Постанова від 21.10.2025 по справі 504/1785/14-ц

Номер провадження: 22-ц/813/4610/25

Справа № 504/1785/14-ц

Головуючий у першій інстанції Барвенко В.К.

Доповідач Лозко Ю. П.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.10.2025 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

головуючого - Лозко Ю.П.,

суддів: Карташова О.Ю., Назарової М.В.,

за участю секретаря судового засідання - Пересипка Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Одеського апеляційного суду в порядку спрощеного провадження

апеляційну скаргу Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради

на ухвалу Комінтернівського районного суду Одеської області від 20 лютого 2025 року

у справі за скаргою ОСОБА_1 , суб'єкт оскарження Державний виконавець Доброславського відділу державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Горбань Максим Олегович, зацікавлена особа (боржник) - Житлово-комунальне господарство Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області, зацікавлена особа - Доброславський відділ державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про визнання неправомірною постанови від 16 листопада 2023 року про закінчення виконавчого провадження ВП № 70346586, визнання неправомірної бездіяльності, поновлення строку на оскарження,

встановив:

У лютому 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду із вказаною вище скаргою, у якій просила:

- визнати протиправними дії державного виконавця Доброславського відділу державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Горбань Максима Олеговича щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження без здійснення фактичного виконання рішення Комінтернівського районного суду Одеської області №504/1785/14 від 10.09.2021 року у повному обсязі згідно з виконавчим документом;

- визнати неправомірною та скасувати постанову державного виконавця Доброславського відділу державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Горбань Максима Олеговича від 16.11.2023 року про закінчення виконавчого провадження ВП № 70346586.

- визнати протиправною бездіяльність старшого державного виконавця Доброславського відділу державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Іванової Світлани Іванівни щодо нездійснення необхідних дій для виконання рішення суду та ненадання відповідей на звернення стягувача ОСОБА_1 у відповідному виконавчому провадження від 29.09.2023 року №70346586;

- визнати протиправною бездіяльність начальника Доброславського відділу державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Анісімової Анастасії Валеріївни щодо непроведення контролю у відновленому виконавчому провадженні №70346586 від 29.06.2023 року та ненадання відповідей на звернення та скарги стягувача ОСОБА_1 .

Обґрунтовуючи заявлені вимоги, скаржниця послалась на те, що приймаючи рішення про закінчення виконавчого провадження державний виконавець не перевірив, що рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 10.09.2021 року, відповідно до його резолютивної частини не виконано, формально у оскаржуваній постанові пославшись на те, що виконавчий документ виконаний у повному обсязі, що призвело до істотного порушення її прав.

Ухвалою Комінтернівського районного суду Одеської області від 20 лютого 2025 року скаргу ОСОБА_1 задоволено. Визнано неправомірною бездіяльність виконавця Горбаня М.О. Визнано неправомірною та скасовано постанову виконавця Горбаня М.О. від 16 листопада 2023 року про закінчення виконавчого провадження ВП № 70346586.

У апеляційній скарзі Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, та не правильне застосування норм матеріального права, просить скасувати ухвалу Комінтернівського районного суду Одеської області від 20 лютого 2025 року та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні скарги ОСОБА_1 , вказуючи, про залишення судом першої інстанції поза увагою проведення відповідного перерахунку за формулою згідно пункту 5 та додатком до Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.03.2025 4 17 лютого 2010 р. № 151 (чинній на момент здійснення перерахунку), претензій на правильність якого від ОСОБА_1 не надходили. Інші посилання ОСОБА_1 , на необґрунтованість постанови про закінчення виконавчого провадження не стосуються суті справи, містять оціночні судження та не підтверджуються доказами.

У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 , посилаючись на обставини, якими обґрунтовано скаргу у цій справі, просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а оскаржувану ухвалу суду залишити без змін, як законну та обґрунтовану. При цьому ОСОБА_1 зауважує про безпідставність посилань скаржника на відсутність від неї актів-претензій на проведений Житлово-комунальним господарством Чорноморської селищної ради перерахунок, оскільки відповідні акти-претензії були предметом розгляду у цій справі, а їх оцінка викладена у рішенні Комінтернівського районного суду Одеської області від 10.09.2021 року.

