Справа № 420/39139/24
19 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТГЛ Україна» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТГЛ Україна» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в якому просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової служби України за результатами розгляду скарги № 73149/34930385/2 від 29.11.2024 року;
визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України від 12.11.2024 року № 12043408/34930385;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 204 від 16.09.2024 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України товариством з обмеженою відповідальністю «ТГЛ Україна» було складено податкову накладну № 204 від 16.09.2024 року та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкової накладної зупинена. Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних регіонального рівня прийнято рішення про відмову в реєстрації ПН в зв'язку із наданням копій документів, складених з порушенням законодавства. Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем-1 безпідставно, оскільки позивачем подано письмові пояснення щодо господарських операцій, які стали передумовою для складення податкової накладної, реєстрація якої зупинена, а також копій документів на її підтвердження відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11 грудня 2019 року. Однак подані пояснення та документи не були взяті контролюючим органом до уваги. До того ж позивач вказує, що оскаржуване ним рішення відповідача-1 не містять конкретної інформації щодо підстав їх прийняття, не наведено жодної інформації щодо причин та підстав для прийняття рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Ухвалою від 30.12.2024 відкрито провадження у справі, суд ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання та виклику сторін.
Представник відповідача-1 проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву, в яких, в обґрунтування правової позиції, зазначено, що при прийнятті оскаржуваних рішень відповідач діяв в межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, та вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. За отриманою квитанцією № 1 з Єдиного вікна приймання звітності Державної податкової служби України Позивачу було повідомлено, що «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 16.09.2024 №204 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 49.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.5731%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Відповдіач-1 вказує на не завірення копій платіжних інструкцій підписами посадових осіб, відсутність поданої до контролюючого органу таблиці даних платника подаку на додану вартість з кодами УКТЗЕД/ДКПП
Щодо позовної вимоги про зобов'язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні датою її подання до ДПС України представник відповідачів повідомляє, що згідно пункту 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, у разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду. З урахуванням наведеного, правові підстави для зобов'язання ДПС здійснити реєстрацію спірної податкової накладної саме датою їх доставлення до ДПС України відсутні.
20.01.2025 року до суду надійшла відповідь на відзив.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ТОВ “ТГЛ УКРАЇНА» було зареєстровано 14.02.2007. Підприємство має статус платника податку на додану вартість і спеціалізується на внутрішніх та міжнародних автомобільних, морських контейнерних, залізничних, авіа- та мультимодальних перевезеннях у будь-яких напрямках. Види діяльності за КВЕД: Основний: 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; Інші: 50.20 Вантажний морський транспорт, 51.21 Вантажний авіаційний транспорт, 52.10 Складське господарство, 52.24 Транспортне оброблення вантажів.
Позивачем для ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» було організовано залізничне перевезення вантажу за маршрутом за маршрутом Козятин (Україна) - порт Одеса (Україна) та надання супутніх послуг (репозиція контейнеру, послуги з організації перевалки вантажів).
Вантаж ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» (MSDU1516780, MEDU6631156, MSDU1682878, MEDU5119079, TTNU1046848, MSDU1315321) був перевезений залізницею зі ст. Козятин (Вінницька обл.) до м. Одеси. Подальший рух вантажу - з порту Одеса (Україна) морем до порту Мундра (Індія) (Дана операція не охоплюється податковою накладною №204 від 16.09.2024р) .
Між ТОВ «ТГЛ УКРАЇНА» (в подальшому - «Експедитор») та ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» (в подальшому - «КЛІЄНТ») 17 січня 2024р було укладено договір на транспортно експедиторське обслуговування №ЗТ/24 АКВ від 17.01.2024р. (смт. Глухівці) (далі - Договір №ЗТ/24 АКВ) за яким Експедитор зобов'язується за плату та за рахунок Клієнта надати або організувати надання транспортно-експедиторських послуг, пов'язаних з організацією та забезпеченням перевезень експортних, вантажів Клієнта, а також додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу.
Порядок розрахунків визначено розділом 3 Договору.
Послуги Експедитора, а також витрати та інші платежі, здійснені Експедитором в інтересах Клієнтів та пов'язані з виконанням цього Договору, оплачуються Клієнтом на умовах наданого Експедитором Акту наданих послуг в строк, передбачений п. 3.3. цього Договору. У разі виникнення у Експедитора додаткових витрат, оплат штрафів та проведення інших платежів в інтересах і з вини Клієнта і пов'язаних з виконанням цього Договору, Експедитор надає Клієнту додатковий Акт наданих послуг та документи, що підтверджують ці витрати. Додатковий акт наданих послуг підлягає оплаті у строк, передбачений п. 3.3. (п. 3.2.).
Клієнт здійснює оплату відповідно до Актів наданих послуг Експедитора протягом 14 календарних днів з дати надання послуг Експедитором шляхом переказу зазначених у Актах сум на розрахунковий рахунок Експедитора. Датою надання послуг вважається дата коносаменту (дата акту виконаних робіт)…(п. 3.3).
Цей Договір набуває чинності з дати його підписання і діє до 31.01.2025.
Договір підписано та скріплено печатками від Експедитора ТОВ «ТГЛ УКРАЇНА» директором О.С. Подолян, від Клієнта ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» генеральним директором Гордієнко А.. та заступником генерального директора Куленко О.
Відповідно до п.2.4.2 договору ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» надано Експедитору, позивачу, заявку на надання транспорно-експедиторських послуг від 14.08.2024 за №05/08.
На виконання умов Договору позивачем в адресу ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» виписано рахунок фактура №СФ-40212 від 16.09.2024р за контейнерами MSDU1516780, MEDU6631156, MSDU1682878, MEDU5119079, TTNU1046848, MSDU1315321 на загальну суму 244 850,40 грн., грн. (у т.ч ПДВ 40 808,40 грн.).
За фактом організації виконання послуг з перевезення вантажу за договором №ЗТ/24 АКВ ТОВ «ТГЛ УКРАЇНА в адресу ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» складено акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №ОУ-0005261 від 16.09.2024р на суму 244 850,40 грн. (у т.ч ПДВ 40 808,40 грн.).
Акт виконаних робіт №ОУ-0005261 від 16.09.2024 складено ТОВ «ТГЛ Україна» та ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» .
Перевезення вантажу залізницею підтверджена залізничною накладною від 22.08.2024.
ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» вартість послуг визначена рахунком №СФ-40212 від 16.09.2024 та за актом здачі-прийняття робіт (надання послуг) №ОУ-0005261 від 16.09.2024, оплачена 30.09.2024 в сумі 244850,40 грн., у т.ч. ПДВ 40808,40 грн.
Виписка за рахунком НОМЕР_1 в ПАТ "МТБ БАНК" від 30.09.2024. Документ №3492 призначення платежу «Згідно акту №5261 від 16.09.2024 в т.ч ПДВ - 40808,40 грн. за : Транспортно-експед.обслуговування - 1».
В бухгалтерському обліку взаєморозрахунки з ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» відображено кореспонденцією рахунків:
Підписано акт здачі - приймання робіт (наданих послуг) на загальну суму 244850,40 грн (у т.ч ПДВ 40808,40 грн).
В податковому обліку відповідно до вимог п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України ТОВ “ТГЛ УКРАЇНА» у вересні 2024 за фактом надання послуг складено податкову накладну №204 від 16.09.2024, яку направлено на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних.
15.10.2024 року позивачу зупинено реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкової накладної №204 від 16.09.2024 на суму 244 850,40 грн. (у т.ч. ПДВ 40 808,40 грн.) (реєстраційний номер в ЄРПН №9304981935), причиною зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: «Обсяг постачання товару/послуги 49.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку)».
Позивачем 08.11.2024 року було направлено на адресу відповідача-1 повідомлення від 08.11.2024 №33 (Реєстраційний номер документа: 9336527609) про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (пояснення щодо господарської діяльності підприємства та проведеної операції, договору з замовником про надання транспортно-експедиторських послуг, банківські виписки, платіжні інструкції, акт виконаних робіт, податкові накладні, залізнична накладна та відомості до неї, інвойс, коносамент, договори з підрядниками на транспортно-експедиторські послуги, рахунки-фактури, штатний розспис на 2024 рік).
За кодом згідно з ДКПП гр. 3.3 податкової накладної 49.20 визначено як «Залізничне перевезення за маршрутом за маршрутом Козятин (Україна) - порт Одеса (Україна)»Позивач має право подавати пояснення та документальне підтвердження виключно по тим кодам товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, що визначені у квитанцій про зупинення реєстрації, а саме товари за кодами згідно з ДКПП 49.20 «Залізничне перевезення за маршрутом за маршрутом Козятин (Україна) - порт Одеса (Україна)».
Залізничне перевезення за маршрутом за маршрутом Козятин (Україна) - порт Одеса (Україна) ТОВ «ТГЛ Україна» (код 49.20) було здійснено АТ«Українська залізниця»/Одеське вiддiлення фiлiї «Центр транспортного сервiсу «Лiски» акцiонерного товариства «Українська залiзниця» (ЄДРПОУ 40075815, ІНН 400758126555). Між ТОВ «ТГЛ Україна» (Клієнт) та АТ«Українська залізниця»/Одеське вiддiлення фiлiї «Центр транспортного сервiсу «Лiски» акцiонерного товариства «Українська залiзниця» (Виконавець) укладено договір про надання транспортно-експедиторських послуг залізничним транспортом № ТЕО/ЛІСКИ/7002044 від 01.02.2023. За договором Виконавець зобов'язується за дорученням Клієнта, за плату i за рахунок Клієнта виконати або організувати виконання визначених Договором транспортно-експедиторських послуг (далi - послуги) (п.1.1.). На виконання умов цього Договору Виконавець має право укладати від свого імені або від імені Клієнта, в інтересах Клієнта i за рахунок Клієнта договори на супутні послуги пов'язані з перевезенням, зокрема, договори страхування тощо. Клієнт повинен видати Виконавцю довіреність, якщо вона є необхідною для виконання його обов'язків (п. 1.2).
Рішенням комісії ДПС від 12.11.2024 № 12043408/34930385 було відмовлено у реєстрації податкової накладної №204 від 16.09.2024.
До відповідача-2 22.11.2024 подано скаргу на рішення комісії регіонального рівня від 12.11.2024 №12043408/34930385 про відмову у реєстрації ПНРК в ЄРПН, яка зареєстрована за № 9354557558 від 22.11.2024.
29.11.2024 року рішенням ДПС № 73149/34930385/2 за результатами розгляду скарги підприємству ТОВ «ТГЛ УКРАЇНА» відмовлено у задоволенні скарги та реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН без зміні. Підставою як визначено у рішенні є ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Не погоджуючись з рішеннями про відмову в реєстрації податкової накладної та за результатами розгляду скарги, позивач звернувся до суду.
Відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Згідно з п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
01.02.2020 набув чинності Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.
Відповідно до п. 2 Порядку 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації; критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик; ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість виконання свого податкового обов'язку.
Відповідно до п. 3 Порядку №1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності м ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
За приписами п. 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до п.7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Згідно з п.11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Зі змісту квитанцій про реєстрацію податкових накладних позивача вбачається, що їх реєстрація зупинена контролюючим органом відповідно до п.201.16 ст.201 КАС України та контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної п.1 "Критеріїв ризиковості здійснення операцій". Разом з тим, квитанції не містять перелік документів, необхідних для розгляду питання щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Редакція пункту 1 додатку 3 до Порядку № 1165, до критеріїв ризиковості здійснення операцій відносить: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.
Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12 грудня 2019 року затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №520), яким визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2. Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пунктом 3 Порядку №520 визначено, що комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Згідно п.4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
За приписами п.5 Порядку №520 Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
За приписами п. 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
В оскаржуваному рішенні підставою відмови в реєстрації податкових накладних зазначено надання платником податків копій документів з порушеннями законодавства, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити).
Разом з тим, які саме документи складені з порушеннями податковим органом не конкретизовано
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Здійснення моніторингу відповідності податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення такого моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок, як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі не зазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.
Посилання відповідача на Постанову Правління Національного банку України від 04.07.2018 № 75 "Про затвердження Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України" є неприйнятними, адже це Положення встановлює основні вимоги щодо організації бухгалтерського обліку в банках України.
