Іменем України
18 грудня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/2035/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Качанок О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Касянчука Сергія Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Касянчука Сергія Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови здійснити внесення актуальної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме інформації, згідно з якою ОСОБА_1 , визнаний непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку за гр. ІІ ст. 63а, 75г розкладу хвороб (н-з МОУ 2008 р. № 402);
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснити внесення актуальної інформації щодо ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме інформації, згідно якої ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку за гр. ІІ ст. 63а, 75г розкладу хвороб (н-з МОУ 2008 р. № 402).
Позовну заяву обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в 1-відділі ІНФОРМАЦІЯ_1 (Рубіжне).
При цьому позивач вказав, що відповідно до п. 15 військового квитка серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 12.09.2018 призовною (медичною) комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 визнаний непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку за гр. ІІ ст. 63а, 75г розкладу хвороб (н-з МОУ 2008 р. № 402).
17 липня 2025 року ОСОБА_1 надіслав до 1-відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення його з військового обліку.
04 серпня 2025 року була отримана відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_1 № СД 1190, де зазначається, що для оновлення персональних військово-облікових даних ОСОБА_1 необхідно звернутися до найзручніше розташованого ТЦК та СП.
Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови здійснити внесення актуальної інформації щодо нього до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, про що 10.11.2025 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відомостей щодо захворювання та виключення з військового обліку, які зазначені у наданому військово-обліковому документі, недостатньо для прийняття рішення уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів записів про виключення з військового обліку.
Позивачу необхідно особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідної адміністративно-територіальної одиниці за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи) для взяття на військовий облік, уточнення облікових даних, отримання направлення для проходження медичного огляду військово-лікарською комісією та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У зв'язку з вищевикладеним, відповідач вважає, що у посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутні підстави для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку.
Ухвалою суду від 22.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є особою з інвалідністю 3 групи (безстроково), що підтверджується паспортом громадянина України, карткою платника податків, відповіддю з Єдиного державного демографічного реєстру від 17.12.2025 № 2138569, довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 441259.
Із записів у військовому квитку ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 вбачається, що 19.05.2010 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 позивач визнаний обмежено придатним за гр. 75в розкладу хвороб (наказ МО України 2008 р. № 402). 12.09.2018 призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 позивач визнаний непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку за гр. ІІ ст. 63а, 75г розкладу хвороб (наказ МО України 2008 р. № 402. Також у військовому квитку міститься відмітка від 12.09.2018 про зняття позивача з військового обліку.
Водночас, згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , категорія обліку - військовозобов'язаний, відстрочка до завершення мобілізації, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 (Рубіжне), група інвалідності - 3, внаслідок нещасного випадку на виробництві, діє (інвалідність) до - 31.12.2999, адреса проживання зазначена: АДРЕСА_2 , також зазначено щодо порушення позивачем правил військового обліку.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 04.08.2025 № СД/1190, складеним у відповідь на звернення позивача, повідомлено, що згідно наявних баз даних ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_9 . З 13.02.2025 ОСОБА_1 є порушником правил військового обліку, оскільки не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем його фактичного мешкання, чим порушує вимоги абз. 2, п. 1 Правил військового обліку призовників та військовозобов'язаних, викладених у додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, абз. 8 ч. 3, абз. 5 ч. 10, ст. 1 та ч. 3 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», таким чином у діях ОСОБА_1 можуть формально вбачатись ознаки адміністративного правопорушення передбаченого ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 за порушення діючого законодавства України у оборонній сфері, не притягувався. Також у листі запропоновано ОСОБА_1 для оновлення персональних військово-облікових даних особисто звернутися до найзручніше розташованого районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оскільки згідно частини 3 статті 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх мешкання, п. 2 ч. 1 статті 37 вище вказаного Закону, взяттю на військовий облік підлягають військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України, або з-за кордону на нове місце мешкання.
Також листом ІНФОРМАЦІЯ_10 від 04.10.2025 № 5171, складеного у відповідь на скаргу представника позивача, подану в інтересах ОСОБА_1 , повідомлено, що на теперішній час документація військово-лікарської комісії (Книга протоколів засідань військово-лікарської комісії, довідки ВЛК яка діяла до 24.02.2022 при ІНФОРМАЦІЯ_11 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), облікова картка/особова справи ОСОБА_1 ) на зберіганні в ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутні у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України та знаходяться на тимчасово окупованій території Луганської області. Підтвердити документально висновки військово-лікарської комісії про непридатність ОСОБА_1 наразі неможливо. Зазначена у скарзі наявність у ОСОБА_1 інвалідність 3 групи згідно ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», дає право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Також зазначено, що згідно з абз. 2 п. 7 Порядку № 1487 Генеральний штаб Збройних Сил встановлює особливості ведення військового обліку органами військового управління, військовими частинами Збройних Сил, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Згідно алгоритму Генерального штабу Збройних Сил України, РТЦК та СП та їхні відділи, евакуйовані з тимчасово окупованих територій, уточнення даних громадян не здійснюють, а у разі звернення до ІНФОРМАЦІЯ_6 або їхніх відділів громадян, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях, територіях де тривають бойові дії, або постійно проживають за кордоном, окрім осіб, яким надано статус внутрішньо переміщеної особи, ІНФОРМАЦІЯ_6 або їхні відділи зобов'язані взяти їх на військовий облік за письмовою заявою, занести необхідні відомості до Реєстру та провести уточнення даних. У разі, якщо такі особи нададуть військово-обліковий документ з відміткою про виключення з військового обліку за станом здоров'я, але такі відомості відсутні у Реєстрі, такі громадяни беруться на військовий облік та направляються для проходження медичного огляду військово-лікарською комісією, за результатами якого приймається відповідне рішення про придатність до військової служби. ОСОБА_1 , відповідно до вимог ч. 3 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Порядку № НОМЕР_3 , необхідно особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідної адміністративно-територіальної одиниці за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи) для взяття на військовий облік, уточнення облікових даних, отримання направлення для проходження медичного огляду військово-лікарською комісією та внесенню відомостей до Реєстру. Враховуючи викладене, підстави для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 , уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутні.
Також слід зазначити, що суд ухвалою від 22.10.2025 витребував у ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_12 усі наявні письмові та/або електронні відомості (документи, рішення військово-лікарської комісії, тощо) щодо ОСОБА_1 , в тому числі, які містять інформацію щодо зняття його з військового обліку, а також належним чином засвідчену копію особової справи позивача.
27.10.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_5 надійшов лист від 24.10.2025 № СД/2571, в якому зазначено, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , на даний час перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_13 . Надати на адресу суду вказані в ухвалі засвідчені належним чином документи не має можливості, так як на архівному зберіганні у ІНФОРМАЦІЯ_5 та його відділах особова справа, військово-облікові та медичні документи на ім'я ОСОБА_1 не знаходяться, так як вони були втрачені внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.
10.11.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_12 надійшли пояснення, в яких зазначено, що у ІНФОРМАЦІЯ_14 відсутні будь-які документи та відомості щодо зняття з військового обліку ОСОБА_1 . Також вказано, що до повноважень обласних ТЦК та СП, в тому числі ІНФОРМАЦІЯ_12 , не входить внесення відомостей (змін) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку.
Позивач, не погоджуючись з бездіяльністю ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно нього відомостей про виключення з військового обліку, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Згідно з частинами першою, третьою статті 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Частиною п'ятою статті 33 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону № 2232-ХІІ).
Також відповідно до частин 5 та 6 статті 37 Закону № 2232-ХІІ (в редакції, чинній на час внесення до військового квитка позивача відомостей про непридатність до військової служби та зняття з військового обліку) зняттю з військового обліку призовників та військовозобов'язаних у військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України) підлягають громадяни України:
1) з військового обліку призовників:
які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
які вибувають на строк більше трьох місяців за межі України;
які взяті згідно з рішеннями комісії з питань приписки або призовної комісії на облік військовозобов'язаних;
які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу;
які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу»;
2) з військового обліку військовозобов'язаних:
які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
які після проходження строкової військової служби прийняті на військову службу до інших військових формувань або на службу до Національної поліції, податкової міліції, в органи і підрозділи цивільного захисту, в Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України та в Державну кримінально-виконавчу службу України;
які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;
в інших випадках за рішенням Міністерства оборони України.
Виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних Служби зовнішньої розвідки України у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:
1) призвані чи прийняті на військову службу;
2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів;
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) припинили громадянство України;
6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
8) не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності;
9) померли.
На виконання частини п'ятої статті 33 Закону № 2232-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487)
Пунктом 2 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів (пункт 20 Порядку № 1487).
Також підпунктом 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку № 1487) установлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 16 березня 2017 року № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону № 1951-VIII).
За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Також за змістом пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з пунктом 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
Відповідно до пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, серед іншого: здійснюють взяття громадян України на військовий облік призовників; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Крім того, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 559) та форму військово-облікового документа.
При цьому, пунктом 2 вказаної постанови обумовлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.
Згідно з пунктами 1-3 Порядку № 559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559.
Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
У пункті 8 Порядку № 559 визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), зокрема: відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку (підпункт 7); відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку) (підпункт 12).
Як встановлено судом, електронний військово-обліковий документ позивача від 14.07.2025 містить інформацію, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Разом з тим, з огляду на вищезазначені положення нормативно-правових актів, ІНФОРМАЦІЯ_3 є відповідальною особою за ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, внесення до нього змін, у тому числі й щодо зняття з військового обліку із зазначенням підстав для такого зняття.
Судом встановлено, що позивач перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_15 та відповідно до надрукованих записів у військовому квитку позивача серії НОМЕР_1 , 12.09.2018 призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 позивач визнаний непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку за гр. ІІ ст. 63а, 75г розкладу хвороб, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 та, відповідно, у військовому квитку міститься відмітка від 12.09.2018 про зняття позивача з військового обліку.
Вказані записи засвідчені підписом відповідної уповноваженої особи та скріплені печаткою ІНФОРМАЦІЯ_16 , а тому у суду відсутні правові підстави їх не враховувати.
У зв'язку із відсутністю в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про зняття позивача з військового обліку із зазначенням відповідних підстав, позивач звертався до відповідача та ІНФОРМАЦІЯ_12 із зверненнями та скаргою, щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідних відомостей.
Однак, внесення відповідних даних щодо позивача, відповідачем не здійснено.
Відповідач посилається на те, що відомостей щодо захворювання та виключення з військового обліку, які зазначені у наданому військово-обліковому документі, недостатньо для прийняття рішення про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів записів про виключення з військового обліку, також вказує на відсутність військово-облікових та медичних документів на ім'я ОСОБА_1 у зв'язку з їх втратою через військову агресію рф проти України.
Суд зауважує, що зміст наведених вище положень нормативно-правових актів свідчить, що посадові особи, відповідальні за оформлення та заповнення військового квитка позивача, проставленням свого підпису, скріпленим печаткою цього військового комісаріату, підтвердили достовірність внесених даних, у тому числі й щодо непридатності позивача до військової служби та зняття його з військового обліку, а також підтвердили дотримання визначеної законодавством процедури, яка передувала внесенню цих даних, та наявність визначених законом підстав для зняття позивача з військового обліку через непридатність за станом здоров'я.
Тому є неприйнятними доводи відповідача про неможливість внесення змін до Реєстру внаслідок відсутності документації щодо військового обліку та проходження військово-лікарської комісії, недостатності даних, наявних у військовому квитку позивача.
В свою чергу, військовий квиток серії НОМЕР_1 згідно з діючим законодавством є військово-обліковим документом в паперовій формі.
Суду не надано доказів визнання нечинним військового квитка позивача чи притягнення до відповідальності осіб, які оформили та видали його позивачу, або недостовірності зазначених в ньому відомостей про зняття позивача з військового обліку, тому військовий квиток НОМЕР_1 є належним доказом того, що позивач виключений з військового обліку через непридатність до військової служби за станом здоров'я з 12.09.2018.
Крім того, за положеннями Порядку № 1487, відповідальними за організацію та забезпечення зберігання облікової документації військовозобов'язаних, персональних даних, які в них містяться, збереження підтвердних документів, що стали підставою для виключення з військового обліку військовозобов'язаних, а також своєчасне внесення даних про військовозобов'язаного, у тому числі, й про виключення з військового обліку із зазначенням відповідних підстав, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Тому тягар настання несприятливих наслідків через не виконання (неналежне виконання) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки своїх обов'язків, у тому числі, й щодо своєчасного внесення даних про військовозобов'язаного до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може покладатися на позивача та створювати для нього додаткові обов'язки щодо повторного постановлення на військовий облік військовозобов'язаного за відсутності законодавчо визначених для цього підстав та проходження військово-лікарської комісії з метою підтвердження раніше встановленої непридатності до військової служби за станом здоров'я.
Щодо пропозиції позивачу звернутися до ТЦК та СП за місцем проживання, суд зазначає таке.
Положення Порядку № 1487 та Правил військового обліку свідчать, що військовозобов'язані повинні:
- перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідному районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи, у разі залишення свого зареєстрованого місця проживання;
- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
- особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних.
Проте, як вже зазначалось, позивач знятий з військового обліку 12.09.2018 у зв'язку з визнанням непридатним до військової служби, про що свідчить відповідна відмітка у військовому квитку позивача.
Доказів прийняття рішення про поновлення позивача на військовому обліку у зв'язку з усуненням обставин, що слугували підставою для прийняття рішення про зняття (виключення) його з такого обліку, до матеріалів справи не надано.
Отже, у позивача відсутній обов'язок звернення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та постановки на військовий облік за місцем проживання для уточнення військово-облікових даних.
Водночас, положеннями Порядку № 559 визначена можливість звернутися для уточнення військово-облікових даних, внесених до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема, до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку.
Оскільки позивач перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_15 (наразі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), тому відповідальним за внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про зняття та/або виключення позивача з військового обліку, є саме відповідач.
Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 .
Щодо інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої позиції, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вищевикладені факти та обставини є безумовною підставою для висновків суду про протиправність бездіяльності відповідача, а інші доводи не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, то суд зауважує, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Суд наголошує, що згідно з військовим квитком серії НОМЕР_1 позивач з 12.09.2018 визнаний непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку.
Водночас, за положеннями статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» як станом на час внесення вказаного вище запису до військового квитка позивача, так і станом на час розгляду цієї справи, наслідком прийняття військово-лікарською комісією рішення про непридатність військовозобов'язаного до військової служби за станом здоров'я, є саме виключення такого з військового обліку, що також відповідає положенням пункту 20.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України. Зняття з військового обліку відбувається за інших обставин, передбачених частиною 5 наведеної норми Закону, що жодним чином не пов'язані зі станом здоров'я особи.
Відтак, суд дійшов висновку, що позивач 12.09.2018 був виключений з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби за станом здоров'я.
Враховуючи наведене та встановлені судом обставини, відповідач на думку суду, безпідставно не здійснив внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення позивача з військового обліку, чим допустив бездіяльність, яка порушила права позивача, за захистом яких він звернувся до суду з цим позовом.
Відтак, з урахуванням викладеного, належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача в даному випадку буде прийняття рішення про:
- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання позивача непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку;
- зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання позивача непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку з 12 вересня 2018 року.
Наведений спосіб захисту порушених прав позивача та вищенаведені в цьому рішенні висновки суду щодо суті спору, узгоджуються з позицією та способом захисту порушених прав позивача, викладених у постановах Першого апеляційного адміністративного суду від 29.10.2025 у справі № 360/1083/25, від 11.12.2025 у справі № 280/8299/24, у подібних правовідносинах та за схожих обставин.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Позивачем при поданні позову був сплачений судовий збір у загальному розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 08.10.2025 № 14.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позовні вимоги підлягають задоволенню, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Касянчука Сергія Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку з 12 вересня 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 18.12.2025.
Суддя О.М. Качанок