Ухвала від 19.12.2025 по справі 520/31103/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі

19 грудня 2025 р. Справа № 520/31103/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Дмитро Волошин, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що полягають у зменшенні ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 85 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2018, виходячи з основного розміру 85 %, та виплатити пенсію в розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення.

Ухвалою від 01.12.2025 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачу термін - десять календарних днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з даним позовом та доказів поважності причин його пропуску.

Від позивача 10.12.2025 до суду надійшла заява на ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій позивач зазначив, що ним не пропущений строк звернення до суду з даним позовом. Позивач зазначив, що він є особою з інвалідністю І групи та покладався на добросовісність працівників пенсійного фонду. Просить відкрити провадження у справі.

Дослідивши заяву позивача, суд зазначає, що частинами 1 та 2 статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд зазначає, що Верховним Судом у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного, останньою у часі практикою, сформовано правові висновки у постанові від 31 березня 2021 року по справі № 240/12017/19 щодо строку звернення до адміністративного суду у спірних правовідносинах.

Відповідно до ч. 2 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у вказаній постанові зазначає наступне:

"Верховний Суд наголошує на тому, що встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

При вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття «дізнався» та «повинен був дізнатись».

Так, під поняттям «дізнався» необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 у справі № 510/1286/16-а вказала на те, що у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу Пенсійного фонду України відповіді (листа-відповіді, листа-роз'яснення) на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів (про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку), на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.

Поняття «повинен був дізнатися» необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені (постанова Верховного Суду від 21.02.2020 №340/1019/19).

У свою чергу, суд наголошує на тому, що пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує. Така особа має реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про рішення, на підставі якого було здійснено призначення пенсії чи був здійснений її перерахунок, з яких складових вона складається, як обрахована та на підставі яких нормативно-правових актів був здійснений саме такий її розрахунок чи розрахунок її складових.

Отже, з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів. Винятком з цього правила є випадок, коли така особа без зайвих зволікань, в розумний строк після отримання пенсійної виплати, демонструючи свою необізнаність щодо видів та розміру складових призначеної (перерахованої) їй пенсії звернулась до пенсійного органу із заявою про надання їй відповідної інформації. В такому випадку особа вважається такою, що дізналась про порушення її прав при отриманні від пенсійного органу відповіді на подану нею заяву."

Так, правовідносини, з приводу яких позивач звернувся до суду, виникли, зокрема, з 01.01.2018, водночас з цим позовом позивач звернувся 26.11.2025, тобто з істотним пропуском строку, визначеного частиною 2 статті 122 КАС України, про що було зазначено судом в ухвалі про залишення позовної заяви без руху.

Доводи позивача про те, що в даному випадку не застосовується шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною другою статті 122 КАС України, не приймаються судом до уваги, оскільки такі доводи суперечать нормам чинного законодавства та усталеній практиці Верховного Суду щодо застосування строку до спірних правовідносин.

Щодо доводів позивача про те, що він є особою з інвалідністю, суд зазначає позивачем не викладено жодних обґрунтувань щодо того, яким чином зазначена обставина завадила позивачу звернутися до суду з даним позовом у передбачений законодавством строк.

Отже, зазначені доводи позивача не приймаються судом до уваги.

Заяви про поновлення строку звернення до суду з належним обґрунтуванням наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду позивачем до суду не подано.

Наведені позивачем у поданій заяві обставини суд визнає недостатніми для висновку про те, що позивач своєчасно звернувся до суду.

Разом з цим, у постанові від 09.06.2022 у справі № 1140/2132/18 Верховний Суд дійшов висновку про те, що оцінку спірним правовідносинам належить надавати в межах 6-місячного строку звернення до адміністративного суду. Зокрема, у справі № 1140/2132/18 позивач звернувся до суду 01.08.2018. Верховний Суд виснував, що суду необхідно надати оцінку спірним правовідносинам та застосуванню норм матеріального права за період з 01.02.2018 (тобто в межах 6-місячного строку).

Аналогічна правова позиція щодо розгляду позовних вимог у межах шестимісячного строку звернення до суду викладена Верховним Судом у постановах від 08.10.2025 у справі №560/12997/24, від 08.10.2025 у справі № 560/11402/24, від 08.10.2025 у справі № 560/15025/24 та від 03.12.2025 у справі № 560/14880/24.

Позовна заява подана позивачем до суду 26.11.2025.

Отже, суд приходить до висновку про відсутність поважних підстав для поновлення строку в частині вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що полягають у зменшенні ОСОБА_1 основного розміру пенсії за період з 01.01.2018 по 25.05.2025 з 85 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку та зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 25.05.2025, виходячи з основного розміру 85 %, та виплатити пенсію в розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення, оскільки щодо даної частині позовних вимог позивачем пропущений строк звернення до суду.

Згідно з частиною четвертою статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, в тому числі у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу (якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву ч. 2 ст. 123 КАС України).

Разом з тим, суд, розглядаючи справу в межах шестимісячного строку звернення до суду, приймає до розгляду позовні вимоги позивача про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що полягають у зменшенні ОСОБА_1 з 26.05.2025 основного розміру пенсії з 85 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 26.05.2025, виходячи з основного розміру 85 %, та виплатити пенсію в розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення.

Спір належить до юрисдикції адміністративних судів, має розглядатись в порядку адміністративного судочинства та підсудний Харківському окружному адміністративному суду.

Перешкоди для відкриття провадження в адміністративній справі відсутні, підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі немає.

Виходячи з положень статей 171 та 257 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки справа належить до справ незначної складності, позовну заяву належить розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Керуючись статтями 160, 161, 168, 171, 173, 174, 175, 241, 243, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії в частині вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що полягають у зменшенні ОСОБА_1 основного розміру пенсії за період з 01.01.2018 по 25.05.2025 з 85 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку та зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 25.05.2025, виходячи з основного розміру 85 %, та виплатити пенсію в розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення - повернути позивачу.

Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

У частині повернення позовної заяви ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в строки, встановлені статтею 295 КАС України.

2. Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії в частині вимог про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що полягають у зменшенні ОСОБА_1 з 26.05.2025 основного розміру пенсії з 85 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 26.05.2025, виходячи з основного розміру 85 %, та виплатити пенсію в розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення.

Розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного провадження.

Витребувати в Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відомості щодо відсоткового розміру пенсії позивача (відповідні протоколи).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати до суду витребувані документи протягом п'ятнадцяти календарних днів із дня отримання копії даної ухвали.

Запропонувати відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову та надати до суду докази надіслання (подання) копії відзиву іншим учасникам справи.

Повідомити учасників справи, що заяви по справі, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази можуть бути подані ними в електронному вигляді на електронну пошту суду або через особистий кабінет в системі “Електронний суд».

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі знаходиться за посиланням: http://adm.hr.court.gov.ua/sud2070/.

Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.

Роз'яснити особам, які беруть участь у справі, що вони мають права та обов'язки, визначені статтями 44, 47, 51, 131 Кодексу адміністративного судочинства України.

У частині відкриття провадження у справі ухвала набирає чинності з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Дмитро ВОЛОШИН