Рішення від 19.12.2025 по справі 320/6668/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 року м.Київ № 320/6668/23

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Терлецька О.О.,

при секретарі судового засідання Зубкович Г.І.,

розглянувши у письмовому провадженні судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Служби безпеки України в якому просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати наказ Голови Служби безпеки України від 02 листопада 2022 року № 1480-ОС/дск в частині пониження у військовому званні на один ступінь ОСОБА_1 .

2. Визнати протиправним та скасувати наказ Голови Служби безпеки України від 02 листопада 2022 року № 1481-ОС/дск в частині пониження у військовому канні на один ступінь до майора ОСОБА_1 .

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що було порушено його право на участь в прийнятті оскаржуваних рішень , а також його право на захист підчас дисциплінарного провадження. Також позивач зазначає, що його було двічі притягнуто до відповідальності всупереч ст. 61 Конституції України.

Від відповідача надійшов відзив в якому заперечував проти позовних вимог спростовуючи обставини вказані в позовній заяві, зазначаючи, що у позивача була можливість надати пояснення у справі якою він не скористався, на нове місце служби не прибув, а отже оскаржувані накази відповідають вимогам законодавства.

Від сторін надійшли пояснення в яких сторони підтримали свої вимоги.

Дослідивши обставини справи та заслухавши свідків суд зазначає наступне.

Правовідносини з питань пониження військовослужбовця у військовому званні на один ступінь регламентовані Дисциплінарним статутом Збройних Сил України (затверджений Законом України від 24.03.1999 №551-ХІУ, чинність якого поширюється у тому числі і на СБУ; далі - Дисциплінарний статут), Положенням про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України (затверджене Указом Президента України від 27.12.2007 № 1262; далі-Положення-1262) та Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України (затверджена наказом СБУ від 14.10.2008 № 772 та зареєстрована у Міністерстві юстиції України 31.12.2008 за № 1323/16014; далі - Інструкція-772).

Порядок накладення на військовослужбовців дисциплінарних стягнень зазначено статтями 83-95 Дисциплінарного статуту.

Так, відповідно до етапі 83 Дисциплінарного статуту на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини (частина перша статті 84 Дисциплінарного статуту).

Згідно зі статтею 85 Дисциплінарного статуту службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності.

Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць.

Якщо під час службового розслідування буде з'ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки кримінального правопорушення, командир військової частини письмово повідомляє про це орган досудового розслідування.

Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України визначається наказом Міністерства оборони України, в інших військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення - наказами державних органів, які мають у своєму підпорядкуванні військові дормування, утворені відповідно до законів України, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

У свою чергу, порядок проведення службових розслідувань та службових перевірок стосовно військовослужбовців Служби безпеки України визначено Інструкцією, затвердженою наказом Центрального управління СБУ від 04.02.2016 №45 та зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 02.03.2016 за № 328/28458 (далі - Інструкція-45).

Згідно з підпунктом “б» пункту 48 Положення-1262 зарахування військовослужбовців СБУ у розпорядження відповідних начальників здійснюється у разі скорочення штатів або проведення організаційних заходів (зміна організаційно-штатної побудови, передислокація, перерозподіл функціональних обов'язків та наявних сил у зв'язку зі зміною покладених завдань, здійснення планових та позапланових переміщень військовослужбовців по службі у зв'язку з проведенням загальної ротації кадрів, прийняття Головою СБУ управлінських рішень щодо переміщення військовослужбовців для здійснення оперативно-службової діяльності на окремих напрямах та підвищення її ефективності).

Відтак, наказом Голови СБУ від 30.06.2022 № 812-ОС/дск ОСОБА_1 за мотивованим рапортом начальника Апарату Голови СБУ Кучук А.О. від 24.06.2022 (вих. № 10/234ДСК/1-6) було звільнено з посади старшого консультанта-експерта 2 відділу Управління взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю (далі - УЗМІГ) Апарату Голови СБУ та зараховано у розпорядження начальника Управління СБУ в Сумській області за згаданою посадою з 30.06.2022 до 29.09.2022 включно зі збереженням раніше встановлених розмірів надбавок та преміювання.

