Справа № 151/983/25
Провадження № 3/151/471/25
іменем України
19 грудня 2025 року селище Чечельник
Суддя Чечельницького районного суду Вінницької області Токарчук Л.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від сектору поліцейської діяльності №1 відділу поліції №1 Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , громадянина України, за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 173 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 517540 від 03 грудня 2025 року ОСОБА_1 29 листопада 2025 року о 18 годині 30 хвилин по вул. Центральній в с.Ольгопіль Гайсинського району Вінницької області вчинив хуліганські дії, а саме кинув вибуховий пристрій на дорогу громадського користування, чим вчинив дрібне хуліганство, порушив громадський порядок та спокій громадян.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 173 КУпАП.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Ст. 173 КУпАП передбачає відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколу про адміністративне правопорушення.
З матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 не просто порушив громадський порядок, а кинув на дорогу громадського користування вибухівку, яка, як випливає з пояснень ОСОБА_2 вибухнула та пошкодила його автомобіль, а саме пробиті два лівих колеса, дві шибки вікон, посічені двері та крило лівої сторони автомобіля. З пояснень ОСОБА_1 вбачається, що він будучи в стані алкогольного сп'яніння висмикнув кільце вибухового пристрою і кинув його на дорогу.
Матеріали даної справи не містять відомостей про те, що саме за вибуховий пристрій був використаний ОСОБА_1 та які збитки завдані потерпілому пошкодженням автомобіля.
Вказані відомості є суттєвими та підлягають встановленню при вирішенні даної справи.
Відповідно до положень ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Вивчивши матеріали справи вважаю, що їх необхідно передати до Бершадського відділу Гайсинської окружної прокуратури так-як з матеріалів справи вбачається, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки кримінального правопорушення.
Відповідно до положень ст.284 КУпАП при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу виноситься постанова про закриття справи.
Враховуючи викладене, оскільки з матеріалів справи вбачаються ознаки кримінального правопорушення, адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП необхідно закрити, а матеріали направити прокурору для прийняття рішення відповідно до діючого законодавства
На підставі викладено, керуючись статтями 245-249, 251, 252, 253, 279, 280, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП - закрити.
Матеріали справи стосовно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП направити до Бершадського відділу Гайсинської окружної прокуратури для прийняття рішення відповідно до діючого законодавства.
Копію постанови направити начальнику відділу поліції №1 Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області, для відома.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається через суд, який виніс постанову.
Копію постанови надіслати ОСОБА_1 ..
Суддя Людмила ТОКАРЧУК