Номер провадження: 22-ц/813/4864/25
Справа № 523/12786/24
Головуючий у першій інстанції Аліна С. С.
Доповідач Погорєлова С. О.
18.12.2025 року м. Одеса
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Одеського апеляційного суду у складі:
головуючого судді: Погорєлової С.О.
суддів: Сєвєрової Є.С., Таварткіладзе О.М.
за участю секретаря: Зєйналової А.Ф.к.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 у справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Одесагаз», за участю третьої особи: Товариства з обмеженою відповідальністю «ГК «Нафтогаз Україна» про захист прав споживачів, на рішення Суворовського районного суду м. Одеси, постановлене під головуванням судді Аліної С.С. 18 лютого 2025 року у м. Одеса, -
встановила:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до АТ «Одесагаз» про захист прав споживачів, в якому просив: визнати протиправними дії АТ «Одесагаз» відносно відмови у здійсненні перерахунку за ДРПГ № 10395537, обсягів розподіленого природного газу за лічильником за період з 01.04.2023 по 31.07.2023 року; зобов'язати Оператора ГРМ - АТ «Одесагаз» здійснити перерахунок обсягів розподіленого природного газу, а саме: - квітень 2023 року - 1260,31 куб. м. розподілених на 418 куб. м. спожитих; - травень 2023 року - 2087,27 куб. м. розподілених на 209 куб. м. спожитих; - червень 2023 року - 2087,27 куб. м. розподілених на 43 куб. м. спожитих; - липень 2023 року - 712,83 куб. м. розподілених на 23,6 куб. м. розподілених.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 20.01.2023 року АТ «Одесагаз» було складено Акт про порушення № 03281, а саме, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Згідно рішення комісії відповідача № 2676аб/1 від 27.04.2023 року, було змінено режим нарахування - переведено на граничні норми споживання.
Представник позивача звернулась до експертної установи та отримала висновок, відповідно до якого:
1) Пломби - наклейки з реквізитами, відповідно: «9683633 БЕЗПЕКА ОДЕСАГАЗ 0001093» та «9683632 БЕЗПЕКА ОДЕСАГАЗ 0001092», які встановлені на лічильнику газу ELSTER BK-G6 № 10811623, не знімалися і повторно не встановлювалися.
2) Пломба з металу світло-сірого кольору, яка на момент проведення експертного дослідження встановлена на лічильнику газу ELSTER BK-G6 № 1081162, після первинного встановлення не знімалася і повторно не встановлювалася.
3) Характерних трасологічних слідів, що свідчать про розбирання наданого на експертне дослідження лічильника газу ELSTER BK-G6 № 1081162, немає.
4) Будь-яких характерних трасологічних слідів несанкціонованого втручання в роботу лічильного та вимірювального механізмів наданого на експертне дослідження лічильника газу ELSTER BK-G6 № 1081162, немає.
Відповідно, лічильник газу ELSTER BK-G6 № 1081162 позивач ніколи не демонтував, він перебував постійно у сталому стані, з моменту його встановлення.
10.07.2023 року АТ «Одесагаз» змінило режим нарахувань - за лічильником.
Станом на 21.03.2024 року наявне рішення Комісії АТ «Одесагаз» №2953аб/2, в якому зазначена інформація про скасування акту про порушення, згідно наданого висновку незалежної експертизи та наявності альтернативного обладнання. Донарахування не здійснювати.
Позивачем до АТ «Одесагаз» була подана заява із вимогою провести контрольне зняття показань лічильника та зняття планових показників, які наявні на особовому рахунку о/р НОМЕР_1 за період 01.01.2023 року по час надання Заяви (до 27.03.2024 року), а також надати Довідку/розрахунок (з помісячною разбивкою) щодо фактичного розподілу природного газу за цей же період та внести відкориговані дані про розподіл природного газу на Інформаційну платформу ТОВ «Оператор ГТС України».
05.04.2024 року під № 3092 відповідачем було надано відповідь на зазначену заяву, у якій зазначено, що за ДРПГ № 10395537, за вищезазначеною адресою, було здійснено перерахунок обсягів постачання газу за лічильником частково.
Будучи не згодним з позицією відповідача, позивач звернувся до суду для захисту свого права.
