17 грудня 2025 року м.Київ справа №320/12404/25
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Сас Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Рух справи
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовною заявою, якою просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо ненадання відповіді на звернення ОСОБА_1 від 6.07.2024 року;
2. Зобов'язати Міністерство оборони України надіслати на електронну адресу ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідь на його звернення від 06.07.2024 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що він проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 . Позивач зазначає, що він під падає під умови визначені постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2025 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у зв'язку з чим позивач звернувся до Міністерства оборони України та із заявою на отримання роз'яснення щодо такої Проте відповідачем його заяву розглянуто не було. Позивач вважає, що така бездіяльність відповідача порушує його права та законні інтереси. З урахуванням викладеного у позовній заяві, позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач у відзиві проти задоволення позовних вимог зазначає, що звернення ОСОБА_1 від 06.07.2024 було належним чином перенаправлено до компетентного органу - військової частини НОМЕР_2 , яка 12.08.2024 надала відповідь по суті. Повторно відповідь була надіслана 11.04.2025. А тому, зазначає, що звернення було розглянуте уповноваженим органом у встановленому порядку, а порушення прав позивача відсутнє. За відсутності порушеного права та реального спору підстави для судового захисту відсутні, у зв'язку з чим у задоволенні позову просить відмовити.
Обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин
ОСОБА_1 є військовослужбовцем Військової частини НОМЕР_1 , що підтверджується Витягом з Наказу № 34 від 01.02.2024.
06.07.2024 позивач звернувся до Міністерства оборони України із заявою-клопотанням щодо роз'яснення йому права на виплату, встановлену Постановою Кабінетів Міністрів України від 28.02.2025 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Міністерство оборони України відповідно до законодавства та Інструкції № 735 звернення позивача перенаправило до компетентного органу - військової частини НОМЕР_2 , яка 12.08.2024 надала відповідь по суті. Повторно відповідь була надіслана 11.04.2025.
З наданих роз'яснень Військової частини НОМЕР_2 вбачається, що така роз'яснила умови виплати одноразової винагороди, проте, оскільки фінансово-економічна служба управління оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не є розпорядником детальної інформації про виконання позивачем бойових (спеціальних) завдань, ОСОБА_1 запропоновано за більш вичерпним роз'ясненням звернутися безпосередньо до командування військової частини НОМЕР_1 .
Вважаючи, що відповідачем порушено право позивача, передбачене ст. 40 Конституції України ,позивач, за захистом своїх прав, звернувся до суду.
Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування
Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" міністерство є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох визначених Кабінетом Міністрів України сферах, проведення якої покладено на Кабінет Міністрів України Конституцією та законами України.
Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади та військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України та Державна спеціальна служба транспорту.
Підпунктом 86 пункту 4 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 730, далі - Положення), визначено, що Міноборони відповідно до покладених на нього завдань здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю Міноборони, Збройних Сил, підприємств, установ і організацій, які належать до сфери управління Міноборони, а також стосовно актів, які ними видаються, забезпечує в установленому порядку доступ до публічної інформації, розпорядником якої є Міноборони.
Своєю чергою, відповідно до пункту 7 Положення про Управління по роботі зі зверненнями громадян та доступу до публічної інформації, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 05.09.2022 № 257, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює прийом, реєстрацію, облік, попередній розгляд та аналіз звернень громадян, запитів на публічну інформацію фізичних і юридичних осіб, що надійшли до Міноборони, отриманих під час проведення особистого прийому громадян керівництвом Міноборони, через телекомунікаційні системи загального доступу (мережу Інтернет), "гарячу лінію" Міноборони, урядову телефонну "гарячу лінію", від державної установи Урядовий контактний центр" і надсилає їх в електронній формі для розгляду по суті до структурних підрозділів Міноборони, Генерального штабу Збройних Сил України, Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України, Держспецтрансслужби та органів військового управління Збройних Сил, відповідно до компетенції.
Відповідно до пункту 2 розділу II Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 28.12.2016 №735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.01.2017 за № 94/29962 (далі - Інструкція № 735), письмові звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю, первинному розгляду та реєстрації з метою визначення їх належності до компетенції відповідного органу військового управління та призначення за ними конкретного виконавця.
Пунктом 5 Інструкції № 735 встановлено, що відповідь за результатами розгляду звернення в обов'язковому порядку дається тим органом військового управління, який його отримав і до компетенції якого входить розв'язання порушених у зверненні питань, за підписом керівників або осіб, яким право ставити підпис надано відповідним керівником органу військового управління.
Інструкція №735 виділяє наступні стадії розгляду звернень громадян, це -«Первинний розгляд та облік звернень громадян» (розділ 2 Інструкції №735) та власне «Розгляд звернень громадян» (розділ 3 Інструкції №735). У відповідності до пункту 2.2 Інструкції №735 - «Письмові звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю, первинному розгляду та реєстрації з метою визначення їх належності до компетенції відповідного органу військового управління та призначення за ними конкретного виконавця. Первинний розгляд письмових звернень громадян проводиться керівниками органів військового управління або їх заступниками відповідно до їх повноважень».
Наказом Міністра оборони України № 257 від 05.09.2022 року було затверджено Положення про Управління по роботі зі зверненнями громадян та доступу до публічної інформації Міністерства оборони (далі Положення №257).
У відповідності до Положення № 257 відділ відповідно до покладених на нього завдань: здійснює реєстрацію та попередній розгляд звернень громадян, визначає відповідно до покладених завдань головних виконавців направляє їх за належністю до структурних підрозділів апарату Міністерства оборони України та Генерального Штабу інших органів військового управління для опрацювання.
Вказані повноваження узгоджуються з приписами пункту 3 Інструкції №735, згідно з якими після первинного розгляду звернень громадян керівниками органів військового управління, працівник підрозділу документального забезпечення (секретаріату, канцелярії), крім іншого, також, здійснює відправку звернень за належністю та забезпечує оперативне доведення звернень громадян до виконавців.
Оцінка аргументів учасників справи та висновки суду
На підставі встановлених судом обставин справи та з урахуванням наведених норм чинного законодавства України, суд зазначає, що Міністерство оборони України діяло в межах наданих повноважень та у спосіб, визначений законодавством. Звернення позивача від 06.07.2024 було належним чином прийняте, зареєстроване та після первинного розгляду направлене за належністю до компетентного органу - військової частини НОМЕР_2 , яка надала відповідь по суті у встановлений строк.
Обов'язок надання відповіді відповідно до Інструкції № 735 покладається на той орган військового управління, до компетенції якого належить вирішення порушених у зверненні питань. Військова частина НОМЕР_2 надала позивачу роз'яснення щодо умов виплати, а також вказала на необхідність звернення до безпосереднього командування військової частини НОМЕР_1 для отримання детальної інформації, що відповідає розмежуванню компетенції органів військового управління.
Таким чином, право позивача на звернення, гарантоване статтею 40 Конституції України, було реалізоване, за таких обставин, посилання позивача на те, що відповідач - Міністерство оборони України допустив протиправну бездіяльність щодо розгляду його рапорту є необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи.
Таким чином, відсутність порушеного права та реального спору свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
З урахуванням викладеного, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд робить висновок, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Розподіл судових витрат
Беручи до уваги результати судового розгляду, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України судом не здійснюється.
Керуючись статтями 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
2. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 );
відповідач: Міністерство оборони України (м.Київ, просп. Повітряних сил, буд. 6; код ЄДРПОУ 00034022).
Суддя Сас Є.В.