Справа № 420/21637/25
19 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши у письмовому провадженні заяву Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) до Громадської організації «Євразійський молодіжний освітній лагер (ФОРУМ) «КРИМ.ФОРОС-ДОНУЗЛАВ», третя особа Служба безпеки України, про заборону громадського об'єднання,
встановив:
Позивач звернувся з позовною заявою до Громадської організації «Євразійський молодіжний освітній лагер (ФОРУМ) «КРИМ.ФОРОС-ДОНУЗЛАВ», третя особа Служба безпеки України, в якій просить:
- заборонити (примусово розпустити) Громадську організацію «ЄВРАЗІЙСЬКИЙ МОЛОДІЖНИЙ ОСВІТНІЙ ЛАГЕР (ФОРУМ) «КРИМ.ФОРОС-ДОНУЗЛАВ» (Ідентифікаційний код юридичної особи -38372585, місцезнаходження: Україна, 95004, Автономна Республіка Крим; м. Сімферополь, вул. Лермонтова, 35, кв. 242);
- спрямувати майно, кошти та інші активи Громадської організації «ЄВРАЗІЙСЬКИЙ МОЛОДІЖНИЙ ОСВІТНІЙ ЛАГЕР (ФОРУМ) «КРИМ.ФОРОСДОНУЗЛАВ» (Ідентифікаційний код юридичної особи -38372585, місцезнаходження: Україна, 95004, Автономна Республіка Крим; м. Сімферополь, вул. Лермонтова, 35, кв. 242) до державного бюджету.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за наявними даними, спецслужбами та збройними силами російської федерації активно використовуються вітчизняні громадські об'єднання проросійської спрямованості для закріплення та зміцнення позицій ворога на тимчасово окупованих територіях України. Службою безпеки України надано матеріалами, що містяться в акті огляду свідчать про наявність підстав для заборони відповідача відповідно до норм статті 28 Закону України «Про об'єднання громадян», оскільки діяльність даної громадської організації має ознаки порушення норм діючого законодавства України. Керівник та один із засновників ГО «ЄВРАЗІЙСЬКИЙ МОЛОДІЖНИЙ ОСВІТНІЙ ЛАГЕР (ФОРУМ) «КРИМ.ФОРОСДОНУЗЛАВ» активний проросійський діяч.
Відповідач не скористався своїм правом для подання відзиву на позовну заяву, належним чином та своєчасно повідомлений про розгляд вказаної справи.
Від третьої особи до суду надійшли пояснення, в якій представник підтримав позицію позивача та просив задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд установив таке.
ГО «ЄВРАЗІЙСЬКИЙ МОЛОДІЖНИЙ ОСВІТНІЙ ЛАГЕР (ФОРУМ) «КРИМ.ФОРОС-ДОНУЗЛАВ» відповідно до Закону України від 15.05.2003 № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» зареєстрована 25.12.2013 як юридична особа.
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань наявні наступні відомості: громадська організація «ЄВРАЗІЙСЬКИЙ МОЛОДІЖНИЙ ОСВІТНІЙ ЛАГЕР (ФОРУМ) «КРИМ.ФОРОС-ДОНУЗЛАВ», Ідентифікаційний код юридичної особи -38372585, місцезнаходження: Україна, 95004, Автономна Республіка Крим; м. Сімферополь, вул. Лєрмонтова, 35, кв. 242, керівник ОСОБА_1 .
Листом від 29.05.2025 вих. № 99.2/5/3-2072 Служба безпеки України повідомила Міністерство юстиції України про наявність в діяльності ГО «ЄВРАЗІЙСЬКИЙ МОЛОДІЖНИЙ ОСВІТНІЙ ЛАГЕР (ФОРУМ) «КРИМ.ФОРОС-ДОНУЗЛАВ» ознак дій, спрямованих на створення загрози національному суверенітету, територіальній цілісності та національній безпеці України, оскільки діяльність вказаної організації з 2014 року носить антиукраїнський характер.
В зазначеному вище листі вказано, що одним із засновників та керівником ГО ЄМОЛ «ЄВРАЗІЙСЬКИЙ МОЛОДІЖНИЙ ОСВІТНІЙ ЛАГЕР (ФОРУМ) «КРИМ.ФОРОС-ДОНУЗЛАВ» є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Джанкой, АР Крим, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , активний громадський діяч проросійського спрямування Кримського півострова, який підозрюється у наданні іноземній державі допомоги у проведенні підривної діяльності проти України та є пособником у вчиненні умисних дій з метою зміни меж території або державного кордону України.
Зважаючи на встановлені відомості про діяльність громадської організації «ЄВРАЗІЙСЬКИЙ МОЛОДІЖНИЙ ОСВІТНІЙ ЛАГЕР (ФОРУМ) «КРИМ.ФОРОС-ДОНУЗЛАВ», що суперечить чинному законодавству України, зокрема статтям 36, 37 Конституції України, ст. 4 Закону України «Про громадські об'єднання», позивач у встановлений законом порядок звернувся до суду з позовом про заборону та примусовий розпуск (ліквідацію) громадської організації.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до ст. 36 Конституції України, громадяни України, громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Статтею 37 Конституції України передбачено, що утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняються. Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань. Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях. Заборона діяльності об'єднань громадян здійснюється лише в судовому порядку.
Приписами п. 1 ч. 2 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 №228, визначено, що Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, зокрема, що реалізує державну правову політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи.
Так, згідно з п.14 ч.1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», суб'єктом державної реєстрації є територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - у разі державної реєстрації первинних, місцевих, обласних, регіональних та республіканських професійних спілок, їх організацій та об'єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, місцевих, обласних, республіканських Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських організацій роботодавців та їх об'єднань, постійно діючих третейських судів, громадських об'єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об'єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання.
До завдань Служби безпеки України входить попередження, виявлення, припинення та розкриття кримінальних правопорушень проти миру і безпеки людства, тероризму та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України.
Статтею 24 Закону України від 25.03.1992 року №2229-XII «Про Службу безпеки України» визначені обов'язки Служби безпеки України.
Відповідно до ст.2 Закону України від 25.03.1992 року №2229-XII «Про Службу безпеки України», на Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.
Так, Служба безпеки України відповідно до своїх основних завдань зобов'язана, окрім іншого, здійснювати контррозвідувальні заходи з метою попередження, виявлення, припинення і розкриття будь-яких форм розвідувально-підривної діяльності проти України; забезпечувати захист державного суверенітету, конституційного ладу і територіальної цілісності України від протиправних посягань з боку окремих осіб та їх об'єднань; здійснювати відповідно до законодавства профілактику правопорушень у сфері державної безпеки.
Законом України від 22.03.2012 року №4572-VI «Про громадські об'єднання» визначено правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань.
Відповідно до ч.1-3 ст.4 Закону України від 22.03.2012 року №4572-VI «Про громадські об'єднання», утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються. Громадські об'єднання не можуть мати воєнізованих формувань. Інші обмеження права на свободу об'єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об'єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Як встановлено судом, до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшов лист Міністерства юстиції України про направлення документів для розгляду листа Служби безпеки України щодо заборони діяльності громадської організації «Євразійський молодіжний освітній лагер (ФОРУМ) «КРИМ.ФОРОС-ДОНУЗЛАВ» та ініціювання процедури заборони діяльності вказаного об'єднання шляхом його примусового розпуску (ліквідації).
В зазначеному листі містяться відомості, що один ОСОБА_1 був одним з організаторів автопробігу, який стартував у квітні 2015 року з ТОТ АР Крим та прямував через ТОТ України т.зв. «ЛНР/ДНР» і території рф, ОСОБА_1 , достеменно усвідомлюючи окупацію півострова рф та активно підтримуючи злочинні дії окупантів, виступав на мітингах для широкого кола населення, на яких виголошував заклики до зміни меж території та державного кордону України, на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
26.03.2021 Прокуратурою АР Крим та м. Севастополя складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України в рамках кримінального провадження № 42014000000000929 від 13.09.2014.
