Постанова від 16.12.2025 по справі 509/4463/25

Справа № 509/4463/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2025 року с-ще.Овідіополь????

Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:??

головуючого?судді Спічака Вадима Олексійовича ?

за участю: секретаря судового засідання?Попочебенюк Владлени Олександрівни??

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , про вчинення правопорушення, передбаченого? ч. 1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-?

ВСТАНОВИВ:?

08.10.2025 року до Овідіопольського районного суду Одеської області після дооформлення надійшли матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 , за ч.?1 ст. 130 КУпАП.??

02.08.2025 року інспектором ВРПП ОРУП №2 ГУНП в Одеській області капітаном поліції Мельником Олегом Петровичем складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 410521, відповідно до якого 02.08.2025 року о 21:40 за адресою: с. Петродолинське, вул. Карнаухіна, 11, водій ОСОБА_1 , керував мопедом «YAMAHA AXIS», без д.н.з., з явними ознаками алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився зі згоди водія на місці зупинки у встановленому законом порядку із застосуванням приладу «Drager Alcotesr 6820 ARLJO447». Результат 0,52 %, проміле. Таким чином ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9.а. Правил дорожнього руху, за яке передбачена відповідальність за ч.1?ст.?130 КУпАП.??

Дослідивши матеріали справи, судом було встановлено що працівниками поліції відносно ОСОБА_1 була проведена процедура виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.???

Відповідно п.4 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що затверджена Наказом? Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України? від 09.11.2015? за № 1452/735 огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.?

Відповідно наявного в матеріалах справи відеозапису, перевірка на стан сп'яніння була проведена працівником поліції з використанням газоаналізатора? Alkotest Drager,? однак в матеріалах відсутній? результат тесту на стан сп'яніння? на паперовому чи електронному носії.?

Постановою Овідіопольського районного суду Одеської області від 10.09.2025 року матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого?ч. 1 ст. 130 КУпАП, повернуто до Одеського районного управління поліції №2 ГУНП в Одеській області для доопрацювання та усунення недоліків.??

До суду надійшов супровідний лист Одеського районного управління поліції №2 ГУНП в Одеській області з адміністративними матеріалами справи.??

ОСОБА_1 у судове з'явився, вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення не визнав, пояснив, що працівники поліції намагались створити перешкоди руху транспортного засобу під його керуванням, через що він злякався та не виконав вимоги працівника поліції про зупинку. ОСОБА_1 пояснив, що вжив алкогольний напій вже після зупинки транспортного засобу, оскільки нервував, що працівники поліції відвезуть його до територіального центру комплектування.

Крім того, ОСОБА_1 просив суд здійснити розстрочення сплати розміру штрафу строком на 10 місяців у разі накладення на нього такого виду адміністративного стягнення, оскільки фінансовий стан не дозволяє здійснити одноразову сплату всього розміру штрафу.?

Вислухавши пояснення водія, дослідивши надані суду письмові докази, переглянувши відеозапис з відеореєстратора поліцейського, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 своїми діями порушив вимоги п. 2.9.а. ПДР України, а саме керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, тобто вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст.130 КУпАП.??

Вина ОСОБА_1 підтверджується відомостями, зазначеними в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №410521 від 02.08.2025 року, його поясненнями, відеозаписом, що міститься в матеріалах справи, направленням на медичний огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, результат огляду на стан сп'яніння:? 0.52% проміле.

Надані суду докази в сукупності є належними, допустимими, достатніми, переконливими та такими, що повністю доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.??

Натомість суд критично ставиться до пояснень ОСОБА_1 щодо керування транспортним засобом у тверезому стані та вжиття алкоголю вже після зупинення транспортного засобу, та вважає відповідну позицію такою, що спрямована на уникнення від відповідальності за вчинене правопорушення. Зазначений висновок суду обумовлений тим, що між вимогою працівника поліції про зупинку та проходженням ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння пройшло близько 10 хвилин.

Відповідно до ч.2?ст.14 Закону України "Про дорожній рух" до учасників дорожнього руху належать, зокрема, водії. Учасники дорожнього руху зобов'язані: знати і неухильно дотримувати вимог цього?Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху; виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух (абз.2,4 ч.5?ст.14 Закону України "Про дорожній рух").???

За змістом абзаців 3 та 5 ч.2?ст.16 вказаного Закону?водій зобов'язаний виконувати передбачені законом вимоги поліцейського, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством,?Правилами дорожнього руху?та іншими нормативними актами; не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.??

Згідно з п. 2.9.а. ПДР, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2021 року №1306, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.???

Згідно зі?ст. 266 КУпАП, п.2 розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.??

За положеннями Інструкції визначення ознак щодо можливості знаходження водія у стані алкогольного сп'яніння відноситься до виключної компетенції поліцейських, а перевірка наявності чи відсутності у водія такого стану в порядку медичного огляду у відповідному медичному закладі.???

Таким чином, законодавством покладається обов'язок саме на водія пройти такий огляд на вимогу працівника поліції, який встановив наявність ознак алкогольного сп'яніння.??

Відповідно за ч.1 ст.130 КУпАП настає за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, а також за відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння особою, що керує транспортним засобом.???

При цьому, суд також звертає увагу на те, що адміністративне правопорушення, передбачене?ст.130 КУпАП, відноситься до тих правопорушень, яке за своїм характером є грубим суспільно небезпечним проступком, ?оскільки воно безпосередньо загрожує безпеці учасників дорожнього руху, може призвести до серйозних наслідків для життя, здоров'я та майна громадян. Дорожньо-транспортні пригоди, спричинені такими порушеннями, часто стають причиною?трагедій, які залишають глибокий слід у житті постраждалих та їхніх родин.??

Таким чином, притягнення до відповідальності за порушення, передбачені ст. 130 КУпАП, є?важливим заходом для забезпечення безпеки на дорогах, захисту прав і законних інтересів громадян, а також формування правової свідомості в суспільстві. Таке судове рішення має також?превентивний характер, спрямований на попередження подібних правопорушень у майбутньому.??

На підставі вищевикладеного та враховуючи характер вчиненого порушення, суд вважає за необхідне визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом.???

Матеріали справи не містять відомостей, що ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору, а тому на підставі ст. 40-1 КУпАП, слід стягнути з нього судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.???

Що стосується заявленого клопотання про розстрочення сплати розміру штрафу слід зазначити таке.?

Згідно частини першої статті 307 кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.?

Відповідно до частини другої статті 301 кодексу України про адміністративні правопорушення відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.?

Статтею 33 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.?

Статтею 304 КУпАП передбачено, що питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.?

Враховуючи викладене, суд? вважає можливим вирішити питання щодо розстрочення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу.?

Враховуючи? майновий стан ОСОБА_1 , його намір сплатити штраф у повному обсязі, суд дійшов висновку, що сплата штрафу розміром 17000 гривень без розстрочення є фактично неможливою для правопорушника. У зв'язку з цим клопотання про розстрочку виконання постанови? щодо сплати штрафу підлягає задоволенню. Суд ухвалив розстрочити сплату штрафу на десять місяців рівними частинами по 1700,00 грн.??

Відповідно до статті 303 кодексу України про адміністративні правопорушення у разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 цього Кодексу перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.?

Керуючись ЗУ “Про судовий збір» ст. ст. 7, 9, 23, 36, 130, 247, 283-285, 287-289 КУпАП,-?

ПОСТАНОВИВ:?

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130? КУпАП та застосувати до нього? стягнення у виді штрафу у розмірі?однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить?17 000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.?

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.?

Розстрочити виконання даної постанови від 16.12.2025 року по справі №509/4463/25 про накладення на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень строком на 10 (десять) місяців зі сплатою штрафу рівними частинами в розмірі 1700,00 (одна тисяча сімсот) гривень, починаючи з дня набрання постанови законної сили.?

Перебіг строку давності виконання постанови в частині накладення адміністративного стягнення у виді штрафу зупинити до закінчення строку розстрочки.?

Після закінчення строку встановленої розстрочки, строк пред'явлення до примусового виконання постанови в частині накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу становить три місяці.?

У разі несплати правопорушником штрафу у вище вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.?

Згідно частини другої статті 308 кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати правопорушником штрафу в строк, встановлений цією постановою із урахуванням розстрочення виконання постанови на 6 місяців, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.?

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Овідіопольський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.?

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.?

Суддя Спічак В.О.

?