Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
19 грудня 2025 року Справа № 520/8376/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування постанови,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- Визнати протиправними і скасувати постановку ОСОБА_1 на облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_2 (з порушенням ч. 3 ст. 33 ЗУ "Про військовий обов'язок...") та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 :
- виключити ОСОБА_1 з реєстру військовозобов'язаних;
- привести записи в Єдиному державному реєстрі у відповідність до тимчасового посвідчення № НОМЕР_3 (зняття з обліку 14.02.2017 р.).
- Визнати протиправним внесення до реєстру відомостей про порушення правил військового обліку та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 :
- вилучити цю інформацію з усіх систем обліку та розшуку.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
Відповідач повідомлений про розгляд справи своєчасно та належним чином, правом подання відзиву не скористався.
Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
02.02.2017 р. позивач, будучи ВПО з АР Крим був взятий на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_4 для проходження військово-лікарської комісії. Постановка на облік в ІНФОРМАЦІЯ_4 відбувалась на підставі довідки про взяття на облік тимчасово-переміщеної особи, де фактичною адресою проживання ОСОБА_1 була зазначена адреса в Шевченківському районі м. Харкова.
09.02.2017 р. ВЛК позивач був визнаний непридатним до військової служби у воєнний час за гр.II наказу МОУ №402 - 2008 року, що було оформлено протоколом №17 від 09.02.2017 року.
14.02.2017 р. згідно з записом у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_3 ОСОБА_1 було знято з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 .
14.02.2017 р. у зв'язку із зміною місця проживання позивача було взято на облік і одночасно було знято з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 у зв'язку з непридатністю до військової служби.
В подальшому позивач знову змінив місце мешкання і 16.08.2017 року на підставі наявних військово-облікових документів було зареєстровано місце проживання в Київському районі м. Харкова.
В 2022 позивач бажав зробити закордону поїздку та отримав відмову ДПСУ у перетині кордону, оскільки його військово-облікові документи не дозволяли перетинати кордон, через те, що з невідомих йому причин, особа яка вносила зазначені дані у його військово-облікові документи не внесла фразу «з виключенням з військового обліку».
У 2022 році після особистого відвідування ІНФОРМАЦІЯ_2 позивач отримав від начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 лист щодо надання документів стосовно виключення з військового обліку в якому було зазначено, що всі документи стосовно ОСОБА_1 було знищено внаслідок ракетного обстрілу ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Додаток №1 лист від 04.10.2022 р. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2
01 березня 2024 року з метою внесення змін до його документів в частині зазначення виключення з військового обліку позивач звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 . Відповіді на своє звернення він не отримав.
У червні 2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_8 у зв'язку з ігноруванням звернення громадянина.
Позивач отримав повістку №1828857 з проханням з'явитися о 14:00 23.01.2025 року за адресою АДРЕСА_3 для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Можливості прибути в запропонований час в позивача не було, оскільки лист був доставлений за адресою отримання пізніше зазначеної в повістці дати прибуття до ТЦК.
Крім того в цей час позивач перебував на стаціонарному лікуванні в одній з клінік м.Києва, що підтверджується лікарняним листом на період з 24.01.2025 р. до 04.02.2025 р. Додаток №2 Трек листа з повісткою на сайті Укрпошти Додаток №3 Копія лікарняного листа. Позивач не мав обов'язку прибувати до ТЦК не за місцем мешкання та реєстрації.
Ці причини неявки за повісткою позивач зазначив в Заяві на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , яку ІНФОРМАЦІЯ_10 отримав 30.01.2025 р.
Додаток №4 Копія заяви на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №5 Підтвердження отримання заяви ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно нього було проставлено відмітку щодо порушення військового обліку з 02.02.2025 р.
ІНФОРМАЦІЯ_11 склав на позивача обліково-послужну картку військовозобов'язаного в єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» згідно якої позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 з 02.02.2017 р. по теперішній час.
Про даний факт позивач дізнався з відповіді ІНФОРМАЦІЯ_12 на його звернення від 24.09.2024 р на ім'я командувача сухопутних військ ЗСУ генерал-лейтенанта ОСОБА_2 .
У своїй письмовій відповіді від 24.02.2025 р., яку позивач отримав листом Укрпошти 16.03.2025р., ІНФОРМАЦІЯ_13 стверджує, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Крім того, 25.01.2025 р. о 17:00 позивач отримав повістку №1828857 з проханням з'явитися за адресою АДРЕСА_3 для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Крім того в цей час позивач перебував на стаціонарному лікуванні в одній з клінік м.Києва, що підтверджується лікарняним листом на період з 24.01.2025 р. до 04.02.2025 р.
Не погоджуючись з вказаним, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до ч.8-9 ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби Документ сформований в системі безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Відповідно до п.1 Положення «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Частиною 1 ст. 12 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» реєстр ведеться в електронній формі з єдиною централізованою базою даних, яка містить персональні та службові дані всіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до ст. 9 цього ж Закону України призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру. За змістом ч.1 ст. 14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Згідно ч. 6 ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органи адміністрування Реєстру: 1) здійснюють аналітичну обробку даних; 2) забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Згідно з пунктом 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України № 560 від 16.05.2024 року, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Відповідно до пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 року, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Відповідно до пункту 82 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 (далі - Правила № 270) рекомендовані листи з позначкою «Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».
Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.
Для притягнення особи до адміністративної відповідальності за неявку до ТЦК необхідна сукупність обставин: 1) направлення судової повістки за адресою, повідомленою військовозобов'язаним під час оновлення даних чи адресою реєстрації військовозобов'язаного, та 2) відомості про спробу вручити таку повістку особі, що матиме наслідком або вручення повістки без подальшої явки, або не вручення з причин відмови отримати повістку, або з причин відсутності адресата за такою адресою.
Як зазначено Великою Палатою Верховного Суду у справі №800/547/17 від 25.04.2018: «направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним».
Суд наголошує, що чинне законодавство зобов'язувало позивача з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці для уточнення своїх персональних даних, або у найкоротший термін після закінчення лікарняного.
Держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити чи уточнив військовозобов'язаний свої персональні дані, але обов'язок такого уточнення покладається на військовозобов'язаного, яким є позивач.
Суд зазначає, що позивач не був позбавлений можливості з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_14 в інший час.
Факт отримання позивачем повістки не заперечується позивачем.
Відтак суд доходить висновку, що позовні вимоги слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування постанови,- залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сагайдак В.В.