18 грудня 2025 року
м. Хмельницький
Справа № 688/5397/25
Провадження № 33/820/849/25
Суддя Хмельницького апеляційного суду Топчій Т.В., розглянувши у відкритому засіданні в місті Хмельницькому за участю секретаря Мельничук К.С., апеляційну скаргу особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 11 листопада 2025 року, якою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого по АДРЕСА_1 ,
визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік, -
Короткий зміст оскаржуваного судового рішення та встановлені суддею обставини.
Постановою суду встановлено, що 24 жовтня 2025 року близько 07 год 50 хв в м. Шепетівка по вул. Старокостянтинівське шосе ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «AUDI 100», державний номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, який зі згоди водія зафіксовано поліцейським на місці зупинки за допомогою спеціального технічного засобу «Drager», результат якого склав 0,44 ‰. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 а Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 ч. 1 КУпАП.
Вимоги апеляційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 11 листопада 2025 року скасувати а провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 ч.1 КУпАП, відносно нього закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу даного правопорушення.
Зазначає, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, ухваленою з порушенням норм процесуального права і такою, що не відповідає фактичним обставинам справи, що є підставою для її скасування.
Позиції учасників апеляційного провадження у справі про адміністративне правопорушення.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про час та місце судового розгляду, в судове засідання апеляційного суду не з'явився, причини неявки не повідомив.
01.12.2025 року на електронну адресу апеляційного суду від захисника ОСОБА_1 - Шох К.А. надійшла заява про ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді. 18.12.2025 року від неї надійшло повідомлення про припинення повноваження захисника Семенчука В.В., а також про те, що надалі вона участі у здійсненні захисту не братиме. Будь-яких інших заяв, клопотань чи доповнень до апеляційної скарги, про що було зазначено у апеляційній скарзі ОСОБА_1 , на адресу апеляційного суду не надходило.
Враховуючи наведені обставини, а також те, що апеляційний перегляд проваджень у справах про адміністративні правопорушення згідно ст. 294 ч.4 КУпАП здійснюється у скорочені строки, виходячи з того, що особа була повідомлена про час та місце розгляду справи апеляційним судом 18.12.2025 року належним чином згідно ст. 268 КУпАП, суд вважає доцільним розглянути апеляційну скаргу ОСОБА_1 у його відсутності.
Перевіривши матеріали адміністративної справи, доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_1 не підлягає задоволенню з таких підстав.
Мотиви суду.
Згідно з ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами, як наголошується в ст. 251 КУпАП.
Вимоги ст.ст. 252, 280 КУпАП регламентують, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Аналіз матеріалів даної справи свідчить, що суд при її розгляді дотримався зазначених вимог закону.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Відповідно до п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ст. 130 ч. 1 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП, підтверджується сукупністю зібраних у справі доказів, досліджених як судом першої інстанції, так і апеляційним судом. Зокрема відомостями із:
- протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №492262 від 24.10.2025 року, згідно якого 24 жовтня 2025 року близько 07 год 50 хв в м. Шепетівка по вул. Старокостянтинівське шосе ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «AUDI 100», державний номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, який зі згоди водія зафіксовано поліцейським на місці зупинки за допомогою спеціального технічного засобу «Drager», результат якого склав 0,44 ‰. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 а Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 ч. 1 КУпАП (а.с.1-2);
- направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 14.10.2025 року до КНП «Шепетівська БПЛ», згідно якого у ОСОБА_1 були виявлені ознаки сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, почервоніння обличчя. Огляд проводився на місці зупинки (а.с.10);
- акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння був проведений за допомогою приладу «DragerAlcotest 6810» у зв'язку з виявленими у нього ознаками, а саме:різкий запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, почервоніння обличчя. Результат огляду на стан сп'яніння позитивний - 0,44‰ (а.с.6);
- пояснень свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 24.10.2025, які повідомили, що будучи працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 спільно з працівниками поліції здійснювали оповіщення населення, під час якого було зупинено транспортний засіб марки «AUDI 100», в якого не працював правий покажчик повороту та правий габаритний ліхтар. Під час спілкування з водієм вказаного транспортного засобу було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, на що водій погодився, результат виявився позитивним (а.с.4,5);
- роздруківки з технічного приладу «DragerAlcotest 6810», відповідно до якої ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння. Результат тесту - 0,44 ‰ (а.с. 7);
- відеозаписів із нагрудних камер поліцейських, що додані на диску, до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №492262 від 24.10.2025 року, з якого вбачається, що у зв'язку із виявленими у ОСОБА_1 ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, почервоніння обличчя) працівники поліції запропонували йому пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «DragerAlcotest 6810», на що водійпогодився. При цьому визнав, що наперододні вживав два літри пива. Результат огляду ОСОБА_1 становив 0,44 ‰, з яким він не погодився та відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі (а.с.12).
Наведені докази жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Апеляційний суд виходить з того, що процедура огляду на стан алкогольного сп'яніння була проведена працівниками поліції відповідно до вимог Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та відмова від проходження такого у медичному закладі зафіксована в установленому законом порядку, що підтверджується матеріалами провадження.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, результат якого становив 0,44 ‰ та відмовився від проходження огляду у медичному закладі, апеляційний суд вважає, що працівники поліції правомірно склали щодо нього протокол про адміністративне правопорушення за ст. 130 ч. 1 КУпАП.
Окрім того, як вбачається із диску відеозапису з боді камер поліцейських, який наданий працівниками поліції та досліджений апеляційним судом, на ньому достатньо повно відображені обставини, які передували складанню протоколу, обставини проходження огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, а також відображені обставини, які дають чітке уявлення про зафіксовані на відеозаписі події. Відомостей, зафіксованих на відеозаписі, долученому до протоколу про адміністративне правопорушення достатньо для встановлення обставин оформлення таких матеріалів та доведення вини ОСОБА_1 в інкримінованому адміністративному правопорушенні.
Отже, наявний відеозапис події є належним та допустимим доказом у справі. Відповідно місцевий суд, у сукупності із іншими доказами, обґрунтовано поклав такий в основу доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення складений в силуст.255 КУпАП уповноваженою на те особою, відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, щодо місця, часу вчинення та суті адміністративного правопорушення, повністю узгоджується з даними, які містяться у відеозаписі, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Порушень вимог ст.256 КУпАП в редакції, що була чинною на час складання протоколу про адміністративне правопорушення, не встановлено. А відомостей, які піддавали б сумніву достовірність зазначених у протоколі даних про обставини вчинення правопорушення, у справі немає.
Даних про те, що в справі неправильно застосовано норми матеріального права чи допущено порушення норм процесуального права при дослідженні місцевим судом доказів, перевіркою матеріалів справи не встановлено.
Адміністративне стягнення, накладене на ОСОБА_1 в межах санкції ст.130 ч.1 КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік, відповідає положенням ст.ст. 33-35 КУпАП щодо загальних правил накладення стягнень за адміністративні правопорушення, є адекватним скоєному і відповідає відомостям характеризуючим особу правопорушника.
Враховуючи викладене, апеляційний суд вважає, що постанова суду є законною та обґрунтованою, та підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 293, 294 КУпАП, суд,
Апеляційну скаргу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 11 листопада 2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 ч. 1 КУпАП - залишити без змін.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя: