Справа №751/9764/25
Провадження №3/751/3178/25
01 грудня 2025 року місто Чернігів
Суддя Новозаводського районного суду міста Чернігова Діденко А.О.
перевіривши матеріали справи, яка надійшла від Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 184 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,
17.11.2025 Новозаводським районним судом міста Чернігова отримано протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №772631 від 14.11.2025.
Зі змісту протоколу вбачається, що 18.09.2025 о 14 год 23 хв неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пошкодив електросамокат, а саме втопив його у р. Стрижень, за адресою: м. Чернігів, вул. Волонтерів, неподалік від будинку №2, чим порушив ст. 173 КУпАП, однак не досіг 16-ти річного віку, тому до відповідальності притягується його мати - ОСОБА_1 .
За даним фактом стосовно ОСОБА_1 складено протокол про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП.
Частиною 2 статті 7 КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення є документом, що засвідчує факт неправомірних дій особи, та є одним із основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити всі дані, необхідні для вирішення справи.
Вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення встановлені статтею 256 КУпАП. У ньому зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Натомість протокол серії ВАД №772631 від 14.11.2025 про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення вимогам ст. 256 КУпАП не відповідає, оскільки в ньому не зазначено місце вчинення правопорушення.
У пункті 12 Постанови Пленуму ВССУ від 17.10.2014 року №11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» вказано, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Вищезазначені недоліки не дають можливості об'єктивно розглянути дану справу, у зв'язку з чим матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області для доопрацювання та належного оформлення.
При доопрацюванні матеріалів справи про адміністративне правопорушення необхідно усунути вищенаведені недоліки з дотриманням вимог ст. 38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 256, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 184 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - повернути до Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області для доопрацювання та належного оформлення з урахування недоліків, зазначених у мотивувальній частині постанови, та подальшого направлення до суду в межах строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: А.О. Діденко