19 грудня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/142/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши матеріали заяви адвоката Отрох Алли Володимирівни про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/142/25 за позовом адвоката Отрох Алли Володимирівни в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
18 грудня 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява адвоката Отрох Алли Володимирівни (далі - заявник) про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/142/25, в якій заявник просить:
- встановити судовий контроль шляхом за виконанням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 у справі № 360/142/25 та зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 надати звіт про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 у справі № 360/142/25 у встановлений законодавством строк.
Згідно з частинами другою, третьою статті 14, статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок встановлення та здійснення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах встановлено статтею 382 КАС України.
Відповідно до положень статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У заяві зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження (за наявності).
Відсутність виконавчого провадження з примусового виконання судового рішення не перешкоджає розгляду заяви.
Положення статті 382 КАС України не містять вимог до форми та змісту заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Відповідно до частин другої та третьої статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення визначені статтею 167 КАС України.
Частиною першою статті 167 КАС України встановлено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Суд зазначає, що правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 27.02.2020 у справі № 640/3719/18.
З комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» встановлено, що 29.05.2025 судом видано виконавчий лист у справі № 360/142/25 про зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошової компенсації за невикористані дні відпусток в загальній кількості 209 день, обчисливши її суму, виходячи із розміру місячного грошового забезпечення, з урахуванням сум додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», та провести її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Однак, в порушення положень статті 382 КАС України заявником в заяві зовсім не зазначено відомостей щодо звернення за примусовим виконанням судового рішення на підставі отриманого виконавчого провадження та стану виконавчого провадження у разі його відкриття.
Cуд звертає увагу, що відсутність виконавчого провадження з примусового виконання судового рішення не перешкоджає розгляду заяви, однак, заявник повинен вказати відомості щодо наявності або відсутності такого виконавчого провадження, враховуючи отримання ним виконавчого листа у справі.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження.
Відповідно до частини другої статті 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи вищезазначене, заява адвоката Отрох Алли Володимирівни про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/142/25 подана з порушенням вимог статей 167 та 382 КАС України, що унеможливлює її розгляд протягом десяти днів з дня її надходження, а тому суд вважає за необхідне повернути її позивачу без розгляду.
Керуючись статтею 167, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву адвоката Отрох Алли Володимирівни про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/142/25 за позовом адвоката Отрох Алли Володимирівни в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - повернути заявнику без розгляду.
Повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.В. Борзаниця