Рішення від 19.12.2025 по справі 520/30095/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 року Справа № 520/30095/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення № 20001-104849523-2025-1 від 28.10.2025 головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначені пільг, які надані п.п. 4, 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 21.01.2025 на комунальні послуги, які надані учасникам бойових дії та членам їх сімей;

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пільги, які надані п.п. 4, 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 21.01.2025 на комунальні послуги, які надані учасникам бойових дії та членам їх сімей.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з 21.01.2025 набув право на отримання пільг з оплати житлово-комунальних послуг на підставі п.п. 4, 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у зв'язку з набуттям статусу «Учасник бойових дій». Також зазначає, що 20.08.2025 позивач завернувся до відповідача через засоби електронного зв'язку із заявою про внесення його даних щодо призначення та надання житлової субсидії. Однак позивачу не призначено пільги на оплату житлово-комунальних послуг з підстав подання не повного комплекту документів. Просить позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду відзив, який містить заперечення на позов. Наводить аргумент про те, що механізм надання громадянам пільг у грошовій формі визначено Порядком надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №373. 21.08.2025 до головного управління електронною поштою надійшло звернення позивача щодо призначення пільги на оплату житлово-комунальних послуг, зареєстроване за вх. №27224/Б-2000-25 від 21.08.2025. До звернення долучено заяву від 20.08.2025 та пакет документів, зокрема, посвідчення учасника бойових дій від 31.03.2025, виданого відділом персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 . Також відповідач зазначив, що надана заява заповнена у довільній формі та не відповідає чинному законодавству, особистий підпис ОСОБА_1 на заяві відсутній. Враховуючи вказане вище, за зверненням позивача щодо призначення пільги на оплату житлово-комунальних послуг прийнято рішення про відмову. Просить відмовити в задоволенні позову.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив в якому зазначив, що 20.08.2025 позивач завернувся до відповідача через засоби електронного зв'язку, з накладенням електронного цифрового підпису, із заявою про внесення його даних щодо призначення та надання житлової субсидії. На підтвердження вказаних фактів позивач додає скрін-копії доказів відправлення звернення з електронної адреси позивача на електронну адресу відповідача файлу з накладенням електронного цифрового підпису. Крім того позивач зазначив, що текст заяви про призначення пільг взятий з електронного ресурсу відповідача, який відповідає змісту та реквізитам форми заяви, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373.

Ухвалою суду від 19.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відтак розгляд і вирішення адміністративної справи проводиться за правилами письмового провадження на підставі матеріалів справи.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного з огляду на таке.

Суд установив, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого 31.03.2025.

Позивач через портал електронних послуг Пенсійного фонду України, 04.08.2025 подав заяву про внесення відомостей до Реєстру осіб, які мають право на пільги.

Позивач 20.08.2025 завернувся до відповідача через засоби електронного зв'язку, з накладенням електронного цифрового підпису, із заявою про внесення його даних щодо призначення та надання житлової субсидії за адресою його реєстрації та його доньки. Позивач просив призначити пільги на оплату житлово-комунальних послуг.

До вказаної заяви позивачем додано копії наступних документів, а саме: копію паспорта, копію довідки про ІПН, витяг про місце проживання, копію форми 6, копію посвідчення УБД, заяву про внесення відомостей в ЄДАРП, копію свідоцтва про народження дитини, витяг про місце проживання дитини, таблицю-реквізитів особистих рахунків за сплату споживаних комунальних послуг.

Однак рішенням № 20001-104849523-2025-1 від 28.10.2025 головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу не призначено пільги на оплату житлово-комунальних послуг з підстав подання не повного комплекту документів.

Не погоджуючись із рішенням відповідача щодо відмови позивачу у наданні пільг на оплату житлово-комунальних послуг як учаснику бойових дій, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом, що визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них є Закон України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі Закон №3551-XII).

Відповідно до ст. 5 Закону №3551-XII, учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Як передбачено статтею 12 Закону №3551-XII, учасникам бойових дій встановлено пільги, зокрема, 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю); 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання; 75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року №117 запроваджено Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги та затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Положення №117).

Згідно з п.8 Положення (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у разі зміни будь-яких відомостей, зазначених у пункті 2 цього Положення, що потребує коригування включеної до Реєстру інформації про пільговика, він або його законний представник, або дієздатний повнолітній член сім'ї пільговика, на якого поширюються пільги, повідомляє про це протягом 30 календарних днів органу Пенсійного фонду України.

При цьому, Положенням не передбачено можливості виключення з Реєстру інформації про пільговиків.

Постановою Кабінету Міністрів України №373 від 17.04.2019 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі - Порядок №373).

Визначено уповноваженим банком, який забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій безготівковій формі, акціонерне товариство Державний ощадний банк України.

Установлено, що пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються у грошовій безготівковій або готівковій формі до грудня 2022 включно.

Із січня 2023 пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються виключно у грошовій готівковій формі органами Пенсійного фонду України.

Пункт 1 Порядку №373 визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг, зокрема: на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньо-будинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме: - житлових послуг - послуг з управління багатоквартирним будинком; - комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами; на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньо-будинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку; на придбання твердого палива і скрапленого газу.

Відповідно до п. 3 Порядку №373, дія цього Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги згідно із Законами України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (крім військовослужбовців), «Про Службу безпеки України», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ», «Про ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», «Про бібліотеки і бібліотечну справу», «Про музеї та музейну справу», «Про захист рослин», «Про жертви нацистських переслідувань», «Про охорону дитинства», «Про соціальний захист дітей війни», «Про культуру», «Про освіту», «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою», Кодексом цивільного захисту України (крім осіб рядового і начальницького складу), Основами законодавства України про охорону здоров'я (далі - пільговики).

Згідно з п.5 Порядку №373, для розрахунку розміру пільги уповноваженому органу подається інформація: бюджетними установами, казенними підприємствами та комунальними некомерційними підприємствами, що утворюються у результаті реорганізації державних та комунальних закладів охорони здоров'я, - про працівників, які мають право на отримання пільги у поточному місяці з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї; об'єднаннями - про зміну внесків, платежів об'єднанню; управителями, виконавцями комунальних послуг - про наявність/відсутність, припинення надання комунальних послуг, зміну тарифів на житлово-комунальні послуги, плати за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньо-будинкових систем про надання комунальних послуг; виконавчими органами сільських, селищних, міських рад - про склад зареєстрованих/задекларованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб, а також про зміни, що відбулись у пільговика (реєстрація місця проживання, підключення житла до системи газо-, тепло-, електропостачання для опалення).

Пунктом 51 Порядку №373 визначено, що пільги на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення розраховуються у квітні та жовтні з урахуванням тривалості опалювального сезону з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Відповідно до п. 6 Порядку №373, на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця суму пільги: на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування; на придбання твердого палива і скрапленого газу виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, з урахуванням мінімальних норм забезпечення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості.

Зазначені розрахунки проводяться: структурними підрозділами з питань соціального захисту населення у вересні - листопаді 2022 р. до 25 числа, у грудні 2022 р. до 15 числа; органами Пенсійного фонду України - до 25 числа кожного місяця починаючи із січня 2023 року.

Для забезпечення нарахування пільг із січня 2023 року Пенсійним фондом України, державне підприємство «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» здійснює міграцію Реєстру станом на 1 січня 2023 року.

Пунктом 7 Порядку №373 визначено, що пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов'язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитих житлово-комунальних послуг з урахуванням суми пільги, виплаченої таким пільговикам готівкою.

