку № 45 передбачено, що на підставі списків Уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Відповідач вважає, що може підготувати і надіслати оновлену довідку для перерахунку пенсії Позивача тільки на підставі списку головного управління Пенсійного фонду України, оскільки в ньому зазначаються складові для розрахунку пенсії. Відтак відповідач не зобов'язаний готувати і надсилати оновлену довідку за зверненням позивача як фізичної особи. Також відповідач зазначив, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-XII, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України. Саме цьому органу державної влади законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Відповідач звертає увагу суду, що у зазначений позивачем період рішень Кабінету Міністрів України про збільшення грошового забезпечення/запровадження нових видів грошового забезпечення у розумінні Порядку № 45 не приймалось. Це виключає можливість підготовки відповідачем оновленої довідки про грошове забезпечення позивача. Таким чином, є відсутніми правові підстави для оформлення оновленої довідки про грошове забезпечення позивача через відсутність рішення КМУ про збільшення грошового забезпечення (запровадження нових видів грошового забезпечення) за відповідною або аналогічною посадою та військовим званням. Разом із тим, наводить аргументи про застосування шестимісячного строку звернення до суду із цим позовом. Просить позов залишити без розгляду.

Ухвалою судді від 09.09.2025 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін. Зобов'язано відповідача надати відомості про середні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, що фактично виплачені за посадою, яку обіймав ОСОБА_1 на момент звільнення, станом на 01.01.2023.

13.11.2025 ухвалою судді адміністративний позов залишено без руху для усунення недоліків викладених у мотивувальній частині цієї ухвали.

24.11.2025 ухвалою суду клопотання представника позивача про заміну неналежного відповідача у справі 520/23669/25 - задоволено. Замінено неналежного відповідача у справі 520/23669/25 головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на належного відповідача головне управління Національної гвардії України. Розгляд справи розпочато спочатку. Витребувано у відповідача докази, а саме відомості про середні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, що фактично виплачені за посадою, яку обіймав ОСОБА_1 на момент звільнення, станом на 01.01.2023.

Відтак розгляд і вирішення адміністративної справи проводиться за правилами письмового провадження на підставі матеріалів справи.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного з огляду на таке.

Позивач перебуває на обліку у головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 у справі № 520/25445/24, зокрема, зобов'язано Головне управління Національної гвардії України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 роки у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб. звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30,08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2481,00), встановленого законом на 01.01.2022 рік, шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн), встановленого законом на 2023 р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2022 та 2023 роки, для здійснення перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 та з 01 лютого 2023 року.

На виконання вищевказаного рішення суду відповідачем підготовлено та направлено до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку від 20.06.2025 № 27/13/4-2355 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, в якій зазначено, зокрема, надбавку за особливості проходження служби 50 відс. та премію 86,6648 відс.

Позивач, вважає, що зміст довідки у визначенні розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, суперечить положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Отже спірні правовідносини, які виникли між сторонами, стосуються правильності зазначення відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії розміру надбавки за особливості проходження служби та премії.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45, який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-XII, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Так, судом встановлено, що відповідачем на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 по справі № 520/25445/24 було оформлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 за посадою - "командир 2-го відділення 2-го зенітного взводу 2-ї зенітної батареї зенітного ракетного дивізіону військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України" від 20.06.2025 № 27/13/4-2355, в якій зазначено наступні відомості: посадовий оклад - 4430,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням (сержант) - 1130,00 грн; надбавка за вислугу років 25 відс. - 1390,00 грн; надбавка за особливості проходження служби - 50 відс. - 3475,00 грн; премія - 86,6648 відс. - 3839,25 грн. Усього 14264,25 грн.

Позивач не погодився зі змістом наведеної довідки, зокрема, в частині визначення надбавки за особливості проходження служби в розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та визначення премії в розмірі 86,6648 відс., оскільки вважає, що премія має бути визначена в розмір 250 %.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п. 5 Постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 21 Закону України від 13.03.2014 № 876-VII «Про Національну гвардію України» військовослужбовці Національної гвардії України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", цього Закону, інших актів законодавства.

Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії України (далі - військовослужбовці), які обіймають посади в Головному управлінні Національної гвардії України, територіальних управліннях, з'єднаннях, військових частинах (підрозділах), вищих військових навчальних закладах, навчальних військових частинах (центрах), базах, закладах охорони здоров'я та установах Національної гвардії України (далі - військові частини) визначені Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 15.03.2018 № 200 (далі за текстом - Інструкція № 200, в редакції від 18.02.2022, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 2 розділу І Інструкції № 200 грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно із положеннями п.п. 1, 2 розділу VIІІ Інструкції № 200 особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Військовослужбовцям, зазначеним у пункті 1 цього розділу, залежно від якості, складності, інтенсивності, обсягу, важливості та умов військової служби розмір надбавки за особливості проходження служби може збільшуватися до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Перелік посад (підрозділів), за якими встановлюється і виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, установлюється наказом командувача Національної гвардії України.

Розділом XVII Інструкції № 200 визначено порядок преміювання осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом.

Командири (начальники) військових частин Національної гвардії України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби. Преміювання здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого, враховуючи специфіку та особливості виконання покладених завдань на військову частину. Розміри премії встановлюються за рішенням командувача Національної гвардії України з урахуванням наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, та особливостей проходження служби. (п. 1, 2 Розділу XVII Інструкції № 200)

Разом з тим, суд зазначає, що Постанова № 704 та Інструкція № 200 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати премії.

Чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірного додаткового виду грошового зобов'язання, який враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.

Суд зазначає, що аналіз приписів пункту 5 Порядку №45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Так, у випадку позивача, розмір надбавки та особливості проходження служби та премії мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію.

Вказані висновки суду узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 05.03.2024 у зразковій справі № 380/19324/23, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024.

Для з'ясування обставин справи ухвалою суду від 24.11.2025 витребувано в головного управління Національної гвардії України докази, а саме відомості про середні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, що фактично виплачені за посадою, яку обіймав ОСОБА_1 на момент звільнення, станом на 01.01.2023.

Відповідач згідно поданої до суду заяви на виконання вимог ухвали суду зазначив, що станом на 01.01.2023 за аналогічною посадою, з якої ОСОБА_1 звільнявся зі служби, виплачувались: надбавка за особливості проходження служби у середньому розмірі до 50% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років; премія у середньому розмірі до 255% від посадового окладу. Зазначені розміри надбавки за особливості проходження служби та премії виплачувались у відсотках до посадового окладу та окладу за військовим званням, що визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 1 січня 2018 року (1762 грн) на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі, якби посадовий оклад та оклад за військовим званням визначались, враховуючи розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2023 року, то розміри додаткових видів грошового забезпечення за вказаною посадою становили би: надбавка за особливості проходження служби у середньому розмірі до 50% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років; премія у середньому розмірі до 86,6648% від посадового окладу.

Так, зважаючи на обставини справи, положення Інструкції № 200, згідно яких вказано, що надбавка за особливості проходження служби визначається за загальним правилом у розмірі до 50 %, а також пояснення відповідача щодо того, що середній розмір надбавки за особливості проходження служби за посадою позивача становив до 50 % суд доходить висновку, що відповідачем правомірно вказано в довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 відомості щодо надбавки за особливості проходження служби в розмірі 50 %, а відтак позовні вимоги в цій частині не обґрунтовані та не підлягають задоволенню, адже права позивача відповідачем не порушені.

Разом з тим, під час розгляду справи відповідач не довів правомірності своїх дій щодо зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 премії в розмірі 86,6648 %.

Жодних доказів, що такий показник є середнім, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії позивача, відповідачем до суду не подано. Судом таких обставин також не встановлено.

Суд зазначає, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону.

Розмір цієї складової грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.

Виходячи з положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 така щомісячна виплата як премія має бути зазначена у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Відповідач не довів дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 та правильність визначення у цій довідці відсоткових розмірів премії (86,6648 %).

Таким чином, суд вважає протиправними дії відповідача щодо зазначення в довідці від 20.06.2025 № 27/13/4-2355, виданій на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 по справі № 520/25445/24, відсоткового розміру щомісячної премії - 86,6648%.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд зазначає, що спосіб захисту має враховувати суть порушення, допущеного суб'єктом владних повноважень - відповідачем, а тому суд має обрати спосіб захисту права, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

При зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який міг би відновити його становище та захистити порушене, на його думку, право.

Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тому ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам. Застосування судом того чи іншого способу захисту має приводити до відновлення порушеного права позивача без необхідності повторного звернення до суду.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд враховує, що відповідно до доводів відповідача премія за посадою позивача становила до 250 %. Конкретного розміру премії за посадою позивача станом на 01.01.2023 відповідачем не повідомлено. За доводами позивача, такий розмір премії не може бути менше 250 % (тарифний розряд 9), що підтверджується додатком 2 до розпорядження командувача Національної гвардії України від 01.03.2022 №Р-12.

Крім того, відповідно до інформаційної довідки від 02.08.2024 №739 про розмір грошового забезпечення за посадою "Командир відділення зенітного артилерійського взводу зенітної артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_1 " у військовому званні "сержант" премія станом на 01.01.2023 за тарифним розрядом 9 становить 250%.

Враховуючи наведене вище, суд прийшов висновку про те, що відповідачем неправомірно видано позивачу довідку на виконання судового рішення зазначено відомості про розмір премії, який не відповідає розміру за прирівняною посадою станом на 01.01.2023, а відтак таки дії відповідача слід визнати протиправними.

З метою ефективного захисту порушеного права позивача суд прийшов виставку про зобов'язання відповідача підготувати та подати до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 у якій вказати щомісячну премію в розмірі 250 % посадового окладу, які розраховуються із прожиткового мінімуму встановленого станом на 01 січня 2023 року (2684,00 грн), встановлених статтями 7 законів України про Державний бюджет України, відповідно на 2023 рік, для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року;

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

Щодо клопотання відповідача про застосування до спірних правовідносин шестимісячного строку звернення до суду із цим позов, яке викладено у відзиві на позов, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої, другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно із частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до статті 51 Закону № 2262-ХІІ при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до правової позиції викладеної у постанові Верховного Суду від 12.12.2023 у справі № 380/1907/23 відступив від висновку щодо застосування положень частини 2 статті 122 КАС України у подібних правовідносинах, відповідно до якого про порушення свого права на перерахунок пенсії, у тому числі й відсутності сформованої довідки як складової в алгоритмі згаданого перерахунку, позивач повинен був дізнатися 1 січня відповідного року, та дійшов наступних висновків: "Видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами, зазначеними в пункті 2 Порядку № 45, є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Згідно із частиною третьою статті 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Тому до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений частиною другою статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до адміністративного суду. Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм частини третьої статті 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії." За таких обставин та сформованої практики Верховного Суду, висновки суду апеляційної інстанції про пропуск позивачем строку звернення до суду, встановлений частиною 2 статті 122 КАС України, ґрунтуються на неправильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, оскільки застосований судом підхід матиме наслідком неможливість реалізувати позивачем передбачене статтею 51 Закону № 2262-ХІІ право на перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 07 червня 2024 року (справа № 440/9726/22).

З огляду на викладене у суду відсутні підстави щодо застосування строку звернення до суду із адміністративним позовом, адже такі спірні правовідносини щодо видачі довідки для перерахунку пенсії не обмежуються строком звернення до суду у відповідності до ст. 122 КАС України.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, розподіл судових витрат у відповідності до ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 241-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії головного управління Національної гвардії України щодо зменшення в довідці від 20.06.2025 № 27/13/4-2355 станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 премії у відсотковому розмірі.

Зобов'язати головне управління Національної гвардії України підготувати та надати до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 15.03.2018 № 200 вказати щомісячну премію в розмірі 250 % посадового окладу, які розраховуються із прожиткового мінімуму встановленого станом на 01 січня 2023 року (2684,00 грн), встановлених статтями 7 законів України про Державний бюджет України, відповідно на 2023 рік, для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року;

В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;

відповідач Головне управління Національної гвардії України, місцезнаходження - місто Київ, вулиця Хороброго Святослава, будинок № 9-А, код ЄДРПОУ 08803498.

Повне судове рішення складено та підписано суддею 19.12.2025.

Суддя М. І. Садова