Рішення від 19.12.2025 по справі 280/6750/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

19 грудня 2025 року Справа № 280/6750/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом - ОСОБА_1

до - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

до - Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

04.08.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 1), Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач 2) в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії та скасувати рішення від 18.03.2025 № 084250003173 Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови в переході з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком, визначену Законом України "Про державну службу", ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві прийняти рішення про переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 26.01.2024 та зарахувати до стажу державної служби періоди її роботи з 16.12.1993 по 19.09.2023, згідно з довідками Управління Державної казначейської служби України у Гуляйпільському районі Запорізької області № 1 від 22.01.2024 та № 2 від 25.01.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплачувати пенсію ОСОБА_1 за віком відповідно до Закону України "Про державну службу";

- стягнути на користь ОСОБА_1 з відповідачів судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 26.01.2024 позивач звернулася із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». За принципом екстериторіальності документи позивача були розглянуті Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, яким прийнято рішення від 01.02.2024 № 084250003173 про відмову в такому перерахунку. Не погодившись із вказаним рішенням, позивач оскаржила його в судовому порядку. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19.09.2024 у справі № 280/2470/24 позов було задоволено частково, а відповідача зобов'язано повторно розглянути заяву позивача з урахуванням правових висновків суду. На виконання зазначеного судового рішення відповідачем-2 було проведено відповідні процедурні дії. Проте в ході виконання рішення суду встановлено, що при фактичному розрахунку пенсії позивача за нормами Закону України «Про державну службу» розмір пенсійної виплати є меншим за той, який позивач отримує станом на сьогодні за Законом № 1058-IV. Просить позов задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 08.08.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

18.08.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за Законом № 1058-IV. На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.09.2024 у справі № 280/2470/24, яке набрало законної сили 17.02.2025, відповідач-2 зарахувало позивачу стаж державної служби з 16.12.1993 по 19.09.2023 та розглянуло питання про переведення на пенсію за Законом «Про державну службу» з 26.01.2024. Відповідач зазначає, що судовим рішенням не покладалося зобов'язання здійснювати перерахунок з урахуванням довідок УДКСУ у Гуляйпільському районі № 1 від 22.01.2024 та № 2 від 25.01.2024. Оскільки органи Пенсійного фонду діють виключно в межах резолютивної частини рішення, ГУ ПФУ в м. Києві виконало судове рішення у повному обсязі та в межах покладених судом зобов'язань. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

26.01.2024 позивач звернулася до органу Пенсійного фонду із заявою про перехід на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII. За принципом екстериторіальності розгляд вказаної заяви здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, за результатами чого прийнято рішення від 01.02.2024 № 084250003173 про відмову у задоволенні заяви.

Свою відмову відповідач-2 обґрунтував тим, що позивач на день набрання чинності Законом № 889-VIII хоча і займала посаду державної служби, проте не набула необхідних 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII. При цьому в оскаржуваному рішенні не було зазначено конкретних періодів роботи, які були зараховані або виключені зі стажу державної служби позивача.

Не погодившись із зазначеним рішенням, ОСОБА_1 оскаржила його в судовому порядку. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19.09.2024 у справі № 280/2470/24, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року, позов задоволено частково.

Суд визнав протиправним та скасував рішення відповідача-2 від 01.02.2024, а також зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати до стажу на державній службі позивача періоди роботи з 16.12.1993 по 19.09.2023 та прийняти рішення про її переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 26.01.2024.

Судове рішення, що набрало законної сили, було пред'явлено позивачем до виконання. На виконання вказаного рішення суду відповідачем-2 прийнято нове рішення від 18.03.2025 № 084250003173, яким позивачу знову відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Своє рішення відповідач-2 мотивував необхідністю повторного розгляду заяви з урахуванням висновків суду, проте за результатами перерахунку знову дійшов висновку про відсутність підстав для фактичної зміни виду пенсійних виплат.

Вважаючи, що при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» мають враховуватися довідки про заробітну плату № 1 від 22.01.2024 та № 2 від 25.01.2024, позивач звернулася до суду з позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).