Рішенням Суворовського районного суду м. Одеси від 18.02.2025 року у задоволенні позову ОСОБА_1 було відмовлено
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом норм процесуального права, неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що:
- Наявне експертне дослідження Міністерства юстиції України від 03.08.2023 року № 23-3515, а також висновки рішення Комісії АТ «Одесагаз», НКРЕКП, Метрологічної організації від 21.03.2024 року №2953аб/2 про скасування акту про порушення цілісності пломб лічильника газу, в якому відповідач, фактично, згоден із висновками даної експертизи, - судом першої інстанції неправомірно не взято до уваги;
- ОСОБА_1 є єдиним мешканцем будинку за адресою: АДРЕСА_1 , від моменту 06.08.2021 року (купівля будинку із земельною ділянкою), що підтверджено належними та допустимими доказами (Довідкою про реєстрацію місця проживання особи);
- не надано оцінки в оскаржуваному рішенні також обставинам температурного режиму, який був в Одеському регіоні у спірний період нарахування відповідачем розподіленого природного газу (за нормами споживання);
- судом не проаналізовано та не надано оцінки граничним об'ємам споживання природного газу, що містяться в додатку 19 Кодексу ГРС;
- не враховано, що спірні місяці квітень - липень 2023 року не є опалювальним періодом;
- не проаналізовано та не надано правової оцінки щодо обставин фактично спожитого обсягу природного газу позивачем.
Сторони про розгляд справи на 18.12.2025 року були сповіщені належним чином, у судове засідання не з'явились.
Колегія суддів зазначає, що згідно зі ст. 372 ЦПК України, суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про вручення йому судової повістки, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки буде визнано судом поважними. Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
На підставі викладеного, враховуючи передбачені діючим процесуальним законодавством строки розгляду справи, баланс інтересів учасників справи у якнайшвидшому розгляді справи, освідомленість учасників справи про її розгляд, створення апеляційним судом під час розгляду даної справи умов для реалізації її учасниками принципу змагальності сторін, достатньої наявності у справі матеріалів для її розгляду, колегія суддів вважає можливим розглянути справу за відсутності її учасників, які своєчасно і належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга представника ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Згідно п.п. 1-3 ч. 1 ст. 376 ЦПК України, підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; порушення судом норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 367 ЦПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги; суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Згідно ч. 1, 2 та 5 ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 06.08.2021 року, на підставі договору купівлі-продажу, є власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , та земельної ділянки за вказаною адресою.
20.01.2023 року АТ «Одесагаз» було складено акт про порушення №03281, а саме - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Згідно рішення комісії № 2676аб/1 від 27.04.2023 року, АТ «Одесагаз» було змінено режим нарахування - переведено споживача на граничні норми споживання.
З Висновку експерта № 23-3515 трасологічного дослідження лічильника газу та пломб, який складений Одеським науково-дослідницьким інститутом судових експертиз від 03.08.2023 року, вбачається наступне:
1) Пломби - наклейки з реквізитами, відповідно: «9683633 БЕЗПЕКА ОДЕСАГАЗ 0001093» та «9683632 БЕЗПЕКА ОДЕСАГАЗ 0001092», які встановлені на лічильнику газу ELSTER BK-G6 № 10811623, не знімалися і повторно не встановлювалися.
2) Пломба з металу світло-сірого кольору, яка на момент проведення експертного дослідження встановлена на лічильнику газу ELSTER BK-G6 № 1081162, після первинного встановлення не знімалася і повторно не встановлювалася.
3) Характерних трасологічних слідів, що свідчать про розбирання наданого на експертне дослідження лічильника газу ELSTER BK-G6 № 1081162, немає.
4) Будь-яких характерних трасологічних слідів несанкціонованого втручання в роботу лічильного та вимірювального механізмів наданого на експертне дослідження лічильника газу ELSTER BK-G6 № 1081162, немає.
З викладеного можна зробити висновок, що лічильник газу ELSTER BK-G6 № 1081162 позивачем не був демонтований, та з моменту його встановлення лічильник перебував у робочому стані.
10.07.2023 року АТ «Одесагаз» змінило режим нарахувань - за лічильником.
21.03.2024 року відбулось засідання Комісії АТ «Одесагаз», на якому було прийняте рішення №2953аб/2, в якому зазначена інформація про скасування акту про порушення на підставі наданого висновку незалежної експертизи та наявності альтернативного обладнання, та вирішено донарахування не здійснювати.
27.03.2024 року від ОСОБА_1 на адресу Голови правління АТ «Одесагаз» була надана Заява, в якій поставлене питання про проведення контрольного зняття показань лічильника природного газу, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (о/р НОМЕР_1 ) у зв'язку із тим, що по технічним причинам не вдалось передати показники лічильника у період 01.03.2024 по 05.03.2024 року. Також поставлене питання про зняття планових показників, які наявні на особовому рахунку о/р НОМЕР_1 за період 01.01.2023 року - по час надання Заяви (тобто, до 27.03.2024 року), та надати Довідку/розрахунок (з помісячною разбивкою) щодо фактичного розподілу природного газу за цей же період, та внести відкориговані дані про розподіл природного газу на Інформаційну платформу ТОВ «Оператор ГТС України».
05.04.2024 року під № 3092 АТ «05.03.2024» надав позивачу відповідь на вказану Заяву, у якій викладено обставини за періоди видачі акту від 20.01.2023 року по дату зміни нарахувань за лічильником - 10.07.2023 року, а також зазначено наступне: «за ДРПГ № 10395537, за вищезазначеною адресою, було здійснено перерахунок обсягів постачання газу за лічильником частково. Період до 10.08.2023 року - режим нарахувань за граничними нормами, згідно Кодексу ГРМ, додаток № 15 - перерахунку не підлягає» (додаток 7 до позовної заяви)».
З викладеного вбачається, що причиною звернення ОСОБА_1 до суду із даним позовом за захистом своїх порушених прав є факт відмови АТ «Одесагаз» у здійсненні повного перерахування розподіленого обсягу природного газу за граничними об'ємами для побутових споживачів у спірний період з 01.04.2023 по 31.07.2023 року.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх недоведеності.
Однак, колегія суддів вважає такий висновок суду необґрунтованим, виходячи з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом, який регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, є Закон України від 09.11.2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон № 2189-VIII).
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону № 2189-VIII, до житлово-комунальних послуг належать: комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 2189-VIII, учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
У п.і 1 ч. 2 цієї статті Закону № 2189-VIII визначено, зокрема, що виконавцями послуг з постачання та розподілу природного газу є постачальник, який на підставі ліцензії провадить діяльність із постачання природного газу, та оператор ГРМ, до якої приєднані об'єкти газоспоживання споживача.
За ч. 1 ст. 10 Закону № 2189-VIII ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Згідно із ч. 1 ст. 19 Закону № 2189-VIII, одиниця виміру обсягу спожитого споживачем природного газу визначається правилами постачання природного газу, що затверджуються уповноваженим законом органом.
Згідно ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Взаємовідносини між газопостачальником, газорозподільним підприємством, газотранспортним підприємством та споживачами природного газу регулюються Законом України від 09.04.2015 року № 329-VIII «Про ринок природного газу» (далі - Закон № 329-VIII), Кодексом ГРМ, Правилами № 2496, Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2498 (далі - типовий договір № 2498), Типовим договором № 2500 та іншими нормативно-правовими актами України.
Згідно з п. 23, 37 ч. 1 ст. 1 Закону № 329-VIII побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.
Згідно ч. 1, 2 ст. 12 Закону № 329-VIIІ, постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами.
Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується регулятором та оприлюднюється в установленому порядку.
Постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частинами 1-3 ст. 18 Закону № 329-VIIІ передбачено, що приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання.
Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу.
У п. 1, 2, 3 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ вказано, що цей Кодекс розроблений відповідно до Закону № 329-VIIІ.
Цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора ГРМ із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Дія цього Кодексу поширюється на операторів ГРМ, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором ГРМ і газодобувними підприємствами та виробниками біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, які підключені (приєднуються) до газорозподільної системи; між оператором ГРМ та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під'єднання несанкціонованого газопроводу.
У п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ наведено визначення термінів, які вживаються у цьому Кодексі, зокрема:
договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором ГРМ та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи;
комерційний вузол обліку/комерційний ВОГ - вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об'єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку;
комерційний облік природного газу - визначення об'ємів (обсягів) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точках комерційного обліку на підставі даних комерційних вузлів обліку та інших регламентних процедур у передбачених цим Кодексом випадках;
коректор об'єму газу - сукупність засобів вимірювальної техніки, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об'єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу;
лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку;
норми споживання - об'єм та вид споживання природного газу, установлені згідно із законодавством для побутових споживачів, що не забезпечені лічильником газу, за договорами розподілу природного газу;
об'єм природного газу - кількість газу (м куб.), виміряна вузлом обліку природного газу або визначена в результаті інших регламентних процедур, передбачених цим Кодексом;
обчислювач об'єму газу - засіб вимірювальної техніки, який перетворює вихідні сигнали вимірювальної інформації від вимірювального перетворювача перепаду тиску на звужуючому пристрої (напірній трубці тощо) та/або від вимірювального перетворювача об'єму газу за робочих умов (лічильника газу тощо), від вимірювальних перетворювачів тиску та температури газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, та обчислює об'єм газу за стандартних умов;
плановий місячний об'єм споживання - визначений в установленому главою 4 розділу ІХ цього Кодексу порядку плановий об'єм (обсяг) споживання природного газу по об'єкту побутового споживача, який за договором розподілу природного газу розраховується за лічильником газу;
побутовий споживач - споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність;
споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу;
точка комерційного обліку - межа балансової належності, відносно якої за допомогою комерційного вузла обліку та/або інших регламентованих процедур у передбачених розділами ІХ-ХІ цього Кодексу випадках визначається об'єм (обсяг) передачі чи розподілу (споживання/постачання) природного газу за певний період.
Згідно п. 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРМ доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору № 2498, в порядку, визначеному цим розділом.
Відповідно до п. 2 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ, фактичний розподіл природного газу для потреб споживача здійснюється оператором ГРМ у загальному потоці природного газу від точок його надходження в ГРМ до пунктів призначення споживача.
Згідно з п. 1 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ, розрахунки споживача за договором розподілу природного газу здійснюються за тарифом, встановленим регулятором для відповідного оператора ГРМ, виходячи з величини приєднаної потужності об'єкта споживача.
У п. 3, 4 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ визначено, що періодом для здійснення розрахунків за договором розподілу природного газу є календарний місяць.
Оплата вартості послуг за договором розподілу природного газу здійснюється споживачем на підставі відповідного рахунка оператора ГРМ на умовах договору розподілу природного газу. Оплата здійснюється виключно грошовими коштами. Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок оператора ГРМ.
Главою 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ врегульовано порядок комерційного обліку газу по об'єктах побутових споживачів (населення).
У п. 1 цієї глави вказано, що визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.
Для визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу оператора ГРМ.
У разі відсутності лічильника газу в оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.
Згідно з п. 2 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ періодом, за який по об'єкту побутового споживача визначається об'єм та обсяг спожитого (розподіленого) природного газу, є календарний місяць. При цьому відповідно до вимог Кодексу ГТС оператор ГРМ на щоденній основі забезпечує передачу оператору ГТС через його інформаційну платформу інформації про прогноз відборів / споживання природного газу по побутовому споживачу на кожну наступну газову добу протягом газової доби (оновлені прогнози), а також надає дані про фактичний (попередній) обсяг природного газу, спожитий за кожну попередню газову добу.
Прогноз добового відбору / споживання природного газу по побутовому споживачу визначається оператором ГРМ виходячи з розрахункових (прогнозних) даних, що ґрунтуються на статистиці його фактичних добових (за їх наявності) та/або місячних обсягів споживання природного газу за попередні три роки, та враховує зміни температури навколишнього середовища, профілі споживання, дні тижня, сезон відпусток та інші параметри, що впливають на добовий відбір / споживання природного газу. Якщо лічильник газу по побутовому споживачу обладнаний в установленому порядку засобами дистанційної передачі даних, прогноз відбору / споживання природного газу, що надається оператором ГРМ протягом газової доби, визначається оператором ГРМ виходячи з фактичних даних, зчитаних з лічильника газу.
Обсяг природного газу, спожитий побутовим споживачем за попередню газову добу, визначається на рівні останнього оновленого прогнозу на цю добу, здійсненого оператором ГРМ у попередній добі. При цьому такі дані корегуються оператором ГТС відповідно до вимог Кодексу ГТС виходячи з даних про фактичне споживання природного газу споживачем за підсумками газового місяця. Якщо лічильник газу по побутовому споживачу обладнаний в установленому порядку засобами дистанційної передачі даних, обсяг природного газу, спожитий побутовим споживачем за попередню газову добу, визначається оператором ГРМ виходячи із фактичних даних, зчитаних з лічильника газу.
Визначені об'єми споживання природного газу за нормами споживання у розрізі календарних місяців мають бути зазначені оператором ГРМ у персоніфікованих даних заяви-приєднання до договору розподілу природного газу. При цьому місячні об'єми споживання мають бути зазначені за величиною об'єму природного газу (м куб.) та величиною обсягу енергії за трьома одиницями виміру (кВт·год, ГКал, МДж), що визначаються згідно з вимогами цього Кодексу.
Споживач зобов'язаний своєчасно, але не пізніше ніж у місячний строк, письмово повідомляти оператора ГРМ про всі зміни, що стосуються видів споживання газу, та/або опалювальної площі, та/або кількості осіб, зареєстрованих на його об'єкті.
У п. 4 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ вказано, що побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов'язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п'яти діб (до 05 числа включно) надавати їх оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.
У разі неотримання оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об'єм розподілу та споживання природного газу по об'єкту споживача за розрахунковий період визначається оператором ГРМ на рівні планового місячного об'єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу. Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть покази лічильника газу, формування об'єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань. Група споживання по кожному об'єкту побутового споживача, який розраховується за лічильником газу, визначається оператором ГРМ згідно з цим Кодексом. Номер групи споживання зазначається оператором ГРМ в персоніфікованих даних заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу та в рахунках оператора ГРМ про сплату послуг за договором розподілу природного газу.