У відзиві відповідач зазначає, що первинні документи надані разом з повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та скаргою на рішення комісії на рішення комісії регіонального рівня завірені позивачем неналежним чином. Згідно із п. 7 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначені у п. 5 Порядку № 520, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV "Про електронні документи та електронний документообіг" та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" . Письмові пояснення та копії документів подаються у вигляді повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено за формою, ідентифікатор якої розміщено на офіційному вебпорталі ДПС. Відповідно до ст. 6 Закону № 851 для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису та/або електронної печатки завершується створення електронного документа. Згідно з пп. 7, 8 ст. 18 Закону № 2155 кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису. Кваліфікована електронна печатка має презумпцію цілісності електронних даних і достовірності походження електронних даних, з якими вона пов'язана. Враховуючи вищезазначене, платнику податку не потрібно завіряти копії документів, визначених Переліком, оскільки документи подаються в сканованому вигляді у форматі PDF, PNG або JPG у вигляді окремих додатків до повідомлення з відповідним накладанням на них кваліфікованого електронного підпису та печатки (за наявності).
Щодо посилань відповідача-1 на відсутність таблиці даних платника податку на додану вартість з кодами УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.20, що відповідають проведеним операціям, на які складена вищевказана податкова накладна, то подання такої таблиці є правом платника податку, а не його обов'язком і не може слугувати підставою для відмови у реєстрації податкової накладної.
Рішення податкового органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, суд дійшов висновку щодо необхідності визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління в Одеській області, а саме від 12.11.2024 року № 12043408/34930385.
Вирішуючи позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «ТГЛ Україна» про зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну позивача № 204 від 16.09.2024 року, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може, в тому числі, прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Приписами КАС України, передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
Згідно з положеннями п.п.19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням. Отже повноваження з реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі покладені на Державну податкову службу України (з урахуванням організаційних змін податкових органів).
Враховуючи, що позивачем були надані для дослідження відповідачу передбачені законодавством документи та пояснення по суті здійснення господарської діяльності, які підтверджують проведення господарських операцій між позивачем та контрагентом, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та необхідності також зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну позивача № 204 від 16.09.2024 року.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової служби України за результатами розгляду скарги № 73149/34930385/2 від 29.11.2024 року, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення зокрема про: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Отже, з наведених процесуальних норм випливає, що судовому захисту підлягає лише порушене право. Так, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. В контексті наведених приписів Кодексу адміністративного судочинства України має значення лише суб'єктивне уявлення особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду. При цьому неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.
Однак, у цьому випадку оскаржуване рішення за розглядом скарги платника не містить приписів вчинити обов'язкові дії позивачу та не створює жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни чи припинення прав позивача, а тому не є рішення суб'єкта владних повноважень (актом індивідуальної дії) в розумінні статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України та відповідно не порушує права свободи та інтереси товариства з обмеженою відповідальністю «ТГЛ Україна» у сфері публічно-правових відносин.
З огляду на викладене, суд вважає, що оскаржуване рішення, яким залишено скаргу позивача без задоволення, а рішення Головного управління Державної податкової служби України в Одеській області - без змін, не порушує прав позивача та не підлягає скасуванню у судовому порядку, оскільки не було підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України від 12.11.2024 року № 12043408/34930385
Суд звертає увагу, що у межах спірних правовідносин правові наслідки для позивача створює саме рішення Головного управління Державної податкової служби України в Одеській області від 12.11.2024 року № 12043408/34930385.
З огляду на те, що рішення за результатами розгляду скарги не створює для позивача жодних правових наслідків у вигляді зміни або припинення його прав і не породжує для нього обов'язкових юридичних наслідків, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову у цій частині.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково.
Судові витрати розподілити відповідно до до ч. 3 ст. 139 КАС України.
При цьому суд вважає за необхідне присудити позивачу понесені ним судові витрати з урахуванням розсуду спору відповідно до положень ч.8 ст.139 КАС України, - за рахунок асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС в Одеській області. Так, з порушенням права, яке потребувало судового захисту, в першу чергу пов'язано прийняття неправомірного рішення ГУ ДПС в Одеській області, тоді як обраний судом спосіб захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну обумовлений процедурою реєстрації ПН в ЄРПН, тобто способом захисту порушеного права.
Керуючись ст. ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТГЛ Україна» - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 12.11.2024 року № 12043408/34930385 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ТГЛ Україна» № 204 від 16.09.2024 року.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ТГЛ Україна» (код ЄДРПОУ 34930385) № 204 від 16.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання такої накладної на реєстрацію.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТГЛ Україна» (код ЄДРПОУ 34930385) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА