Справа № 158/315/25 Головуючий у 1 інстанції: Смокович М. В.
Провадження № 22-ц/802/1268/25 Доповідач: Данилюк В. А.
11 грудня 2025 року місто Луцьк
Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого судді Данилюк В. А.,
суддів Шевчук Л. Я., Осіпука В. В.,
секретаря Прядуна Ю. В.,
з участю:
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника ОСОБА_2 ,
заінтересованої особи ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Військова частина НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про оголошення військовослужбовця померлим, за апеляційною скаргою заявника ОСОБА_1 на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 15 вересня 2025 року,
03.02.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Ківерцівського районного суду Волинської області із заявою про оголошення військовослужбовця померлим.
В обґрунтування заяви зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в результаті артилерійського обстрілу зі сторони збройних формувань російської федерації в районі населеного пункту Очеретине Покровського району Донецької області зник безвісти його брат - солдат військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_5 , про що його мати отримала відповідне сповіщення сім'ї № 220 від 26.04.2024 року. Як вбачається з витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 378 агд від 24.05.2024 року, внаслідок обстрілу солдат отримав вогнепальні осколкові поранення голови та тулуба, одразу евакуювати останнього не було можливим, у зв'язку з інтенсивними обстрілами зі сторони збройних формувань російської федерації. Крім цього, провести пошукові заходи вже після 23.04.2024 року з метою встановлення місцезнаходження та евакуації солдата ОСОБА_5 не було можливим у зв'язку з тим, що район населеного пункту Очеретине Покровського району Донецької області перебуває під контролем збройних формувань російської федерації. Також не дали результату і негласні пошукові заходи, які намагалися проводити він та члени його сім'ї.
З метою увіковічити пам'ять свого брата, відкрити спадщину, а також реалізації свого права на отримання частини одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», він звертається з даною заявою.
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 15 вересня 2025 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Військова частина НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про оголошення військовослужбовця померлим відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду, заявник ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій вказує, що судом першої інстанції фактично не було враховано надані стороною заявника докази, не надано їх оцінки, як письмовим, так і показам свідків та не зазначено мотиви їх відхилення. Наголошує на тому, що оголошення фізичної особи померлою в судовому порядку - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті, а не встановлення цього факту зі 100% ймовірністю. Підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи. Покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення скасувати та ухвалити нове, яким заяву задовольнити.
Відзив на апеляційну скаргу не подавався.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 , представник заявника ОСОБА_2 та заінтересована особа ОСОБА_3 апеляційну скаргу підтримали.
Від представника заінтересовані особи Міністерство оборони України Тіщенка А. В. надійшли письмові пояснення в яких просить розгляд справи проводити без його участі, в задоволенні апеляційної скарги просить відмовити.
Від заінтересованої особи ОСОБА_4 надійшли письмові пояснення в яких вона просить справу розглядати без її участі, апеляційну скаргу підтримує.
Заслухавши пояснення заявника, представника заявника та третьої особи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наведених у цій постанові підстав.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з пунктом 3 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Частиною 1 статті 305 ЦПК України передбачено, що заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Судом встановлено, що заявник, ОСОБА_1 , звернувся до суду з заявою про оголошення його брата ОСОБА_5 померлим під час виконання ним обов'язків військової служби та бойових завдань із забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, відсічі та стримування збройної агресії зі сторони збройних формувань російської федерації. Датою смерті просив вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцем смерті - населений пункт Очеретине Покровського району Донецької області.
Заявником до заяви і під час її розгляду на підтвердження своїх вимог було долучено Витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20241123-2720 від 23.11.2024 року, Витяг є Єдиного реєстру досудових розслідувань, Совіщення сім'ї № 220, яке направлялося сім'ї ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , Витяг з Наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 378 агд від 24.05.2024 року, Витяг із Наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) № 843 від 07.08.2024 року «Про зникнення безвісти молодшого сержанта ОСОБА_6 та солдата ОСОБА_7 за особливих обставин», відеозаписи показів свідків ОСОБА_8 ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , та ряд відповідей на адвокатські запити його представника - адвоката Шевчук Д. О. з різних інституцій, які займаються формуванням списків полонених, обміном полоненими та тілами загиблих, проводять досудове розслідування по факту загибелі ОСОБА_5 , а саме: Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (Секретаріату уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин), Відділу поліції № 2 Покровського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області, Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Державного підприємства «Український національний центр розбудови миру», Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, ІНФОРМАЦІЯ_4 , Об'єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України, Покровського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області, які були досліджені судом під час судового розгляду даної справи. Крім цього, за клопотанням заявника, у судовому засіданні були допитані свідки ОСОБА_11 , ОСОБА_3 , ОСОБА_9 . Також, на виконання ухвали суду, Об'єднаним центром з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України на адресу суду був направлений лист з відповідями на питання, які ставилися судом в ухвалі суду.
Свідок ОСОБА_9 , який був допитаний в судовому засіданні, підтвердив що ОСОБА_5 загинув під час виконання бойового завдання.
Разом з тим, законодавство передбачає спеціальний порядок оголошення померлою особи під час дії воєнного стану.
Так, відповідно до вимог ч. 1 ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Район воєнних (бойових) дій це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії (ст. 1 Закону України «Про оборону України»).
Бойові дії це форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22 зроблено висновок, що шість місяців, які визначені в реченні 2 ч. 2 ст. 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.
Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, (в подальшому затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376).
У цьому Наказі зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України.
До того ж цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території, у зв'язку з чим суди можуть використовувати дані з відповідного Наказу, для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України.
Велика Палата Верховного Суду наголосила на тому, що обрахування шестимісячного строку, зазначеного у реченні 2 ч. 2 ст. 46 ЦК України, від дня припинення або скасування воєнного стану в Україні загалом або закінчення воєнних дій, збройного конфлікту на усій її території суперечило б принципу правовладдя (верховенства права) та його складовій правовій визначеності (п. п. 81, 85).
Під час визначення моменту для початку відліку шестимісячного строку, встановленого реченням 2 ч. 2 ст. 46 ЦК України, суд повинен враховувати соціальний контекст та засаду справедливості. Оскільки в умовах російської агресії, яка триває на території України, ситуація в країні залишається недостатньо стабільною, будь-які правові рішення повинні бути чутливими до складних життєвих обставин, у яких опинилися люди.
Відрахування шестимісячного строку з дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту було б непропорційним обмеженням прав та інтересів значної кількості цивільних осіб, членів сімей Захисників і Захисниць України.
Велика Палата Верховного Суду вказала на те, що у ч. 2 ст. 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України.
Також не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений ч. 2 ст. 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною. Зокрема, зв'язок із особою може перерватися з різних причин, особа може бути змушена змінити місце постійного проживання, перебування або потрапити в полон, що ускладнює встановлення обставин її зникнення. В умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює навіть гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об'єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою (п. п. 94, 100 постанови Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зник безвісти при виконанні бойового завдання поблизу населеного пункту Очеретине Покровського району Донецької області.
Зазначене місце смерті відноситься до тимчасово окупованої території України на підставі «Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376 (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Суд враховує, що із зазначених в переліку даних встановлено, що на території населеного пункту Очеретине Покровського району Донецької області велися бойові дії з 24.02.2022 по 22.05.2024, а з 23.05.2024 та станом на теперішній час зазначена територія є тимчасово окупованою.
Тобто, станом на дату звернення із цією заявою, а також розгляду справи судом, на території, яка є місцем зникнення безвісти ОСОБА_5 , активні бойові дії ще не завершені та дана територія окупована рф.
З огляду на вказане, обставини справи не дають підстав суду для висновку про можливість оголошення ОСОБА_5 померлим до спливу строків, вказаних у ч. 2 ст. 46 ЦК України.
За таких обставин, враховуючи наявні у матеріалах справи докази, апеляційний суд погоджується, що висновок суду про відсутність на даний час підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 , з урахуванням правової позиції Великої Палати Верховного Суду, яка є обов'язковою при застосуванні норм права визначених ст. 46 ЦК України є обґрунтованим, оскільки не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений частиною другою статті 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, які тривають.
Доводи апеляційної скарги є власним тлумаченням чинного законодавства особою, яка подала апеляційну скаргу, висновок суду не спростовують і зведені лише до незгоди з висновком суду без наведення будь-яких обставин, які б ставили під сумнів набутий судом висновок або свідчили б про невірну оцінку судом доказів, які надані сторонами та невірне застосування законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Враховуючи наведене, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 367, 368, 375, 381, 383, 384 ЦПК України, суд
Апеляційну скаргу заявника ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 15 вересня 2025 року в даній справі залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 19 грудня 2025 року.
Головуючий
Судді :