Ухвала від 16.12.2025 по справі 904/5338/24

УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

16.12.2025м. ДніпроСправа № 904/5338/24

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Д-ДИСТРИБЬЮШН" (ЄДРПОУ 43953743, 49083, м.Дніпро, пр.Слобожанський, буд. 31д)

до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАТА-БРІДЖ" (ЄДРПОУ 33769837, 49083, м.Дніпро, вул.Собінова, буд. 1)

про визнання банкрутом

За участю (найменування сторін та інших осіб, що беруть участь у справі):

Кредитор ТОВ "Д-ДИСТРИБЬЮШН" : адвокат Тоноян А.К. (в залі суду) - Ордер серія АЕ №1340789 від 09.12.2024

Арбітражний керуючий Штельманчук М.С. (в залі суду) - ліквідатор

Заявник Головне управління ДПС у Дніпропетровській області Михайленко О.І. (в залі суду)

Боржник ТОВ "ДАТА-БРІДЖ": не з'явився (в залі суду)

Суддя Примак С.А.

ВСТАНОВИВ:

19.12.2024 ухвалою господарського суду відкрито провадження у справі № 904/5338/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАТА-БРІДЖ". Введено процедуру розпорядження майном боржника строком до 170 календарних днів, до 07.06.2025. Розпорядником майна Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАТА-БРІДЖ" призначено арбітражного керуючого Штельманчука Михайла Сергійовича.

13.02.2025 ухвалою господарського суду завершено попереднє судове засідання у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАТА-БРІДЖ".

11.03.2025 постановою господарського суду визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "ДАТА-БРІДЖ" банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 12 місяців до 11.03.2026. Ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАТА-БРІДЖ" призначено арбітражного керуючого Штельманчука Михайла Сергійовича.

22.08.2025 до господарського суду надійшло клопотання ліквідатора про затвердження звіту про нарахування основної грошової винагороди за виконання обов'язків ліквідатора та про сплату основної грошової винагороди.

Також 22.08.2025 ліквідатор подав клопотання про закриття провадження у справі та подав на затвердження до господарського суду звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс.

15.09.2025 ухвалою господарського суду призначено розгляд звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу у судовому засіданні на 16.10.2025 на 10:20. Призначено звіт ліквідатора про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат до розгляду у судовому засіданні на 16.10.2025 на 10:20.

13.10.2025 за допомогою системи "Електронний суд" до господарського суду від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшло клопотання про витребування у ліквідатора документів.

16.10.2025 ухвалою господарського суду відкладено розгляд звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу на 20.11.2025 на 12:55. Відкладено розгляд звіту ліквідатора про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат до розгляду у судовому засіданні на 20.11.2025 на 12:55. Призначено розгляд клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області про витребування у ліквідатора документів на 20.11.2025 на 12:55.

20.11.2025 ухвалою господарського суду відкладено розгляд звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу на 16.12.2025 на 15:15. Відкладено розгляд звіту ліквідатора про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат до розгляду у судовому засіданні на 16.12.2025 на 15:15. Відкладено розгляд клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області про витребування у ліквідатора документів на 16.12.2025 на 15:15.

12.12.2025 за допомогою системи "Електронний суд" від ліквідатора надійшов відзив на клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідно до якого ліквідатор просить господарський суд у задоволенні клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 13.10.2025 року про надання документів - відмовити.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні заяви Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з наступних підстав.

У вказаному клопотанні ГУ ДПС у Дніпропетровській області просить суд задовольнити клопотання та зобов'язати витребувати у ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАТА-БРІДЖ" (ЄДРПОУ 33769837, 49083, м.Дніпро, вул.Собінова, буд. 1) арбітражного керуючого Штельманчука Михайла Сергійовича (свідоцтво №194 від 28.02.2013; 49044, м.Дніпро, бул.Кельнський, 2, офіс 610, ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Головного управлінню ДПС у Дніпропетровській області бухгалтерську та іншу документацію, необхідну для проведення документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАТА-БРІДЖ" (код ЄДРПОУ 33769837) з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства та іншого законодавства за період з 01.01.2018 та по теперішній час та законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 по теперішній час, зокрема, але не виключно:

- статут, зміни до статуту, рішення (протоколи, накази) про створення, рішення (протоколи, накази) про припинення;

- наказ про облікову політику підприємства;

- накази на призначення (звільнення) посадових осіб;

- документи, підтверджуючі формування статутного фонду, а також документи, які підтверджують його розформування у зв'язку із ліквідацією, розрахунки із засновниками;

- первинні документи по касі та додатки до неї; авансові звіти з додатками;

- договори, контракти, угоди, специфікації, інвойси, акти виконаних робіт, рахунки- фактури, тощо;

- договори купівлі-продажу товарів, про надання послуг, найму (оренди), підряду (разом з кошторисом), перевезення вантажів, зберігання тощо;

- документально оформленні повноваження на здійснення господарської операції осіб, які в інтересах платника податків одержують продукцію письмові договори, довіреності, акти керівного органу платника податків тощо;

- затверджений керівником платника податків перелік осіб, які мають право давати дозвіл (підписувати первинні документи) на здійснення господарської операції пов'язаної з відпуском (витрачанням) грошових коштів і документів, товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів та іншого майна;

- первинні документи щодо придбання (одержання)/продажу (поставки) товарів або послуг накладні, акти прийому передачі, надання тощо з урахуванням наявності типових форм та галузевої специфіки, при надходженні матеріалів від постачальників чи з переробки прибутковий ордер топової форми М-4, а також акти приймання продукції за кількістю та якістю;

- первинні документи щодо транспортування продукції з урахуванням наявності типових форм та галузевої специфіки (товарно-транспортні накладні, перевізні документи (накладні) на перевезення вантажів залізничним транспортом, тощо), а також інформація щодо вантажно-розвантажувальних робіт;

- первинні та інші документи щодо обліку руху активів всередині підприємства;

- інші облікові документи вузькогалузевого характеру, що відповідно до нормативних актів застосовуються в окремій сфері діяльності;

- розрахункові документи платіжні доручення, платіжні вимоги - доручення,розрахункові чеки, векселі;

- регістри бухгалтерського обліку, до яких перенесено інформацію із запитуваних первинних документів та регістри бухгалтерського обліку операції по коштах, розрахунках і поточних зобов'язаннях (10, 11, 13, 15, 28, 301, 31, 34, 361, 362, 37, 40, 44, 51, 631, 632, 68, 632, 70, 71, 79, 92, 94 та інших рахунках, задіяних у проведених фінансово-господарських операціях за перевіряємий період);

- банківські виписки по рахункам за перевіряємий період;

- інформацію щодо проведених інвентаризацій за перевіряємий період;

- документи, що підтверджують право землекористування, грошова оцінка земельних ділянок, дані земельного кадастру;

- інформація стосовно наявності зареєстрованого нерухомого майна;

- договори оренди та права власності на землю;

- фінансову і статистичну звітність та адміністративні дані, в показниках яких знайшли відображення документально оформлені господарські операції;

- документи дозвільного характеру та ліцензії щодо здійснення господарської діяльності;

- відомості про виробників придбаного ТМЦ з підтвердженням сертифікатами походження, якості, відповідності та іншими сертифікатами на придбання товару, надати копії сертифікатів;

- перелік основних фондів, які перебувають у підприємства на праві власності чи користування, їх функціональне призначення та місце розташування;

- чисельність персоналу на підприємстві з наданням пояснень щодо достатності трудових ресурсів, їх кваліфікації та спеціалізації, необхідні для виконання відповідних робіт;

- інші документи, які мають відношення до фінансово-господарської діяльності підприємства.

Розглянувши у судовому засіданні клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області про витребування документів, господарський суд зазначає наступне.

У вказаному клопотанні заявник зазначає, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області після надходження відомостей щодо відкриття провадження у справі про банкрутство №904/5338/24 було здійснено заходи з метою проведення позапланової перевірки платника податків згідно з приписами підпункту 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПК України Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАТА-БРІДЖ".

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області видано наказ від 13.02.2025 №1017-п про проведення документальної позапланової перевірки з 17.02.2025, тривалістю 5 робочих днів.

Так, було здійснено виїзд на податкову адресу підприємства - 49083, м.Дніпро, вул.Собінова, буд. 1 і встановлено відсутність підприємства та його посадових осіб та складено акт про неможливість проведення перевірки від 17.02.2025 №380/04-36-07- 07-04/33769837.

Зокрема, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області направлено листи №12032/6/04-36-07-07-08 від 18.02.2025 на адресу керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАТА-БРІДЖ" та №12034/6/04-36-07-07-06 від 18.02.2025 про надання документів для проведення документальної позапланової перевірки за адресою арбітражного керуючого.

У зв'язку з неможливістю проведення перевірки направлено запит на встановлення місцезнаходження платника податків від 18.02.2025 №7376/5/04-36-07-07-06.

Таким чином, контролюючий орган позбавлений права провести позапланову документальну перевірку підприємства-банкрута, адже за результатами призначення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ДАТА-БРІДЖ» встановлено відсутність платника податків за податкової адресою, що зафіксовано актом про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ДАТА-БРІДЖ» у зв'язку із відсутністю посадових осіб та підприємства за податковою адресою.

За відсутності первинних та бухгалтерських документів платника податків (їх ненадання на запит контролюючого органу), у ГУ ДПС у Дніпропетровській області відсутня можливість перевірити дотримання вимог податкового законодавства та з'ясувати факт наявності грошових вимог до боржника.

Господарський суд зазначає, що стаття 78 ПК України визначає порядок та підстави проведення документальних позапланових перевірок.

Відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

У п. 78.4. ст. 78 Податкового кодексу України визначено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Відповідно до пункту 81.1. статті 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених Податковим кодексом України, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відповідно до пункту 42.2. статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

За результатом дослідження клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області та доданих документів, господарський суд зазначає про відсутність доказів на підтвердження факту виконання контролюючим органом наведених приписів в частині пред'явлення або надіслання боржнику наказу Головного Управління ДПС у Дніпропетровській області від 13.02.2025 №1017-п.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеній в постанові від 06.07.2022 у справі №908/564/21, невиявлення боржника або його посадових осіб за його місцезнаходженням не звільняє контролюючий орган від обов'язку здійснення повідомлення платника податків про проведення перевірки шляхом надіслання поштою відповідного рекомендованого листа з повідомленням про вручення.

Долучений до клопотання список відправлень від 20.03.2025 не дає можливості ідентифікувати який саме документ було відправлено, а також вказує на неналежне повідомлення боржника про наказ Головного Управління ДПС у Дніпропетровській області від 13.02.2025 №1017-п.

Відповідно до п.82.4. ст.82 Податкового кодексу України проведення документальної планової та позапланової перевірки платника податків, крім платника податків - суб'єкта малого підприємництва, може бути зупинено за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що оформляється наказом, копія якого не пізніше наступного робочого дня вручається платнику податків чи його уповноваженому представнику під розписку або надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.

Матеріали справи не містять документів, які б свідчили про вчинення контролюючим органом передбачених Кодексом дій для встановлення адреси боржника до початку перевірки, належного та завчасного надіслання на його адресу наказу про проведення перевірки та проведення самої перевірки, зупинення чи продовження строку проведення перевірки.

Звертаючись до суду, представник контролюючого органу зазначив, що відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

Господарський суд зазначає, що проведення процедури банкрутства суб'єкта підприємницької діяльності згідно з приписами законодавства про банкрутство не залежить від факту можливості або неможливості провести перевірку банкрута податковим органом. Взаємовідносини між податковим органом як органом державного контролю та платником податків урегульовані спеціальними нормами Податкового кодексу України, які не залежать від норм Кодексу України з процедур банкрутства, якщо інше прямо не зазначено у самому законі. Ані норми Кодексу України з процедур банкрутства, ані норми Податкового кодексу України не містять положень про те, що підприємство банкрут не може бути ліквідоване за рішенням суду чи ліквідаційна процедура має бути продовжена у зв'язку з неможливістю проведення перевірки банкрута податковим органом.

Таким чином, обставини, пов'язані з виконанням податковим органом своїх повноважень, не можуть бути підставами для зупинення процесу банкрутства господарюючого суб'єкта, а також бути перешкодою для завершення провадження у справі про банкрутство за наявності передбачених законодавством про банкрутство підстав для того.

Окрім того, господарським судом встановлено, що відповідно до листа Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №28982/6/04-36-12-04-05 від 31.03.2025, ГУ ДПС у Дніпропетровській області повідомило арбітражного керуючого Штельманчука М.С. про те, що відповідно до інформаційно-комунікаційних систем ДПС України станом на 26.03.2025 платник податків ТОВ "ДАТА-БРІДЖ" (податковий номер 33769837) не має податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску, іншої заборгованості з платежів (у тому числі розстроченої, відстроченої, реструктуризованої) контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.

За викладених обставин, господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровський області від 13.10.2025 про зобов'язання ліквідатора надати документацію.

За результатом розгляду вимог ГУ ДПС у Дніпропетровський області, господарський суд вважає за необхідне додатково звернути увагу учасників провадження на приписи ст. 2 КУзПБ, за змістом якої встановлено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Таким чином, застосування Податкового кодексу України господарським судом у справах про банкрутство здійснюється з урахуванням особливостей приписів Кодексу України з процедур банкрутства. Відповідно, застосування судового контролю здійснюється в межах повноважень суду.

Крім того, господарський суд звертає увагу на те, що законодавством України не визначається стадія процедури банкрутства, на якій виникає необхідність проведення перевірки, а тому податковий орган не позбавлений права на будь-якій стадії провести позапланову перевірку, вчинивши всі необхідні дії визначені Податковим кодексом України для реалізації свого права на проведення такої перевірки.

Керуючись статтями 234-235 Господарського процесуального кодексу України, ст.2 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровський області від 13.10.2025 про зобов'язання ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАТА-БРІДЖ" (ЄДРПОУ 33769837, 49083, м. Дніпро, вул. Собінова, буд. 1) арбітражного керуючого Штельманчука Михайла Сергійовича (свідоцтво №194 від 28.02.2013; 49044, м.Дніпро, бул.Кельнський, 2, офіс 610, ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) надати бухгалтерську та іншу документацію - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення - 16.12.2025 та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено та підписано - 19.12.2025.

Суддя С.А. Примак