Рішення від 19.12.2025 по справі 160/25980/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 рокуСправа №160/25980/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сліпець Н.Є.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю м'ясокомбінат «ЮВІЛЕЙНИЙ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

12.09.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю м'ясокомбінат «ЮВІЛЕЙНИЙ» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить суд:

- визнати неправомірним і незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 17.07.2025р. №0414190411 про застосування штрафної санкції в розмірі 17 792, 23 (сімнадцять тисяч сімсот дев'яносто дві) грн. 23 коп.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що за наслідками проведеної камеральної перевірки позивача податковим органом встановлено порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних, про що складено акт перевірки, а в подальшому застосовано штрафні санкції та винесено податкове повідомлення-рішення. Не погоджуючись з застосованими податковим органом штрафними санкціями та винесеним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.09.2025 відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами з 13.10.2025, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

01.100.2025 через систему “Електронний суд» відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити у задоволенні позовної заяви, посилаючись на правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що перевіркою даних ЄРПН встановлено порушення Позивачем строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН визначених п. 201.10 ст. 201 та п. 89 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення» ПК України. Відповідно інформації наведеній у матеріалах перевірки (акт перевірки, додаток до податкового повідомлення-рішення), перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, якими зменшено суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику. Зазначені розрахунки коригування отримані позивачем від контрагентів-постачальників і зареєстровані в ЄРПН з порушенням встановленого ПК України терміну реєстрації. Порушення терміну реєстрації вищевказаних податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних підтверджено даними ЄРПН. При цьому, дати отримання позивачем зазначених РК(-) від постачальників товарів/послуг визначені на підставі даних/з використанням сервісу на сервері ДПС для обміну електронними документами між контрагентами - Single Window of Electronic Documents (SWinED). За результатами розгляду акта перевірки ГУ ДПС відповідно до норм чинного законодавства, зокрема п. 120-1.1 ст. 120-1 та п. 90 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення» ПК України, прийнято податкове повідомлення-рішення від про застосування штрафної санкції у загальній сумі 17792,23 грн за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН. Реквізити (№, дата виписки) ПН/РК, розшифровка по кількості днів затримки реєстрації в ЄРПН та розрахунок сум штрафних санкцій наведені в акті перевірки та в додатку до податкового повідомлення-рішення. Відповідач також зазначає, що такий доказ, як роздруківка даних прикладної програми КП “М.E.doc», що встановлюється на комп'ютері користувача, не передбачений будь-яким нормативно-правових актом та не має необхідної/достатньої доказової інформації, зокрема такої, як дані з баз електронної звітності (серверів контролюючого органу) та квитанцій з ЄРПН. З огляду на викладене позовні вимоги є безпідставними і не обґрунтованими, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню.

Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю м'ясокомбінат «Ювілейний» (код ЄДРПОУ 24615640) зареєстровано 24.03.1999 у встановленому законом порядку як юридична особа та перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області, є платником податку на додану вартість.

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю м'ясокомбінат "ЮВІЛЕЙНИЙ" (код ЄДРПОУ 24615640).

За результатами проведеної перевірки відповідачем складено акт від 11.06.2025 №34174/04-36-04-11/24615640.

Перевіркою встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю м'ясокомбінат "ЮВІЛЕЙНИЙ", що тягне за собою відповідальність платника, передбачену:

- абз.1 п. 120-1. 1 ст.120-1. Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 201.10 статті 201 розділу V Кодексу, для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної;

- п. 90 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України. Порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідних положень» Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної.

Згідно відомостей зазначених у матеріалах перевірки (акт перевірки 11.06.2025 №34174/04-36-04-11/24615640, додаток до податкового повідомлення-рішення від 17.07.2025 №0414190411) перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних за травень, червень, липень, вересень, жовтень, листопад 2022 року, жовтень 204 року та січень, лютий, березень, квітень 2025 року.

Товариство з обмеженою відповідальністю м'ясокомбінат «ЮВІЛЕЙНИЙ» не погодилось з висновками щодо порушень, викладених в акті перевірки та відповідно до пункту 86.7 статті 86 Кодексу надано заперечення від 02.07.2025 №219 щодо акту перевірки.

16.07.2025 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області за результатами розгляду заперечень повідомило, що висновки акта перевірки від 11.06.2025 №34174/04-36-04-11/24615640 вважає правомірними та такими, що відповідають нормам чинного законодавства.

На підставі висновків акту камеральної перевірки від 11.06.2025 №34174/04-36-04-11/24615640 ГУ ДПС у Дніпропетровській області було прийняте податкове повідомлення-рішення форми «Н» №0414190411 від 17.07.2025, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю м'ясокомбінат «ЮВІЛЕЙНИЙ» застосовано штраф у розмірі 17792,23 грн за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Товариство з обмеженою відповідальністю м'ясокомбінат «ЮВІЛЕЙНИЙ» не погодилось з податковим повідомленням-рішенням та оскаржило його в адміністративному порядку до Державної податкової служби України.

За результатами розгляду скарги, Державна податкова служба України прийняла рішення №23856/6/99-00-06-03-01-06 від 15.08.2025, яким оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишила без змін, а скаргу без задоволення.

Отже, спір між сторонами виник з підстав правомірності та обґрунтованості винесення відповідачем податкового повідомлення-рішення №0414190411 від 17.07.2025 про застосування штрафної санкції у розмірі 17792,23 грн.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України в редакції на час спірних відносин).

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до положень підпунктів 19-1.1, 19-1.1.2 пункту 19-1.1.статті 19-1 ПК України контролюючі органи, що визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, зокрема, здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

За змістом підпунктів 20.1.4, 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пунктів 61.1, 61.2 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до підпункту 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема: своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних.

Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами (підпункт 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За змістом абзацу першого та другого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац п'ятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абзац дев'ятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПК України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Відповідно до абзацу чотирнадцятого-вісімнадцятого пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (абзац дев'ятнадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Стаття 120-1 ПК України визначає відповідальність платників податку на додану вартість за порушення, зокрема, строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Так, відповідно пункту 120-1.1. статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами “а» - “г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

З системного аналізу наведених норм права вбачається, що законодавцем визначено обов'язок платника податку (продавця) в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

Пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13.12.2022 № 2836-IX) передбачено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

У період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» цього кодексу.

Законом України від 12.01.2023 року № 2876-ІХ “Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування", який набрав чинності 08.02.2023 року, зокрема підрозділ 2розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнено пунктами 89 та 90 такого змісту:

"89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів";

69.18. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години.

Операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин.

Квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації щодо податкових накладних/розрахунків коригування, поданих для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, надсилається платнику податку не пізніше наступного операційного дня.

Якщо протягом наступного операційного дня після операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається не пізніше наступного операційного дня".

Тобто, Законом України від 12.01.2023 року № 2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023 року, було збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної, залежно від дня її складення та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що підставою для застосування до позивача штрафу в сумі 17792,23 грн та прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення стали висновки камеральної перевірки, що викладені в акті 11.06.2025 №34174/04-36-04-11/24615640, про встановлення порушень граничних термінів реєстрації.

Позивач наполягає, що оспорюване податкове повідомлення-рішення є неправомірним, оскільки порушень податкового законодавства щодо несвоєчасності реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних, наведених у акті камеральної перевірки та додатку до податкового повідомлення-рішення від 17.07.2025 №0414190411 не було.

Розрахунки коригування до податкових накладних від постачальника надійшли із затримкою, в той же час ТОВ м'ясокомбінат «ЮВІЛЕЙНИЙ» вказані розрахунки коригування були зареєстровані у відповідності до п. 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

Суд зазначає, що між сторонами відсутній спір щодо того, що наведені в акті перевірки розрахунки коригування до податкових накладних були складені у зв'язку із зменшенням суми компенсації вартості товарів.

Розрахунки коригування до податкових накладних від постачальника надійшли із затримкою, в той же час ТОВ м'ясокомбінат «ЮВІЛЕЙНИЙ» вказані розрахунки коригування були зареєстровані у відповідності до п. 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

Розрахунок коригування № 2801019 від 10.06.2022 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 28.06.2022, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 05.07.2022 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 05.07.2022 о 11 год. 41 хв.

Розрахунок коригування № 1609417 від 10.05.2022 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 27.09.2022, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 11.10.2022 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 13.10.2022 о 08 год. 47 хв.

Розрахунок коригування № 1609409 від 19.05.2022 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 27.09.2022, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 11.10.2022 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 13.10.2022 о 08 год. 47 хв.

Розрахунок коригування № 2800460 від 01.06.2022 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 28.06.2022, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 05.07.2022 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 05.07.2022 о 11 год. 41 хв.

Розрахунок коригування № 2801375 від 08.06.2022 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 28.06.2022, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 05.07.2022 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 05.07.2022 о 11 год. 38 хв.

Розрахунок коригування № 7246 від 10.06.2022 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 27.06.2022, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 06.07.2022 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 07.07.2022 о 09 год. 07 хв.

Розрахунок коригування № 1 від 13.06.2022 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 05.07.2022, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 05.07.2022 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 05.07.2022 о 14 год. 28 хв.

Розрахунок коригування № 9909900/26 від 06.07.2022 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 28.07.2022, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 09.08.2022 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 09.08.2022 о 16 год. 08 хв.

Розрахунок коригування № 1606410 від 07.09.2022 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 27.09.2022, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 05.10.2022 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 05.10.2022 о 15 год. 41 хв.

Розрахунок коригування №1608753 від 08.09.2022 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 27.09.2022, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 05.10.2022 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 05.10.2022 о 15 год. 41 хв.

Розрахунок коригування № 1608145 від 10.09.2022 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 27.09.2022, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 05.10.2022 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 05.10.2022 о 15 год. 41 хв.

Розрахунок коригування № 1607564 від 15.09.2022 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 29.09.2022, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 05.10.2022 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 05.10.2022 о 15 год. 41 хв.

Розрахунок коригування № 1607566 від 15.09.2022 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 27.09.2022, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 05.10.2022 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 05.10.2022 о 15 год. 41 хв.

Розрахунок коригування № 755 від 12.10.2022 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 01.11.2022, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 03.11.2022 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 04.11.2022 о 09 год. 18 хв.

Розрахунок коригування № 9948206/26 від 21.11.2022 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 10.01.2023, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 12.01.2023 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 12.01.2023 о 16 год. 37 хв.

Розрахунок коригування № 9948203/26 від 21.11.2022 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 10.01.2023, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 12.01.2023 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 12.01.2023 о 16 год. 37 хв.

Розрахунок коригування №178 від 21.10.2024 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 15.11.2024, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 18.11.2024 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 18.11.2024 о 14 год. 44 хв.

Розрахунок коригування №1616543 від 24.01.2025 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 18.02.2025, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 18.02.2022 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 18.02.2025 о 16 год. 09 хв.

Розрахунок коригування № 2804553 від 24.01.2025 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 18.02.2025, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 18.02.2025 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 18.02.2022 о 16 год. 09 хв.

Розрахунок коригування № 89 від 16.02.2025 за даними сервісу електронного документообігу "M.E.Doc" відповідно до протоколу руху документа отриманий позивачем 17.03.2025, надісланий на реєстрацію до ЄРПН 17.03.2025 та згідно із квитанцією № 1 - прийнятий 17.03.2025 о 20 год. 07 хв.

Реєстрація розрахунків коригування здійснена за допомогою сервісу електронного документообігу "M.E.Doc".

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що ДПС не супроводжує послуги з надання платних програмних забезпечень, які надають платникам податків приватні компанії (у тому числі “М.Е.Dос»). Робота програмного забезпечення, яке встановлюється на комп'ютері користувача, з використанням якого платники податків надсилають/обмінюються електронними документами, відправляють на реєстрацію податкові накладні (електронні документи), не супроводжується та не контролюється ДПС.

З даного приводу суд зазначає, що роздруківки скріншотів файлів спеціалізованого програмного забезпечення - комп'ютерної програми “M.E.Doc» є належними та допустимими доказами на підтвердження факту направлення на реєстрацію електронного документа.

Такий висновок було зроблено Верховним Судом, зокрема, у постановах від 24 листопада 2021 року у справі № 200/12604/19-а, від 28 квітня 2020 року по справі №810/198/16, від 20 жовтня 2020 року у справі № 620/817/19.

Отже, реєстрація відповідних розрахунків коригування відбулася в законодавчо визначений термін.

Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів, які б спростовували дату отримання позивачем вказаних розрахунків коригування від контрагентів позивача.

Обґрунтовуючи нарахування штрафу в цій частині, відповідач вказує, що розрахунки коригування, зареєстровані в ЄРПН з порушенням граничних строків, встановлених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, з огляду на дату складання таких розрахунків коригування.

Суд не погоджується з такою позицією відповідача, виходячи з наступного.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) (абзаци 14-18 пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Отже, для реєстрації розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, Податковим кодексом України визначені окремі строки їх реєстрації в ЄРПН, які починають свій відлік з моменту отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), а не з дати складання таких розрахунків коригування.

Суд не бере до уваги зауваження податкового органу, що позивач не звертався з заявою зі скаргою на продавців по податковим накладним/розрахункам коригувань, термін реєстрації яких порушено/не зареєстровано.

Положеннями п. 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що у разі допущення продавцем товарів/ послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/ покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Тобто, наведеною нормою встановлено право, а не обов'язок платника податків подавати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця, у разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг.

До того ж продавцем товарів/послуг не було допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, та/або продавцем/покупцем порушення граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг.

З огляду на викладене, зважаючи на дати отримання позивачем розрахунків коригування від контрагентів, що не спростовано відповідачем, реєстрація їх в ЄРПН відбулась упродовж строків, встановлених абзацом 18 пункту 201.10 статті 201 ПК України, а тому нарахування позивачу штрафу в сумі 17792,23 грн за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН вказаних розрахунків коригування є неправомірним.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

В той же час, і ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.

З урахуванням наведеного, суд доходить висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог позивача щодо протиправності податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з вимог вищенаведеного чинного законодавства України та обставин, встановлених в ході розгляду справи.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із того, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 2422,40 грн, що документально підтверджується платіжною інструкцією №13103 від 10.09.2025.

Отже, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 2422,40 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд доходить висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності свого рішення, а тому заявлені позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю м'ясокомбінат "ЮВІЛЕЙНИЙ" (52005, Дніпропетровська область, смт Слобожанське, вул. Мічуріна, буд. 5, код ЄДРПОУ 24615640) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-а, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 17.07.2025р. №0414190411 про застосування штрафної санкції в розмірі 17 792, 23 (сімнадцять тисяч сімсот дев'яносто дві) грн. 23 коп.

Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а, код ЄДРПОУ 44118658) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю м'ясокомбінат "ЮВІЛЕЙНИЙ" (52005, Дніпропетровська область, смт Слобожанське, вул. Мічуріна, буд. 5, код ЄДРПОУ 24615640) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривень сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Є. Сліпець