Ухвала від 18.12.2025 по справі 260/2025/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у задоволенні клопотання

18 грудня 2025 рокум. Ужгород№ 260/2025/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гебеш С.А.;

при секретарі судових засідань - Романець Е.М.

учасники судового процесу - не з'явилися,

розглянувши у судовому засіданні заяву представниці позивача про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі № 260/2025/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Закарпатського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 260/2025/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 19.06.2024 року вказаний позов задоволено.

24.09.2025 року Закарпатським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у вказаній справі.

04.12.2025 року до суду надійшла заява представниці позивача, в якій просить суд:

Визнати виконавчий лист № 260/2025/24 /2025, виданий 24.09.2025, у справі № 260/2025/24 таким, що не підлягає виконанню (недійсним).

Видати два окремі виконавчі листи, кожен із яких містить одне з наступних зобов'язань:

окремий виконавчий лист щодо зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) перерахунок грошового забезпечення в період з 29 січня 2020 року по 23 червня 2021 року, а також виплачених за вказаний період: одноразової грошової допомоги при звільненні, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань грошової премії, грошової допомоги для оздоровлення, компенсації за невикористані основну та додаткову відпустки, премії, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020рік" станом на 01.01.2020 , встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01.01.2021 р. на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку №44.

окремий виконавчий лист щодо зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) видати на ім'я ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) оновлену довідку станом на 01.01.2020 року та 01.01.2021 року про розмір грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховується для перерахунку пенсії заявника, з урахуванням перерахунку грошового забезпечення, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, ст. 9 Закону України від 20.12.1991 р. №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, в тому числі процентної надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби), доплати, підвищення)) та премії у відсотках, встановлених станом на день звільнення за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом за 1 січня відповідного календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01 січня відповідного календарного (року) на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби, для здійснення обчислення та перерахунку з дня звільнення пенсії та подати до відповідного Головного управління Пенсійного фонду України вказану довідку

Ухвалою Закарпатського окружного адміністратвиного суду від 12.12.2025 року вказану заяву призначено до судового розгляду на 18.12.2025 року.

18.12.2025 року на адресу суду надійшли додаткові пояснення військової частини НОМЕР_1 , в який представник вказує на те, що з метою отримання фінансування на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19.06.2024 року у справі №260/2025/24 військовою частиною вживаються вичерпні заходи щодо витребування коштів на погашення заборгованості, - а саме подано заяву до Фінансово-економічного управління Командування сухопутних військ.

Будучи належним чином повідомленими про день, час та місце проведення судового засідання, учасники справи у судове засідання не з'явилися, однак заявили клопотання про розгляд справи без їх участі.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання не здійснюється.

Розглянувши заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, суд зазначає таке.

24.09.2025 року Закарпатським окружним адміністративним судом видано виконавчий листи у вказаній справі, зокрема про:

"Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) перерахунок грошового забезпечення в період з 29 січня 2020 року по 23 червня 2021 року, а також виплачених за вказаний період: одноразової грошової допомоги при звільненні, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань грошової премії, грошової допомоги для оздоровлення, компенсації за невикористані основну та додаткову відпустки, премії, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020рік" станом на 01.01.2020 , встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01.01.2021 р. на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку №44.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) видати на ім'я ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) оновлену довідку станом на 01.01.2020 року та 01.01.2021 року про розмір грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховується для перерахунку пенсії заявника, з урахуванням перерахунку грошового забезпечення, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, ст. 9 Закону України від 20.12.1991 р. №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, в тому числі процентної надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби), доплати, підвищення)) та премії у відсотках, встановлених станом на день звільнення за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом за 1 січня відповідного календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01 січня відповідного календарного року) на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби, для здійснення обчислення та перерахунку з дня звільнення пенсії та подати до відповідного Головного управління Пенсійного фонду України вказану довідку.", який є предметом розгляду.

Розглянувши заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, суд констатує наступне.

Відповідно до приписів ч.1, 2 ст.374 Кодексу адміністративного судочинства суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

Так, Верховний Суд у постанові від 05.11.2020 року (справа №752/2391/17 (2а-14/09)), з урахуванням узагальнення судової практики Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про практику розгляду судами процесуальних питань, пов'язаних із виконанням судових рішень у цивільних справах" від 25.09.2015 року, дійшов висновку, що наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.

До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником поза межами виконавчого провадження чи іншою особою.

Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:

- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);

- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;

- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;

- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;

- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;

- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.

Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.

Згідно з висновком, викладеним у постанові Верховного Суду від 30.09.2020 року у справі № 819/523/16, однією з підстав для визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню, є його добровільне виконання.

Визначаючись щодо наявності підстав для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, суд акцентує, що Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду набрало законної сили, а відтак, на думку суду, процесуальні підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, відсутні.

Крім того, заявником не наведено підстав та не надано доказів про те, що саме на день видачі виконавчого листа 24.09.2025 року, його було видано помилково або обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою, або з інших причин, на підставі яких суд визнає виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню повністю або частково.

У поданій заяві, представник позивача вказує на те, що ч. 2 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" передбачає, що у виконавчому листі має бути зазначено одне зобов'язання, що підлягає примусовому виконанню.

Разом з тим, ч. 2 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" передбачає, що виконавець зобов'язаний:

1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом;

2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження;

3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання;

4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом;

5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки;

6) невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після одержання відповідного звернення від Державного концерну "Укроборонпром", акціонерного товариства, cтвореного шляхом перетворення Державного концерну "Укроборонпром", державного унітарного підприємства, у тому числі казенного підприємства, яке є учасником Державного концерну "Укроборонпром" або на момент припинення Державного концерну "Укроборонпром" було його учасником, господарського товариства в оборонно-промисловому комплексі, визначеного частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності", вчинити дії щодо зняття арешту з майна, щодо якого було здійснено заходи із заміни майна, передбачені статтею 11 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності".

Аналізуючи наведену норму статті, суд зазначає, що вказана норма регламентує обов'язки виконавця щодо примусового виконання рішень та не містить посилань на те, що у виконавчому листі має бути зазначено одне зобов'язання, що підлягає примусовому виконанню, як зазначає представниця позивача у поданій до суду заяві.

Разом з тим, суд констатує, що матеріали справи взагалі не містять відомостей про пред'явлення виконавчого листа у справі №260/2025/24 до виконання, як і відсутні відомості про відмову у відкритті виконавчого провадження, у зв'язку з тим, що виконавчий лист, виданий Закарпатським окружним адміністративним сдуом 24.09.2025 року містить дві вимоги зобов'язального характеру до одного стягувача.

Зважаючи на викладене, суд не знаходить підстав для задоволення заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

Керуючись ст. ст. 243, 248, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представниці позивача про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі № 260/2025/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України, та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду у встановлений ст. 295 КАС України п'ятнадцятиденний строк з дня її проголошення.

Повний текст ухвали складена та підписано 19.12.2025 року.

Суддя С.А. Гебеш