Україна
Донецький окружний адміністративний суд
19 грудня 2025 року Справа№200/8644/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Ярош Тетяни Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
07 листопада 2025 року адвокат Ярош Тетяна Олександрівна в інтересах ОСОБА_1 , позивача, звернулась з позовом до Донецького окружного адміністративного суду з вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (з урахуванням уточнень):
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обрахунку пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01 березня 2022 року із застосуванням показника середньої заробітної плати у розмірі 3764,40 грн., що відповідає періоду за 2014-2016 року, та проведенні індексації з 01 березня 2023 року, виходячи з показника середньої заробітної плати у розмірі 3764,40 грн., що відповідає періоду за 2014-2016 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 березня 2022 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки, який складає 10846,37 грн., а також у відповідності до частини другої статті 42 Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» провести індексацію пенсії виходячи із показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2019-2021 роки в розмірі 10846,37 грн., із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії: з 01 березня 2023 року - 1,197, з 01 березня 2024 року - 1,0796, з 01 березня 2025 року - 1,115. Провести позивачеві виплату недоотриманих сум пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.
За змістом викладеного позивача з 01 березня 2022 року автоматично переведено на інший вид пенсії. Рішенням №914280158042 проведено перерахунок пенсії у зв'язку із переходом із одного виду пенсії на інший. При цьому, при розрахунку розміру пенсії при переведенні на інший вид пенсії 01 березня 2022 року, як розрахункову величину взято середній заробіток за попередні три роки, який відповідає періоду 2014-2016 року, у розмірі 3764,40 грн., яку проіндексовано. Також, після переведення на інший вид пенсії відповідач проводив індексацію пенсії виходячи із розміру середньої заробітної плати 3764,40 грн., а не із середнього заробітку за 2019-2021 роки, який складав 10846,37 грн. Листом від 04 листопада 2025 року відповідач повідомив, що з 01 березня 2022 року позивача переведено на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до пункту 3 статті 45 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при переведенні з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. Виняток становить перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, при переведенні вперше застосовується середня заробітна плата за три роки, що передують року звернення за призначення пенсії за віком. Тому у даному випадку нова середня заробітна плата за 2019-2021 роки не застосовується.
Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позову. У наданому до суду відзиві на позов відповідач зазначив, що з 29 травня 2006 року позивач перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області, як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу». З 01 лютого 2008 року позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07 червня 2001 року №2493-ІІІ. За розглядом матеріалів електронної пенсійної справи встановлено, що з 01 березня 2022 року позивача переведено на пенсію за віком, відповідно до статті 26 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі пункту 47 «Прикінцевих положень» цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки. Підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки відсутні.
Крім того, відповідач зазначив, що по пенсійній справі позивача проведено перерахунки пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 (3764,40) на коефіцієнт 1,17, тобто, 3764,40 х 1,17 = 4404,35. Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (з 01 травня 2020 року збільшено на 1,11, тобто, 4404,35 х 1,11 = 4888,83, з 01 березня 2021 року збільшено на 1,11, тобто, 4888,83 х 1,11 = 5426,60, з 01 березня 2022 року збільшено на 1,14, тобто, 5426,60 х 1,14 = 6186,32, з 01 березня 2023 року збільшено на 1,197, тобто, 6186,32 х 1,197 = 7405,03, з 01 березня 2024 року збільшено на 1,0796, тобто, 7405,03 х 1,0796 = 7994,47, з 01 березня 2025 року збільшено на 1,115, тобто, 7994,47 х 1,115 = 8913,83). Розмір пенсії позивача обчислено відповідно до вимог чинного законодавства.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2025 року позовну заяву залишено без руху, позивачу встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Вирішено ряд процесуальних питань.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 .
Позивач перебуває на обліку в Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, з 29 травня 2006 року як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу», з 01 лютого 2008 року переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України від 07 червня 2001 року №2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» та з 01 березня 2022 року переведено на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується матеріалами справи та не оскаржується сторонами.
Згідно з розрахунком пенсії ОСОБА_1 для розрахунку заробітку для обчислення пенсії за віком застосовувався середній заробіток за 2014-2016 роки у розмірі 3764,40 грн., коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати - 1.64337498 (1.17 * 1.11 * 1.11 *1.14), збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати - 6186,32 грн., що не заперечується відповідачем.
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькі області №914280158042 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 28 квітня 2022 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 березня 2022 року, вид перерахунку: «Перехід із закону на закон», загальний розмір пенсії склав 2891,64 грн. (без надбавок).
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькі області №914280158042 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 28 квітня 2022 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 березня 2022 року, вид перерахунку: «У зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 01 березня 2022 року», загальний розмір пенсії склав 2891,64 грн. (без надбавок).
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькі області №914280158042 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 22 травня 2022 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 квітня 2022 року, вид перерахунку: «МП по стажу, абз.3 ч.4 ст.42 ЗУ №1058 (масовий)», загальний розмір пенсії склав 3070,08 грн. (без надбавок).
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькі області №914280158042 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 27 лютого 2023 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 березня 2023 року, вид перерахунку: «Індексація заробітку. (масовий)», загальний розмір пенсії склав 3637,14 грн. (без надбавок).
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькі області №914280158042 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 25 лютого 2024 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 березня 2024 року, вид перерахунку: «Індексація заробітку. (масовий)», загальний розмір пенсії склав 3898,34 грн. (без надбавок).
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькі області №914280158042 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 25 лютого 2025 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 березня 2025 року, вид перерахунку: «Індексація заробітку. (масовий)», загальний розмір пенсії склав 4351,29 грн. (без надбавок).
04 вересня 2025 року відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькі області, листом вих.№ 35135-31217/Я-02/8-0500/25 надано відповідь на звернення позивача від 07 серпня 2025 року №ВЕБ-05001-Ф-С-25-157063, яке зареєстроване за вх.№31217/Я-0500-25, в якій зазначено наступне.
«За даними електронної пенсійної справи з 29 травня 2006 року на підставі заяви від 29 травня 2006 року Вам призначалась пенсія за віком відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу».
З 01 лютого 2008 року Вас переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України від 07 червня 2001 року №2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон № 2493).
З 31 жовтня 2009 року здійснено перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням з роботи.
11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», за нормами якого з 1 жовтня 2017 року здійснено осучаснення пенсій, призначених за нормами Закону України від 09 липня 2003 року №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) із застосуванням середнього показника заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки - 3764,40 грн. (далі - показник середньої заробітної плати).
На виконання частини другої статті 42 Закону №1058 здійснюється індексація пенсій за новим Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 починаючи з 01 квітня 2019 року.
Індексація пенсій проводиться шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати, який є складовою формули розрахунку пенсії, на коефіцієнт підвищення, що визначається щороку Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» установлено, що з 01 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058 проводився із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,14, що склала 6186,32 грн. (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14).
В результаті проведеної індексації виникла доцільність переведення Вас на пенсію за віком відповідно до Закону 1058, що передбачено пунктом 47 розділу XV «Прикінцеві положення» цього Закону, так як розмір пенсії став більшим ніж пенсія за віком, призначена відповідно до Закону №2493.
Розмір Вашої пенсії за віком, розрахований відповідно до Закону №2493 складав 2779,58 грн. Частка пенсії, обчислена для розподілу джерел фінансування відповідно до Закону №1058, на 01 березня 2022 року склала 2891,64 грн.
При розрахунку середньомісячної заробітної плати з 01 березня 2022 року враховано суми по довідці про заробітну плату за періоди роботи з 01 березня 1986 року по 28 лютого 1991 року та з 01 липня 2000 року по 30 квітня 2006 року за даними персоніфікованого обліку, як визначено статтею 40 Закону №1058, і її середньомісячний розмір з 01 березня 2022 року становить 7293,98 грн. (6186,32 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки з коефіцієнтами підвищення х 1,17905 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
При визначенні середньомісячної заробітної плати проведено оптимізацію, а саме: виключено період заробітної плати з невисокими коефіцієнтами за період з 01 березня 1986 року по 31 липня 1989 року.
При переведенні на пенсію за віком страховий стаж враховано за даними електронної пенсійної справи по 28 травня 2006 року, який становив 35 років 08 місяців 07 днів.
Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу визначено відповідно до статті 25 Закону №1058 і його розмір складав 0,35667.
Розмір пенсії з 01 березня 2022 року - 2891,64 грн., в тому числі:
розмір пенсії за віком ст. 27 (7293,98 грн х 0,35667) - 2601,54 грн.
надбавка за понаднормовий стаж (за 15 років) - 290,10 грн.
З 01 квітня 2022 року в автоматичному режимі здійснено перерахунок пенсії по стажу згідно з абзацом 5 частини четвертої статті 42 Закону №1058.
В результаті перерахунку страховий стаж враховано по 30 квітня 2013 року та становить 37 років 07 місяців 04 дні. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу - 0,37583.
Розмір пенсії з 01 квітня 2022 року - 3070,08 грн., в тому числі:
розмір пенсії за віком ст. 27 (7293,98 грн х 0,37583) - 2741,30 грн.
надбавка за понаднормовий стаж (за 17 років) - 328,78 грн.
З 01 липня 2022 року в автоматичному режимі здійснено перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір пенсії з 01 липня 2022 року склав 3085,89 грн., в тому числі:
розмір пенсії за віком ст. 27 (7293,98 грн. х 0,37583) - 2741,30 грн.
надбавка за понаднормовий стаж (за 17 років) - 344,59 грн.
З 01 жовтня 2022 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 року №963 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому» особам, у віці від 70 до 75 років, у яких розмір щомісячної пенсійної виплати з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, є меншою від розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік (10340,35 грн.), виплачується в межах зазначеного розміру щомісячна компенсаційна виплата у розмірі до 300 гривень.
На підставі зазначеного до Вашої пенсії призначено компенсаційну виплату в розмірі 300,00 грн. і розмір пенсії склав 3385,89 грн.
При перерахунку пенсії з 01 березня 2023 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023» показник заробітної плати склав 7405,03 грн. (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197).
Сума Вашої середньомісячної заробітної плати з 01 березня 2023 року збільшилась до 8730,90 грн. (7405,03 грн. х 1,17905).
Розмір пенсії з 01 березня 2023 року склав 3937,14 грн., в тому числі:
розмір пенсії за віком ст. 27 (8730,90 грн. х 0,37583) - 3281,33 грн.
надбавка за понаднормовий стаж (за 17 років) - 355,81 грн.
компенсаційна виплата 70-ти річним 300,00 грн.
З 01 березня 2024 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» в автоматичному режимі здійснено перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати - 7994,47 грн. (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796).
Розмір Вашої середньомісячної заробітної склав 9425,88 грн. (7994,47 грн. х 1,17905).
Розмір пенсії з 01 квітня 2023 року - 4198,34 грн., в тому числі:
розмір пенсії за віком ст. 27 (9425,88 грн. х 0,37583) - 3542,53 грн.
надбавка за понаднормовий стаж (за 17 років) - 355,81 грн.
компенсаційна виплата 70-ти річним - 300,00 грн.
Також з 01 березня 2024 року здійснено перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
В результаті перерахунку сума пенсії склала 4243,90 грн, в тому числі:
розмір пенсії за віком ст. 27 (9425,88 грн. х 0,37583) - 3542,53 грн.
надбавка за понаднормовий стаж (за 17 років) - 401,37 грн.
компенсаційна виплата 70-ти річним - 300,00 грн.
З 01 березня 2025 року здійснено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» із застосуванням показника заробітної плати - 8913,83 грн. (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115).
Сума Вашої середньомісячної заробітної плати становить 10509,85 грн. (8913,83 грн. х 1,17905).
Розмір пенсії з 01 березня 2025 року складає 4651,29 грн., в тому числі:
розмір пенсії за віком ст. 27 (10509,85 грн. х 0,37583) - 3949,92 грн.
надбавка за понаднормовий стаж (за 17 років) - 401,37 грн.
компенсаційна виплата 70-ти річним - 300,00 грн.
