Справа № 344/22800/25
Провадження № 1-кс/344/8801/25
18 грудня 2025 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання про арешт майна в рамках кримінального провадження № 12023090000000076 від 14.02.2023-,
Старший слідчий відділу розслідування особливо важливих злочинів слідчого управління Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , за погодженням із прокурором відділу Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_4 звернувся з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого зазначив, що СУ ГУ НП в Івано - Франківській області здійснюється досудове розслідування у кримінального провадженні № 12023090000000076 за підозрою засновника ТОВ «Івано-Франківськ Теплоенерго» (далі по тексту ТОВ «ІФТЕ») та ТОВ «Івано-Франківськ Теплогенерація» (далі по тексту ТОВ «ІФТГ») ОСОБА_5 , колишнього керівника ТОВ «ІФТЕ» ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та колишнього керівника ТОВ «ІФТГ» ОСОБА_8 , у вчиненні злочину передбаченого за ч. 5 ст. 191 КК України та ознаками вчинення злочинів передбачених ч. 2 ст. 364 та ч.1 ст. 366 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, ОСОБА_5 , з метою надання послуг по виробництву та постачання теплової енергії в м. Івано - Франківськ та замінити ТОВ «СТЕК», яке перебувало у стадії банкрутства, влітку 2020 року заснував ТОВ «ІФТЕ» та ТОВ «ІФТГ». Для забезпечення діяльності створених підприємств та отримання ліцензій на виробництво та постачання теплової енергії ОСОБА_5 , ТОВ «ІФТЕ» та ТОВ «ІФТГ» та отримав у оренду від підконтрольного ТОВ «Західні теплосистеми» котли розташовані в котельні по вул. Індустріальна 34 (котельня, яка забезпечує 25% жителів теплом, далі по тексту - котли) та теплові мережі, які ведуть від вказаної котельні до споживачів (далі по тексту теплові мережі).
Крім того на підставі договорів оренди укладеними АТ «Прикарпатобленерго» з ТОВ «ІФТЕ» та ТОВ «ІФТГ», останні отримали в оренду нежитлове приміщення котельні розташоване по вул. Індустріальна 34 в спільне користування.
В подальшому, влітку 2020 року, на підставі поданих до Івано-Франківської ОДА фіктивних договорів (на момент подачі документів котли та теплові мережі перебувало в оренді та фактичному користуванні ТОВ «СТЕК») оренди котлів та теплових мереж, укладених з ТОВ «Західні теплосистеми» ТОВ «ІФТЕ» отримано ліцензії на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, а ТОВ «ІФТГ» - на виробництво теплової енергії.
Після отримання ліцензій ОСОБА_5 , ТОВ «ІФТГ» та ТОВ «ІФТЕ», розробили злочинний план по заволодінню бюджетними грошовими коштами, який полягав у штучному завищенні тарифу на виробництво теплової енергії, занижені відсотку втрат теплової енергії при транспортуванні та завищенні відсотку прибутку в тарифах, які затверджувалися для ТОВ «ІФТГ» та ТОВ «ІФТЕ».
З метою заволодіння коштами під час виробництва теплової енергії створеними підприємствами, було штучного завищено тариф на виробництво теплової енергії за рахунок укладання між ТОВ «ІФТЕ» та ТОВ «ІФТГ» договору суборенди котлів, в якому була завищена вартість оренди (замість 447 010,82 грн., за яке реально орендували в ТОВ «Західні теплосиситеми», зазначалося 983 423,80 грн.). Укладання вказаного договору дало можливість завищити собівартість виробництва теплової енергії, що в свою чергу призвело до затвердження рішеннями виконавчого комітету Івано - Франківської міської № 1106 від 22.10.2020, № 1412 від 21.10.2021, № 22 від 13.01.2022 та № 1114 від 10.11.2022 «Про тарифи на виробництво теплової енергії для ТОВ «Івано-Франківськ теплогенерація» завищеного тарифу на виробництво теплової енергії для ТОВ «ІФТГ».
