Єдиний унікальний номер справи 333/11986/25
Номер провадження 2/333/6474/25
про залишення позовної заяви без руху
19 грудня 2025 року місто Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду міста Запоріжжя Стоматов Е.Г., отримавши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя,
18 грудня 2025 року через систему «Електронний суд» від представника позивача - адвоката Тивоненко Д.Р. надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя, в якій просить суд:
1.Визнати об'єктами права спільної сумісної власності майно, набуте сторонами за час перебування у шлюбі, а саме: 17/50 домоволодіння, яке складається з: житлового будинку літ. А, житлового будинку літ. Б, загальною площею 55,1 кв.м та житловою площею 25,3 кв.м, житлова прибудова літ. Б1, прибудова літ. б1, прибудова літ. б2, гараж літ. С, погріб - пг, оглядова яма в С, паркан №1, водопровід №2, паркан №3, ворота №4, паркан №10, хвіртка №13, що розташоване за адресою АДРЕСА_1 .
2.Визнати за позивачкою право власності на 1?2 частки 17/50 домоволодіння, яке складається з: житлового будинку літ. А, житлового будинку літ. Б, загальною площею 55,1 кв.м та житловою площею 25,3 кв.м, житлова прибудова літ. Б1, прибудова літ. б1, прибудова літ. б2, гараж літ. С, погріб - пг, оглядова яма в С, паркан №1, водопровід №2, паркан №3, ворота №4, паркан №10, хвіртка №13, що розташоване за адресою АДРЕСА_1 .
3.Визнати об'єктом права спільної сумісної власності майно, набуте сторонами за час перебування у шлюбі, а саме автомобілі: - Марки SKODA моделі OCTAVIA, рік випуску - 2002, VIN код ТЗ - НОМЕР_1 , колір - Синій, державний реєстраційний номер - НОМЕР_2 ; - Марки VOLKSWAGEN моделі TOUAREG, рік випуску - 2012, VIN код ТЗ - НОМЕР_3 , колір - Білий, державний реєстраційний номер - НОМЕР_4 .
4.У порядку поділу майна, що є спільною сумісною власністю подружжя, стягнути з відповідача на користь позивачки грошову компенсацію вартості 1/2 частки вартості ДВОХ автомобілів в сумі 445 528,00 грн.
Стягнути у повному обсязі з відповідача на користь позивача судові витрати, які складаються з: витрат за складання звітів про оцінку у розмірі 2 600,00 грн.; витрат на професійну правничу допомогу; судового збору.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за вказаним позовом, судом перевірено зміст та форму позову на дотримання вимог ст.175, 177 ЦПК України та встановлено, що він не в повній мірі відповідає визначеним вимогам.
Так, у п.3 ч.3 ст.175 ЦПК України, передбачено, що у позові зазначається ціна позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці;
У ст.176 ЦПК України передбачено, що ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності, - дійсною вартістю нерухомого майна.
Відповідно до 4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до п.22 Постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 21 грудня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя», вартість майна, що підлягає поділу, визначається за погодженням між подружжям, а при недосягненні згоди - виходячи з дійсної його вартості на час розгляду справи.
Під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості.
Суд звертає увагу, що визначення ціни позову є правом позивача, має суттєве значення, оскільки від цього залежить і розмір судового збору.
Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні, її державного та громадського регулювання, забезпечення створення системи незалежної оцінки майна з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки майна, майнових прав та використання її результатів визначені у Законі України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
Згідно із частиною четвертою статті 3 зазначеного Закону процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна. Вимоги до звітів про оцінку майна та актів оцінки майна встановлено у статті 12 цього Закону.
Підставою для проведення оцінки майна є, зокрема, договір між суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання та замовником оцінки, який укладається в письмовій формі та може бути двостороннім або багатостороннім (частина перша статті 10, частина перша статті 11 Закону України Законі України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні").
У частині першій статті 12 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" встановлено, що звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності.
За змістом статті 3 зазначеного Закону оцінка майна - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами з оцінки майна, і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності.
Згідно із частиною шостою статті 9 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" положення (національні стандарти) оцінки майна є обов'язковими до виконання суб'єктами оціночної діяльності під час проведення ними оцінки майна всіх форм власності та в будь-яких випадках її проведення.
Національний стандарт N 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затверджений постановою Кабінету міністрів України від 10 вересня 2003 року N 1440 (далі - Національний стандарт N 1) є обов'язковим для застосування під час проведення оцінки майна та майнових прав суб'єктами оціночної діяльності, а також особами, які відповідно до законодавства здійснюють рецензування звітів про оцінку майна. Поняття, що вживаються у цьому стандарті, використовуються в інших національних стандартах.
Національний стандарт N 2 "Оцінка нерухомого майна", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2004 року N 1442 (далі - Національний стандарт N 2), також є обов'язковим для застосування під час проведення оцінки нерухомого майна (нерухомості) суб'єктами оціночної діяльності, а також особами, які відповідно до законодавства здійснюють рецензування звітів про оцінку майна та проводять державну експертизу звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу.
Отже, оцінка нерухомого майна має здійснюватись відповідно до Національного стандарту N 2 з урахуванням вимог Національного стандарту N 1, яким визначено загальні засади процедури оцінювання.
Згідно з пунктами 15, 16 Національного стандарту N 1 методи проведення оцінки, що застосовуються під час визначення ринкової вартості об'єкта оцінки у разі використання порівняльного підходу, повинні ґрунтуватися на результатах аналізу цін продажу (пропонування) на подібне майно. Визначення ринкової вартості об'єкта оцінки за допомогою порівняльного підходу ґрунтується на інформації про ціни продажу (пропонування) подібного майна, достовірність якої не викликає сумнівів в оцінювача. У разі відсутності або недостатності зазначеної інформації у звіті про оцінку майна зазначається, якою мірою це вплинуло на достовірність висновку про ринкову вартість об'єкта оцінки.
Відповідно до пункту 52 Національного стандарту N 1 оцінювач самостійно здійснює пошук інформаційних джерел (за винятком документів, надання яких повинен забезпечити замовник оцінки згідно з договором), їх аналіз та виклад обґрунтованих висновків. При цьому оцінювач повинен проаналізувати всі інформаційні джерела, пов'язані з об'єктом оцінки, тенденції на ринку подібного майна, інформацію про угоди щодо подібного майна, які використовуються у разі застосування порівняльного підходу, та іншу істотну інформацію. У разі неповноти зазначеної інформації або відсутності її взагалі у звіті про оцінку майна зазначається негативний вплив цього факту на результати оцінки.
Згідно з частиною першою статті 11 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" замовники оцінки повинні забезпечити доступ суб'єкта оціночної діяльності до майна, що підлягає оцінці на законних підставах, отримання ним необхідної та достовірної інформації про зазначене майно для проведення його оцінки.
Відповідно до пункту 15 Національного стандарту N 1 методи проведення оцінки, що застосовуються під час визначення ринкової вартості об'єкта оцінки у разі використання порівняльного підходу, повинні ґрунтуватися на результатах аналізу цін продажу (пропонування) на подібне майно.
Отож дійсна вартість майна визначається відповідно до вимог Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", а ціна позову повинна бути визначена на момент пред'явлення позову до суду з урахування грошової оцінки - об'єктивної ринкової вартості об'єкта, доказом ціни позову є звіт про оцінку майна складений суб'єктом оціночної діяльності, який може бути складений шляхом застосування порівняльного підходу.
З огляду на викладене, позивачеві слід визначити дійсну вартість нерухомого майна -17/50 частки домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 .
Суд зауважує, що від ціни позову підлягає сплаті судовий збір у відповідності до ставок визначених Законом України «Про судовий збір».
При цьому, зі змісту вимог поставлених на вирішення суду встановлено, що окрім вимог майнового характеру, які мають вартісний показник, позивач ставить на вирішення суду вимоги немайнового характеру та просить визнати майно спільним майном подружжя (заявлено дві вимоги немайнового характеру (визнання спільною сумісною власністю 17/50 домоволодіння та автомобілі) та 2 вимоги майнового характеру (визнання за позивачем право власності на частину 17/50 частки домоволодіння та стягнення вартості 1/2 частини автомобілів).
Отож позивачеві слід визначити належним чином ціну позову щодо майна, яке підлягає поділу між подружжям, зазначити обґрунтований розрахунок сум, що підлягають стягненню чи оспорюються та сплатити судовий збір за ставками визначеними Законом України «Про судовий збір» за вимогами як майнового так і немайнового характеру за наступними реквізитами:
Отримувач: ГУК у Зап.обл/м.Зап. Комунар./22030101
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
Номер рахунку (IBAN): UA588999980313161206000008511
Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)
Відповідно до частини 1 статті 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, позовна заява підлягає залишенню без руху з зазначенням недоліків та наданням строку для їх усунення.
Керуючись статтею 2 Закону України «Про судовий збір», статтями 175, 177, 185, 352,353 ЦПК України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя, - залишити без руху.
Надати позивачу п'ять днів для усунення недоліків, зазначених в ухвалі, рахуючи його з дня отримання копії цієї ухвали.
Роз'яснити позивачу, що інакше заява буде вважатися неподаною та повернута.
Копію ухвали надіслати позивачу та представнику позивача.
Сторони можуть отримати інформацію про стан розгляду справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України: http://court.gov.ua/fair/sud0812/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Комунарського районного суду
міста Запоріжжя Е.Г. Стоматов