Україна
Донецький окружний адміністративний суд
за наслідками розгляду звіту про виконання рішення суду
15 грудня 2025 року Справа №200/2666/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення суду, прийнятого в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 200/2666/23 за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області, Головне управління) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року в адміністративній справі № 200/2666/23 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 :
- визнано неправомірними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо невиплати ОСОБА_1 призначеної пенсії за вислугу років за період з 21 червня 2017 року по 31 серпня 2020 року у загальній сумі 131 244,13 грн та за період з 1 квітня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 211 801,80 грн;
- зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за період з 21 червня 2017 року по 31 серпня 2020 року у загальній сумі 131 244,13 грн та за період з 1 квітня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 211 801,80 грн шляхом перерахування коштів на поточний рахунок ОСОБА_1 , відкритий у ПАТ “Державний ощадний банк України».
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2024 року рішення Донецького окружного адміністративного суду залишено без змін.
13 березня 2024 року Донецьким окружним адміністративним судом позивачу направлено виконавчий лист про:
- зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за період з 21 червня 2017 року по 31 серпня 2020 року у загальній сумі 131 244,13 грн та за період з 1 квітня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 211 801,80 грн шляхом перерахування коштів на поточний рахунок ОСОБА_1 , відкритий у ПАТ “Державний ощадний банк України».
2 жовтня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява від ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року та подання до суду звіту про виконання вказаного судового рішення.
Ухвалою суду від 4 жовтня 2024 року встановлено судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року та зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання зазначеного рішення.
4 листопада 2024 року судом отримано від ГУ ПФУ в Донецькій області звіт від 2 листопада 2024 року про виконання рішення суду від 4 вересня 2023 року.
Ухвалою від 7 листопада 2024 року за наслідками розгляду звіту про виконання рішення суду відмовлено ГУ ПФУ в Донецькій області у прийнятті звіту та встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 4 вересня 2023 року.
5 грудня 2024 року судом отримано від ГУ ПФУ в Донецькій області новий звіт про виконання рішення суду від 4 вересня 2023 року.
Ухвалою суду від 13 грудня 2024 року відмовлено ГУ ПФУ в Донецькій області у прийнятті звіту про виконання рішення суду від 4 вересня 2023 року та встановлено новий строк для подання звіту - три місяці з дня отримання ухвали.
3 березня 2025 року судом отримано від ГУ ПФУ в Донецькій області новий звіт про виконання рішення суду від 4 вересня 2023 року.
Ухвалою суду від 14 березня 2025 року прийнято звіт ГУ ПФУ в Донецькій області від 3 березня 2025 року про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року по справі № 200/2666/23 та встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року в адміністративній справі № 200/2666/23 - три місяці з дня отримання ухвали.
2 червня 2025 року судом отримано від ГУ ПФУ в Донецькій області новий звіт про виконання рішення суду від 4 вересня 2023 року
Ухвалою суду від 12 червня 2025 року прийнято звіт ГУ ПФУ в Донецькій області від 2 червня 2025 року про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року по справі № 200/2666/23 та встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року в адміністративній справі № 200/2666/23 - три місяці з дня отримання ухвали.
5 вересня 2025 року до суду надійшов звіт ГУ ПФУ в Донецькій області про виконання судового рішення від 4 вересня 2023 року.
Ухвалою суду від 12 вересня 2025 року прийнято звіт ГУ ПФУ в Донецькій області від 5 вересня 2025 року про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року по справі № 200/2666/23 та встановлено ГУ ПФУ в Донецькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року в адміністративній справі № 200/2666/23 - три місяці з дня отримання ухвали.
9 грудня 2025 року до суду надійшов звіт ГУ ПФУ в Донецькій області про виконання рішення суду від 4 вересня 2023 року.
Відповідно до приписів ст. 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції (ч. 1). Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому ст.ст. 287, 382-382-3і 383 цього Кодексу» (ч. 2).
Згідно з ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
У звіті ГУ ПФУ в Донецькій області виклало клопотання про його розгляд за участю представника Головного управління; разом із цим клопотання про розгляд звіту у судовому засіданні з повідомленням учасників справи Головне управління не заявило.
Відповідно до відомостей програмного забезпечення «Діловодство спеціалізованого суду» звіт ГУ ПФУ в Донецькій області від 9 грудня 2025 року був доставлений до Електронного кабінету ОСОБА_1 , 9 грудня 2025 року о 15-13 год.
Станом на 15 грудня 2025 року заяв, заперечень, пояснень від ОСОБА_1 з приводу звіту ГУ ПФУ в Донецькій області від 9 грудня 2025 року судом не отримано.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути звіт ГУ ПФУ в Донецькій області від 9 грудня 2025 року в письмовому порядку.
У звіті ГУ ПФУ в Донецькій області від 9 грудня 2025 року зазначено наступне.
ОСОБА_1 має статус внутрішньо переміщеної особи.
Пенсії, нараховані внутрішньо переміщеним особам на виконання рішень суду, підлягають виплаті на умовах окремого порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2021 року № 1165 «Про затвердження Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території» (далі - Порядок № 1165).
Заборгованість за рішенням суду від 4 вересня 2023 року за період з 21 червня 2017 року по 31 серпня 2020 року та за період з 1 квітня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 343 045,93 грн облікована в Головному управлінні згідно з Порядком № 1165.
11 жовтня 2024 року постановою № 1156 Кабінет Міністрів України затвердив Бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік, яким на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Порядку № 1165, було передбачено 1000000 тис. грн.
Протягом 2022, 2023 та 2024 років відповідно до Порядку № 1165 Головним управлінням проведено виплату коштів на погашення заборгованості в межах бюджетних призначень в листопаді - 2022 року в розмірі 530,00 грн, в грудні 2022 року - в розмірі 2,18 грн, в липні 2023 року - в розмірі 557,32 грн, у вересні 2023 року - в розмірі 2093,00 грн, у жовтні 2023 року - в розмірі 1303,00 грн, у листопаді 2023 - в розмірі 4,10 грн, в грудні 2023 року - 0,62 грн та в жовтні 2024 року - в розмірі 2361,00 грн, в листопаді 2024 року - в розмірі 2361,00 грн, в грудні 2024 року - в розмірі 2361,00 грн.
Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2025 року № 1152 (далі - Постанова № 1152).
В жовтні 2025 року ОСОБА_1 відповідно до Порядку № 1165 проведено виплату коштів на погашення заборгованості в розмірі 2 361,00 грн.
В листопаді 2025 року ОСОБА_1 відповідно до Порядку № 1165 проведено виплату коштів на погашення заборгованості в розмірі 2 361,00 грн.
Залишок пенсійних виплат нарахованих згідно рішення суду за минулий період станом на 4 грудня 2025 року складає 326 750,71 грн.
Згідно зі ст.ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
З метою дотримання вимог діючого законодавства при реалізації рішень суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень 28 жовтня 2024 року (вих. № 0500-0408-5/104864), 9 січня 2025 року (вих. № 90500-0408-5/2158), 7 лютого 2025 року (вих. № 0500-0408-5/10784, від 5 березня 2025 року (вих. № 0500-0408-5/18984), від 9 квітня 2025 року (вих. № 0500-0408-5/32181), від 12 травня 2025 року (вих. № 0500-0408-5/46763), 3 червня 2025 року (вих. № 0500-0408-5/54620), від 4 липня 2025 року (вих. № 0500-0408-5/66537), від 4 серпня 2025 року (вих. № 0500-0408-5/76699), від 13 листопада 2025 року (вих. № 0500-0408-5/121405) направлено запити до Пенсійного фонду України, як до розпорядника коштів вищого рівня, щодо надання додаткового фінансування для забезпечення виплати суми заборгованості за рішенням суду та отримані відповіді від Пенсійного фонду України щодо виплати заборгованості в межах бюджетних асигнувань: від 9 лютого 2025 року № 2800-030203-9/8855; від 11 березня 2025 року № 2800-030202-9/16433; від 4 квітня 2025 року № 2800-030202-9/22536; від 23 травня 2025 року № 2800-030203-9/34082; від 23 червня 2025 року № 2800-030203-9/41409; від 28 липня 2025 року № 2800-030202-9/50094; від 1 грудня 2025 року № 2800-030201-9/82154.
На теперішній час фінансування для виплати ОСОБА_1 пенсійних виплат за минулий період відсутнє.
Враховуючи наведене, ГУ ПФУ в Донецькій області рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року виконало в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства.
Просить прийняти звіт про виконання зазначеного судового рішення.
До звіту додано: довідку про виплачену ОСОБА_1 доплату до пенсії відповідно до рішення суду від 4 вересня 2023 року № 200/2666/23 («Розрахунок нарахованої та фактично виплаченої пенсії ОСОБА_1 ») станом на 2 грудня 2025 року (вих. № 37491/04-16), копії запитів до Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг та Фінансово-економічного департаменту Пенсійного фонду України: від 28 жовтня 2024 року (вих. № 0500-0408-5/104864), від 9 січня 2025 року (вих. № 90500-0408-5/2158), від 7 лютого 2025 року (вих. № 0500-0408-5/10784), від 5 березня 2025 року (вих. № 0500-0408-5/18984), від 9 квітня 2025 року (вих. № 0500-0408-5/32181), від 12 травня 2025 року (вих. № 0500-0408-5/46763), від 3 червня 2025 року (вих. № 0500-0408-5/54620), від 4 липня 2025 року (вих. № 0500-0408-5/66537), від 4 серпня 2025 року (вих. № 0500-0408-5/76699), від 13 листопада (вих. № 0500-0408-5/121405) із проханням вирішити питання виділення коштів на фінансування боргу, нарахованого на виконання рішень суду, в тому числі на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року по справі № 200/2666/23; копії листів Департамента пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України: від 9 лютого 2025 року (вих. № 2800-030203-9/8855), від 11 березня 2025 року (вих. № 2800-030202-9/16433), від 4 квітня 2025 року (вих. № 2800-030202-9/22536), від 23 травня 2025 року (вих. № 2800-030203-9/34082), від 23 червня 2025 року (вих. № 2800-030203-9/411409), від 28 липня 2025 року (вих. № 2800-030202-9/50094), від 1 грудня 2025 року (вих. № 2800-030201-9/82154), відповідно до яких Бюджетом Пенсійного фонду України на 2025 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2025 року № 1152 «Деякі питання бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік», видатки за рахунок коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені у сумі 250 млн.грн, на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - у сумі 250 млн.грн; за рахунок коштів Державного бюджету України: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені в сумі 250 млн.грн, на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - в сумі 250 млн.грн.
При розгляді звіту про виконання рішення суду та доданих до звіту матеріалів, суд виходить з такого.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст. 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Аналогічні положення містяться у ст. 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 129-1 Конституції України, а також ст. ст. 14 та 370 КАС України.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19, від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та від 18 травня 2022 року у справа № 140/279/21.
У Рішенні від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене ст. 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов'язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов'язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (п. 84 рішення у справі «Валерій Фуклєв проти України» від 7 червня 2005 року, заява № 6318/03; п. 43 рішення у справі «Шмалько проти України» від 20 липня 2004 року, заява № 60750/00; п.п. 46, 51, 54 рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» від 15 жовтня 2009 року, заява № 40450/04). Обов'язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов'язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
Подібний підхід був застосований Верховним Судом в постановах від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі № 200/3958/19-а.
Зокрема, у постанові від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17 Верховний Суд зазначив, що обов'язковість судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантовано ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст.ст. 129, 129-1 Конституції України, ст.ст. 2, 14, 370 КАС України та ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).
В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів.
Суд враховує зазначені висновки при розгляді звіту ГУ ПФУ в Донецькій області щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року.
Як встановлено судом, на виконання рішення суду від 4 вересня 2023 року пенсійний орган мав крім нарахування здійснити також й виплату ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 21 червня 2017 року по 31 серпня 2020 року у загальній сумі 131 244,13 грн та за період з 1 квітня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 211 801,80 грн шляхом перерахування коштів на поточний рахунок ОСОБА_1 , відкритий у ПАТ «Державний ощадний банк України».
За поясненням ГУ ПФУ в Донецькій області протягом 2022, 2023 та 2024 років відповідно до Порядку № 1165 Головним управлінням проведено виплату коштів на погашення заборгованості в межах бюджетних призначень в листопаді - 2022 року в розмірі 530,00 грн, в грудні 2022 року - в розмірі 2,18 грн, в липні 2023 року - в розмірі 557,32 грн, у вересні 2023 року - в розмірі 2093,00 грн, у жовтні 2023 року - в розмірі 1303,00 грн, у листопаді 2023 - в розмірі 4,10 грн, в грудні 2023 року - 0,62 грн та в жовтні 2024 року - в розмірі 2361,00 грн, в листопаді 2024 року - в розмірі 2361,00 грн, в грудні 2024 року - в розмірі 2361,00 грн, в жовтні 2025 року - в розмірі 2 361,00 грн, в листопада 2025 року - 2 361,00 грн залишок пенсійних виплат нарахованих згідно рішення суду за минулий період складає 326 750,71 грн та потребує додаткового фінансування з Державного бюджету України та буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансування.
Згідно з наявними у справі матеріалами, ГУ ПФУ в Донецькій області неодноразово зверталось листами до Пенсійного фонду України із проханням виділити кошти на виплату ОСОБА_1 нараховану заборгованість з пенсії за період з 21 червня 2017 року по 31 серпня 2020 року у загальній сумі 131 244,13 грн та за період з 1 квітня 2019 року по 31 жовтня 2022 року для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року по справі № 200/2666/23.
Листами Пенсійний фонд України повідомляв ГУ ПФУ в Донецькій області, що судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах повноважень. Фінансування пенсій, призначених за нормами Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Як вбачається з рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року по адміністративній справі № 200/2666/23, ОСОБА_1 має статус внутрішньо переміщеної особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 року № 1165 затверджено Порядок виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам, які відмовилися відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території (далі - Порядок № 1165).
Відповідно до п. 1 цього Порядку пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, що набрали законної сили, проводяться отримувачам за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів державного бюджету України на відповідний рік.
Згідно з п. 2 Порядку № 1165 облік сум пенсійних виплат за минулий період ведеться територіальними органами Пенсійного фонду України, в яких особи перебувають на обліку як одержувачі пенсій, в базах даних одержувачів пенсій (електронних пенсійних справах) на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України про відновлення виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), […], та у сформованому на їх підставі переліку отримувачів виплат за минулий період (перелік отримувачів).
Відповідно до п. 4 Порядку № 1165 пенсійні виплати за минулий період згідно з цим Порядком проводяться щомісяця отримувачам, яких включено до переліку станом на 1 січня відповідного року.
Станом на час розгляду звіту ГУ ПФУ в Донецькій області від 9 грудня 2025 року у суду відсутні відомості про повне виконання вказаного судового рішення.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 382-3 КАС України, які діють з 19 грудня 2024 року, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту […].
Відповідно до ч. 2 ст. 282-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення (1), або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення (2). Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог ч. 2 та/або 3 ст. 382-2 цього Кодексу (3).
Приписи ч. 2 ст. 382-2 КАС України містять вимоги до оформлення звіту (дотримання вимог до його змісту), а приписи ч. 3 зазначеної статті - вимоги щодо доданих до звіту документів.
Як вбачається з наданого суду звіту та доданих до нього документів вимоги ч.ч. 2, 3 ст. 382-2 КАС України ГУ ПФУ в Донецькій області виконані.
Зі змісту звіту також вбачається, що в ньому наведені обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, та заходи, які вживаються Головним управлінням для його виконання.
Додані до звіту документи підтверджують здійснення пенсійним органом дій та заходів, спрямованих на виконання рішення суду.
Отже, у суду відсутні підстави для не прийняття звіту ГУ ПФУ в Донецькій області від 9 грудня 2025 року у зв'язку із його невідповідністю вимогам ч.ч. 2, 3 ст. 382-2 КАС України чи у зв'язку із не наведенням обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання рішення суду.
При вирішенні питання щодо наявності/відсутності підстав для відмови у прийнятті звіту у зв'язку із тим, що заходи, які вживаються ГУ ПФУ в Донецькій області для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2025 року, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення, - суд виходить з того, що відповідно до наданих суду ГУ ПФУ в Донецькій області документів, останнім вживаються заходи для виконання судового рішення у тій мірі та обсязі, які надані чинним законодавством.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/2666/23 ГУ ПФУ в Донецькій області в повному обсязі не виконано, так як ОСОБА_1 не сплачена нарахована на виконання зазначеного рішення суду заборгованості по пенсійним виплатам у загальній сумі 326 750,71, але не виконання рішення суду у цій частині мало місце не з вини пенсійного органу - таке не виконання обумовлено об'єктивними обставинами, незалежними від посадових осіб Головного управління.
Таким чином, підстави для відмови у прийнятті звіту ГУ ПФУ в Донецькій області, передбачені ч. 2 ст. 282-3 КАС України, у суду відсутні.
Інші підстави для відмови у прийнятті звіту ГУ ПФУ в Донецькій області від 9 грудня 2025 року КАС України не передбачені.
Беручи до уваги наведене, суд вважає за необхідне прийняти звіт ГУ ПФУ в Донецькій області від 9 грудня 2025 року про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року.
У зв'язку із висновком суду про необхідність прийняття звіту, підстави для накладення на керівника ГУ ПФУ в Донецькій області штрафу відсутні.
Відповідно до ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч. 3 ст. 382-1 цього Кодексу.
Згідно з ч. 3 ст. 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне встановити ГУ ПФУ в Донецькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 4 вересня 2023 року - протягом трьох місяців після отримання даної ухвали.
Також суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21 листопада 2024 року № 4094-IX, який набув чинності 19 грудня 2024 року, частину 3 ст. 378 КАС України («Відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення») доповнено абзацом другим такого змісту:
«Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат».
Отже, ОСОБА_1 має право звернутись до суду із заявою про встановлення чи зміну способу або порядку виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року у зв'язку із його невиконанням протягом більш ніж два місяця з дня набрання законної сили.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 294, 295, 297, 370, 378, 382 - 382-3, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 9 грудня 2025 року про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року в адміністративній справі № 200/2666/23.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 вересня 2023 року в адміністративній справі № 200/2666/23 - три місяці з дня отримання цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна