Справа № 420/9303/25
19 грудня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді Бойко О.Я.,
розглянувши клопотання відповідача про зупинення провадження по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військового інституту Київського національного університету ім. Тараса Шевченка про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання виплатити грошове забезпечення, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за період з 29.01.2020 по 18.12.2021 включно,-
До Одеського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Військового інституту Київського національного університету ім. Тараса Шевченка про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання виплатити грошове забезпечення, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за період з 29.01.2020 по 18.12.2021 включно.
Ухвалою суду від 07.04.2025 Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
25.04.2025 від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до моменту припинення дії воєнного стану в Україні.
Подане клопотання відповідач обґрунтовує тим, що позивач перебуває у складі Державної прикордонної служби України та проходить військову службу, що підтверджується витягом з наказу начальника Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка (по стройовій частині) від 18.12.2021 №260. З огляду на наведене, перебування позивача у складі Державної прикордонної служби України унеможливлює продовження розгляду даного спору та є безумовною підставою для зупинення провадження у справі № 420/9303/25, відповідно до п.5 ч.1 статті 236 КАС України.
Суд вважає, що відсутні підстави для задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження у справі виходячи з наступного.
Перелік підстав, які зумовлюють зупинення провадження у справі передбачений ст. 236 КАС України.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору,у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний станабо залучені до проведення антитерористичної операції.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації.
Надалі неодноразово строк дії воєнного часу продовжувався Указами Президента України та він продовжений до теперішнього часу.
Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 9 Закону встановлено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Згідно зі ст. 12-2 Закону в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Крім того, питання здійснення правосуддя в умовах воєнного стану регламентовано ст.26 Закону «Про правовий режим воєнного стану», відповідно до якої правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України (ч.1 ст.26).
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється (ч.2 ст.26).
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається (ч.3,4 ст.26).
Аналіз вищевказаних норм законодавства свідчить про те, що суди в умовах воєнного стану здійснюють правосуддя, скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
При цьому, суд зазначає, що для зупинення провадження у справі на підставі пункту 5 частини першої статті 236 КАС України підлягають з'ясуванню обставини наявності в позивача можливостей виконувати та дотримуватись процесуальних прав та обов'язків, передбачених КАС України.
При цьому, судом встановлено, що від позивача жодних клопотань щодо зупинення провадження у справі у зв'язку з його перебуванням у складі Державної прикордонної служби України до суду не надходило.
Більше того, розгляд справи № 420/9303/25 здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, а тому відсутня необхідність особистої участі позивача в судових засіданнях.
За вказаних обставин, відсутні будь-які перешкоди, пов'язані з перебуванням позивача у складі Державної прикордонної служби України для повного, всебічного, об'єктивного та своєчасного судового розгляду справи № 420/9303/25, а тому суд дійшов висновку відмовити в задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у даній справі.
Керуючись ст.ст.236, 248, 256 КАС України, суд, -
У задоволенні клопотання представника Військового інституту Київського національного університету ім. Тараса Шевченка про зупинення провадження у справі - відмовити.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293,295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту іі підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти з днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвалу суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається відповідно до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя: О.Я. Бойко