Справа № 367/12645/25
Провадження №3/367/3447/2025
Іменем України
17 грудня 2025 року місто Ірпінь
Ірпінський міський суд Київської області у складі:
головуючого судді Білогруд О.О.,
за участі секретаря судового засідання Гончаренко Н.В.,
за участі прокурора Уланського М.С. (у режимі відеоконференцзв'язку),
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду адміністративні матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , освіта вища, не працюючої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП,-
до Ірпінського міського суду Київської області надійшли справи з протоколами № 4127 та 4128 про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Відповідно до статті 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Таким чином справи стосовно ОСОБА_1 з протоколами №4127 та № 4128 складених 17.10.2025, слід об'єднати в одне провадження та розглядати в одному судовому засіданні.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №4127, складеного 17.10.2025, підполковник ОСОБА_1 , обіймаючи посаду старшого офіцеру відділу моральної підтримки управління психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_2 до 27.09.2024, будучи суб'єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень згідно з підпунктом «г» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон №1700-VII) та приміткою до статті 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №№1700-VII, в порушення вимог абз.1 частини другої статті 45 КУпАП розділу VII Закону №№1700-VII, несвоєчасно 14.08.2025, без поважних причин, подала декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією. Чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №4128, складеного 17.10.2025, підполковник ОСОБА_1 , обіймаючи посаду старшого офіцеру відділу моральної підтримки управління психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_2 до 27.09.2024, будучи суб'єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень згідно з підпунктом «г» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон №1700-VII) та приміткою до статті 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №№1700-VII, в порушення вимог абзацу 2 частини другої статті 45 КУпАП розділу VII Закону №№1700-VII, несвоєчасно 21.08.2025, без поважних причин, подала декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією. Чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справ між суддями справу передано судді Білогруд О.О. та призначено до розгляду на 19.11.2025. Указане засідання не відбулося у зв'язку з відсутністю електропостачання у приміщенні суду. Засідання 03.12.2025 не відбулося у зв'язку з відсутністю відомостей про повідомлення прокурора про дату час та місце розгляду.
У судовому засідання 17.12.2025 прокурор Уланський М.С. зазначив, що протоколом та долученими до нього документами у повному обсязі доведено вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП, а тому просив притягнути її відповідальності та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, визначеному санкцією відповідної статті.
У судовому засіданні 17.12.2025 ОСОБА_1 зазначила, що ознайомлена з протоколами та документами, долученими до нього, провину свою визнала у повному обсязі. Також зазначила, що будь-яких об'єктивних причин не подання декларацій у неї не було. Після звільнення з військової служби перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Після звільнення зі служби постійно проживає у місті Ірпені.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вислухавши пояснення учасників судового розгляду, суд приходить до наступних висновків.
Згідно статтею 129 Конституції України, розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.
Дії особи, поведінка якої є предметом дослідження, у кожному випадку потрібно оцінювати у контексті положень статті 9 КУпАП, де закріплено поняття адміністративного правопорушення. Так, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, вчинена суб'єктом правопорушення, і за яку передбачено адміністративну відповідальність. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з положеннями статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд зазначає, що згідно частини першої статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 1 Закону №1700-VII правопорушення, пов'язане з корупцією, - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 вказаного Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Судом встановлено, що відповідно до наказу від 14.06.2024 №921 ОСОБА_1 призначено старшим офіцером відділу психологічної підготовки Управління психологічної підтримки персоналу командування Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, цим же наказом майору ОСОБА_1 присвоєно чергове військове звання підполковник.
Згідно рапортів від 01.07.2024 ОСОБА_1 справи та посаду старшого офіцера відділу моральної підтримки управління психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_2 прийнята та приступила до виконання обов'язків за посадою з 01.07.2024.
Відповідно до функціональних обов'язків старшого офіцера відділу моральної підтримки управління психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_2 , затвердженої керівником управління психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_2 , старший офіцер повинен дотримувати вимог антикорупційного законодавства.
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 27.09.2024 №234 підполковника ОСОБА_1 увільнено від займаної посади і зараховано у розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 з 27.09.2024, на час перебування у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 залишається у списках військової частини НОМЕР_2 .
Рапортом від 14.10.2024 ОСОБА_1 клопотала про надання їй відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 14.10.2024.
Відповідно до наказу т.в.о. командира військової частини НОМЕР_2 від 14.10.2024 №243 ОСОБА_1 вважати такою, що вибула у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 14.10.2024.
Наказом т.в.о. командира військової частини НОМЕР_2 від 24.12.2024 №302 вважати такою, що прибула з відпустки по догляду за дитиною та приступила до виконання службових обов'язків ОСОБА_1 з 24.12.2024.
Рапортом від 24.12.2024 ОСОБА_1 просила виключити її зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 та виплатити грошову компенсацію. Наказом т.в.о. командира військової частини НОМЕР_2 від 24.12.2024 № 302 підполковника ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 з 24.12.2024.
Відповідно до положень статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військова служба - державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи та стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно зі статтею 6 означеного Закону військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону №1700-VII зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини першої статті 3 Закону №1700-VII суб'єктами на яких поширюється дія цього Закону є військові посадові особи Збройних Сил України.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи старшим офіцером відділу моральної підтримки управління психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_2 , займаючи штатну посаду, пов'язану з виконання організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, будучи військовою посадовою особою є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону №1700-VII та на неї поширюються вимоги та обмеження, установлені вказаним Законом.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 12 Закону № 1700-VII, Національне агентство з питань запобігання корупції з метою покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Так, наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 № 252/23 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» визначено: порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також затверджено форму декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та порядок її подання.
Розділом ІІ вказаного Порядку визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у персональному електронному кабінеті.