Відповідно до п. 2 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Право позивача на переведення з пенсії за віком, призначеної на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію державного службовця відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, підтверджується рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28.10.2024 у справі № 280/2470/24, яке набрало законної сили 17.02.2025.

Разом із тим, відповідач наполягає на недоцільності такого переведення у зв'язку із зменшенням розміру пенсійної виплати.

Слід зазначити, що згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частинами другою та шостою статті 50 Закону № 889-VIII передбачено, що заробітна плата державного службовця складається з: 1) сталої заробітної плати - посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця; 2) варіативної заробітної плати - премії за результатами щорічного оцінювання службової діяльності, місячної або квартальної премії.

Порядок формування фонду оплати праці державних службовців у державному органі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 28.04.2020 у справі № 766/7536/16-а.

Згідно з довідкою Управління Державної казначейської служби України у Гуляйпільському районі Запорізької області № 2 від 25.01.2024, ОСОБА_1 у період з 16.02.2021 по 19.09.2023 обіймала посаду головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та звітності. Станом на січень 2024 року складові її заробітної плати, на які нараховано єдиний соціальний внесок, становили:

посадовий оклад - 13 633,00 грн;

надбавка за ранг (6 ранг) - 500,00 грн;

надбавка за вислугу років (30% при стажі понад 29 років) - 4 089,90 грн.

Загальний розмір основних виплат за вказаною довідкою складає 18 222,90 грн.

Відповідно до довідки Управління Державної казначейської служби України у Гуляйпільському районі Запорізької області № 1 від 22.01.2024, виданої для призначення пенсії згідно з п.п. 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII та ст. 37 Закону № 3723-XII, визначено середні розміри надбавок та премій за грудень 2023 року (місяць, що передує зверненню):

надбавка за інтенсивність праці - 14 000,00 грн;

премія місячна - 1 680,00 грн.

Сукупний розмір додаткових виплат, що підлягають врахуванню, становить 15 680,00 грн.

Суд зазначає, що вказані довідки видані на підставі первинних фінансових документів (платіжних відомостей та особових рахунків), а на всі зазначені у них суми було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, позивач має право на отримання пенсії з урахуванням зазначених довідок.

Покликання відповідача на те, що внаслідок переведення на інший вид пенсії пенсійна виплата зменшиться, суд відхиляє як такі, що не доведені належними та достовірними доказами.

Так, наданий відповідачем до відзиву розрахунок не враховує заробітну плату, зазначену у вказаних вище довідках, а отже не може бути підтвердженням того, що розмір пенсії позивача зменшиться при переведенні на пенсію за Законом України «Про державну службу».

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача зарахувати до стажу державної служби період роботи з 16.12.1993 по 19.09.2023, суд зазначає, що в цій частині позов задоволенню не підлягає. Вказана обставина вже була предметом судового розгляду та вирішена по суті рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19.09.2024 у справі № 280/2470/24, яке набрало законної сили. Оскільки питання зарахування зазначеного періоду до стажу позивача вже врегульоване чинним судовим рішенням, що має преюдиційне значення, повторне покладення такого ж зобов'язання на той самий орган у межах цієї справи є процесуально недоцільним.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача виплачувати позивачу пенсію за віком, то такі є передчасними та задоволенню не підлягають, оскільки відповідач ще не ухвалював рішення переведення позивача з пенсії на пенсію, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині будуть порушені.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211 грн 20 коп, згідно квитанції № 4446-1797-4647-1179 від 30.07.2025.

За таких обставин, враховуючи задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1211 грн 20 коп. підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 158-Б, ЄДРПОУ 20490012) до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, ЄДРПОУ 22869069) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 18.03.2025 № 084250003173 про відмову ОСОБА_1 в переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком, визначену Законом України "Про державну службу".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві прийняти рішення про переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 № 3723-XII з 26.01.2024, з урахуванням довідок Управління Державної казначейської служби України у Гуляйпільському районі Запорізької області № 1 від 22.01.2024 та № 2 від 25.01.2024.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 19 грудня 2025 року.

Суддя Р.В.Сацький