У 2022 році ОСОБА_2 розпочав активну пропагандиську діяльність на території тимчасово окупованої частини Запорізької області та обійняв посаду т.зв. «першого заступника секретаря комітету «Запорізького регіонального відділення політичної партії «комуністична партія російської федерації» і у вересні 2023 був обраний депутатом т.зв. «законодавчих зборів Запорізької області», тобто у незаконний орган влади, створений на тимчасово окуповані території Запорізької області.
За вказаним фактом розпочато кримінальне провадження № 22024011000000220 від 26.09.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відомо, що ОСОБА_2 станом на сьогодні продовжує очолювати вищезгадану громадську організацію, члени якої діють в межах не тільки анексованої АР Крим, а також є пособниками ворога і на інших ТОТ України та материкових землях рф та можуть бути використані для дестабілізації суспільно-політичної ситуації в Україні.
Відповідно до Закону України від 12.05.2015 року №389-VIII, «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Суд зазначає, що при вирішенні даного спору потрібно взяти до уваги дію військового стану в Україні та пряму військового агресію з боку рф.
Тому, в час збройної агресії російської федерації проти України, дії громадської організації «Євразійський молодіжний освітній лагер (ФОРУМ) «КРИМ.ФОРОС-ДОНУЗЛАВ» розцінюються як такі, що спрямовані на порушення суверенітету та територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, носять виключно деструктивний характер, підсилюють інформаційний простір, спрямований проти інтересів України, створюють підґрунтя для вчинення дій щодо порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки.
На переконання суду, заборона діяльності вказаного громадської організації є об'єктивно необхідною з метою захисту демократичного суспільства та прав і свобод громадян. Вказане обмеження наявних свобод, спрямоване на забезпечення стабільності держави в цілому, тому, на думку суду, застосований крайній захід впливу щодо відповідача є виправданим.
Статтею 25 Закону України від 22.03.2012 року №4572-VI «Про громадські об'єднання» визначені способи припинення діяльності громадського об'єднання. Припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється: 1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації; 2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.
Відповідно до статті 28 Закону України від 22.03.2012 року №4572-VI «Про громадські об'єднання», громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України.
Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Справа про заборону громадського об'єднання розглядається у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
У разі прийняття рішення про заборону громадського об'єднання майно, кошти та інші активи громадського об'єднання за рішенням суду спрямовуються до державного бюджету.
Інші підстави для заборони діяльності громадського об'єднання, крім зазначених у частині першій цієї статті, не допускаються.
Таким чином, оскільки в діях громадської організації «Євразійський молодіжний освітній лагер (ФОРУМ) «КРИМ.ФОРОС-ДОНУЗЛАВ» Управлінням Служби безпеки України виявлено ознаки порушення статей 36, 37 Конституції України, ст.4 Закону України «Про громадські об'єднання», діяльність відповідача суперечить основним засадам діяльності громадської організації, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про заборону (примусовий розпуск) громадської організації підлягають задоволенню.
Враховуючи, приписи статті 28 Закону України від 22.03.2012 року №4572-VI «Про громадські об'єднання» cлід задовольнити і вимогу позивача щодо спрямування майна, коштів та інші активів громадської організації «Євразійський молодіжний освітній лагер (ФОРУМ) «КРИМ.ФОРОС-ДОНУЗЛАВ» до державного бюджету.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Судовий збір розподілу не підлягає відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Заборонити (примусово розпустити) Громадську організацію «ЄВРАЗІЙСЬКИЙ МОЛОДІЖНИЙ ОСВІТНІЙ ЛАГЕР (ФОРУМ) «КРИМ.ФОРОС-ДОНУЗЛАВ» (код ЄДРПОУ 38372585, місцезнаходження: Україна, 95004, Автономна Республіка Крим; м. Сімферополь, вул. Лермонтова, 35, кв. 242).
Спрямувати майно, кошти та інші активи Громадської організації «ЄВРАЗІЙСЬКИЙ МОЛОДІЖНИЙ ОСВІТНІЙ ЛАГЕР (ФОРУМ) «КРИМ.ФОРОСДОНУЗЛАВ» (код ЄДРПОУ 38372585, місцезнаходження: Україна, 95004, Автономна Республіка Крим; м. Сімферополь, вул. Лермонтова, 35, кв. 242) до державного бюджету.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов