Ухвала від 19.12.2025 по справі 500/7112/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

Справа № 500/7112/25

19 грудня 2025 рокум.Тернопіль

Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Служби у справах дітей Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника звернулася до суду з позовом до Служби у справах дітей Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації, в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність Служби у справах дітей Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, що полягає у нерозгляді по суті заяви ОСОБА_1 від 17.09.2025 та неприйнятті за її результатами мотивованого рішення;

зобов'язати Службу у справах дітей Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області розглянути зазначену заяву та прийняти мотивоване рішення;

зобов'язати Службу у справах дітей Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, у разі підтвердження судом виконання ОСОБА_1 всіх вимог, передбачених пунктом 40 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 866 від 24.09.2008, внести відомості про ОСОБА_1 до Єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та сім'ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників як потенційного опікуна.

Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Позовну заяву було подано без додержання вимог, встановлених статтею 160 КАС України, а тому її належить залишити без руху з огляду на таке.

Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до вимог пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

При цьому відповідно до пункту 9 частини першої статті 4 КАС відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

У позовній заяві представник позивача визначив відповідачами двох суб'єктів владних повноважень, а саме: Службу у справах дітей Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та Службу у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації, проте позовні вимоги пред'явив лише до одного відповідача - Служби у справах дітей Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, що не узгоджується з положеннями пункту 9 частини першої статті 4, пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України, та є порушенням вимог положень процесуального закону.

Інший недолік позовної заяви стосується того, що представник позивача вказав ОСОБА_2 як третю особу.

Водночас таке зазначення третьої особи не може бути прийняте судом як відповідне обґрунтування необхідності залучення такої особи до участі у справі в якості третьої особи з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Частиною четвертою статті 49 КАС України встановлено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Відповідно до пункту 7 частини дев'ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються: результат вирішення заяв і клопотань позивача, що надійшли разом із позовною заявою, якщо їх вирішення не потребує виклику (повідомлення) сторін.

Позивач при зверненні до суду з позовом може лише клопотати перед судом про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача або відповідача. Проте обґрунтування доцільності вчинення судом такої процесуальної дії має бути викладене позивачем або ж окремим клопотанням, доданим до позовної заяви, або ж міститися у тексті самого позову, а також позивач має вказати процесуальний статус такої третьої особи, яка може залучатися як на стороні позивача або так і на стороні відповідача.

Формальне зазначення у тексті позовної заяви реквізитів особи як третьої особи не є безумовною та автоматичною підставою для вирішення такого питання судом, оскільки таке клопотання має бути обґрунтоване позивачем. А також позивач не вказав на чиїй стороні така третя особа буде виступати (позивача чи відповідача).

Відтак, для вирішення питання щодо залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, позивач має подати до суду відповідне клопотання з належним обгрунтуванням.

Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Отже, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 160 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу у цей строк необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви шляхом подання до суду клопотання про залучення третьої особи з зазначенням процесуального статусу такої третьої особи, яка може залучатися як на стороні позивача, так і на стороні відповідача та позовної заяви з визначенням змісту позовних вимог щодо кожного з відповідачів або виключити з числа відповідачів суб'єктів владних повноважень, до якого відсутні позовні вимоги позивача. У разі заявлення нових позовних вимог до іншого відповідача позивач має врахувати, що кожна позовна вимога має бути оплачена судовим збором.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Служби у справах дітей Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, Служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Чепенюк О.В.