В подальшому, впродовж 2021-2023 років ТОВ «ІФТГ» надавало послуги на підставі укладених договорів №№ТГ-000053/21-12 від 11.01.2021, 21-105 від 01.03.2021 та № 21-371 від 15.11.2021 для ДМП «Івано - Франківськтеплокомуненерго» (далі по тексту - ДМП) з виробництва теплової енергії, розрахунок за які проводився на підставі штучно завищеного тарифу, за рахунок завищення собівартості виробництва теплової енергії, що дало можливість засновникам та службових особам ТОВ «Лігрет», ТОВ «ІФТГ» та ТОВ «ІФТЕ» заволодіти бюджетними грошовими коштами, які надходили від ДМП, на загальну суму 15 млн. грн. Вкзаані грошові кошти, після надходження на розрахункові рахунки ТОВ «Західні теплосиситеми», у якості оплати за оренду майна одразу перераховувалися у якості поворотної (безповоротної) фінансової допомоги на розрахункові рахунки компаній ОСОБА_5 , таких як: ТОВ «ІФТЕ», ТОВ «ІФТГ», ТОВ «Лігрет», ТОВ «Акаі» та інші.
Крім того, з метою заволодіння коштів під час транспортування теплової енергії, засновниками та службовими особами ТОВ «Лігрет», ТОВ «ІФТГ» та ТОВ «ІФТЕ» було знижено відсоток втрат теплової енергії в теплових мережах на 2,5% (з жовтня 2021 року - 5%) та завищено відсоток прибутку підприємства в поданих документах для затвердження тарифу на транспортування теплової енергії, на підставі яких рішеннями виконавчого комітету Івано - Франківської міської ради № 1107 від 22.10.2020 «Про тарифи на виробництво теплової енергії для ТОВ «Івано-Франківськ теплогенерго», № 1411 від 21.10.2021 та №21 від 13.01.2022 «Про тарифи на виробництво та транспортування теплової енергії для ТОВ «Івано - Франківсьтеплоенерго» - уповноваженої особи договору про спільну діяльність від 11.02.2021, укладеного з ДМП «Івано - Франківськтеплокомуненерго» зі змінами, затверджено тариф на транспортування теплової енергії для ТОВ «ІФТЕ». Після чого з урахуванням затвердженого тарифу ТОВ «ІФТЕ» було укладено з ДМП договори на транспортування теплової енергії №№ ТЕ-000084/21-104 від 01.03.2021 та ТЕ-000059/21-11 від 11.01.2021 та № 21-377 від 18.11.2021.
В подальшому, впродовж 2021-2023 років ТОВ «ІФТЕ» надаючи послуги ДМП на підставі вищевказаних договорів, розрахунок за які проводився з урахуванням заниженого відсотку втрат теплової енергії та завищеного прибутку, дало можливість засновникам та службових особам ТОВ «Лігрет», ТОВ «ІФТГ» та ТОВ «ІФТЕ» заволодіти бюджетними грошовими коштами, які надходили від ДМП на загальну суму 55 млн. грн.
Таким чином, впродовж 2021-2023 років реалізовуючи вищеописаний злочинний механізм засновником та службовими особами ТОВ «Лігрет», ТОВ «ІФТГ» та ТОВ «ІФТЕ» вдалося заволодіти бюджетними грошовими коштами на загальну суму 71 млн. грн.
12.12.2025 за результатом проведення досудового розслідування було повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України - колишнього керівника ТОВ «ІФТЕ» ОСОБА_7
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Бурштин, мешканець АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, відповідно до ст. 12 КК України відносяться до особливо тяжких злочинів.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 456410115 від 13.12.2025 року встановлено, що на праві приватної власності ОСОБА_7 , РНОКПП - НОМЕР_1 , належить: об'єкт нерухомого майна № 774855326103 «земельна ділянка з кадастровим номером 2621210300:01:001:0758» площею 0,1 га, яка розташована Івано-Франківська область, м. Бурштин, вул. Грушевського М., 32; об'єкт нерухомого майна № 774855326103 «земельна ділянка з кадастровим номером 2621210300:01:001:0718» площею 0,0719 га, яка розташована Івано-Франківська область, м. Бурштин, вул. ОСОБА_9 ; об'єкт нерухомого майна № 3330608 «офіс», який розташований АДРЕСА_2 ; об'єкт нерухомого майна № 8619625 «домоволодіння», яке розташоване АДРЕСА_3 ; об'єкт нерухомого майна № 28802360 «автостоянка», загальною площею 17,1 м2, яка розташована АДРЕСА_4 .
Таким чином, на даний час є підстави вважати, що при ухваленні остаточного рішення, суд може призначити покарання ОСОБА_7 у виді конфіскації майна.
Більше того, не застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна, яке на праві власності належить ОСОБА_7 може призвести до його відчуження як підозрюваним так і іншими особами, що унеможливить в подальшому виконання вимог кримінального процесуального законодавства щодо конфіскації майна, як додаткового виду покарання, а тому просить клопотання задовольнити.
Слідчий разом із клопотанням подав заяву про розгляд клопотання без його участі.
Відповідно до вимог ст. 172 КПК України, клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
Відповідно до ст.172 КПК України підозрюваний ОСОБА_7 в судове засідання не викликався.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, встановлено наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як арешт майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Згідно з ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Ч. 10 ст. 170 КПК України передбачено, що арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, віртуальні активи, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
Встановлено, що слідчий за погодженням із прокурором звернувся з вказаним клопотання, яке відповідає вимогам ст. 171 КПК України.
Ст. 173 КПК України визначено порядок вирішення питання про арешт майна.
СУ ГУ НП в Івано - Франківській області здійснюється досудове розслідування у кримінального провадженні № 12023090000000076 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 та ч.1 ст. 366 КК України.
12.12.2025 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
У відповідності до ст. 12 КК України злочин, передбачений ч. 5 ст. 191 КК України, цього Кодексу відносяться до категорії особливо тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 457314857 від 18.12.2025 року встановлено, що на праві приватної власності ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , належить: земельна ділянка з кадастровим номером 2621210300:01:001:0758 площею 0,1 га, яка розташована АДРЕСА_3 ; земельна ділянка з кадастровим номером 2621210300:01:001:0718 площею 0,0719 га, яка розташована Івано-Франківська область, м. Бурштин, вул. ОСОБА_9 ; офіс, який розташований АДРЕСА_2 ; домоволодіння, яке розташоване АДРЕСА_3 ; автостоянка № 47, загальною площею 17,1 кв.м, яка розташована Львівська область, м. Львів, вул. Сахарова А. академика, 82.
Відповідно до ч. 5 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому п. 3 ч. 2 цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених КК України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Стороною обвинувачення поза розумним сумнівом доведено наявність достатніх підстав вважати, що земельна ділянка з кадастровим номером 2621210300:01:001:0758 площею 0,1 га, яка розташована АДРЕСА_3 ; земельна ділянка з кадастровим номером 2621210300:01:001:0718 площею 0,0719 га, яка розташована Івано-Франківська область, м. Бурштин, вул. ОСОБА_9 ; офіс, який розташований АДРЕСА_2 ; домоволодіння, яке розташоване АДРЕСА_3 ; автостоянка № 47, загальною площею 17,1 кв.м, яка розташована АДРЕСА_4 , які на праві приватної власності належать підозрюваному ОСОБА_7 , можуть бути конфісковані у випадку призначення судом відповідного додаткового покарання.
Відтак, враховуючи вищенаведене, а також з метою забезпечення можливої конфіскації майна як виду покарання, оскільки, незастосування накладення арешту, може призвести до наслідків, визначених ч. 11 ст. 170 КПК України, зокрема, таких як його зникнення, втрати або пошкодження майна чи настання інших наслідків, які можуть перешкоджати кримінальному провадженню, а також правову підставу для арешту майна та наслідки арешту майна для інших осіб, керуючись засадами розумності та співмірності, вважаю вказаний захід забезпечення доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження, тому клопотання слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 170-173, 309, 395 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на майно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , шляхом заборони на їх відчуження та розпорядження, до скасування у встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України порядку, а саме на:
- земельну ділянку з кадастровим номером 2621210300:01:001:0758 площею 0,1 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 ;
- земельну ділянку з кадастровим номером 2621210300:01:001:0718 площею 0,0719 га, яка розташована за адресою: Івано-Франківська область, м. Бурштин, вул. ОСОБА_9 ;
- офіс, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 ;
- домоволодіння, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_3 ;
- автостоянка № 47, загальною площею 17,1 кв.м, яка розташована за адресою: АДРЕСА_4 .
Ухвала підлягає до негайного виконання та може бути оскаржена безпосередньо до Івано-Франківського Апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1