Рішення від 19.12.2025 по справі 826/13786/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 р. № 826/13786/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомфізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаДарницької районної в місті Києві державної адміністрації, вул. Кошиця Олександра, 11, м. Київ, 02068,

треті особи1. Сумська міська рада, майдан Незалежності, 2, м. Суми, 40000, 2. Міністерство юстиції України, вул. Городецького архітектора, 13, м. Київ, 01001, 3. Державне підприємство «Національні інформаційні системи», вул. Січових Стрільців, 73, м. Київ, 04053,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі також - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Дарницької районної в місті Києві державна адміністрація (далі також - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації;

- зобов'язати Дарницьку районну в місті Києві державну адміністрацію внести запис про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.09.2018 року відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 року № 2825-IX (далі - Закон № 2825) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2825 матеріали адміністративної справи № 826/13786/18 скеровано за належністю до Миколаївського окружного адміністративного суду.

До Миколаївського окружного адміністративного суду справа надійшла 08.04.2025 року.

08.04.2025 року було здійснено автоматичний розподіл справи. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу, головуючим у справі визначено суддю Малих О.В.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 року суд прийняв справу до свого провадження та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 262 КАС України, без виклику сторін у судове засідання.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що закон чітко встановлює вичерпний перелік підстав, згідно яких може бути зупинено розгляд документів чи відмовлено у проведенні державної реєстрації. Неможливість з технічних причин провести державну реєстрацію норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» не містить. Лист відповідача від 19.04.2018 року № 101.37-17/69 не містить в собі ознак повідомлення про зупинення розгляду документів та/або повідомлення про відмову у державній реєстрації.

Позивач вважає, що саме відповідач, як суб'єкт владних повноважень, повинен звертатися до Міністерства юстиції України та Державного підприємства «Національні інформаційні системи» (технічний адміністратор реєстру) для отримання відповідних роз'яснень щодо роботи програмного забезпечення ведення ЄДР з метою проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 .

Відповідач надав відзив на позов, в якому у задоволенні вимог позивача просив відмовити. Заперечуючи проти позову відповідач зазначив наступне:

Станом на 24.09.2018 року реєстраційна справа ФОП ОСОБА_1 у паперовому вигляді до відповідного суб'єкта державної реєстрації Дарницького району міста Києва не надходила, в зв'язку з чим дії визначені ч. 6 ст. 14 Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (в редакції до 01.01.2016 року) та ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (в редакції після 01.01.2016 року) щодо взяття на облік реєстраційної справи ОСОБА_1 наведеними суб'єктами не вчинялись.

Для проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій, державні реєстратори відділу користуються програмним продуктом АРМ ЄДР (ЕЦП)(3.36.6.18142), володільцем якого є Міністерство юстиції України а його технічним адміністратором - Державне підприємство «Національні інформаційні системи».

Наведений програмний продукт реалізований таким чином, що проведення будь-яких реєстраційних дій стосовно знятої та не поставленої на облік реєстраційної справи - неможливе (виключення становить внесення записів про взяття реєстраційної справи на облік або відкликання реєстраційної справи), в зв'язку з чим Дарницька районна в місті Києві державна адміністрація (будь-який інший суб'єкт державної реєстрації) технічно не здатна розглянути заяву на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 в порядку ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Проведенню державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 повинна передувати постановка реєстраційної справи на облік відповідним суб'єктом державної реєстрації відповідно до вимог законодавства у сфері державної реєстрації.

У відповіді на відзив позивач свої вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Третя особа, Сумська міська рада, надала пояснення, у яких підтримала доводи відповідача, викладені у відзиві, та зазначила, що до повернення паперової форми реєстраційної справи до будь-якого з органів державної реєстрації у суб'єктів державної реєстрації не має а ні технічної можливості, а ні законних підстав для проведення будь-якої реєстраційної дії з електронною формою реєстраційної справи, в тому числі і припинення діяльності фізичної особи-підприємця.

Інші треті особи письмових пояснень на позовну заяву не надав.

28.04.2025 року до суду надійшов відзив відповідача, у якому додатково зазначено, що відповідно до відомостей з ЄДР, 17.12.2024 року реєстраційна справа ФОП ОСОБА_1 була взята на облік до райдержадміністрації.

У зв'язку з тим, що реєстраційна справа взята на облік та згідно ч. 4 ст. 18 Закону України «Про державиу реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців за громадських формувань» для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП подається заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця (форма № 1 заяви щодо державної реєстрації фізичної особи-підприємця затверджена наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 року № 3268/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29.03.2023 року № 1158/5).

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

ОСОБА_1 21.10.2004 року був зареєстрований як фізична особа-підприємець.

10.06.2010 року ФОП ОСОБА_1 змінив адресу проживання, що підтверджується записом в ЄДР № 26320010002000809 від 10.06.2010.

12.04.2018 року представник позивача подала до відповідача заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 з додатками.

Листом від 19.04.2018 року № 101.37-17/69 відповідач повернув документи, надіслані позивачем для проведення державної реєстрації припинення ФОП ОСОБА_1 , у зв'язку з технічною неможливістю проведення будь-яких реєстраційних дій стосовно ФОП ОСОБА_1 до моменту постановки відповідної реєстраційної справи на облік.

Не погодившись з відмовою у проведенні державної реєстрації припинення ФОП, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне:

У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 року № 755-IV (далі - Закон № 755), відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону № 755 фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Згідно положень ч. 1 ст. 9 Закону № 755, відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі:

1) відповідних заяв про державну реєстрацію;

2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій;

3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.

У відповідності до ч. 1 ст. 13 Закону № 755, інформаційна взаємодія між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів у випадках, визначених цією статтею, здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з відповідними державними органами.

Відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є підставою для зняття їх з обліку в органах державної статистики, державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства (ч. 4 ст. 13 Закону № 755).

Згідно положень ч. 2 - 9 ст. 28 Закону № 755 підстави для відмови у державній реєстрації фізичної особи - підприємця:

1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;

2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони у проведенні реєстраційної дії;

3) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;

4) наявні обмеження на зайняття підприємницькою діяльністю, встановлені законом;

5) наявність в Єдиному державному реєстрі запису, що фізична особа вже зареєстрована як фізична особа - підприємець;

6) подані документи суперечать вимогам законів України.

Повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації повинно містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також повинно бути зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа (статуту, протоколу тощо) не відповідає нормам законодавства.

Відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених цією статтею, а також відмова у державній реєстрації (легалізації) професійної спілки, її організації або об'єднання не допускається.

Відмова у державній реєстрації здійснюється протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації, крім вихідних та святкових днів.

Відмова у державній реєстрації громадських формувань здійснюється у строки, встановлені статтею 26 цього Закону.

Повідомлення про відмову у державній реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та рішення суб'єкта державної реєстрації про відмову у державній реєстрації розміщуються на порталі електронних сервісів у день відмови у державній реєстрації.

У разі відмови у державній реєстрації документи, подані для державної реєстрації (крім документа про сплату адміністративного збору), повертаються (видаються, надсилаються поштовим відправленням) заявнику не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення.

Як встановлено судом вище, листом від 19.04.2018 року № 101.37-17/69 відповідач повернув документи, надіслані позивачем для проведення державної реєстрації припинення ФОП ОСОБА_1 , у зв'язку з технічною неможливістю проведення будь-яких реєстраційних дій стосовно ФОП ОСОБА_1 до моменту постановки відповідної реєстраційної справи на облік.

З листа вбачається, що станом на 18.04.2018 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) міститься інформація про зняття 10.06.2010 року виконавчим комітетом Сумської міської ради з обліку реєстраційної справи ФОП ОСОБА_1 та направлення її до Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації (ліквідована 10.11.2011 року).

За допомогою наявного програмного забезпечення ведення ЄДР технічно неможливо здійснити будь-які дії будь-яким суб'єктом державної реєстрації стосовно ФОП ОСОБА_1 та запропонував звернутися за детальним роз'ясненням з приводу роботи програмного забезпечення ведення ЄДР до його розпорядника - Міністерства юстиції України.

Порядок формування та зберігання реєстраційних справ, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, був затверджений наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 року № 3267/2 (далі - Порядок).

Згідно п. 3 - 6 розділу VII Порядку, факт передачі реєстраційної справи фіксується у журналі обліку надходження (вибуття) реєстраційних справ.

Посадова особа із зберігання реєстраційних справ, яка передає реєстраційну справу, у день відправлення реєстраційної справи знімає її з обліку, а посадова особа із зберігання реєстраційних справ, яка отримує реєстраційну справу, у день отримання реєстраційної справи поштою або нарочно приймає її на облік у журналі обліку надходження (вибуття) реєстраційних справ, а також за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав, Єдиного державного реєстру.

Посадова особа із зберігання реєстраційних справ зобов'язана протягом п'яти робочих днів з дати отримання реєстраційної справи надіслати посадовій особі із зберігання реєстраційних справ, яка зняла з обліку реєстраційну справу, один примірник акта приймання-передавання реєстраційної справи на зберігання. Другий примірник акта приймання-передавання реєстраційної справи на зберігання долучається до відповідної реєстраційної справи. У разі направлення одним актом кількох реєстраційних справ виготовляється необхідна кількість копій такого акта.

У разі відсутності у Державному реєстрі прав, Єдиному державному реєстрі відомостей про взяття на облік реєстраційної справи за новим місцезнаходженням протягом тридцяти календарних днів з дня її поштового відправлення посадова особа із зберігання реєстраційних справ, яка надсилала реєстраційну справу, вживає заходів з її розшуку.

Проведенню державної реєстрації припинення підприємницької діяльності позивача повинна передувати постановка реєстраційної справи на облік відповідного суб'єкта державної реєстрації.

У зв'язку з тим, що реєстраційна справа позивача станом на момент звернення із заявою від 12.04.2018 року на адресу відповідача не надходила, були відсутні підстави щодо надсилання листів до Міністерства юстиції України та Державного підприємства «Національні інформаційні системи» з метою отримання роз'яснень щодо роботи програмного забезпечення ведення ЄДР з метою проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 .

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволені позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Дарницької районної в місті Києві державна адміністрація (вул. Кошиця Олександра, 11, м. Київ, 02068, код ЄДРПОУ 37388222), за участю третіх осіб - Сумська міська рада (майдан Незалежності, 2, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 23823253), Міністерство юстиції України (вул. Городецького архітектора, 13, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622), Державне підприємство «Національні інформаційні системи» (вул. Січових Стрільців, 73, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39787008) про: визнання протиправною бездіяльності Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації та зобов'язання Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації внести запис про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 19.12.2025 року.

Суддя О.В. Малих