18 грудня 2025 року м. Ужгород№ 260/52/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Микуляк П.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про відстрочку від призову на військову службу ОСОБА_1 на період мобілізації та воєнний час на дванадцять місяців з дня оформлення відстрочки;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про відстрочку від призову па військову службу ОСОБА_1 на період мобілізації та воєнний час на дванадцять місяців з дня оформлення відстрочки.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 , з 11.06.2024 р. працює водієм автотранспортних засобів Закарпатської філії товариства з обмеженою відповідальністю «ВПК» Україна», перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) та відповідно до посвідчення від 06.09.2024 р. № 31, виданого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 оформлено відстрочку від призову на військову службу па період мобілізації та на воєнний час на дванадцять місяців.
ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_1 ) було внесено в Єдиний реєстр військовозобов'язаних « ІНФОРМАЦІЯ_6 », «Резерв+» відомості про отримання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу на період мобілізації та па воєнний час відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації га а воєнний час на дванадцять місяців з дня оформлення відстрочки.
Разом з тим, як стверджує представник позивача, 07.11.2024 р. такі відомості зникли з Єдиного реєстру військовозобов'язаних «Оберіг», «Резерв+».
Згідно з позовною заявою, 05.12.2024 р. ОСОБА_1 був затриманий співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_7 без врахування наявності у ОСОБА_1 посвідчення від 06.09.2024 р. № 31 про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час на дванадцять місяців, мотивуючи затримання тим, що відомості про відстрочку від призову на військову службу ОСОБА_1 відсутні в Єдиному реєстрі військовозобов'язаних «Оберіг», «Резерв+».
Представник позивач стверджує, що невнесення інформації щодо відстрочки від призову на військову службу ОСОБА_1 на період мобілізації та воєнний час на дванадцять місяців з дня оформлення відстрочки порушено право ОСОБА_1 на відстрочку від призову на військову службу. У Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Правові підстави для невнесення інформації щодо відстрочки від призову на військову службу ОСОБА_1 на період мобілізації та воєнний час на дванадцять місяців з дня оформлення відстрочки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_1 ) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відсутні.
Представник позивача вважає, що не внесення ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_1 ), який є структурним підрозділом в юридичної особи ІНФОРМАЦІЯ_3 вказаної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, свідчить про протиправну бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Представником відповідача до суду було подано відзив на позовну заяву відповідно до якого представник відповідача не погоджується з правовою оцінкою жодних обставин та спірних відносин, що викладені в позові.
Заперечуючи проти позову, вказує на те, що ОСОБА_1 за даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, станом на 25.01.2025 р., рахується, як такий що призваний чи прийнятий на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, ВВНЗ та ВНП ЗВО в картотеці знятих з військового обліку, з 22.12.2024 р., згідно абз. 3 п. 2 ч. 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Разом з тим, перед зняттям з військового обліку 22.12.2024 р. взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_2 ).
Крім того, представник наголошує, що покликання позивача на те, що він являвся заброньованим згідно Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (в редакції станом на вересень 2024 р.) не заслуговує на увагу, позаяк з поданих до позову документів не випливає, що щодо ОСОБА_1 було дотримано відповідних процедур, оскільки жоден з наданих документів не відповідає Порядку № 76.
Серед іншого, представник відповідача наголошує, що у відповідності до вимог установлених ч. 3 ст. 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. Щодо ОСОБА_1 вказаного обов'язку підприємством де він працює виконано не було, також ОСОБА_1 окремо в установленому порядку не повідомляв відповідні ІНФОРМАЦІЯ_3 про зміну облікових даних в частині місця роботи та наявності у нього відстрочки по мобілізації, у зв'язку з бронюванням.
Представник відповідача стверджує, що позовні вимоги ОСОБА_1 , не є коректними і задоволенню не підлягають, позаяк бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час відбувається лише у порядку визначеному законодавством, зокрема згідно ст. 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та у відповідності до Порядку № 76. Внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про відстрочку від призову на військову службу ОСОБА_1 на період мобілізації та воєнний час на дванадцять місяців з дня оформлення відстрочки не є можливим, так як він з 12.12.2024 р. втратив статус військовозобов'язаного і набув статусу військовослужбовця згідно п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Беручи до уваги на ведене, представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України.
Позивач наказом № 130-к від 10.06.2024 р. прийнятий на посаду водія автотранспортної засобів Закарпатської філії ТОВ «ВПК-Україна» з 11.06.2024 р.
Відповідно до листа Рівненської державної адміністрації від 01.02.2024 р. № 719/09/01-57/24 розпорядженням голови районної державної адміністрації від 12 липня 2021 року № М-1дск-рп «Про доведення мобілізаційних завдань (замовлень) щодо виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг в особливий період» з товариством з обмеженою відповідальністю «ВПК-УКРАЇНА» м. Рівне Рівненського району укладено Договір на виконання мобілізаційного завдання (замовлення) від 31 січня 2024 року № М-4/24дск.
Військовозобов'язані зазначеного підприємства підлягають бронюванню відповідно Переліку посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час і працюють у галузях агропромислового виробництва.
ТОВ «ВПК-Україна» направило листом від 06.09.2024 р. № 05/131 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_9 список військовозобов'язаних, на яких оформлюється відстрочка від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час відповідно до переліку посад і професій № 493 від 18.03.2015 р. Серед інших в списку - ОСОБА_1
ІНФОРМАЦІЯ_4 на ім'я ОСОБА_1 було оформлено посвідчення № 31 від 06 вересня 2024 року про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час на дванадцять місяців з дня оформлення відстрочки від призову та повідомлення № 31 від 06 вересня 2024 року про зарахування військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік, склад (профіль) рядовий, військово-облікова спеціальність № 600, військове звання солдат, що працює ТОВ «ВПК-Україна» на посаді водій автотранспортних засобів відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.03.2015 р. № 493 згідно з переліком посад і професій (додаток до розпорядження № 23), найменування розділу ІІ пункт 13, має право на відстрочку від призову па військову службу на період мобілізації та на воєнний час на дванадцять місяців з дня оформлення відстрочки від призову.
Листом від 21 листопада 2024 року № 05/243 ТОВ «ВПК-Україна» (м. Перечин) повідомило ІНФОРМАЦІЯ_5 про неможливість виконання розпорядження № 271, отримане листом від 14.11.2024 р. № 7261 про виклик та забезпечення прибуття 18.11.2024 р. до ІНФОРМАЦІЯ_10 ОСОБА_1 та про наявність у ОСОБА_1 посвідчення № 31 про відстрочку від призову та тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , яке містить індивідуальний військовий номер.
02.12.2024 р. ТОВ «ВПК-Україна» направила лист за № 05/249 від 29.11.2024 р. ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_1 ) з проханням внести інформацію про бронювання в Єдиний реєстр військовозобов'язаних «Оберіг», «Резерв+» для ОСОБА_1 .
В подальшому, 05.12.2024 р., ОСОБА_1 було мобілізовано ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Позивач вважає дії відповідача щодо не зарахування позивача на спеціальний військовий облік протиправними, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Приписами частини 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
У силу приписів статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Пунктом 20 частини 1 статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
У зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 р. введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався і триває на цей час.
Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 р. № 69/2022 постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. № 3543-XII.
В статті 1 Закону №3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 22 Закону № 3543-XII визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Водночас п. 1. ч. 1 статті 23 Закону №3543-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Відповідно до ст. 24 Закону № 3543-XII бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.
Приписами ст. 25 Закону № 3543-XII встановлено, що бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють:
1) в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування на посадах:
державної служби категорії «А», голів обласних, районних, районних у місті (у разі створення) рад, сільських, селищних, міських голів - усі військовозобов'язані;
державної служби категорій «Б», «В», в органах місцевого самоврядування - не більше 50 відсотків кількості військовозобов'язаних цих категорій у зазначених органах;
2) в органах державної влади, інших державних органах, Національній поліції України, Національному антикорупційному бюро України, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, Бюро економічної безпеки України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній кримінально-виконавчій службі України, Службі судової охорони, в судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування (крім військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цієї частини), а також на штатних посадах патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;
3) на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі якщо це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень);
4) на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються.
Порядок бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 р. № 76 визначає механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов'язаних за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час.
Згідно з п. 1 Порядку №76 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу:
- в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування;
- на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період;
- на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
- у спеціалізованих установах ООН, міжнародних судових органах, міжнародних та неурядових організаціях та установах, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України;
- на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, які є операторами протимінної діяльності та проводять розмінування (гуманітарне розмінування) відповідно до законодавства (далі - оператори протимінної діяльності).
Пунктом 2 Порядку № 76 передбачено, що бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, погодженими Міноборони (військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органі Міноборони, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони), в паперовій та/або електронній формі або в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг відповідно до Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650 Деякі питання бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану.
Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Військовозобов'язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
Відповідно до п. 3 Порядку № 76 керівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відповідають за включення військовозобов'язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов'язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.
Пунктом 9 вказаного Порядку № 76 визначено, що підприємства, установи та організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, банки та інші установи, державне регулювання діяльності яких здійснюється Національним банком, подають список центральному органу виконавчої влади або Національному банку, або відповідній обласній, Київській та Севастопольській міській держадміністрації (військовій адміністрації у разі її утворення), який прийняв рішення про визначення таких підприємств, установ та організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Список подається в електронній формі засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) відповідно до Порядку бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу або у паперовій та/або електронній формі за формою згідно з додатком 1 разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов'язаних за формою згідно з додатком 2.
Центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та/або реалізує державну політику у відповідній сфері, або обласна, Київська та Севастопольська міська держадміністрація (військова адміністрація у разі її утворення), або МЗС, Мінреінтеграції, Секретаріат Кабінету Міністрів України, органи, які здійснюють управління державним майном, що забезпечує діяльність відповідно Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, проводять перевірку повноти заповнення списку, наявності наданого до нього обґрунтування, дотримання вимог щодо кількості військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню, та подають його у строк не більш як п'ять робочих днів з дня отримання списку до Міноборони (СБУ, Служби зовнішньої розвідки, розвідувального органу Міноборони) для погодження.
За результатами перевірки списків, поданих відповідно до пункту 10 цього Порядку, щодо повноти їх заповнення, наявності обґрунтувань та погодження Міноборони (СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони) Мінекономіки приймає у строк не більш як п'ять робочих днів з дня отримання зазначених списків рішення про бронювання військовозобов'язаних.
З метою оформлення військовозобов'язаним відстрочки Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов'язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Міноборони (СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органу Міноборони).
Міноборони (СБУ, Служба зовнішньої розвідки, розвідувальний орган Міноборони) у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідного підрозділу розвідувального органу Міноборони).
Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа та організація видають військовозобов'язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3.
Витяг, засвідчений підписом керівника та скріплений печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у п'ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов'язаному надсилають територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідному підрозділу Центрального управління та/або регіональному органу СБУ, відповідному підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідному підрозділу розвідувального органу Міноборони), повідомлення про бронювання військовозобов'язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.
Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ, відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки, відповідний підрозділ розвідувального органу Міноборони), на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаних зараховує у строк не більш як п'ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік із внесенням відомостей про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Судом встановлено, що ТОВ «ВПК-Україна» листом від 06.09.2024 р. № 05/131 ІНФОРМАЦІЯ_12 сформувало список військовозобов'язаних, на яких оформлюється відстрочка від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час відповідно до переліку посад і професій № 493 від 18.03.2015 р., З долученого до матеріалів справи списку військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання вказаний ОСОБА_1
Директор ТОВ «ВПК-Україна» 02.12.2024 р. сформував лист за № 05/249 від 29.11.2024 р. ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_1 ) з проханням внести інформацію про бронювання в Єдиний реєстр військовозобов'язаних «Оберіг», «Резерв+» для ОСОБА_1 .
Суд зазначає, що відповідно до вище зазначеного Порядку № 76 процедура бронювання має такі кроки:
1. Подання списку військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час до відповідного державного органу. Залежно від того, до якої категорії належить підприємство (установа, організація) відповідно до п. 1 Порядку № 76.
Списки подаються: підприємствами (установами, організаціями), яким визначено мобілізаційні завдання (замовлення), - до органу влади, який установив (довів) мобілізаційне завдання (замовлення); підприємствами (установами, організаціями), які здійснюють виробництво товарів (виконання робіт, надання послуг), необхідних для забезпечення потреб ЗСУ й інших військових формувань, - до Міноборони, до відповідних центральних органів виконавчої влади, що здійснюють керівництво іншими військовими формуваннями або до Мінстратегпрому; підприємствами (установами, організаціями), які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, - до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері, або відповідної обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації, або відповідної обласної, Київської та Севастопольської міської військової/військово-цивільної адміністрації (у разі її утворення), на території юрисдикції якої вони розташовані.
Список подають у паперовій та/або електронній формі. Його форма наведена в додатку 1 до Порядку № 76. Кількість військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню, повинна становити не більш ніж 50 % кількості військовозобов'язаних підприємства, установи й організації на дату подання Списку. Для бронювання більшої кількості працівників потрібно подавати відповідне обґрунтування. Список подають разом із: відповідним обґрунтуванням, яке має відповідати вимогам, зазначеним у п. п. 6 - 8 Порядку № 76; довідкою про кількість військовозобов'язаних за формою згідно з додатком 2 Порядку № 76.
2. Відповідний державний орган влади, який отримав документи від роботодавця, має перевірити повноту заповнення Списку, наявність наданого до нього обґрунтування, дотримання вимог щодо кількості військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню. Після перевірки Список подають на погодження Генеральному штабу ЗСУ (СБУ, СЗР).
3. Генштаб ЗСУ (СБУ, СЗР) після перевірки отриманих документів подає погоджені Списки до Мінекономіки.
4. Мінекономіки приймає рішення про бронювання військовозобов'язаних також після перевірки Списків та обґрунтувань.
Рішення про бронювання військовозобов'язаних Мінекономіки надсилає органам державної влади, іншим державним органам, якими подано Списки, а також Генштабу ЗСУ (СБУ, СЗР).
5. Генштаб ЗСУ (СБУ, СЗР) доводить рішення Мінекономіки до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
6. Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа і організація видає військовозобов'язаному витяг із рішення Мінекономіки (за формою згідно з додатком 3 до Порядку № 76) під підпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, складеній за формою згідно з додатком 4.
Цей витяг має бути завірений підписом керівника та печаткою (у разі її наявності) і є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки. Також роботодавець має надіслати до ТЦК та СП повідомлення про бронювання військовозобов'язаного, форма якого наведена в додатку 5 до Порядку № 76.
На підставі цього військовозобов'язаний буде зарахований на спеціальний військовий облік.
Суд зауважує, що позивачем не надано суду належних, допустимих та достатніх доказів, які б підтверджували факт дотримання вказаної процедури, оскільки документи не відповідають Порядку № 76.
Разом з тим, у відповідності до вимог установлених ч. 3 ст. 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. Щодо ОСОБА_1 вказаного обов'язку підприємством, де він працює виконано не було,
Поряд з цим, ОСОБА_1 в установленому порядку не повідомляв відповідні ІНФОРМАЦІЯ_3 про зміну облікових даних в частині місця роботи і наявності у нього відстрочки по мобілізації, в зв'язку з бронюванням.
З огляду на наведене, порядок бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час відбувається лише у порядку визначеному законодавством, зокрема згідно ст. 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та у відповідності до Порядку № 76. Разом з тим, позивачем не доведено факту дотримання порядку бронювання військовозобов'язаних.
Поряд з цим, враховуючи, що ОСОБА_1 з 12.12.2024 р. втратив статус військовозобов'язаного і набув статусу військовослужбовця згідно п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та воєнний час на дванадцять місяців з дня оформлення відстрочки не є можливим.
На підставі наведеного, суд не вбачає підстав для визнання бездіяльності відповідача протиправною, оскільки позивачем не доведено факту протиправності такої.
Враховуючи наведене та оцінюючи надані учасниками справи докази в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог повністю.
У відповідності до вимог ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити.
На підставі наведеного та керуючись ст.5, 19, 77, 78, 139, 243, 246, 262 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.П.Микуляк