Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
19 грудня 2025 року Справа № 520/35373/24
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області (вул. Визволителів, буд. 6,смт. Солоницівка, Харківський район, Харківська область,62370, код ЄДРПОУ 04398821) про визнання протиправними та скасування рішень,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- Визнати незаконним та скасувати рішення № 14 Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області ХХV сесії VIII скликання від 03.12.2021 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки населених пунктів смт. Солоницівка , с.Подвірки , с.Сіряки, с.Куряжанка Солоницівської селищної ради Харківського районну Харківської області» ; а також Рішення № 55 L сесії VIII скликання від 16.03.2023 року Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області « Про внесення змін до рішення № 14 Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області ХХV сесії VIII скликання від 03.12.2021 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки населених пунктів смт. Солоницівка , с.Подвірки , с.Сіряки, с.Куряжанка Солоницівської селищної ради Харківського районну Харківської області».
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в зщадоволені позовних вимог.
Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 30.11.2020 року позивачу, ОСОБА_1 було передано в оренду земельну ділянку кад № 6322057602:00:000:0137, категорія земель : землі житлової та громадської забудови , за адресою вул Сумський шлях 2 Ж с.Подвірки , площею 0,0885 га , нормативна грошова оцінка була визначена в сумі 56 710,80 грн ( яка визначена на 15.09.2020 року з урахуванням коефіцієнту індексації 1,897) , розмір орендної плати визначений в сумі 12% від нормативної грошової оцінки , що складало 6 805,30 грн на рік ( копія договору додається).
Вказана сума була сплачена позивачем за 2020,2021,2022 рік, проте в 2024 році було повідомлено про те, що нормативна грошова оцінка змінилася і визначена тепер в сумі 631 139,85 грн ( тобто майже в 11 разів у сторону збільшення) , і оренда плата тепер становить 75 736,78 грн на рік ( тобто майже в 11 разів вище, ніж передбачено договором).
Про те, шо нормативна оцінка землі змінилася і виросла у майже 11 разів позивачу стало відомо з листа № 02-22/3605 від 25.06.2024 року ( копія листа додається).
Так, вказаним листом було зазначено про те, що Рішенням Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області № 14 ХХV сесії VIII скликання від 03.12.2021 року було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів смт. Солоницівка , с.Подвірки, с.Сіряки , с.Куряжанка Солоницівської селищної ради Харківського районну Харківської області.
Так, відповідно до п.1. даного Рішення була затверджена середня базова вартість одного квадратного метра землі , в тому числі с.Подвірки, яка складала 149,07 грн м.кв. П.2. даного Рішення визначав грошову оцінку 1 кв.м. землі , з урахуванням функціональних коефіцієнтів по найвищому з показників зональності, в тому числі:
С.Подвірки
Землі житлової забудови 178,88 грн за 1 кв.метр
Землі громадської забудов-125,22 грн за 1 кв.метр
Землі технічної інфраструктури -116,27 грн за 1кв.метр
Землі комерційного використання -447,20 грн за 1 кв.метр
Землі промисловості-214,66 грн за 1 кв.метр
Землі рекреаційного призначення -89,44 грн за 1 кв.м
А також було зазначено про те, що дані нормативні грошові оцінки вводяться в дію з 01.01.2023 року , а Рішення № 7 від 11.04.2013 року ХХХVІІ сесії VI скликання « Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки населених пунктів Солоницівської селищної ради» з 01.01.2023 року визнано таким , що втрачає чинність.
В подальшому , у вищезазначене Рішення № 14 було внесено зміни Рішенням № 55 L сесії VIII скликання від 16.03.2023 року, а саме п.2. рішення був доповнений п.2.1. де визначалися показники для земель с/г призначення за найнижчими зональності.
Також листом № 02-2/3605 від 25.06.2024 року зазначалося , що відповідно до витягу із технічної документації нормативної грошової оцінки № НВ 9940864842024 станом на 2024 рік вартість ділянки кад. № 6322057602:00:000:0137, площею 0,0885 га складає 631 139,85 грн.
Тексти оспорюваних рішень було надіслано листом № 02-28/55 від 10.12.2024 року на запит адвоката
Позивач вважає вищевказані рішення № 14 Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області ХХV сесії VIII скликання від 03.12.2021 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки населених пунктів смт. Солоницівка , с.Подвірки , с.Сіряки, с.Куряжанка Солоницівської селищної ради Харківського районну Харківської області» , а також внесення змін до нього Рішенням № 55 L сесії VIII скликання від 16.03.2023 року незаконними, та таким, що підлягає визнанню нечинними, виходячи з того, що оскаржувані рішення прийняті не у спосіб, що визначений Конституцією та законами України, тому звернулися до суду з адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із положеннями статей 15 та 18 Закону України від 11.11.2003 № 1378 «Про оцінку земель» (далі - Закон № 1378) підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Положеннями статті 15 Закону № 1378 встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.
Згідно із положеннями пункту 3 частини 1 статті 15 Закону України від 06.10.1998 № 161 «Про оренду землі» істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.
При цьому, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Відповідно до положень статті 18 Закону №1378 нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності, та проводиться не рідше один раз для земельних ділянок:
розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення на 5 - 7 років;
розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення на 5 - 7 років;
несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
За результатами, нормативної грошової оцінки земельних ділянок на підставі положень статті 20 Закону № 1378 складається технічна документація із землеустрою, відповідно до вимог Закону України від 22.05.2003 № 858 «Про землеустрій» (далі - Закон № 858).
Замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі (стаття 26 Закону № 858).
Розробниками технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок є особи, які згідно із Законом України «Про землеустрій» мають право на здійснення діяльності у сфері землеустрою (стаття 7 Закону № 1378).
Статтею 26 Закону № 858 («Про землеустрій») встановлено, що розробниками документації із землеустрою є юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою, та фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами- землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
Згідно зі статтею 28 цього ж Закону розробники документації із землеустрою за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією, несуть відповідальність, передбачену договором і законом.
Заходи, передбачені затвердженою в установленому порядку документацією із землеустрою, є обов'язковими для виконання органами державної влади та органами місцевого самоврядування, власниками землі, землекористувачами, у тому числі орендарями (стаття 20 Закону № 1378).
Суд звертає увагу, що відповідно до Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок підлягає обов'язковій державній експертизі, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, що подається платником податку до контролюючому органу за місцезнаходженням та місцем розташування земельної ділянки разом із декларацією такого платника податку, з уточненою інформацією про площу земельної ділянки, а також відомості про наявність земельних ділянок (стаття 20 Закону № 1378, статті 288 та 295 Податкового кодексу України).
Отже, входячи з положень Земельного та Податкового кодексів України, Законів України «Про оцінку земель», «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», «Про землеустрій» органи місцевого самоврядування виступають лише замовниками робіт з нормативної грошової оцінки земельних ділянок та на пленарних засіданнях лише затверджують технічну документацію з нормативної грошової оцінки землі, розроблену у відповідності до вимог чинного законодавства.
Тому, рішення органів місцевого самоврядування про затвердження нормативної грошової оцінки населеного пункту, а саме: рішення №14 ХХV сесії Солоницівської селищної ради від 03.12.2021 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів смт Солоницівка, с. Подвірки, с. Сіряки, с. Куряжанка Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області» та рішення №55 L сесії Солоницівської селищної ради від 16.03.2023 року «Про внесення змін до рішення XXV сесії Солоницівської селищної ради VIІІ скликання від 03.12.2021 року №14 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів смт Солоницівка, с. Подвірки, с. Сіряки, с. Куряжанка Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області» не є регуляторними актами в розумінні Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Отже, твердження Позивача про порушення процедури підготовки та подальшого оприлюднення регуляторного акта є необґрунтованим, а Солоницівською селищною радою не допущено порушення процедури передбаченої Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» під час підготовки та прийняття оскаржуваних рішень.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області (вул. Визволителів, буд. 6,смт. Солоницівка, Харківський район, Харківська область,62370, код ЄДРПОУ 04398821) про визнання протиправними та скасування рішень,- залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сагайдак В.В.