Починаючи з січня 2023 року органи Пенсійного фонду України подають щомісяця до 27 числа управителям, об'єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 №1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України (далі Постанова №1041) визначено, що з 1 жовтня 2022 року виплату, а з 1 грудня 2022 року призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу забезпечує Пенсійний фонд України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 р. №1395 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу (далі Порядок №1395).

Пунктом 2 вказаного Порядку №1395 передбачено, що для взяття на облік і надання пільг за експериментальним проектом ветеран війни або один із членів його сім'ї, особа яких посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця, посвідченням особи, яка потребує додаткового захисту, або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України, крім довідки про звернення за захистом в Україні), або єДокументом, подають заяву про взяття на облік ветерана війни і надання пільг за експериментальним проектом за формою згідно з додатком. Згідно з пунктом 3 Порядку №1395, засобами Єдиної системи автоматично формуються (у разі їх відсутності)/оновлюються в Єдиному соціальному реєстрі, що є складовою Єдиної системи, соціальні реєстраційні картки всіх осіб, зазначених у спрощеній заяві.

Відповідно до положень пункту 4 Порядку №1395, інформація, зазначена у спрощеній заяві, поданій ветераном війни або одним із членів його сім'ї за допомогою засобів Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики, засобів веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільного додатка Пенсійного фонду України, до територіальних органів Пенсійного фонду України або уповноваженої посадової особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або обласної та Київської міської держадміністрації (військової адміністрації), посадової особи центру надання адміністративних послуг, що надійшла до Єдиної системи, автоматизовано опрацьовується засобами Єдиної системи у такій послідовності: 1) перевірка відомостей про перебування осіб, зазначених у спрощеній заяві, на обліку як отримувачів житлових субсидій через Реєстр отримувачів житлових субсидій, який є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру.

Відповідно до пункту 8 цього Порядку, територіальні органи Пенсійного фонду України на підставі відомостей, отриманих, зокрема, шляхом інформаційно-комунікаційного обміну з Єдиною системою, а також відомостей, передбачених пунктом 7 цього Порядку, поданих управителями, об'єднаннями, підприємствами, розраховують протягом п'яти робочих днів з урахуванням положень Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. №373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» (Офіційний вісник України, 2019 р., №36, ст. 1236; 2020 р., №3, ст. 161), розмір суми пільги, інформація про що надсилається для формування виплатних документів та здійснення подальших виплат пільговику.

Суд установив, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого 31.03.2025.

Позивач через портал електронних послуг Пенсійного фонду України, 04.08.2025 подав заяву про внесення відомостей до Реєстру осіб, які мають право на пільги.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач неодноразово звертався до відповідача через електронний кабінет, однак вказаний ресурс не реєстрував звернення позивача.

Також позивач зазначив, що особисто прибути до найближчого відділення Пенсійного фонду України або Центру надання адміністративних послуг позивач не має можливості у зв'язку з умовами військової служби, що підтверджено копією довідки від 20.10.2025 №1103/2279 Військової частини НОМЕР_3 про те, що старший матрос ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації в військовій частині НОМЕР_3 .

Позивач 20.08.2025 завернувся до відповідача через засоби електронного зв'язку із заявою про внесення його даних щодо призначення та надання житлової субсидії з накладенням електронного цифрового підпису.

На підтвердження вказаних фактів позивач додає скрін-копії доказів відправлення звернення з електронної адреси позивача на електронну адресу відповідача файлу з накладенням електронного цифрового підпису, копія якого наявна в матеріалах справи.

До вказаної заяви позивачем додано копії наступних документів, а саме: копію паспорта, копію довідки про ІПН, витяг про місце проживання, копію форми 6, копію посвідчення УБД, заяву про внесення відомостей в ЄДАРП, копію свідоцтва про народження дитини, витяг про місце проживання дитини, таблицю-реквізитів особистих рахунків за сплату споживаних комунальних послуг.

Однак рішенням № 20001-104849523-2025-1 від 28.10.2025 головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу не призначено пільги на оплату житлово-комунальних послуг з підстав - документи для надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу подано не в повному обсязі.

Оцінюючи правомірність прийняття оскаржуваного акту суд виходить з наступного.

Відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру» від 17 лютого 2022 №2073-IX (далі - Закон №2073) адміністративний орган розглядає і вирішує справи, віднесені до його відання законом (предметна компетенція) (ч.1 ст.21 Закону №2073). Особа має право в порядку, встановленому цим Законом, подати до адміністративного органу заяву з вимогою прийняти адміністративний акт з метою забезпечення реалізації її права, свободи або законного інтересу, виконання нею визначеного законом обов'язку, якщо вважає, що розгляд і виконання такої вимоги належить до компетенції адміністративного органу (ч.1 ст.38 Закону №2073). Заява подається в усній чи письмовій формі (ч.1 ст.39 Закону №2073). Заява в письмовій формі може бути подана до адміністративного органу шляхом особистого звернення, надіслана поштовим відправленням або подана в електронній формі, у тому числі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (ч.2 ст.41 Закону №2073).

Відповідно до ст.69 Закону України №2073-IX за результатами розгляду справи адміністративний орган у межах своїх повноважень приймає адміністративний акт, вимоги до форми і змісту якого встановлені ст.70 і ст.71 Закону України №2073-IX.

Статтею 71 Закону України №2073-IX визначено, що письмовий адміністративний акт або усний адміністративний акт, підтверджений у письмовій формі, складається із вступної, мотивувальної, резолютивної та заключної частин. У вступній частині зазначаються найменування адміністративного органу, дата прийняття адміністративного акта та його реєстраційний номер, відомості в обсязі, достатньому для встановлення особи адресата адміністративного акта, та його контактні дані. Мотивувальна частина адміністративного акта складається згідно з вимогами цього Закону. У резолютивній частині адміністративного акта зазначається суть прийнятого за результатами розгляду справи рішення. Крім того, можливе викладення додаткових положень, визначених цією статтею. У заключній частині зазначаються строк набрання адміністративним актом чинності та спосіб визначення такого строку. В адміністративному акті, який негативно впливає на право, свободу чи законний інтерес особи або покладає на неї певний обов'язок, зазначаються строки і порядок його оскарження (у тому числі найменування та місцезнаходження адміністративного органу, який є суб'єктом розгляду скарги, та вид суду, до якого особа може подати позов). У разі якщо подання скарги чи пред'явлення позову не зупиняє дію адміністративного акта, у заключній частині повинна міститися вказівка на такий винятковий правовий наслідок з посиланням на правові підстави для такого винятку.

Крім того, статтею 72 Закону України №2073-IX встановлено вимоги до мотивування (обґрунтування) адміністративного акта. Зокрема, ч.2 ст.72 Закону України №2073-IX визначено, що у мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються: 1) дата подання заяви або скарги та стислий зміст вимоги, що в ній міститься (у разі прийняття акта за заявою або скаргою особи); 2) фактичні обставини справи; 3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи; 4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу; 5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин.

Частиною 5 ст.72 Закону України №2073-IX встановлено, що відсутність в адміністративному акті мотивувальної частини, складеної відповідно до вимог цього Закону, має наслідки, встановлені цим Законом.

З огляду на це, зважаючи на вимогу статті 72 Закону України №2073-IX щодо змісту адміністративного акту, суд констатує, що оскаржуване рішення повинно містити всі відомості, визнані законом як обов'язкові, а також відповідне мотивування (обґрунтування) прийняття такого акту.

Як вбачається з рішення № 20001-104849523-2025-1 від 28.10.2025 головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу не призначено пільги на оплату житлово-комунальних послуг з підстав - документи для надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу подано не в повному обсязі.

Крім того, суд звертає увагу, що у відзиві на позов пенсійним органом зазначено зовсім інші підстави відмови, а саме: надана заява заповнена у довільній формі та не відповідає чинному законодавству, особистий підпис ОСОБА_1 на заяві відсутній.