Так, на виконання вказаного рішення суду в результаті перерахунку за період з 01.05.2011 року по 01.01.2020 року сума боргу має бути зменшена на безпідставно нараховану та не доведену суму у розмірі 32 000 грн.

Доброславський відділ державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у відзиві на апеляційну скаргу, підтримавши апеляційну скаргу Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради, зауважує, що попри протилежні доводи ОСОБА_1 , державний виконавець, проаналізувавши зазначені у довідці обставини встановив, що така довідка відповідає всім необхідним вимогам передбаченим виконавчим листом № 504/1785/14-ц, виданим 14.11.2022 року Комінтернівським районним судом Одеської області, а у постанові Державного виконавця про закінчення виконавчого провадження від 16.11.2023 року чітко зазначено законну підставу закінчення виконавчого провадження, а саме: «Вимоги виконавчого документа виконано.

Доброславський відділ державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та Житлово-комунальне господарство Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, заяв про відкладення судового засідання до суду не подавали, що відповідно до ч.2 ст. 372 ЦПК України, не перешкоджає розгляду справи.

У судовому засіданні ОСОБА_1 заперечуючи проти задоволення апеляційної скарги Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради, просила залишити таку без задоволення, а ухвалу Комінтернівського районного суду Одеської області від 20 лютого 2025 року без змін.

Заслухавши доповідача, пояснення ОСОБА_1 за доводами апеляційної скарги Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість оскаржуваної ухвали суду, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає її такою, що підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права і з дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Оскаржуване судове рішення вказаним вимогам не відповідає.

Постановляючи оскаржувану ухвалу, суд першої інстанції виходив з того, що довідка № 686 від 07.11.2023 року про здійснення перерахунку оплати за централізоване опалення та утримання житлових будинків з 01.05.2011 року по 01.01.2020 року в сумі 5724,17 грн не містить посилань на порядок проведення перерахунку, відомостей на підставі яких вхідних даних проведено перерахунок, за якими формулами та на підставі яких актів.

Колегія суддів, не погоджується з такими висновками суду, з огляду на таке.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, рішенням Комінтернівського районного суду Одеської області від 10 вересня 2021 року, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного суду від 05.09.2022 року, з у задоволенні позову житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради Лиманського (Комінтернівського) району Одеської області до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утримання будинків та прибудинкової території з відшкодуванням збитків відмовлено.

Зустрічний позов ОСОБА_1 до Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради, за участю третіх осіб на стороні позивача за зустрічним позовом, які не заявляють самостійних вимог ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання протизаконними дій та бездіяльність житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради Лиманського району Одеської області щодо невиконання рішень суду та вимог законодавства стосовно утримання житлових будинків та надання послуг з централізованого опалення в будинку АДРЕСА_1 ; зобов'язання ЖКГ привести зазначений будинок в належний технічний стан та відновити належне функціонування системи централізованого опалення та надавати послуги з утримання будинку та послуги з централізованого опалення у відповідності з нормами, встановленими законодавством; зобов'язання ЖКГ провести ОСОБА_1 перерахунок оплати за централізоване опалення та утримання житлових будинків, відповідно до вимог Порядку проведення перерахунків за весь період ненадання послуг з 2004 року по 2019 рік; стягнення з ЖКГ на користь ОСОБА_1 моральної шкоди у розмірі 15 000 грн задоволено частково.

Зобов'язано житлово-комунальне господарство Чорноморської селищної ради Лиманського (Комінтернівського) району Одеської області провести ОСОБА_1 перерахунок оплати за централізоване опалення та утримання житлових будинків відповідно до вимог Порядку проведення перерахунків за період з 01.05.2011 року по 01.01.2020 року.

На виконання вказаного рішення суду 14.11.2022 року видано виконавчий лист.

17.11.2022 року державним виконавцем Доброславського ВДВС в Одеському районі Одеської області відкрито виконавче провадження ВП № 70346586.

Житлово-комунальне господарство Чорноморської селищної ради згідно з довідкою від 14.12.2022 року № 508 здійснив перерахунок ОСОБА_1 відповідно до рішення суду у вказаний у рішенні період з 01.05.2011 року по 01.01.2020 року в сумі 423,15 грн.

На підставі усної вимоги старшого державного виконавця Доброславського відділу державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Іванової Світлани Іванівни Житлово-комунальним господарстом Чорноморської селищної ради надано довідку від 09.01.2023 року № 1, відповідно до якої проведений що перерахунок оплати за централізоване опалення та утримання житлових будинків з 01.05.2011 року по 01.01.2020 на суму 423,15 грн фактично проведено за листопад 2017 року, грудень 2017 року, березень 2018 року.

Постановою від 09.01.2023 року старшого державного виконавця Доброславського відділу державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Іванової Світлани Іванівни закінчено виконавче провадження № 70346586 у зв'язку з виконанням судового рішення.

Ухвалою Комінтернівського районного суду Одеської області від 27.03.2023 року вказану вище постанову старшого державного виконавця від 09.01.2023 року скасовано.

Постановою державного виконавця від 20 квітня 2023 року виконавче провадження №70346586 відновлено та того ж дня на адресу боржника Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області направлено вимогу про виконання виконавчого листа №504/1785/14-ц від 14 листопада 2022 року.

03.05.2023 року Житлово-комунальним господарством Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області надано довідку № 252 від 03.05.2023 року про здійснення перерахунку оплати за централізоване опалення та утримання житлових будинків з 01.05.2011 по 01.01.2020 року в сумі 5 724,17 грн.

Поставною від 10.05.2023 року державним виконавцем Доброславського ВДВС в Одеському районі Одеської області закінчено виконавче провадження № 70346586.

Ухвалою Комінтернівського районного суду Одеської області від 09.06.2023 року скасовано постанову виконавця від 10.05.2023 року про закінчення виконавчого провадження.

Постановою державного виконавця від 29.06.2023 року виконавче провадження №70346586 відновлено та того ж дня на адресу боржника Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області направлено вимогу про виконання виконавчого листа №504/1785/14-ц від 14 листопада 2022 року.

12.07.2023 року Житлово-комунальним господарством Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області надано довідку № 372 від 12.07.2023 року про здійснення перерахунку за формулою, згідно пункту 5 Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 р. №151. Так, з огляду на можливе систематичне відхилення фактичної температури в приміщеннях нижче ніж нормативної на 6 град.C - на 30 % (5 % за кожний градус відхилення), перерахунок за період з 01.05.20211 року по 01.01.2020 року склав 5 724, 47 грн.

07.11.2023 року Житлово-комунальним господарством Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області надано довідку № 686 від 12.07.2023 року про здійснення перерахунку за формулою, згідно пункту 5 Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 р. №151. Так, з огляду на можливе систематичне відхилення фактичної температури в приміщеннях нижче ніж нормативної на 6 град.C - на 30 % (5 % за кожний градус відхилення), перерахунок за період з 01.05.20211 року по 01.01.2020 року склав 5 724, 47грн.

Поставною від 16.11.2023 року державним виконавцем Доброславського ВДВС в Одеському районі Одеської області закінчено виконавче провадження № 70346586, у зв'язку із виконанням вимог виконавчого документа.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно вимог ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

Відповідно до ст. 129-1Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Крім того, обов'язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства передбачених п. 9 ч. 1ст. 129 Конституції України.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов'язків має право на справедливий судовий розгляд. Виконання судового рішення є складовою частиною судового розгляду.

Відповідно до частини п'ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. У пункті 9 частини третьої статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов'язковість рішень суду.

Згідно із частиною першою статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Частиною 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого з самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Повне виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави, а невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом, про що звертає увагу Конституційний Суд України (абзац другий п. 3 мотивувальної частини рішення КС України N 11-рп/2012 від 25 квітня 2012 року).

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України "Про виконавче провадження".

За приписами ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Згідно вимог ч. 1 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

ОСОБА_1 , звертаючись у лютому 2024 року до суду із скаргою на дії державного виконавця Доброславського відділу державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), обґрунтовувала заявлені вимоги тим, що закриваючи виконавче провадження № 70346586, виконавцем не зазначено правових норм, на підставі яких прийнято постанову та не наведено обґрунтування, щодо відповідності резолютивній частині рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 10 вересня 2021 року наданої боржником довідки, на підставі якої було прийнято оскаржувану постанову.

При цьому колегія суддів зауважує, що жодних посилань стосовно хибності проведеного Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради перерахунку заборгованості оплати за централізоване опалення та утримання житлових будинків з 01.05.2011 по 01.01.2020 року скарга ОСОБА_1 не містить.

У наданій до суду першої інстанції відповіді на відзив скаржниця ОСОБА_1 зазначила, що вважає проведений Житлово-комунальним господарством Чорноморської селищної ради перерахунок таким, що не відповідає резолютивній частині рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 10 вересня 2021 року, оскільки на її переконання, у випадку проведення відповідного перерахунку із дотримання вказівок суду та вимог пункту 5 Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 р. №151 сума заборгованості мала бути зменшена на 32 086,51 грн (заборгованість нарахована Житлово-комунальним господарством Чорноморської селищної ради ОСОБА_1 станом на 21.01.2020 року).

Вказані вище доводи викладені ОСОБА_1 і у відзиві на апеляційну скаргу.

Дійсно постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 р. №151 затверджено порядок проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості.

Відповідно до п. 1 порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 року N 151 цей Порядок визначає механізм проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги) в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості. Дія цього Порядку поширюється на суб'єктів господарювання всіх форм власності, предметом діяльності яких є надання послуг (далі - виконавці) і фізичних та юридичних осіб (далі - споживачі), яким надаються послуги.

Відповідно до п. 2 вказаного порядку у разі ненадання послуг або надання їх не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних і якісних показників від нормативних, виконавець проводить перерахунок розміру плати за фактично надані послуги шляхом зменшення розміру плати за надання послуг з урахуванням вимог, наведених у додатку.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

Колегія суддів відхиляє, як безпідставні та такі, що ґрунтуються на суб'єктивному та хибному тлумаченні вимог національного законодавства та змісті рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 10 вересня 2021 року, посилання ОСОБА_1 на те, що в результаті проведення їй перерахунку оплати за централізоване опалення та утримання житлових будинків відповідно до вимог Порядку проведення перерахунків за період з 01.05.2011 року по 01.01.2020 року, сума заборгованості має зменшитись на заявлений у відповідному позові Житлово-комунальним господарством Чорноморської селищної ради розмір її заборгованості за вказані послуги, а саме на суму 32 086,51 грн.

Так, апеляційний суд звертає увагу на те, що ані мотивувальна, ані резолютивна чистини вказаного судового рішення не містять вказівок на здійснення перерахунку, а саме зменшення оплати за централізоване опалення та утримання житлових будинків відповідно до вимог Порядку проведення перерахунків за період з 01.05.2011 року по 01.01.2020 року на суму 32 086,51 грн.

Крім того, як рішенням Комінтернівського районного суду Одеської області від 10 вересня 2021 року, так і постановою Одеського апеляційного суду від 05.09.2022 року встановлено факт надання ОСОБА_1 послуг неналежної якості, а не ненадання таких взагалі.

Так, як зазначено в судовому рішенні Одеського апеляційного суду від 05.09.2022 року, в запереченнях на позовну заяву Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради Огнєва Н.С. вказувала на те, що з жовтня 2010 року послуги з опалення були відновлені ЖКГ, хоча такі послуги не відповідали і не відповідають встановленим законодавством нормам.

Стосовно актів-претензій, апеляційний суд звертає увагу на таке.

Порядок оформлення та розгляду претензій споживачів комунальних послуг регулюється Законом України "Про житлово-комунальні послуги" та Порядком проведення перевірки відповідності якості надання деяких житлово-комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком. Механізм проведення перевірки відповідності якості надання послуг передбачає собою звернення споживача до виконавця комунальної послуги або управителя багатоквартирного будинку з претензією про не відповідність кількісних та/або якісних показників послуг. У зверненні обов'язково зазначається прізвище, ім'я та по-батькові, місце фактичного проживання споживача, а також найменування ненаданої, наданої не в повному обсязі або неналежної якості послуги. Стаття 27 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначає, що у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо.

Акт-претензія - це документ встановленої форми, що складається споживачем та представником виконавця і скріплюється їхніми підписами при перерві в наданні житлово комунальних послуг, їх ненаданні або наданні не в повному обсязі. Форма акту-претензії є чітко визначеною та затверджена Порядком проведення перевірки відповідності якості надання деяких житлово-комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 р. N 1145.

Як зазначено у складеній Житлово-комунальним господарством Чорноморської селищної ради довідці № 686 від 12.07.2023 року, акти-претензій, пред'явлені відповідно до чинного законодавства, від ОСОБА_1 відсутні.

Вказані твердженні не спростовано і ОСОБА_1 у поданій до суду скарзі.

Колегія суддів відхиляє зауваження ОСОБА_1 викладені у відзиві на апеляційну скаргу про те, що питання пред'явлення нею відповідних актів-претензій було предметом судового розгляду, під час ухвалення рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 10 вересня 2021 року, оскільки такі спростовуються змістом вказаного рішення суду.

Матеріали справи не містять та ОСОБА_1 не надано доказів звернення до -комунального господарства Чорноморської селищної ради з відповідними актами-заявами щодо якості послуг у відповідності до вимог ст. 27 Закону України "Про житлово - комунальні послуги".

Водночас, за відсутності вказаних актів-претензій на виконання рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 10 вересня 2021 року, з урахуванням вимог пункту 5 Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 р. №151, з огляду на можливе систематичне відхилення фактичної температури в приміщеннях нижче ніж нормативної на 6 град.C - на 30 % (5 % за кожний градус відхилення), Житлово -комунальним господарством Чорноморської селищної ради проведено перерахунок ОСОБА_1 за період з 01.05.20211 року по 01.01.2020 року, який склав 5 724, 47 грн.

Звертаючись до суду зі скаргою у цій справі та у подальшому відзивом на апеляційну скаргу ОСОБА_1 цитує викладені у порядку норми та формули, проте, у порушення вимог ст. 12, 77-81 ЦПК України, не наводить жодного обґрунтування невідповідності наведених Житлово-комунальним господарством Чорноморської селищної ради у довідці № 686 від 12.07.2023 року розрахунків вимогам вказаного вище порядку.

При цьому посилання скаржниці ОСОБА_1 на обов'язок викладення виконавцем у постанові про закриття виконавчого провадження оцінки довідки наданої Житлово -комунальним господарством Чорноморської селищної ради, вимогам пункту 5 Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 р. №151, не ґрунтуються на вимогах закону.

Крім того, відсутність відповідного обґрунтування саме по собі не свідчить про невиконання рішення суду.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними, й міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення («Серявін та інші проти України» (SeryavinandOthers v. Ukraine) від 10 лютого 2010 року, заява №4909/04).

Відповідно до ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.

За положеннями ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Підсумовуючи викладене вище, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради слід задовольнити, а оскаржувану ухвалу суду скасувати, та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні скарги ОСОБА_1 .

Керуючись ст. ст. 367, 374, 376, 381-384 ЦПК України

постановив:

Апеляційну скаргу Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради задовольнити.

Ухвалу Комінтернівського районного суду Одеської області від 20 лютого 2025 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.

Відмовити у задоволенні скарги ОСОБА_1 , суб'єкт оскарження Старший Державний виконавець Доброславського відділу державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Горбань Максим Олегович, зацікавлена особа (боржник) - Житлово-комунальне господарство Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області, зацікавлена особа - Доброславський відділ державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про визнання неправомірною постанови від 16 листопада 2023 року про закінчення виконавчого провадження ВП № 70346586, визнання неправомірної бездіяльності, поновлення строку на оскарження.

Постанова Одеського апеляційного суду набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту.

Головуючий Ю.П.Лозко

Судді О.Ю. Карташов

М.В. Назарова