Рішення від 19.12.2025 по справі 400/6465/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 р. № 400/6465/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку загального позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( далі- позивач ) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просить: визнати протиправним внесення ІНФОРМАЦІЯ_2 після 06 травня 2024 року змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (шифр ОБЕРІГ) щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в обліковій картці з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*,а саме: внесення запису наступного змісту: « ОСОБА_1 Стоїть на обліку: ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , обл. Тип картотеки: Картотека осіб, які зобов'язані стати на військовий облік Тип підкартотеки: Були раніше засуджені до позбавлення волі за скоєння тяжких або особливо тяжких злочинів»; внесення запису в розділі 34 /Відомості про медичний огляд/ Реєстру наступного змісту: «(до 01.07.2015)»; внесення запису в розділі 37 /Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку/ Реєстру наступного змісту: « 15:38 у ІНФОРМАЦІЯ_4 (аб. 12 п. 2 ч. 1 ст.37) які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань». Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 знищити відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що внесені після 06 травня 2024 року до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (шифр Оберіг),облікова картка з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*, а саме: запис наступного змісту: « ОСОБА_1 Стоїть на обліку: ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , обл. Тип картотеки: Картотека осіб, які зобов'язані стати на військовий облік Тип підкартотеки: Були раніше засуджені до позбавлення волі за скоєння тяжких або особливо тяжких злочинів»; запис в розділі 34 /Відомості про медичний огляд/Реєстру наступного змісту: «(до 01.07.2015)»; запис в розділі 37 /Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку/ Реєстру наступного змісту: « 15:38 у ІНФОРМАЦІЯ_4 (абз.12 п.2 ч.1 ст.37) які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань».Визнати протиправним знищення (вилучення) ІНФОРМАЦІЯ_2 після 06 травня 2024 року з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (шифр ОБЕРІГ) відомостей щодо ОСОБА_1 , в обліковій картці з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*, а саме: запис в розділі 36 /Військовий квиток (тимчасове посвідчення) видано/ Реєстру: про видачу 06.05.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*; запис в розділі 37 /Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку/ Реєстру: про виключення 01.06.2005 року ОСОБА_1 , з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 за ст.37 п. 6.6. ЗУ Про ВО та ВС».

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести (відновити) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (шифр ОБЕРІГ) відомості щодо ОСОБА_1 , облікова картка з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*, а саме: запис в розділі 36 /Військовий квиток (тимчасове посвідчення) видано/ Реєстру: про видачу 06.05.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*; запис в розділі 37/Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку/ Реєстру: про виключення 01.06.2005 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 за ст. 37 п. 6.6. ЗУ Про ВО та ВС».

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що він був виключений з військового обліку за ст.37 ч. 6 п. 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», редакції Закону станом на 06.03.2018 року, ІНФОРМАЦІЯ_6 .У зв'язку із виключенням з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_6 позивачу було видано тимчасове посвідчення, замість військового квитка, в якому проставлена відмітка з печаткою та підписом про виключення з військового обліку.

ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_7 ) на ім'я позивача оформлено та видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 взамін старого з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*, відповідно до якого в графі 13 «ВІДМІТКИ ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК» містяться відмітки: «взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 - 01.06.2005»; «знято з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 - 01.06.2005». А у графі 14 міститься запис: « 01.06.2005 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 за ст. 37 п. 6.6. ЗУ Про ВО та ВС». Зазначений військово-обліковий документ оформлено та видано ІНФОРМАЦІЯ_7 з використанням засобів Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, облікова картка з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*, в якому містились відповідні відомості про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних та правовий статус «невійськовозобов'язаний».У зв'язку з вказаними обставинами, представником позивача направлено запит. Листом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 25.02.2025 № 2663 повідомлено, що позивач є військовозобов'язаним та зобов'язаний стати на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_9 або можу потрапити до розшуку за неприбуття до ІНФОРМАЦІЯ_8 по повістці. До листа додано роздруківку

відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (шифр ОБЕРІГ), облікова картка з штрихкодовим ідентифікатором *30012 0230680883100041*, з моїми персональними даними станом на 04.03.2025, де зазначено:загальна інформація: « ОСОБА_1 Стоїть на обліку: ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , обл. Тип картотеки: Картотека осіб, які зобов'язані стати на військовий облік Тип підкартотеки: Були раніше засуджені до позбавлення волі за скоєння тяжких або особливо тяжких злочинів»; в розділі 37 /Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку/ міститься запис: «Взято на військовий облік 01.06.2005 15:38 у ІНФОРМАЦІЯ_4 (аб. 12 п. 2 ч. 1 ст. 37) які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань». Інших записів в розділі 37 Реєстру не міститься.

Позивач вказує, що добровільно не писав та не подавав до відповідача заяви щодо взяття останього на облік , тому вважає, що його було взято на військовий облік військовозобов'язаних відповідачем протиправно.

Зі взяттям на військовий облік військовозобов'язаних ОСОБА_1 не згоден та вважає такі дії протиправними та таким, що порушують його права.

Ухвалою суду від 30.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з викликом сторін (повідомлення) сторін та призначено підготовче засідання.

Судові засідання неодноразово призначалися в режимі відоеконференції.

Ухвалою суду від 15.09.2025 року витребовувались додаткові докази з відповідачів, ІНФОРМАЦІЯ_1 та Міністерства оборони України.

Відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_2 22.10.2025 року подано до суду відзив на позов, відповідно до якого заперечує проти заявлених позовних вимог та вказує, що позивача 01.06.2005 року виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 за ст. 37 п. 6.6. ЗУ Про ВО та ВС» як особу, яка була раніше засуджена до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину, (ст. 289 ч.3 КК України) відповідно до діючого на той час законодавства. Законом України № 3633 від 11.04.2025 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» до частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» були внесені зміни та підставу для виключення з військового обліку військовозобов'язаних громадян, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину було виключено, "тобто, такі громадяни не виключаються з військового обліку.Тому, враховуючи викладені обставини, посадові особи, здійснюючи взяття на військовий облік позивача, діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України. Одночасно звертає увагу, що стаття 37 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» містить вичерпний перелік підстав для виключення військовозобов'язаних з військового обліку у відповідному РТЦК, жодна з яких не підлягає застосуванню щодо позивача. Зважаючи на зазначене, вважає, що відсутні підстави для задоволення всіх позовних вимог.

Позивач на адресу суду надав додаткові пояснення в яких вказав, що у відзиві відповідачем стверджується, що він перебуває в ІНФОРМАЦІЯ_9 на загальному обліку військовозобов'язаних, які перебувають в запасі, з 20.05.2024 року. До відзиву додано роздруківку відомостей з Реєстру (облікова картка з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*), де в розділі 37 /Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку/ Реєстру міститься запис: «Взято на військовий облік 20.05.2024 09:00 у ІНФОРМАЦІЯ_4 ». Проте, згідно роздруківки відомостей з Реєстру (облікова картка з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*), станом на 04.03.2025 та

22.03.2025 Реєстр не містив запису про дату « 20.05.2024» взяття позивача на облік.

Твердження відповідача про взяття позивача на військовий облік військовозобов'язаних «з 20.05.2024» не підтверджується допустимими та достовірними доказами, свої позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вказує наступне.

Судом встановлено, що позивач був виключений з військового обліку за ст. 37 ч. 6 п. 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», редакції Закону станом на 06.03.2018 року, з відміткою про виключення з військового обліку.

ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_7 ) на ім'я позивача оформлено та видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 взамін старого з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*, відповідно до якого в графі 13 «ВІДМІТКИ ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК» містяться відмітки: «взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 - 01.06.2005»; «знято з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 - 01.06.2005». А у графі 14 міститься запис: «01.06.2005 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних. ІНФОРМАЦІЯ_5 за ст. 37 п. 6.6. ЗУ Про ВО та ВС».

Зазначений військово-обліковий документ оформлено та видано ІНФОРМАЦІЯ_7 з використанням засобів Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, облікова картка з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*, в якому містились відповідні відомості про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних та правовий статус «невійськовозобов'язаний».

Листом ІНФОРМАЦІЯ_7 від 25.02.2025 повідомив, що позивач є військовозобов'язаним та зобов'язаний стати на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_9 або може потрапити до розшуку за неприбуття до ІНФОРМАЦІЯ_8 по повістці.

До листа додано роздруківку відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (шифр ОБЕРІГ), облікова картка з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*, з персональними даними станом на 04.03.2025, де зазначено: загальна інформація: « ОСОБА_1 Стоїть на обліку: ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , обл. Тип картотеки: Картотека осіб, які зобов'язані стати на військовий облік Тип підкартотеки: Були раніше засуджені до позбавлення волі за скоєння тяжких або особливо тяжких злочинів»; в розділі 37 /Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку/ міститься запис: «Взято на військовий облік 01.06.2005 15:38 у ІНФОРМАЦІЯ_4 (аб. 12 п. 2 ч. 1 ст. 37) які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань». Інших записів в розділі 37 Реєстру не міститься.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду з даним позовом.

Згідно з положеннями ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12 грудня 2015 року № 389-VIII воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, зокрема, встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.

Пунктом 3 Указу № 64/2022 у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

В подальшому воєнний стан продовжений указами Президента України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-XII (далі Закон №2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Спірні відносини між мною і державою в особі ІНФОРМАЦІЯ_8 виникли у зв'язку із набранням чинності 18.05.2024 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року №3633-IX (далі - Закон №3633-IX), яким внесено зміни до Закону №2232-XII та Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-XII (далі - Закон №3543-XII).

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону №2232-XII, військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до ч. 5 ст. 1 Закону №2232-XII, від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону №2232-XII в редакції, яка діяла до набрання чинності Закону №3633-IX, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з

військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.

Позивача звільнено від виконання військового обов'язку шляхом виключення з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 на підставі пункту 6 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції, що діяла до набрання чинності Законом №3633-IX від 11.04.2024, про що 06.05.2024 ІНФОРМАЦІЯ_7 видано на ім'я позивача тимчасове посвідчення військовозобов'язаного за № 4909 з використанням засобів Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, облікова картка з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*.

Відтак до компетенції районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить взяття та виключення військовозобов'язаних з військового обліку.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 37 Закону № 2232-XII, взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних:які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву;призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених статтею 10-1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних;військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно- територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби;які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі;які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань; призовники, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу; жінки з дотриманням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу. Зазначена норма Закону №2232-XII містить вичерпний перелік категорій громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних, серед яких відсутня категорія громадян, які раніше були виключені з військового обліку.

На підставі вказаного, суд приходить до висновку, що позивач не є військовозобов'язаним та не має обов'язків військовозобов'язаного щодо отримання повістки та прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_7 , постановки на військовий облік військовозобов'язаних, уточнення даних, проходження ВЛК тощо.

Вказані обставини були відомі посадовим особам ІНФОРМАЦІЯ_8 , проте, як вбачається з листів від 25.02.2025 №2663, від 22.03.2025 №3869 і від 22.03.2025 №3869 та роздруківки відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (шифр ОБЕРІГ), облікова картка з штрихкодовим

ідентифікатором *300120230680883100041*, ІНФОРМАЦІЯ_7 не визнає факту виключення позивача з військового обліку та безпідставно стверджує про обов'язок позивача встати на військовий облік військовозобов'язаних, не вірно тлумачить норму пункту 2 частини 1 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в чинній редакції.

Суд вказує, що тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*, оформлено на ім'я позивача та видано йому 06.05.2024 ІНФОРМАЦІЯ_7 з використанням засобів Реєстру. Тобто, станом на 06.05.2024 в Реєстрі містились відповідні записи про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних.

18.05.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово- облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених», пунктом 2 якої установлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.

Проте, після набрання чинності Закону №3633-IX від 11.04.2024, яким внесено зміни до Закону №2232-XII, тобто в період з 18.05.2024 по 04.03.2025 (дата роздруківки відомостей з Єдиної інформаційної системи ЗСУ АІС ОБЕРІГ, облікова картка з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*) посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_8 неправомірно вжито заходи щодо відновлення позивача (взяття) на військовому обліку військовозобов'язаних шляхом незаконного внесення до Реєстру наступних змін: внесено запис наступного змісту: « ОСОБА_1 Стоїть на обліку: ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , обл. Тип картотеки: Картотека осіб, які зобов'язані стати на військовий облік Тип підкартотеки: Були раніше засуджені до позбавлення волі за скоєння тяжких або особливо тяжких злочинів»; внесено запис в розділі 34 /Відомості про медичний огляд/Реєстру наступного змісту: «(до 01.07.2015)»; 1)вилучено (знищено) запис в розділі 36 /Військовий квиток (тимчасове посвідчення) видано/ Реєстру: про видачу 06.05.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*; внесено запис в розділі 37 /Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку/ Реєстру наступного змісту: « 15:38 у ІНФОРМАЦІЯ_4 (аб. 12 п. 2 ч. 1 ст. 37) які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань»; вилучено (знищено) запис в розділі 37 /Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку/ Реєстру: про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку військовозобов'язаних 01.06.2005 року ІНФОРМАЦІЯ_5 за ст. 37 п. 6.6. ЗУ Про ВО та ВС».

Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону №1951-VIII, актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Внесення змін до Реєстру після 06.05.2024 - дати складання та видачі ВОД або 18.05.2024 - дати набрання чинності Закону №3633-IX від 11.04.2024 визнано ІНФОРМАЦІЯ_7 , де зазначено: «Позивач є військовозобов'язаним та з 20.05.2024 перебуває в ІНФОРМАЦІЯ_9 на загальному обліку військовозобов'язаних, які перебувають в запасі.

Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку, що посадові особи Первомайського РТЦК здійснюючи взяття на військовий облік позивача, діяли на не на

підставі, та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України.

Суд також враховує інші аргументи та доводи позивача, зазначені у позові, однак зауважує, що вони не мають визначального впливу на правильне вирішення судом позовних вимог у спірних правовідносинах, оскільки встановлені судом обставини є самостійними та достатніми підставами для прийняття рішення по суті спору про задоволення позову.

Щодо стягнення з відповідачів витрат на правничу допомогу у розмірі 126000,00 грн, суд повідомляє наступне.

Відповідно до статті 16 КАС України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво в суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

За приписами частин першої, другої статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

За приписами частин першої, другої статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Згідно із частинами третьою - п'ятою статті 134 КАС України для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Як передбачено частинами шостою, сьомою статті 134 КАС України, у разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно до частин сьомої, дев'ятої статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду. При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких

витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Отже, аналіз наведених положень процесуального закону дає підстави для висновку, що вирішенню питання про розподіл судових витрат передує врахування судом, зокрема, обґрунтованості та пропорційності розміру таких витрат до предмета спору, значення справи для сторін. Принципи обґрунтованості та пропорційності розміру таких витрат до предмета спору повинні розглядатися, у тому числі, через призму принципу співмірності, який включає такі критерії: складність справи та виконаних робіт (наданих послуг); час, витрачений на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсяг наданих послуг та виконаних робіт; ціна позову та (або) значення справи для сторони. Крім того, врахування таких критеріїв не ставиться законодавцем у залежність від результату розгляду справи.

При визначенні суми компенсації витрат, понесених на професійну правничу допомогу, необхідно досліджувати на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченому адвокатом часу, об'єму наданих послуг, ціні позову та (або) значенню справи.

Разом з цим при визначенні суми компенсації витрат, понесених на професійну правничу допомогу, суд повинен керуватися критерієм реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та суті виконаних послуг.

Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду від 28.04.2021, від 08.02.2022 у справах № 640/3098/20 та № 160/6762/21 відповідно, від 18.08.2022 у справі № 540/2307/21.

На підтвердження витрат, понесених на професійну правничу допомогу, мають бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.06.2018 у справі № 826/1216/16.

Судом встановлено, що позивачем до суду не надано підтверджуючих документів про сплату гонорару адвокату, тому суд приходить до висновку про відмову в задоволенні вимог позивача щодо стягнення правничої допомоги у розмірі 126 000,00 грн

За приписами ч.1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вказане вище та встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

У відповідності до ст. 139 КАС України судові витрати понесені позивачем покласти

на відповідача.

Керуючись ст. ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) задовольнити частково.

2. Визнати протиправним внесення ІНФОРМАЦІЯ_2 після 06 травня 2024 року змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (шифр ОБЕРІГ) щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в обліковій картці з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*, а саме: внесення запису наступного змісту: « ОСОБА_1 Стоїть на обліку: ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , обл. Тип картотеки: Картотека осіб, які зобов'язані стати на військовий облік Тип підкартотеки: Були раніше засуджені до позбавлення волі за скоєння тяжких або особливо тяжких злочинів»; внесення запису в розділі 34 /Відомості про медичний огляд/ Реєстру наступного змісту: «(до 01.07.2015)»; внесення запису в розділі 37 /Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку/ Реєстру наступного змісту: « 15:38 у ІНФОРМАЦІЯ_4 (аб. 12 п. 2 ч. 1 ст.37) які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань».

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 вилучити відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що внесені після 06 травня 2024 року до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (шифр Оберіг),облікова картка з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*, а саме: запис наступного змісту: « ОСОБА_1 Стоїть на обліку: ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , обл. Тип картотеки: Картотека осіб, які зобов'язані стати на військовий облік Тип підкартотеки: Були раніше засуджені до позбавлення волі за скоєння тяжких або особливо тяжких злочинів»; запис в розділі 34 /Відомості про медичний огляд/Реєстру наступного змісту: «(до 01.07.2015)»; запис в розділі 37 /Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку/ Реєстру наступного змісту: « 15:38 у ІНФОРМАЦІЯ_4 (абз.12 п.2 ч.1 ст.37) які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань».

4. Визнати протиправним вилучення ІНФОРМАЦІЯ_2 після 06 травня 2024 року з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (шифр ОБЕРІГ) відомостей щодо ОСОБА_1 , в обліковій картці з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*, а саме: запис в розділі 36 /Військовий квиток (тимчасове посвідчення) видано/ Реєстру: про видачу 06.05.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*; запис в розділі 37 /Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку/ Реєстру: про виключення 01.06.2005 року ОСОБА_1 , з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 за ст.37 п. 6.6. ЗУ Про ВО та ВС».

5. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести (відновити) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (шифр ОБЕРІГ) відомості щодо ОСОБА_1 , облікова картка з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*, а саме: запис в розділі 36 /Військовий квиток (тимчасове посвідчення) видано/ Реєстру: про видачу 06.05.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 з штрихкодовим ідентифікатором *300120230680883100041*; запис в розділі 37/Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку/ Реєстру: про виключення 01.06.2005 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 за ст. 37 п. 6.6. ЗУ Про ВО та ВС».

6. В задоволенні позовних вимог щодо стягнення на користь ОСОБА_1 витрат на правничу допомогу у розмірі 126 000,00 грн - відмовити.

7.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 1937,92 грн.

8. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А.В. Величко