04.07.2022 ОСОБА_1 розпочато процес здавання посади, у зв'язку з чим йому було видано обхідний аркуш для внесення відповідних відміток.

Вважаючи протиправним наказ Голови СБУ від 30.06.2022 № 812-ОС/дск щодо переміщення його для подальшого проходження військової служби до Управління СБУ в Сумській області, ОСОБА_1 звернувся з позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.10.2022 в справі №640/11721/22, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.12.2022, повністю відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 .

При цьому, Шостим апеляційним адміністративним судом у згаданій постанові зазначено, що “Як убачається із п. З Контракту про проходження військової служби в СБУ, укладеного ОСОБА_1 та СБУ від 03.12.2018, позивач взяв на себе зобов'язання неухильно виконувати рішення начальників (командирів) щодо переміщення по службі, у т.ч. пов'язане з переїздом в іншу місцевість.

При цьому, Шостим апеляційним адміністративним судом у згаданій постанові зазначено, що “Як убачається із п. З Контракту про проходження військової служби в СБУ, укладеного ОСОБА_1 та СБУ від 03.12.2018, позивач взяв на себе зобов'язання неухильно виконувати рішення начальників (командирів) щодо переміщення по службі, у т.ч. пов'язане з переїздом в іншу місцевість.

Більше того, Шостий апеляційний адміністративний суд у вказаній постанові дійшов висновку, що “... оскаржуваний наказ Г олови СБУ від 30.06.2022 №812-ОС/дск в частині звільнення ОСОБА_2 з посади та зарахування у розпорядження начальника Управління СБУ в Сумській області, прийнятий на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а отже відсутні правові підстави для визнання його протиправним та скасування та як наслідок поновлення позивача на посаді».

Починаючи з 05.07.2022 до призначення службового розслідування ОСОБА_1 не з'являвся на військову службу, не інформував керівництво про результати внесення відміток до обхідного аркуша, а також відмовився надавати адресу свого перебування.

Відповідно до статті 64 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (затверджений Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV, чинність якого поширюється у тому числі і на СБУ; далі-Статут внутрішньої служби), пункту 1.6 і у частині дотримання встановленого порядку та строків прийняття та здавання посади військовослужбовцями СБУ) Інструкції-772 строк прийняття та здавання посади не повинен перевищувати 20 днів.

21.07.2022 начальник УЗМІГ Апарату Голови СБУ Дехтяренко A.C. засобами телефонного зв'язку викликав ОСОБА_1 до місця проходження військової служби для надання пояснень стосовно його відсутності на службі, на що позивач погодився. Втім, через дві години після розмови він повідомив, що раптово захворів на COVID-19. При цьому, ОСОБА_1 відмовився підтвердити наявність у нього захворювання на COVID-19, повідомити назву медичного закладу, в якому нібито він перебуває і відкрив листок непрацездатності, а також категорично відмовився повідомити адресу свого перебування, зазначаючи, що знаходиться у межах Київського гарнізону.

08.08.2022 заступником начальника УЗМІГ Апарату Голови СБУ Снігир О.О. проведено телефонну розмову з позивачем щодо внесення ним відміток до обхідного аркуша та надання довідки про випадок тимчасової непрацездатності військовослужбовця.

Під час бесіди ОСОБА_1 повідомив, що на даний час він закрив листок непрацездатності, однак надати його, а також продовжити внесення необхідних відміток до обхідного аркуша відмовився у зв'язку з тим, що нібито отримує внутрішньом'язові ін'єкції. При цьому, назву медичного закладу, в якому він оформлював листок непрацездатності, а також довідку про те, що він нібито потребує чи отримує відповідне медикаментозне лікування (внутрішньом'язові ін'єкції) повідомляти та надати категорично відмовився.

02.09.2022 заступником начальника УЗМІГ Апарату Голови СБУ Снігир О.О. повторно проведено телефонну розмову з ОСОБА_1 щодо внесення ним відміток до обхідного аркуша та надання довідки про випадок тимчасової непрацездатності військовослужбовця.

Під час бесіди ОСОБА_1 повідомив, що на той час він проходив лікування спини, однак документально своє перебування на лікуванні не підтвердив.

ОСОБА_1 було наголошено, щоб він терміново надав наявні у нього довідки про випадки тимчасової непрацездатності, проте позивач вчергове відкрито відмовився виконувати наказ, повідомивши, що надавати нічого не збирається.

На пропозицію заступника начальника УЗМІГ Апарату Голови СБУ Снігир О.О. приїхати до ОСОБА_1 для надання ним довідок про випадки тимчасової непрацездатності позивач також відреагував категоричною відмовою. При цьому, він сказав, що зустрічатиметься з керівництвом підрозділу в ході судового засідання, яке відбудеться 08.09.2022 в Окружному адміністративному суді м. Києва, за його позовом до СБУ про протиправне, на його думку, рішення керівництва СБУ про зарахування у розпорядження начальника Управління СБУ в Сумській області.

Разом із тим, до Управління СБУ в Сумській області ОСОБА_1 не прибув. 04.09.2022 заступником начальника відділу кадрового забезпечення Управління СБУ в Сумській області із використанням засобів телефонного зв'язку проведена бесіда з ОСОБА_1 , під час якої позивач повідомив, що постійно проживає у місті Києві та не має можливості прибути до нового місця служби.

Відтак, ОСОБА_1 з 05.07.2022 до призначення службового розслідування не з'являється на військову службу, оскільки нібито хворів. Водночас, надавати довідки про випадок тимчасової непрацездатності, а також повідомляти адресу закладу охорони здоров'я, де він лікується, і місце свого перебування позивач категорично відмовляється.

Також слід вказати, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» (далі-Указ №64/2022), затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-ІХ), з 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан.

Указом Президента України від 18.04.2022 №259/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 21.04.2022 №2212-ІХ, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 17.05.2022 № 341/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2263-ІХ, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 12.08.2022 № 573/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2500-ІХ, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

На виконання вимог Указу № 64/2022 СБУ 24.02.2022 переведена на воєнний стан.

Згідно зі статтею 2 Указу № 64/2022 військовому командуванню СБУ доручено запровадження та здійснення передбачених Законом України “Про правовий режим воєнного стану» заходів і повноважень, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

У відповідності до цього увесь особовий склад відповідача у складі військового формування в умовах ведення військових дій в Україні виконує визначені законодавством на період дії воєнного стану завдання за ріоритетами захисту державного суверенітету та територіальної цілісності держави.

Враховуючи наведене, ОСОБА_1 в умовах воєнного стану державі відмовлявся прибути до нового місця служби - Управління СБУ Сумській області, що, у свою чергу, свідчить про свідоме ухиляння озивача від виконання обов'язків військової служби, спрямованих а захист державного суверенітету та територіальної цілісності України.

Зі змісту статті 1 та абзацу другого статті 4 Дисциплінарного статуту вбачається, що військова дисципліна - це бездоганне і неухильне одержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України. Вона зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів країни, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів.

Крім того, слід зазначити, що діяльність командира щодо підтримання військової дисципліни оцінюється не кількістю накладених ним дисциплінарних стягнень, а виконанням обов'язків з додержанням вимог законів і статутів Збройних Сил України, повним використанням дисциплінарної влади для наведення порядку і запобігання порушенням військової дисципліни (частина четверта статті 5 Дисциплінарного статуту).

При цьому, право командира - віддавати накази і розпорядження, а і обов'язок підлеглого - їх виконувати, крім випадку віддання явно злочинного наказу чи розпорядження. Наказ має бути виконаний сумлінно, точно та встановлений строк. У разі непокори чи опору підлеглого командир зобов'язаний для відновлення порядку вжити всіх передбачених статутами Збройних Сил України заходів примусу аж до притягнення його до кримінальної відповідальності (частини перша та третя статті 6 Дисциплінарного статуту).