Оцінюючи зміст мотивувальної частини оскаржуваного рішення суд зазначає, що висновки відповідача не підтверджується доказами та іншими матеріалами справи.

Доводи відповідача, викладені у відзиві, відхиляються судом оскільки такої інформації не вказано в мотивувальній частині оскаржуваного рішення.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач неодноразово звертався до відповідача через електронний кабінет, однак вказаний ресурс не реєстрував звернення позивача.

Також позивач у позовній заяві зазначив, що особисто прибути до найближчого відділення Пенсійного фонду України або Центру надання адміністративних послуг позивач не має можливості у зв'язку з умовами військової служби, що підтверджено копією довідки від 20.10.2025 №1103/2279 Військової частини НОМЕР_3 про те, що старший матрос ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації в військовій частині НОМЕР_3 .

Крім того, позивач у відповіді на відзив надав скрін-копії доказів відправлення заяви з електронної адреси позивача на електронну адресу відповідача з накладенням електронного цифрового підпису.

Суд зазначає, що заява заповнена у довільній формі не перешкоджає відповідачу розглянути таку заяву разом з наданими до неї документами та надати вмотивовану відповідь.

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність вмотивованості висновків адміністративного акту.

З вказаного суд дійшов висновку про те, що мотивувальна частина оскаржуваного рішення не відповідає вимогам ч.2 ст.72 Закону України №2073-IX, оскільки не містить змісту документів та всіх відомостей, які були враховані під час розгляду справи, не має належних посилань на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу, а також не конкретизовано яких саме документів не вистачає для надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу.

Неналежне викладення змісту мотивувальної частини адміністративного акту трактується як відсутність мотивувальної частини, яка б відповідала вимогам ч.2 ст.72 Закону України №2073-IX.

Згідно з ч.3 ст.85 Закону України №2073-IX у разі якщо адміністративний акт не містить мотивувальної частини, у випадку, якщо відповідно до цього Закону вона є обов'язковою, такий акт скасовується.

Згідно з п.п. 1, 3 ч.1 ст.4 Закону України "Про адміністративну процедуру" принципами адміністративної процедури є: верховенство права, у тому числі законності та юридичної визначеності; обґрунтованість.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З вищевикладеного випливає, що відповідач діяв не дотримуючись принципів адміністративної процедури, зокрема верховенства права, у тому числі законності та юридичної визначеності; обґрунтованість та без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване оскаржуване рішення. Зважаючи на вказане, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 28.10.2025 № 20001-104849523-2025-1 є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пільги, які надані п.п. 4, 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 21.01.2025 на комунальні послуги, які надані учасникам бойових дії та членам їх сімей, суд прийшов наступного.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у Постанові від 21 березня 2019 року у справі №817/498/17 наголосив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Відповідно до ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Згідно з ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Згідно з пунктом 4 Порядку №373, право на отримання пільг, встановлених законами України, з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї визначається органами Пенсійного фонду України - відповідно до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 389 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 49, ст. 1570).

Враховуючи, що відповідачем в оскарженому рішенні не досліджено питання щодо призначення пільги позивачу в контексті перевірки середньомісячного сукупного доходу сім'ї, тощо, відповідно до Порядку №373 та неналежно виконано відповідачем повноважень щодо розгляду заяви, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача у даному випадку є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг від 20.08.2025, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, розподіл судових витрат у відповідності до ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 20001-104849523-2025-1 від 28.10.2025 головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначені пільг, які надані п.п. 4, 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 21.01.2025 на комунальні послуги, які надані учасникам бойових дії та членам їх сімей.

Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг від 20.08.2025, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ;

відповідач головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, місцезнаходження - місто Харків, майдан Свободи, 5, код ЄДРПОУ 14099344.

Повне судове рішення складено та підписано суддею 19.12.2025.

Суддя М. І. Садова