На Вашу вимогу згідно з пунктом 5 розділу 1 Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звернулись до органів Пенсійного фонду України», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року №13-1, надаємо витяги: з протоколу про призначення пенсії з 29 травня 2006 року, з розпорядження про перерахунки пенсії з 01 лютого 2008 року та з 01 березня 2025 року та з розрахунків страхового стаж з 29 травня 2006 року і з 01 березня 2025 року та заробітної плати з 26 травня 2006 року, з 01 лютого 2008 року і з 01 березня 2025 року, що додаються.
Додатково повідомляємо, що вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України працює з 01 жовтня 2012 року.
Ваша пенсійна справа оцифрована та в своєму особистому кабінеті на сайті https://www.portal.pfu.gov.ua Ви має можливість в будь-який час переглянути її документи, як користувач вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України, який увійшов на Портал за допомогою кваліфікованого електронного підпису.
Адміністрування вебпорталу Пенсійного фонду України не відноситься до компетенції територіальних управлінь Пенсійного фонду України (сервісних центрів).
На Вашу вимогу згідно з пунктом 5 розділу 1 Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звернулись до органів Пенсійного фонду України», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року №13-1, надаємо витяги: з протоколу про призначення пенсії з 29 травня 2006 року, з розпорядження про перерахунки пенсії з 01 лютого 2008 року та з 01 березня 2025 року та з розрахунків страхового стаж з 29 травня 2006 року і з 01 березня 2025 року та заробітної плати з 26 травня 2006 року, з 01 лютого 2008 року і з 01 березня 2025 року, що додаються.».
04 листопада 2025 року відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькі області, листом вих.№48422-43797/Я-02/8-0500/25 надано відповідь на звернення від 07 жовтня 2025 року №ВЕБ-05001-Ф-С-25-223448 на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, яке зареєстроване 07 жовтня 2025 року №43797/Я-0500-25, в якій зазначено наступне.
«За даними електронної пенсійної справи з 29 травня 2006 року Ви перебуваєте на обліку в Головному управлінні та з 01 березня 2022 року Вас переведено на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).
Відповідно до пункту 3 статті 45 Закону № 1058 при переведенні з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Виняток становить перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, при переведенні вперше застосовується середня заробітна плата за три роки, що передують року звернення за призначення пенсії за віком.
Таким чином, у Вашому випадку нова середня заробітна плата за 2019-2021 роки не застосовується.
Станом на 01 березня 2022 року Ваш страховий стаж, врахований по 28 травня 2006 року та обчислений у відповідності до статті 24 Закону №1058, складав 35 років 08 місяців 07 днів. Коефіцієнт страхового стажу відповідно до статті 25 Закону №1058 - 0,35667.
Ваша середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії складала 7293,98 грн. (6186,32 грн. - показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в цілому по Україні за 2014-2016 роки з урахуванням індексації х 1,17905 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за період з 01 березня 1986 року по 28 лютого 1991 року, з 01 липня 2000 року по 30 квітня 2006 року за даними персоніфікованого обліку).
Розмір пенсії станом на 01 березня 2022 року складав 2891,64 грн.
По питанню індексації пенсії повідомляємо наступне.
На виконання частини 2 статті 42 Закону №1058 органи Пенсійного фонду України з 01 березня 2019 року проводять індексацію пенсій згідно із Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році» (далі - Порядок №124).
Індексація пенсій проводиться шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який є складовою формули розрахунку пенсії, на коефіцієнт підвищення, що визначається щороку Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 5 Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (3764,40 грн.) на коефіцієнт визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку №124 (1,17).
Кожний наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за 2014-2016 роки.
Таким чином, на коефіцієнти підвищення збільшувався не загальний розмір пенсії, а показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується при обчисленні пенсії за 2014-2016 роки.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії в 2017 році, з урахуванням індексації змінювався.
Оскільки при обчисленні Вашої пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки, по пенсійній справі автоматизованим способом проведені всі перерахунки щодо індексації пенсії з 01 березня 2022 року по 01 березня 2025 року згідно із чинним законодавством.
Ваша пенсія розрахована згідно із чинним законодавством за документами наявними у матеріалах пенсійної справи.».
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно з пунктом 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсій, призначених відповідно до зазначених законів, не переглядається. Пенсії, призначені відповідно до зазначених законів, індексуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону, а також видатки на індексацію зазначених пенсій фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.
З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У випадку переведення на інший вид пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Як установлено судом вище, позивач з 29 травня 2006 року отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, з 01 лютого 2008 року позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України від 07 червня 2001 року №2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Такі пенсії є різновидами пенсії за віком, оскільки на їх призначення мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку.
З 01 березня 2022 року в автоматичному режимі переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (як більш вигідний варіант), з нарахуванням пенсійної виплати із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки, передбаченого пунктом 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Тобто, позивача з 01 березня 2022 року переведено на той самий вид пенсії (за віком), хоча й за нормами іншого закону.
Приписами пункту 4-7 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції, яка набрала чинності з 11 жовтня 2017 року, однак застосовується з 01 жовтня 2017 року, прямо передбачено переведення на пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не призначення нової. Перерахунок пенсії у такому випадку має здійснюватися на основі пункту 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при умові, що пенсія була призначена до 01 жовтня 2017 року.
При цьому, не можна застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, як це передбачено статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки автоматичне переведення не передбачає нового призначення пенсії на загальних підставах.
Оскільки у даному випадку мало місце призначення одного й того ж самого виду пенсії (пенсії за віком), але за іншим законом, суд висновує, що показник середньої заробітної плати при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII та відповідно до Закону України від 07 червня 2001 року №2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час первинного призначення пенсії за віком.
При цьому, суд критично оцінює посилання представника позивача на правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постановах від 31 жовтня 2018 року у справі №876/5312/17, від 16 червня 2020 року у справі № 127/7522/17, від 18 серпня 2020 року у справі №263/6611/17.
Так, у наведених представником позивача справах встановлено, що позивачам первинно було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». У подальшому, позивачів переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У цих справах суд дійшов висновку про те, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на інший вид пенсії у межах одного закону, а тому при обчисленні пенсії необхідно застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) за три роки, що передували року призначенню пенсії за віком.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 19 листопада 2025 року у справі №160/24847/24.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, не можна застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, як це передбачено статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки автоматичне переведення не передбачає нового призначення пенсії на загальних підставах, тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дії відповідача щодо обрахунку пенсії позивача, починаючи з 01 березня 2022 року, із застосуванням показника середньої заробітної плати у розмірі 3764,40 грн., що відповідає періоду за 2014-2016 року, та проведенні індексації з 01 березня 2023 року, виходячи з показника середньої заробітної плати у розмірі 3764,40 грн., що відповідає періоду за 2014-2016 року, є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Разом із цим, враховуючи, що в задоволенні основної позовної вимоги позивачу судому відмовлено, суд також відмовляє й в задоволенні похідної вимоги щодо зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з 01 березня 2022 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки, який складає 10846,37 грн., а також у відповідності до частини другої статті 42 Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» провести індексацію пенсії виходячи із показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2019-2021 роки в розмірі 10846,37 грн., із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії: з 01 березня 2023 року - 1,197, з 01 березня 2024 року - 1,0796, з 01 березня 2025 року - 1,115, та провести позивачу виплату недоотриманих сум пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.
Крім того, суд зауважує, що представником позивача в межах цієї справи не оскаржується правомірність проведення відповідачем індексації пенсії позивача з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 3764,40 грн. (2014-2016 року), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року №168, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року №185, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25 лютого 2025 року №209, тому таке питання в межах цієї справи судом не досліджується.
Інших доводів, що можуть вплинути на правильність вирішення судом спору, що розглядається, матеріали справи не містять.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 09 грудня 1994 року, серія A, №303-A, пункт 29).
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи, суд висновує про відсутність підстав для задоволення позовних вимог заявлених позивачем.
Відповідно до статті 139 КАС України судовий збір не підлягає стягненню.
Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову адвоката Ярош Тетяни Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ; рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 19 грудня 2025 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».
У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.С. Молочна