19 грудня 2025 року м. Ужгород№ 260/9726/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Микуляк П.П., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Управління Служби безпеки України в Закарпатській області з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Закарпатській області по відмові оформленій листом за вих. № 58/21/В212/3811/25 від 03.11.2025 року в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідки станом на 18.06.2025 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 19.11.2024 № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням в їх змісті відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01.01.2025 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатками 1, 4, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 року, а також процентної надбавки за вислугу років, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення з 01.07.2025 обчислення та перерахунку пенсії за посадою, яку займав на дату звільнення з військової служби;
- зобов'язати Управління Служби безпеки України в Закарпатській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку станом на 18.06.2025 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 19.11.2024 № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік», відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням в їх змісті відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01.01.2025 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатками 1,4, 12, 13, 14 до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 року, а також процентної надбавки за вислугу років, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення з 01.07.2025 року обчислення та перерахунку пенсії за посадою, яку займав на дату звільнення з військової служби;
- стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України в Закарпатській області понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 1211,20 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення. Однак, вищевказаним органом йому було відмовлено у видачі оновленої довідки, покликаючись на відсутність підстав.
Позивач вважає, що дії відповідача є протиправними та такими, що суперечать нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Представником відповідача до суду було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначає, що звернення позивача від 01.10.2025 р. Управління листом відмовило позивачу в оформлені та скеруванні до ГУ ПФУ в Закарпатській області оновленої довідки про розмір грошовою забезпечення станом на 01.01.2025 р. для перерахунку пенсії позивача за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45 із зазначенням в їх змісті відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 р. а також процентної надбавки за вислугу років, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.07.2025 р., за посадою з якої Позивача було звільнено з військової служби в СБУ.
Представник відповідача звертає увагу, що гарантоване статтею 55 Конституції України право на захист можливе лише у разі його порушення, тому логічною вимогою при захисті такого права є обґрунтування такого порушення. Отже, порушення права має бути реальним, стосуватися індивідуального вираженого права або інтересів особи, яка стверджує про його порушення, а саме право - конкретизоване у законах України. Позивач не звертався на адресу УСБУ в Закарпатській області із вимогою про підготовку та надання до ГУ ПФУ в Закарпатській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 р.
Представник відповідача стверджує, що позивач фактично оскаржує дії Управління, які Управління не вчиняло, тобто позовна вимога є передчасною. а вимога раніше не була предметом розгляду в Управлінні, а відповідне рішення з даного приводу по суті такої вимоги Управлінням не приймалося.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
01 жовтня 2025 року позивач звернувся до Управління Служби безпеки України в Закарпатській області з заявою про підготовку та надання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01 січня 2025 року, в якій просив виготовити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , за аналогічною штатною посадою на час звільнення, станом на 01.01.2025 року, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 р., на відповідний коефіцієнт згідно з додатками 1, 4, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.07.2025 р.
03 листопада 2025 року Управління Служби безпеки України в Закарпатській області листом № 58/21/В-212/3811/25 на заяву позивача повідомило, що в Управлінні відсутні відомості про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням (за відповідною посадою) станом на 01.01.2025 р., шо розраховані виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 р., тому через відсутність відповідних правових підстав не виявляється за можливе на даний час підготувати і направити до пенсійного органу запитувану довідку про розмір грошового забезпечення.
Відповідач зазначає, що станом на 01.01.2025 р. прожитковий мінімум для працездатних осіб, що визначений у статті 7 Закону № 4059-ІХ, залишився незмінним і становить 3028 гривень, так само як на дату набрання законної сили рішенням суду від 14.03.2025 р. у справі № 320/29450/24 так і по теперішній час, тобто з цієї дати не відбулось зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року як передумова для збільшення грошового забезпечення діючих військовослужбовців та похідне від цього право на перерахунок пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІ.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 5 статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-XII.
Згідно із статтею 63 частиною 4 Закону України № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
В силу пункту 10 Постанови № 704, ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року. За первинною редакцією пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704, передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
При цьому суд зауважує, що 20 травня 2023 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 р. № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704».
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2023 року № 481 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704, та абзац 1 пункту 4 викладено в такій редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Суд зазначає, що у цій справі спір стосується наявності підстав для оформлення відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2025 року з визначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України на 01 січня 2025 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до Постанови № 704.
Визначаючись щодо питання наявності у позивача права на оформлення оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01 січня 2025 року, суд звертає увагу на те, що позивач посилається на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704, які втратили свою чинність.
Таким чином, суд, не заперечуючи право позивача на перерахунок його пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі із урахуванням у його складі премії, вважає, що їх розмір має бути обчислений за нормами, чинними станом на момент виникнення підстав для перерахунку пенсії, тобто станом на момент підвищення грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відтак, з 20 травня 2023 року, у зв'язку із внесенням постановою від 12 травня 2023 року № 481 змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 грн та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14, а не виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2025 року.
В даних правовідносинах суд наголошує, що Кабінету Міністрів України право на визначення розміру грошового забезпечення надане статтею 63 Закону України № 2262-XII.
Суд констатує, що 01 жовтня 2025 року позивач звернувся до Управління Служби безпеки України в Закарпатській області з заявою про підготовку та надання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01 січня 2025 року, а 03 листопада 2025 року Управління Служби безпеки України в Закарпатській області листом відмовило позивачу в оформлені та скеруванні до ГУ ПФУ в Закарпатській області оновленої довідки про розмір грошовою забезпечення станом на 01.01.2025 р. для перерахунку пенсії позивача за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 р. № 4059-ІХ відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України від 20.12.1991 р. № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням в їх змісті відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 а також процентної надбавки за вислугу років, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.07.2025 р., за посадою з якої позивача було звільнено з військової служби в СБУ.
Разом з тим, позивач заявляє позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 18.06.2025 р. для здійснення з 01.07.2025 р. обчислення та перерахунку пенсії за посадою, яку займав на дату звільнення з військової служби та зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку станом на 18.06.2025 р. для здійснення з 01.07.2025 р. обчислення та перерахунку пенсії за посадою, яку займав на дату звільнення з військової служби.
Позивачем не надано докази звернення та відмови відповідача щодо підготовки та надання до ГУ ПФУ в Закарпатській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 р., відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 01.01.2025 р., на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, для здійснення обчислення та перерахунок пенсії з 01.07.2025 р.
Враховуючи наведене, позовні вимоги, заявлені ОСОБА_1 у позовній заяві є передчасним, оскільки відсутня відмова відповідача щодо підготовки та надання до ГУ ПФУ в Закарпатській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 р.
Суд констатує, що у випадку, якщо позивач звернеться з письмовою вимогою на адресу Управління щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 р. та отримає відповідь на таке звернення, то позивач за наявності потреби не позбавлений права звернутися до суду із відповідним позовом.
Щодо можливості суду вийти за межі позовних вимог з можливістю видавати нову довідку станом на 18 червня 2025 року, а не на 01 січня 2025 року, то суд не установив такої можливості, адже спосіб захисту порушеного права позивача пов'язаний не з ефективністю захисту, у межах пред'явлених позовних вимог, а виключно з неналежно обраним способом захисту.
З огляду на наведене, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а відповідачем не допущено порушення прав позивача, то у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 КАС України.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
На підставі наведеного та керуючись статтями 5, 9, 14, 77, 78, 139, 243, 246, 262 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.П.Микуляк