Група споживання відображає річний профіль споживання природного газу в розрізі календарних місяців середньостатистичним побутовим споживачем у відповідній групі за ознаками складу газових приладів і пристроїв, категорії будинку (індивідуальний, багатоквартирний) та в окремих випадках - з урахуванням опалювальної площі та наявності централізованого гарячого водопостачання. При зміні критеріїв (зокрема, зміні приладів або площі), за якими побутовий споживач був віднесений до певної групи споживання, споживачу присвоюється інша група споживання.
На підставі групи споживання побутового споживача та його середньорічного споживання природного газу за останні 12 календарних місяців, по об'єкту побутового споживача визначаються планові місячні об'єми споживання природного газу. У разі, якщо по об'єкту споживача (та за новими об'єктами споживачів (замовників)) на дату формування заяви-приєднання до договору розподілу природного газу період фактичного споживання газу менше 12 місяців, планові місячні об'єми споживання природного газу визначаються, виходячи з даних річного обсягу споживання природного газу, визначеного на 1 особу чи 1 м кв. для відповідної групи споживання.
Визначені оператором ГРМ планові місячні об'єми споживання в розрізі календарних місяців мають бути зазначені оператором ГРМ в персоніфікованих даних заяви-приєднання до договору розподілу природного газу. При цьому планові місячні об'єми споживання мають бути зазначені за величиною об'єму природного газу (м куб.) та величиною обсягу енергії за трьома одиницями виміру (кВт·год, ГКал, МДж), що визначаються згідно з вимогами цього Кодексу.
Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показань лічильника природного газу споживача та зобов'язаний не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу (з урахуванням встановленого строку для контрольного огляду вузла обліку) та формувати об'єм розподілу і споживання природного газу по об'єкту споживача за розрахунковий місяць, у якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань.
Якщо у споживача, який використовує природний газ комплексно (для опалення, приготування їжі та/або підігріву води), на дату контрольного зняття показань ЗВТ показання лічильника газу будуть менші, ніж надані споживачем за попередній місяць в опалювальний період, то ці контрольні показання вважаються фактичними показаннями лічильника природного газу станом на 01 число місяця, у якому провадиться таке контрольне зняття показань ЗВТ.
Якщо в установленому законодавством порядку відбуваються зміни критеріїв (зокрема, зміна приладів або площі), за якими побутовий споживач був віднесений до певної групи споживання, оператор ГРМ змінює по об'єкту споживача його групу споживання.
Розрахунок планових місячних обсягів споживання на наступний календарний рік визначається оператором ГРМ з урахуванням підсумків поточного календарного року.
У п. 5 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ вказано, що після визначення за підсумками розрахункового періоду (газового місяця) об'єму розподіленого та спожитого природного газу по об'єкту побутового споживача оператор ГРМ в установленому законодавством порядку здійснює переведення величини об'єму природного газу в обсяг розподіленої (спожитої) енергії за трьома одиницями виміру: у кВт·год, Гкал, МДж.
Дані про об'єм (м куб.) та обсяг (кВт·год, Гкал, МДж) розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за розрахунковий період (газовий місяць) зазначаються оператором ГРМ в особистому кабінеті споживача на сайті оператора ГРМ (за наявності) та/або в рахунку про сплату послуги за договором розподілу природного газу.
Оператор ГРМ відповідно до вимог Кодексу ГТС передає інформацію про об'єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період оператору ГТС для проведення ним остаточної алокації по постачальнику споживача.
Визначені за умовами цієї глави та договору розподілу природного газу об'єми та обсяги розподілу та споживання природного газу є обов'язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником.
Розбіжності у частині визначення об'єму та/або обсягу розподіленого та спожитого природного газу врегульовуються договором розподілу природного газу, а в разі недосягнення згоди - в судовому порядку. До вирішення цього питання величина об'єму та обсягу розподіленого та спожитого природного газу встановлюється відповідно до даних оператора ГРМ.
У розділі Х Кодексу ГРМ вказано особливості приладового обліку природного газу. Так, у п. 1, 2 глави 1 цього розділу Кодексу ГРМ зазначено, що приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.
Пунктами 3 - 5 глави 1 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що на об'єкті споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) в точці вимірювання організовується єдиний комерційний вузол обліку за винятком випадку, коли через метрологічні характеристики, сезонну роботу відповідного обладнання, необхідність відокремлення обліку газу за окремою тарифною групою чи інші об'єктивні (обґрунтовані) причини можуть встановлюватися два та більше вузлів обліку.
Для визначення об'єму спожитого (розподіленого) природного газу по об'єкту споживача використовуються дані комерційного вузла обліку оператора ГРМ.
Оператор ГРМ зобов'язаний розмістити на власному сайті інформацію про розміри коефіцієнтів приведення об'ємів природного газу до стандартних умов, у разі якщо вузли обліку природного газу споживачів не забезпечують такого приведення.
При цьому в розділі 1 Методики № 116, до якої відсилає пункт 6 глави 1 розділу ХV Кодексу ГРМ, передбачено, що Методика № 116 призначена для приведення об'єму природного газу, який вимірюється побутовими лічильниками газу в робочих умовах, до стандартних умов за результатами вимірювання об'єму газу низького тиску лічильниками, що не мають спеціальних пристроїв для автоматичного приведення до стандартних умов їх показів у разі зміни температури та тиску газу.
Розрахунки об'єму газу, приведеного до стандартних умов, здійснюються з урахуванням коефіцієнтів коригування показів лічильників, визначених у цій Методиці. Такі розрахунки виконуються споживачами газу самостійно.
Оплата за газ у період, визначений у договорі на постачання газу, здійснюється за об'єми газу, які приведено до стандартних умов.
Газопостачальна організація має право здійснювати контроль за правильністю розрахунків об'єму спожитого газу.
Також, відповідно до п. 1, 2 розділу І Правил № 2496 , ці Правила розроблені на виконання п. 17 ч. 3 ст. 4 Закону № 329-VIIІ та регулюють відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи (далі - оператори ГРМ/ГТС). Дія цих Правил поширюється на постачальників, споживачів природного газу - фізичних осіб (побутових споживачів), фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб та операторів ГРМ/ГТС.
Згідно з п. 3 розділу І Правил № 2496, постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил, та після включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі оператора ГТС у відповідному розрахунковому періоді в порядку, визначеному Кодексом ГТС. Постачальник не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника у розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.
Пунктом 4 розділу І Правил № 2496 визначено, що постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених законодавством України.
У п. 5 розділу І Правил № 2496 наведено визначення термінів, зокрема: об'єкт побутового споживача - територіально відокремлена газифікована споруда (житловий будинок, квартира, майстерня, літня кухня тощо), що належить споживачеві на правах власності або користування; побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; споживач - юридична або фізична особа - підприємець, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб або використання в якості сировини, а не для перепродажу.
Розділом ІІІ Правил № 2496 врегульовано порядок постачання природного газу побутовим споживачам.
У п. 2 розділу ІІІ Правил № 2496 указано, що постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.
За договором постачання природного газу постачальник зобов'язаний поставити побутовому споживачу природний газ у необхідних для нього об'ємах (обсягах), а побутовий споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.
Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням ст. ст. 633, 634, 641 та 642 ЦК України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному вебсайті регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Згідно з п. 11, 12 розділу ІІІ Правил № 2496, постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється за вільними цінами, крім ціни постачальника зі спеціальними обов'язками, яка встановлюється відповідно до законодавства.
Оплата побутовим споживачем за надані послуги з газопостачання може провадитися: за квитанціями абонентської книжки постачальника; за платіжними документами, які виписуються постачальником. Порядок оплати за поставлений газ визначається в заяві-приєднанні.
Відповідно до п. 13 розділу ІІІ Правил № 2496, розрахунки за послуги з газопостачання можуть проводитися на підставі даних про об'єм (обсяг) газу, визначений споживачем та оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та оператором ГРМ, або за плановою величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний періоди.
Пунктом 14 розділу ІІІ Правил № 2496 передбачено, що періодом для визначення розміру оплати послуг з газопостачання побутовим споживачем є календарний місяць.
При розрахунку за квитанціями абонентської книжки постачальника споживач самостійно розраховує суму платежу та сплачує його постачальнику не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.
При розрахунку за платіжними документами (рахунками постачальника) оплата за послуги з газопостачання має бути здійснена споживачем у терміни, визначені в рахунку, який не може бути меншим п'яти робочих днів з моменту отримання споживачем цього рахунку.
Також у п. 21 розділу ІІІ Правил № 2496 визначено права побутового споживача, у п. 22 цього розділу - обов'язки побутового споживача, а в п. 25 - відповідальність такого споживача.
Пунктом 30 розділу ІІІ Правил № 2496 передбачено, що у разі коли між побутовим споживачем і постачальником не досягнуто згоди про надання послуг з газопостачання, розмір їх оплати, відшкодування збитків, спірні питання вирішуються в судовому порядку. Споживач та постачальник не обмежуються в праві звернутися до регулятора чи його територіальних підрозділів за відповідними роз'ясненнями щодо тлумачення цих Правил та правовідносин на ринку природного газу.
Згідно з п. 1.1, 1.3 розділу І Типового договору № 2498, цей Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог ст. ст. 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
За цим договором оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором (п. 2.1 розділу ІІ Типового договору № 2498).
Розділом V Типового договору № 2498 врегульовано порядок обліку природного газу, що передається споживачу.
У п. 5.1 цього розділу вказано, що облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об'єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГРМ.
Порядок визначення об'єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу ГРМ та з урахуванням вимог цього договору (пункт 5.4).
Відповідно до п. 5.5 розділу V Типового договору № 2498 споживач, що є побутовим, який за умовами цього договору розраховується за лічильником газу, зобов'язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п'яти календарних днів (до 05 числа включно) надавати їх оператору ГРМ в один із таких способів: 1) через особистий кабінет на сайті оператора ГРМ; 2) за телефоном; 3) шляхом зазначення показань у сплаченому рахунку (квитанції абонентської книжки) оператора ГРМ; 4) на електронну адресу.
У разі неотримання до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об'єм розподілу та споживання природного газу по споживачу за розрахунковий період визначається оператором ГРМ на рівні планового місячного об'єму споживання на відповідний період, що розраховується виходячи з групи споживання споживача та його середньорічного об'єму споживання природного газу за останні 12 календарних місяців. Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть показання лічильника газу, формування об'єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань.
Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показань лічильника природного газу споживача.
Оператор ГРМ зобов'язується не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу та формувати об'єм розподілу та споживання природного газу по споживачу за розрахунковий місяць, у якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань.
Оператор ГРМ зобов'язується в установленому порядку передавати інформацію про загальний об'єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період оператору ГТС для можливості її використання суб'єктами ринку природного газу, у тому числі постачальником споживача. Споживач (крім побутового) зобов'язується довести інформацію про загальний об'єм та обсяг розподіленого та спожитого природного газу за відповідний період своєму постачальнику.
Визначені за умовами цього договору об'єми та обсяги розподілу та споживання природного газу є обов'язковими для їх використання у взаємовідносинах між споживачем та його постачальником.
За наявності розбіжностей у частині визначення об'єму та/або обсягу розподіленого та спожитого природного газу вони підлягають урегулюванню відповідно до умов цього договору або в судовому порядку. До вирішення цього питання величина об'єму та обсягу розподіленого та спожитого природного газу встановлюється відповідно до даних оператора ГРМ.
Згідно п.п. 3 п. 1 Глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ, та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
У відповідності до п.п. 2 п. 2 Глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать: відмова в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника газу (ЗВТ), що призвело до порушення строку проведення періодичної повірки лічильника газу (ЗВТ) та/або його ремонту, або його монтажу після проведення періодичної повірки.
Як вбачається з матеріалів справи, про порушення позивачем саме вказаним норм закону було зазначено в описовій частині рішення комісії АТ «Одесагаз» № 2953аб/2 від 21.03.2024 року.
Однак, колегією суддів встановлено, що Висновком експерта № 23-3515 трасологічного дослідження лічильника газу та пломб від 03.08.2023 року, який не спростований відповідачем, було встановлено, що будь-яких характерних трасологічних слідів несанкціонованого втручання в роботу лічильного та вимірювального механізмів наданого на експертне дослідження лічильника газу ELSTER BK-G6 № 1081162, немає.
Вказані обставини щодо невтручання в роботу газового лічильника позивачем - побутовим споживачем також підтверджені рішенням комісії АТ «Одесагаз», НКРЕКП, Метрологічної органіхації від 21.03.2024 року №2953аб/2 Про скасування акту про порушення цілісності пломб лічильника газу.
Необґрунтованими при цьому є доводи суду першої інстанції, що наявний у матеріалах справи висновок експерта не підписаний судовим експертом Любінецькою Н., не засвідчений належним чином позивачем при подачі позову, та у матеріалах справи відсутній оригінал вищевказаного висновку експерта.
Згідно ч. 1 ст. 100 ЦПК України, електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (в тому числі текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема, на портативних пристроях (картах пам'яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет).
Згідно ч. 2 ст. 100 ЦПК України, електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, на яку накладено кваліфікований електронний підпис відповідно до вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Законом може бути передбачено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу.
У даному випадку, судом першої інстанції оригінал Висновку експерта не витребовувався.
Крім того, позовна заява та всі додані до неї документи (докази), у тому числі Висновок експерта, представником позивача було подано до суду І інстанції через підсистему (модуль) «Електронний суд» ЄСІТС, за електронно-цифровим підписом адвоката Кулинича К.С., що свідчить про те, що усі надані документи є належними та допустимими доказами, згідно положень ч.ч. 1, 2 ст. 100 ЦПК України.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає Висновок експерта № 23-3515 трасологічного дослідження лічильника газу та пломб від 03.08.2023 року належним доказом у справі, не спростованим відповідачем, який підтверджує факт відсутності втручання у роботу газового лічильника.
Також колегія суддів погоджується із доводами позовної заяви ОСОБА_1 про те, що позивач один проживає в будинку за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено Довідкою від 16.12.2021 року №7042/08-05 «Про реєстрацію місця проживання особи», видана Центром надання адміністративних послуг Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області (а.с.30).
Вказані обставини спростовують посилання АТ «Одесагаз» на те, що відповідно до інформації відповідача, за адресою: АДРЕСА_1 , проживають 4 особи, оскільки жодних доказів, на яких ґрунтується висновок про проживання саме 4 осіб у належному позивачу будинку, матеріали справи не містять.
Згідно п.п. 1 п. 3 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до додатку 19 Кодексу ГРМ, граничні об'єми споживання природного газу, у разі порушення вимог Кодексу ГРМ, мають складові, на яких має базуватися розрахунок Оператора ГРМ - АТ «Одесагаз», чого відповідачем враховано не було.
Зокрема, АТ «Одесагаз» не надано правової оцінки тому факту, що позивач є єдиним власником і мешканцем будинку за адресою: АДРЕСА_1 , відповідачем не з'ясовано факту наявності в будинку позивача опалювально-варильної пічі (кухонне вогнище) - на приготування їжі, підігрівання води та інші побутові потреби в міжопалювальний період, враховуючи доводи ОСОБА_1 про те, що в будинку наявна лише газова плита та водонагрівач.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що Оператором ГРМ - АТ «Одесагаз» було нараховано за особовим рахунком позивача:
за квітень 2023 року - 1260,31 куб. м.
за травень 2023 року - 2087,27 куб. м.
за червень 2023 року - 2087,27 куб. м.
за липень 2023 року - 712,83 куб. м.
Однак, колегія суддів вважає такі показники спожитого, а по факту, розподіленого природного газу позивачу необґрунтованими, оскільки, як вже вказувалось вище, АТ «Одесагаз» не враховано дійсну кількість осіб, що проживають у будинку, а також некоректно застосовано положення додатку 19 Кодексу ГРМ, яке визначає граничні об'єми споживання природного газу у разі порушення вимог Кодексу ГРМ, та має перелік складових, не прийнятих до уваги відповідачем.
З наданих ОСОБА_1 квитанцій по оплаті послуг за газопостачання, у спірний період, вбачається обсяг фактично спожитого позивачем природного газу, який є значно відмінним від показників, які зафіксовані в електронному кабінеті сайту ТОВ «ГК «Нафтогаз Україна», які було розподілено Оператором ГРМ.
Таким чином, з аналізу вищевказаних доказів, наданих позивачем, вбачається факт необґрунтованого та завищеного відповідачем розподілення за граничними об'ємами природного газу, що є порушенням норм Кодексу газорозподільних систем.
На підставі викладеного, вивчивши матеріали справи та надані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення стосовно них, об'єктивно оцінивши докази за принципами ст. 89 ЦПК України у сукупності з нормами чинного законодавства України, колегія суддів доходить висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом: визнання протиправними дій АТ «Одесагаз» відносно відмови у здійсненні перерахунку за ДРПГ № 10395537, обсягів розподіленого природного газу за лічильником за період з 01.04.2023 по 31.07.2023 року; зобов'язання Оператора ГРМ - АТ «Одесагаз» здійснити перерахунок обсягів розподіленого природного газу за період з 01.04.2023 по 31.07.2023 року з урахуванням обсягів фактичного спожитого природного газу позивачем за показаннями лічильника.
Відповідно, рішення Суворовського районного суду м. Одеси від 18.02.2025 року підлягає скасуванню із ухваленням нового судового рішення про часткове задоволення позову ОСОБА_1 .
Керуючись ст. ст. 367, 368, 374, 376, 381, 382, 383, 384, 390 ЦПК України, колегія суддів, -
постановила:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Суворовського районного суду м. Одеси від 18 лютого 2025 року - скасувати.
Ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Одесагаз», за участю третьої особи: Товариства з обмеженою відповідальністю «ГК «Нафтогаз Україна» про захист прав споживачів - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії АТ «Одесагаз» відносно відмови у здійсненні перерахунку за ДРПГ № 10395537 обсягів розподіленого природного газу за лічильником у період з 01.04.2023 року по 31.07.2023 року;
Зобов'язати Оператора ГРМ - АТ «Одесагаз» здійснити перерахунок обсягів розподіленого природного газу у період з 01.04.2023 року по 31.07.2023 року відповідно до показів лічильника.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, однак може бути оскаржена в касаційному порядку за правилами ст. 389 ЦПК України.
Повний текст судового рішення складений 18 грудня 2025 року.
Головуючий С.О. Погорєлова
Судді Є.С. Сєвєрова
О.М. Таварткіладзе