про залишення позовної заяви без руху
19 грудня 2025 року Справа № 480/9596/25
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Воловик С.В., розглянувши матеріали позовної заяви Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій,
До Сумського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Державного бюджету (одержувач ГУК Сум.обл/Сумська обл/21081100,код класифікації доходів 21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37970404, банк отримувача - Державне Казначейство України (EATI), номер рахунку (IBAN) UA198999998031401054200001800), штрафні санкції за порушення законодавства щодо введення в обіг продукції що не відповідає встановленим вимогам у розмірі 68000 (шістдесят вісім тисяч) грн., згідно Постанов головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області про накладення штрафу № 5 від 05.08.2025 (34 000 грн.) та № 6 від 06.08.2025(34 000 грн.).
В силу положень ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Тобто, необхідною умовою розгляду судом позовної заяви є сплата особою, яка звертається з цією заявою, судового збору у визначеному розмірі.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Як вбачається з позовної заяви, позивачем заявлено вимогу майнового характеру.
Згідно п.п. 3.1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах, зокрема, за подання адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою складає 1,5 відсотка позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (не менше 3028 грн) і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (не більше 30280 грн).
При цьому, частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Згідно матеріалів справи позивач звернувся до суду із даним позовом через систему "Електронний суд", отже, у даному випадку сума судового збору становить 2422,40 грн.
Натомість, позивачем до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору чи документ, який би підтверджував підстави для звільнення позивача від сплати судового збору.
Таким чином, вказаний недолік позивачем може бути усунений у строк, вказаний в резолютивній частині даної ухвали, шляхом подання до суду доказу (оригіналу квитанції) сплати судового збору за вимогу майнового характеру на суму 2422,40 грн.
Кошти повинні бути перераховані за наступними реквізитами:
Рахунок UA878999980313151206084018540
Отримувач ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/22030101
Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код отримувача (ЄДРПОУ) 37970404
Найменування коду класифікації доходів бюджету Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)
Відомча ознака "84" Окружні адміністративні суди.
Крім того, за приписами ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Згідно з частиною 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
У позовній заяві позивач просить поновити пропущений строк на подання позовної заяви.
Разом з тим, позивачем до позову не долучено заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням поважності причин такого пропуску та доказів щодо поважності причин його пропуску.
Тому, позивачу необхідно усунути зазначений недолік позовної заяви шляхом надання суду окремої заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом, із зазначенням підстав пропуску строку звернення до суду та надати докази поважності причин його пропуску.
Також позивачу необхідно уточнити особу відповідача, оскільки у позовній заяві відповідачем зазначено ОСОБА_1 , а вимоги про стягнення штрафних санкцій заявлено до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10-ти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Воловик