Абзацом 1 частини другої статті 45 Закону №1700-VII визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону №1700-VII, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Підпунктом 2 пункту 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженої наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 №252/23, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу 1 частини другої статті 45 Закону № 1700-VII - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
При цьому, частиною сьомою статті 45 Закону № 1700-VII визначено, що суб'єкти декларування з числа військовослужбовців, зокрема Збройних Сил України, зобов'язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби.
ОСОБА_1 увільнено із займаної посади старшого офіцера відділу моральної підтримки управління психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_2 та зараховано в розпорядження командира 27.09.2024, у подальшому 27.12.2024 її виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення військової частини НОМЕР_2 .
Відповідно до роз'яснень Національного агентства з питань запобігання корупції днем припинення діяльності військовими посадовими особами є останній день виконання суб'єктом декларування організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.
Таким чином, днем припинення ОСОБА_1 діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, є 27.09.2024. Відтак, обов'язок подати декларацію при звільненні за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, у ОСОБА_1 виник з 00:00 години 28.09.2024 до 23:59 години 26.12.2024.
Всупереч указаному, декларацію при звільненні за період неохоплений раніше поданими деклараціями, ОСОБА_1 подала 14.08.2025 о 01:11. При цьому, як матеріали справи так і пояснення ОСОБА_1 у судовому засіданні не містять відомостей про поважність пропуску строку подання такої декларації.
Абзацом 2 частини другої статті 45 Закону №1700-VII визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані до 01 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Підпунктом 1 пункту 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженої наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 №252/23, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до абзацу 2 частини другої статті 45 Закону № 1700-VII у період з 00:00 годин 01 січня до 00:00 годин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, у якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відтак, обов'язок подати щорічну декларацію після звільнення за 2024 рік виник упродовж часу з 00:00 годин 01.01.2025 до 23:59 годин 31.03.2025.
Всупереч указаному, щорічну декларацію після звільнення ОСОБА_1 подано 21.08.2025 о 19:49. При цьому, як матеріали справи так і пояснення ОСОБА_1 у судовому засіданні не містять відомостей про поважність пропуску строку подання такої декларації.
Вирішуючи питання про можливість притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення, суд прийшов до висновку, що датою виявлення вчиненого правопорушення слід вважати день складання протоколу про адміністративне правопорушення (17.10.2025), оскільки на момент складання протоколу були зібрані усі необхідні докази, що в сукупності свідчать про наявність ознак складу правопорушення, та існувала можливість вручити вказаний протокол особі, виконавши дії, визначені частин другої - четвертої статті 256 КУпАП.
Таким чином, станом на час розгляду справи та ухвалення судового рішення з дати виявлення правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення, визначений частиною третьою статті 38 КУпАП не закінчився.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень підтверджується у своїй сукупності дослідженими доказами, а саме: відомостями, які містяться у протоколах про адміністративні правопорушення (№ 4127 та №4128, складених 17.10.2025); витягом з наказу від 14.06.2024 №921; копіями рапортів від 01.07.2024; копією функціональних обов'язків старшого офіцера відділу моральної підтримки управління психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_2 , затвердженої керівником управління психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_2 ; витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 27.09.2024 №234; копією рапорту від 14.10.2024; витягом з наказу т.в.о. командира військової частини НОМЕР_2 від 14.10.2024 №243; витягом з наказу т.в.о. командира військової частини НОМЕР_2 від 24.12.2024 №302; копією рапорту від 24.12.2024; витягом з наказу т.в.о. командира військової частини НОМЕР_2 від 24.12.2024 № 302; відомостями зі скрін-шота офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, зокрема розділу Реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно яких 14.08.2025 о 01:11 ОСОБА_1 подано декларацію (при звільненні), а 21.08.2025 о19:49 - декларацію (щорічну), а також пояснення ОСОБА_1 , які було надано у суді.
Досліджені докази суд вважає належними, допустимими та в своїй сукупності достатніми. Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини, надано не було.
Аналізуючи досліджені докази, оцінюючи встановлені обставини у їх сукупності, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за частиною першою статті 172-6 КУпАП, яка передбачає відповідальність несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При накладенні адміністративного стягнення відповідно до статті 33 КУпАП враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що обтяжують відповідальність, ОСОБА_1 судом не установлено.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність, ОСОБА_1 є щире розкаяння.
Враховуючи викладене, а також характер вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, особу порушника, ступінь вини та її ставлення до вчиненого, суд вважає, що для досягнення мети адміністративного стягнення та завдань Кодексу України про адміністративного правопорушення достатнім буде призначення адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією статті, а саме п'ятдесяти неоподатковуваних мінімума доходів громадян.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» установлено з 01.01.2025 прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 3 028 гривень. Таким чином, розмір судового збору станом на час розгляду справи становить 605,60 грн, які підлягають стягнення з ОСОБА_1 .
На підставі наведеного та керуючись статтями 9, 38, 172-6, 247, 268, 276, 277, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -
справи про адміністративні правопорушення №367/12645/25 (провадження №3/367/3447/2025) та №367/12646/25 (провадження №3/367/3448/2025) об'єднати в одне провадження, присвоївши єдиний унікальний номер № 367/12645/25.
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП, та з урахуванням положень статті 36 КУпАП, накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок, які необхідно сплатити в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, а в разі апеляційного оскарження - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна, в порядку, встановленому законом (статті 307 та 308 КУпАП).
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання - три місяці з дня її винесення.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі несплати накладеного на неї штрафу у передбачений законом строк, до неї може бути застосоване подвійне стягнення штрафу в порядку статті 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня прийняття відповідної постанови.
Суддя О.О. Білогруд