Ухвала від 26.11.2025 по справі 757/44913/24-к

печерський районний суд міста києва

757/44913/24-к

1-кс-35408/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2025 року

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , особи, яка подала скаргу, ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Печерського районного суду м. Києва скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_1, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення від 25.09.2024 вих. № В-3144,

УСТАНОВИВ:

03.10.2024 у провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_4 надійшла вказана скарга, в порядку статті 303 КПК України, на бездіяльність уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_1, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань заяву (повідомлення) про кримінальне правопорушення від 25.09.2024 вих. № В-3144.

30.10.2024 ухвалою слідчого судді скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_1, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань заяву (повідомлення) про кримінальне правопорушення від 25.09.2024 вих. № В-3144, повернуто заявнику.

05.03.2025 ухвалою колегії суддів Київського апеляційного суду скасовано ухвалу слідчого судді Печерського районного суду районного суду м. Києва від 30.10.2025, призначено новий розгляд в суді першої інстанції.

26.05.2025 у провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_5 надійшла вказана скарга, в порядку статті 303 КПК України.

28.07.2025 ухвалою колегії суддів Київського апеляційного суду скасовано ухвалу слідчого судді Печерського районного суду районного суду м. Києва від 28.05.2025, призначено новий розгляд в суді першої інстанції

22.10.2025 у провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшла вказана скарга ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб, як зазначено у скарзі заявником, слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_1, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення від 25.09.2024 вих. № В-3144.

Оскільки заявник не отримав відомостей, що дані за заявою внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, бездіяльність уповноважених осіб слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо цього факту оскаржено до Печерського районного суду м. Києва.

У судовому засіданні особа, яка звернулась зі скаргою, вимоги скарги підтримав, просив задовольнити.

У судове засідання представник слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_1 не з'явився, про розгляд скарги повідомлений належним чином. До суду надійшов лист, за підписом начальника слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , в якому зазначено, що з огляду на те, що місцем реєстрації Головного управління є Солом'янський район, скарги громадян на їхню бездіяльність повинні розглядатися Солом'янським районним судом м. Києва, як судом, у межах територіальної юрисдикції якого розташований відповідний орган досудового розслідування. Просять, з урахуванням викладеного, здійснювати розгляд скарг громадян щодо бездіяльності слідчих слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно вимог КПК України.

Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України під час розгляду скарги слідчим суддею здійснювалась фіксація за допомогою технічних засобів.

Частиною третьою статті 306 КПК України передбачено, що відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.

Вивчивши скаргу, заслухавши думку особи, яка подала скаргу, дослідивши матеріали провадження, слідчий суддя дійшов такого висновку.

Встановлення правил підсудності має важливе значення для правильного функціонування судової системи, а також для виконання судами покладених на них завдань і визначення суду, компетентного здійснювати кримінальне провадження щодо конкретного кримінального правопорушення. Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна кримінальна справа розглядалася і вирішувалася судом законним, компетентним, незалежним і неупередженим, як того вимагають стаття 7 Загальної декларації прав людини та частина перша статті 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

За допомогою правил про підсудність забезпечується також рівність всіх громадян перед законом і судом (стаття 24 Конституції України, стаття 10 КПК України). Будучи одним з проявів цієї конституційної засади, чітко встановлена законом підсудність набуває ознак суб'єктивного права людини на законного суддю, тобто права будь-якої людини знати наперед, який саме суд і в якому складі відповідно до закону правомочний здійснювати стосовно нього судове провадження, якщо така необхідність виникне.

Важливість суворого дотримання правил про підсудність доводиться і практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ). Зокрема, як порушення вимог пункту 1 статті 6 Конвенції ЄСПЛ розглядає порушення правил територіальної підсудності внаслідок передання справи з одного суду до іншого без належного законного обґрунтування, незважаючи на наявність чітких підстав зміни територіальної підсудності, встановлених у КПК України (див. пункт 98 рішення ЄСПЛ у справі «Фельдман проти України»).

Згідно з матеріалами клопотання заявник звернувся із заявою (повідомленням) про кримінальне правопорушення (злочин) до слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_1.

Разом з тим, відповідно до пункту 5 частини першої статті 3 КПК України досудове розслідування - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотання про закриття кримінального провадження.

Відповідно до частини першої статті 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.

Згідно з частиною другою вказаної статті досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Відтак, до цього моменту кримінальне провадження не вважається розпочатим, а слідчий не набуває процесуального статусу.

Згідно з положеннями статті 38 КПК України органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і досудове слідство) є: 1) слідчі підрозділи: а) органів Національної поліції; б) органів безпеки; в) органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства; г) органів Державного бюро розслідувань; 2) підрозділи детективів, підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України.

Статтею 1 КПК України передбачено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим Кодексом та іншими законами України.

Таким чином, територіальна підсудність визначається за місцем знаходження (реєстрації) відповідного державного органу, який є юридичною особою та в складі якого знаходиться слідчий підрозділ.

Зазначені обставини також кореспондуються і з правовою позицією Касаційного кримінального суду Верховного Суду, відображеної у постанові від 22.04.2020 у справі № 487/7605/19 (провадження № 51-1901впс20).

Ураховуючи дані, які містяться в листі, який надійшов до суду та зареєстрований 25.11.2025, за підписом начальника слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , в якому зазначено, що з огляду на те, що місцем реєстрації Головного управління є Солом'янський район, скарги громадян на їхню бездіяльність повинні розглядатися Солом'янським районним судом м. Києва, як судом, у межах територіальної юрисдикції якого розташований відповідний орган досудового розслідування. Просять, з урахуванням викладеного, здійснювати розгляд скарг громадян щодо бездіяльності слідчих слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно вимог КПК України.

На підставі викладеного, згідно з положеннями КПК України, органом досудового розслідування є ІНФОРМАЦІЯ_1 як юридична особа публічного права, а не її структурний підрозділ - слідче управління. Відтак, саме ІНФОРМАЦІЯ_1 є суб'єктом, відповідальним за внесення відомостей до ЄРДР.

Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ІНФОРМАЦІЯ_1, розташоване за адресою: АДРЕСА_1.

Інститут оскарження рішень, дій чи бездіяльності слідчого чи прокурора є одним з елементів судового контролю за стадією досудового розслідування кримінальних проваджень.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування регулюється § 1 глави 26 КПК України.

Вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого, дізнавача або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, визначений частиною першою статті 303 КПК України. Зокрема, відповідно до пункту 1 частини першої статті 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Частиною першою статті 306 КПК України регламентовано, що скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 цього Кодексу, з урахуванням положень цієї глави.

За нормами КПК України вбачається, що законодавець у більшості випадків прямо зазначає, що судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час досудового розслідування здійснюється слідчим суддею суду першої інстанції, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування (пункт 18 частини першої статті 3, частина сьома статті 100, частина друга статті 132, частина перша статті 184, частина перша статті 192, частина друга статті 199, частина перша статті 201, частина третя статті 244, частина десята статті 290 КПК України), з урахуванням положень частини шостої статті 9 КПК України правильним є застосування зазначеного правила і до розгляду клопотань та скарг, територіальна підсудність щодо яких прямо не визначена процесуальним законом, в тому числі скарг, поданих в порядку статей 303-307 КПК України.

Разом з тим слід зазначити, що у даному випадку не можна керуватися положенням частини першої статті 32 КПК України, яке, з огляду на зміст цієї статті та її місце у структурі КПК України, стосується лише суду, який здійснює кримінальне провадження як орган, що розглядає справу по суті (пункти 20-22 частини першої статті 3, стаття 30, стаття 31 КПК України) та не регламентує діяльність слідчого судді.

Судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час досудового розслідування здійснюється слідчим суддею суду першої інстанції, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, що узгоджується з нормами кримінального процесуального закону.

Частиною шостою статті 9 КПК України передбачено, що у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу.

Ураховуючи, що із заявою (повідомленням) про кримінальне правопорушення (злочин) ОСОБА_3 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань розташоване за адресою: АДРЕСА_1, що за адміністративним поділом м. Києва належить до Солом'янського району, тобто поза межами юрисдикції Печерського районного суду м. Києва, до якого подана дана скарга. Відтак, слідчий суддя дійшов висновку, що вона не підлягає розгляду у цьому суді, тому, відповідно до частини другої статті 304 КПК України скаргу слід повернути.

Керуючись статтями 26, 303, 304, 306, 309 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_1, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення від 25.09.2024 вих. № В-3144, повернути особі, яка її подала.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня отримання копії судового рішення.

Слідчий суддя ОСОБА_1