Таким чином, ОСОБА_1 з 05.07.2022 до призначення службового розслідування не з'являвся на військову службу, не виконав та не надав підтверджуючих документів щодо причин невиконання:

- наказу Голови СБУ від 30.06.2022 № 812-ОС/дск про прийняття Головою СБУ управлінського рішення щодо підвищення ефективності службової діяльності на окремих напрямах УЗМІГ Апарату Голови СБУ;

- контракту про проходження військової служби у СБУ, укладеного ОСОБА_1 із СБУ 03.12.2018, зокрема пункту 3, який зобов'язує зивача неухильно виконувати рішення начальників (командирів) щодо переміщення по службі, у тому числі пов'язане з переїздом в іншу місцевість;

- статті 64 Статуту внутрішньої служби, пункту 1.6 Інструкції-772, якими визначено терміни прийняття і здавання військовослужбовцем посади;

- вказівок та наказів керівництва УЗМІГ Апарату Голови СБУ, тому числі щодо надання довідок про випадок тимчасової непрацездатності військовослужбовця, оформлених відповідно до наказу Центрального управління СБУ від 28.07.2014 № 433 “Про заходи щодо забезпечення контролю за станом здоров'я військовослужбовців Служби безпеки України».

З огляду на викладене, відповідно до статей 84 і 85 Дисциплінарного статуту та пункту 2 розділу II Інструкції-45, з метою з'ясування обставин, наведених у рапорті начальника Апарату Голови СБУ ГоловашаО.О. від 07.09.2022 № 10/764/1-8 щодо можливого порушення військової дисципліни ОСОБА_1 , яке полягає у невиконанні ним вимог військових статутів, нормативно-правових та розпорядчих актів СБУ, наказів начальників (командирів) в умовах воєнного стану, а також уточнення причин та умов, що сприяли його вчиненню і встановлення ступеня вини наказом Центрального управління СБУ від 19.09.2022 № 1123/ДСК призначено службове розслідування та створено комісію для її проведення (примірник наказу надіслано до суду окремим листом від 14.06.2023 № 16/450/ДСК-в).

У ході проведення службового розслідування згаданою комісією були встановлені порушення ОСОБА_1 таких вимог законодавства:

- статей 11, 37 Статуту внутрішньої служби-у частині обов'язку військовослужбовця бути дисциплінованим, беззастережно виконувати накази командирів (начальників), виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, додержуватися правил ввічливості й поведінки військовослужбовців, а також неухильно виконувати відданий йому наказ у зазначений термін;

- статті 4 Дисциплінарного статуту-у частині обов'язку кожного військовослужбовця неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів, додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, виявляти повагу до командирів, бути ввічливими і додержуватися військового етикету;

- статті 64 Статуту внутрішньої служби, якою встановлено термін для прийняття І здавання посад (пункт 1.6 Інструкції-772 передбачає, що строк прийняття та здавання посади не повинен перевищувати 20 днів; пункт 47 Положення-1262 установлює, що військовослужбовці СБУ, які переміщуються по службі, мають вибути до нового місця служби не пізніш як через один місяць від дня одержання органом наказу про переміщення по службі).

Комісією із проведення службового розслідування констатовано, що причинами та умовами, які сприяли вчиненню виявлених у ході службового розслідування правопорушень, стало ігнорування ОСОБА_1 вимог військових статутів, наказів начальників (командирів), а також низький рівень його особистої відповідальності.

На неодноразові пропозиції членів комісії зі службового розслідування, а також письмові повідомлення щодо явки до Центрального управління СБУ для ознайомлення з наказом про призначення службового розслідування, з правами військовослужбовця, стосовно якого проводиться службове розслідування, а також надання, за його згодою, відповідних пояснень вказаній комісії ОСОБА_1 відповідав відмовами та ло Центрального управління СБУ жодного разу не з'явився.

Крім того, ОСОБА_1 у встановленому порядку було повідомлено про закінчення службового розслідування та з дотриманням вимог пункту 10 розділу V і пункту 5 розділу VII Інструкції-45 роз'яснено право ознайомлюватися з висновком і результатами службового розслідування та матеріалами службового розслідування, оскарження рішення, прийнятого за результатами службового розслідування, у строки і в порядку, що визначені законодавством.

Водночас, ОСОБА_1 у визначений для ознайомлення день не прибув, у встановленому порядку про причини своєї неявки та відсутності (хвороба, відрядження, відпустка тощо) комісію зі службового розслідування не повідомив, у зв'язку з чим згаданою комісією відповідно до приписів Інструкції-45 зроблено висновок, що у позивача відсутні зауваження до результатів службового розслідування.

Наведене підтверджується, зокрема, листами, копії яких ОСОБА_1 долучено до свого позову,-від 11.10.2022 № 3/3-Ш-8-п/22, від 12.10.2022 №3/3-2787, від 20.10.2022 №3/3-2896, від 21.10.2022 № 3/3-2914, від 02.11.2022 № 3/3-Ш-9-п/22.

Відповідно до статті 86 Дисциплінарного статуту якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.

Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки.

Статтею 87 Дисциплінарного статуту установлено, що дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення, не враховуючи часу перебування військовослужбовця на лікуванні або у відпустці. При цьому, дисциплінарне стягнення не може бути накладено після шести місяців з дня виявлення правопорушення. До зазначеного строку не зараховується час проведення службового розслідування, перебування військовослужбовця на лікуванні, у відпустці, під вартою, а також час відсутності на службі без поважних причин.

Відповідно до пункту “е» статті 48 Дисциплінарного статуту на військовослужбовця може бути накладене таке дисциплінарне стягнення як пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу).

Згідно з пунктом 39 Положення-1262 пониження у військовому званні на один ступінь осіб сержантського і старшинського складу (крім молодшого сержанта (старшини 2 статті), осіб офіцерського складу (крім молодшого лейтенанта) Служби безпеки України, які перебувають на військовій службі, може застосовуватися як вид дисциплінарного стягнення в порядку, передбаченому Дисциплінарним статутом.

Частиною першою статті 12 Дисциплінарного статуту передбачено, що Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України, Міністр оборони України, начальник Генерального штабу - Головнокомандувач Збройних Сил України, керівники державних органів, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування, утворені відповідно до законів України, Голова Служби зовнішньої розвідки України, Голова Служби безпеки України, Голова Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, командувач Національної гвардії України, Голова Державної прикордонної служби України, Голова Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту, начальник Управління державної охорони України, керівники інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями користуються дисциплінарною владою в повному обсязі цього Статуту, крім відповідних повноважень, визначених цим Статутом для кожного з них особисто.

З огляду на викладене, наказом Голови СБУ від 02.11.2022 № 1480-ОС/ДСК (примірник наказу надіслано до суду окремим листом від 14.06.2023 № 16/450/ДСК-в) за результатами проведеного службового розслідування, призначеного наказом Центрального управління СБУ від 19.09.2022 №1123/ДСК (висновок за результатами службового розслідування від 14.10.2022 № 3/3-2826дск, затверджений 19.10.2022), за порушення військової дисципліни, що виразилось у невиконанні вимог статті 4 (у частині обов'язку кожного військовослужбовця неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями; виявляти повагу до командирів, бути ввічливим і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків) Дисциплінарного статуту, статей 11 (у частині обов'язку військовослужбовців бути дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників); виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням; додержуватися правил ввічливості й поведінки військовослужбовців), 37 (у частині зобов'язання військовослужбовця неухильно виконати відданий йому наказ у зазначений термін), 64 (у частині дотримання установлених для військовослужбовців термінів для прийняття і здавання посад) Статуту внутрішньої служби, пункту 47 (у частині обов'язку вибути до нового місця служби у встановлені строки при переміщенні по службі військовослужбовцями СБУ) Положення-1262, пункту 1.6 (у частині дотримання встановленого порядку та строків прийняття та здавання посади військовослужбовцями СБУ) Інструкції-772, відповідно до пункту “е» статті 48 Дисциплінарного статуту на ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення - пониження у військовому званні на один ступінь.

Порядок виконання дисциплінарних стягнень, накладених на військовослужбовців, визначений статтями 96-102 Дисциплінарного статуту.

Так, відповідно до статті 96 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення виконується, як правило, негайно, а у виняткових випадках - не пізніше ніж за три місяці від дня його накладення.

Про накладені дисциплінарні стягнення військовослужбовцям може бути оголошено особисто, у письмовому наказі (розпорядженні), на нараді чи перед строєм військовослужбовців, які мають військові звання (обіймають посади) не нижче за військове звання (посаду) військовослужбовця, який вчинив правопорушення (стаття 97 Дисциплінарного статуту).

Пониження в посаді військовослужбовців, пониження у військових званнях здійснюються за наказом того командира, якому надано право призначати на ці посади та присвоювати військові звання (стаття 100 Дисциплінарного статуту).

Згідно з абзацом першим пункту 39 Положення-1262 та наказом Голови СБУ від 02.11.2022 № 1480-ОС/дск наказом Голови СБУ від 02.11.2022 № 1481-ОС/дск ШекеруВ.М. понижено у військовому званні на один ступінь до майора (примірник наказу надіслано до суду окремим листом від 14.06.2023 № 16/450/ДСК-в).

Вищезазначене неспростовно свідчить про те, що накладення на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді пониження у військовому званні на один ступінь здійснено на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, оскільки: 1) вину позивача у вчиненні правопорушення повністю доведено (стаття 86 Дисциплінарного статуту); 2) стягнення накладене протягом місяця від дня закінчення службового розслідування (статті 87 Дисциплінарного статуту); 3) вид дисциплінарного стягнення визначений Дисциплінарним статутом (пункт “е» статті 48 Дисциплінарного статуту); 4) відповідає військовому званню позивача та дисциплінарній владі Голови СБУ (частина перша статті 12 Дисциплінарного статуту); 5) дисциплінарне стягнення накладене з урахуванням характеру та обставин вчинення правопорушення, попередньої поведінки позивача (частина третя статті 5 Дисциплінарного статуту).

Щодо твердження ОСОБА_1 про те, що його “в порушення статті 61 Конституції України двічі притягнуто до юридичної відповідальності». Дане твердження позивача не відповідає дійсності та повністю спростовується вищезазначеним. Стаття 61 Конституції України, яку в позові цитує ОСОБА_1 на підтвердження вказаного твердження, установлено, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

При цьому, ОСОБА_1 у позові не вказано фактів як притягнення його двічі до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення (як це передбачено статтею 61 Конституції України), так і взагалі фактів притягнення позивача двічі до юридичної відповідальності.

Покази свідків підтвердили викладене у відзиві та спростували дводи позивача, щодо перешкодажання йому в наданні пояснень щодо дисциплінарного правадження, оскільки позивачу була надана така можливість в супроводженні службовців СБУ від якої він відмовився. На питання суду чому з липня до моменту винесення оскаржуваного наказу позивач не надав суду ніяких логічних пояснень та доказів об'єктивної неможливості виконання наказу, що враховуючи особливості служби в СБУє достатньою підставою для винесення оскаржуваних наказів.

З огляду на вищезазначене, накази Голови СБУ від 02.11.2022 № 1480-ОС/дск та від 02.11.2022 № 1481-ОС/дск у частині пониження ОСОБА_1 у військовому званні на один ступінь видано на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, а відтак, відсутні правові підстави для визнання їх протиправними та скасування.

Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Терлецька О.О.