Справа №: 148/3184/25
18 грудня 2025 року суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Ковганич С.В. розглянув матеріали, які надійшли з Тульчинського РВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , за порушення ст.139 ч.1 КУпАП,
На адресу суду надійшов адміністративний матеріал щодо порушення громадянином ОСОБА_1 ст. 139 ч.1 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
На підставі ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Якщо при підготовці справи до судового розгляду будуть знайдені недоліки у протоколі, інших матеріалах справи, то такі документи надсилаються до органу, який порушив справу про адміністративне правопорушення на доопрацювання. А також вирішується питання і про достатність додаткових матеріалів, що допомагають при розгляді справи для правильного її вирішення.
Судом встановлено, що в зазначеному протоколі місцем проживання особи, щодо якої він складений, вказано с. Іванівка, Генічеського району, Херсонської області. Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 (зі змінами) Генічеський район Херсонської області з 24.02.2022 тимчасово окупована Російською Федерацією.
Таким чином, працівниками поліції не було належним чином виконано вимоги ст. 256 КУпАП, оскільки не встановлено місце фактичного проживання/перебування ОСОБА_1 можливо в іншому населеному пункті України, що не є тимчасово окупованим.
В матеріалах справи відсутній номер телефону ОСОБА_1 та адреса електронної пошти.
Відповідно до ст. 277 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Згідно ст. 277-2 ч. 1 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
З вищезазначеного вбачається, що суд позбавлений можливості повідомити ОСОБА_1 про час, дату та місце судового засідання засобами поштового або електронного зв'язку.
Відповідно до ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників. При цьому суд звертає увагу на синтаксичну конструкцію зазначеної норми: «можуть також розглядатися», що визначає альтернативну підсудність по відношенню до підсудності, визначеної ч. 1 ст. 276 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №530652 від 03.12.2025, складеного стосовно ОСОБА_1 за ст. 139 ч.1 КУпАП, місцем вчинення правопорушення є с. Нестерварка Тульчинського району Вінницької області; місцем проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в протоколі про адміністративне правопорушення вказано: с. Іванівка, Генічеського району, Херсонської області, а місцем обліку транспортного засобу у протоколі вказано: м. Бердичів, Житомирська область.
Відповідно до вимог ст.. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Якщо при підготовці справи до судового розгляду будуть знайдені недоліки у протоколі, інших матеріалах справи, то такі документи надсилаються до органу, який порушив справу про адміністративне правопорушення на доопрацювання. А також вирішується питання і про достатність додаткових матеріалів, що допомагають при розгляді справи для правильного її вирішення.
Пунктом 12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 передбачено, що суди мають право повертати протоколи про адміністративне правопорушення, у разі недодержання при їх складанні вимог ст.. 256 КУпАП, для доопрацювання.
Таким чином, виходячи з положень ст. 256, 278 КУпАП, суд прийшов до висновку, що даний адміністративний матеріал не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складенні та оформленні.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що процедура оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення проведена в порушення вимог КУпАП, вищезазначені порушення при складанні адміністративного матеріалу унеможливлюють повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи, а тому суд вважає за необхідне повернути вищезазначений адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.. 139 ч.1 КУпАП на доопрацювання для усунення вказаних недоліків, а саме для забезпечення можливості повідомити ОСОБА_1 про час, дату та місце слухання справи судом, тобто встановлення фактичного місця проживання/перебування ОСОБА_1 або ж для вирішення питання про направлення матеріалів справи до належного суду з дотриманням вимог ст.. 276 КупАП.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 245, 256, 276, 277, 278 КУпАП, суд,
Адміністративний матеріал № 148/3184/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 повернути до Тульчинського РВП ГУНП у Вінницькій області для для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: