Ухвала від 18.12.2025 по справі 766/9554/25

Справа №766/9554/25

н/п 1-кс/766/8382/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.12.2025 року Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_1 , дослідивши матеріали скарги ОСОБА_2 на бездіяльність посадових осіб Херсонської обласної прокуратури, -

ВСТАНОВИВ:

16.12.2025 року до Херсонського міського суду Херсонської області надійшла скарга ОСОБА_2 на бездіяльність посадових осіб Херсонської обласної прокуратури, яка полягає у не розгляді клопотання про визначення місця проведення досудового розслідування від 26.11.2025 року, щодо визначення місця проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024020040000297 від 10.04.2024 року за ч.1 ст.115 КК України за фактом безвісного зникнення військовослужбовця ОСОБА_3 , а саме - Відділу поліції №2 Вінницького РУНП ГУНП у Вінницькій області, задля належного захисту прав ОСОБА_2 , як потерпілої сторони, забезпечення права на участь у процесуальних діях та доступ до матеріалів провадження, а також з урахуванням безпекової ситуації та складності виїздів до іншого регіону.

Дослідивши матеріали скарги слідчий суддя приходить до наступного.

Відповідно до ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до кримінальної відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні, у тому числі, можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Встановлення правил підсудності має важливе значення для правильного функціонування судової системи, а також для виконання судами покладених на них завдань і визначення суду, компетентного здійснювати кримінальне провадження щодо конкретного кримінального правопорушення. Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна кримінальна справа розглядалася і вирішувалася судом законним, компетентним, незалежним і неупередженим, як того вимагають ст. 7 Загальної декларації прав людини та ч. 1 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

Згідно з пунктом 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (надалі - Конвенція) «кожен при встановленні обґрунтованості будь-якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на розгляд судом, встановленим законом». А відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року № 1402-VIII ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.

За допомогою правил про підсудність забезпечується також рівність всіх громадян перед законом і судом (ст. 24 Конституції України та ст. 10 КПК України). Будучи одним з проявів цієї конституційної засади, чітко встановлена законом підсудність набуває ознак суб'єктивного права людини на законного суддю, тобто права будь-якої людини знати наперед, який саме суд і в якому складі відповідно до закону правомочний здійснювати стосовно нього судове провадження, якщо така необхідність виникне.

Важливість суворого дотримання правил про підсудність доводиться і практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ). Зокрема, як порушення вимог пункту 1 ст. 6 Конвенції ЄСПЛ розглядає порушення правил територіальної підсудності внаслідок передання справи з одного суду до іншого без належного законного обґрунтування, незважаючи на наявність чітких підстав зміни територіальної підсудності, встановлених у КПК України (див. пункт 98 рішення ЄСПЛ у справі «Фельдман проти України»).

Статтею 32 КПК України визначені загальні правила територіальної підсудності, зокрема, скарги на рішення, дії чи бездіяльність розглядаються за правилами глави 26 КПК України, слідчим суддею того місцевого суду, в межах юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, враховуючи положення ст.32 КПК України щодо територіальної підсудності.

Зазначені правила слід застосовувати і до розгляду скарг, клопотань, територіальна підсудність, щодо яких прямо не визначена кримінальним процесуальним законом. Тобто за правилами територіальної підсудності скарга на рішення, дію чи бездіяльність слідчого подається до місцевого суду в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час досудового розслідування здійснюється слідчим суддею суду першої інстанції, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про Прокуратуру України» систему прокуратури України становлять Офіс Генерального прокурора, обласні прокуратури, спеціалізовані прокуратури, окружні прокуратури, Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

Відповідно до ч. 1 ст. 218 КПК України досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення.

Згідно положень ст. 38 КПК України органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і досудове слідство) є: 1) слідчі підрозділи: а) органів Національної поліції; б) органів безпеки; в) органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства; г) органів Державного бюро розслідувань; 2) підрозділи детективів, підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України.

Тобто, чинний кримінальний процесуальний закон визначає органами досудового розслідування не службових осіб - слідчих цих органів досудового розслідування, - а відповідні державні установи - слідчі підрозділи та підрозділи детективів.

Статтею 1 КПК України передбачено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим Кодексом та іншими законами України.

Частиною 6 ст. 9 КПК України визначено, що у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.

Тому, слідчий суддя, слідчий та прокурор мають керуватися виключно положеннями КПК України та нормативно-правовими актами, які йому не суперечать.

Для визначення того, до якого місцевого суду може бути подано скаргу або клопотання слідчому судді ключове значення мають дві підстави: 1) територіальна юрисдикція місцевого суду; 2) знаходження органу досудового розслідування в межах відповідної територіальної юрисдикції місцевого суду.

Згідно з п. 3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій та статус суддів» районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.

Таким чином, юрисдикція місцевого суду поширюється на відповідний район або кілька районів, район у місті, місто або місто і певний район навколо нього.

Місцезнаходженням відповідного органу досудового розслідування є місце розташування територіального підрозділу (управління), який має статус юридичної особи публічного права, або розташування його територіального підрозділу (слідчого відділу), який такого статусу не має, до структури якого входить відповідний орган досудового розслідування.

Відповідно до наказу Генерального прокурора «Про визначення місця дислокації керівництва та органів прокуратури Луганської та Херсонської областей» від 11 березня 2022 року № 51 з 28 лютого 2022 року органи прокуратури Херсонської області тимчасово розміщено в адміністративних приміщеннях органів прокуратури Івано-Франківської області. Наказами Генерального прокурора від 06 липня 2022 року № 118дск, від 22 листопада 2022 року № 256дск внесено зміни до наказу № 51. Доповнено перелік місць дислокації органів прокуратури області адміністративними приміщеннями органів прокуратури Одеської та Миколаївської областей.

Як слідує з матеріалів скарги, ОСОБА_2 до Херсонської обласної прокуратури було направлено клопотання про визначення місця проведення досудового розслідування від 26.11.2025 року, щодо визначення місця проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024020040000297 від 10.04.2024 року за ч.1 ст.115 КК України за фактом безвісного зникнення військовослужбовця ОСОБА_3 , а саме - Відділу поліції №2 Вінницького РУНП ГУНП у Вінницькій області, задля належного захисту прав ОСОБА_2 , як потерпілої сторони, забезпечення права на участь у процесуальних діях та доступ до матеріалів провадження, а також з урахуванням безпекової ситуації та складності виїздів до іншого регіону.

Херсонська обласна прокуратура, зареєстровано як юридична особа в Корабельному районі м. Миколаєва за адресою: м. Миколаїв, проспект Богоявленський, 314, тобто подана скарга не підлягає розгляду в Херсонському міському суді Херсонської області, а підлягає розгляду місцевим судом за місцем розташування органу, бездіяльність якого оскаржується.

З огляду на викладене, заявник оскаржує бездіяльність посадових осіб Херсонської обласної прокуратури (з дислокацією у м. Миколаєві). Даний орган не знаходяться під територіальною юрисдикцією Херсонського міського суду Херсонської області .

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 304 КПК України скарга повертається, якщо не підлягає розгляду в цьому суді.

З огляду на викладене, враховуючи те, що скаргу подано з порушенням правил територіальної підсудності, оскільки орган досудового розслідування Херсонська обласна прокуратура, розташована у місті Миколаєві, перебуває поза межами територіальної юрисдикції Херсонського міського суду Херсонської області, скарга підлягає поверненню, як така, що не підлягає розгляду в Херсонському міському суді Херсонської області.

Керуючись ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. ст. 2, 7-9, 26, 32, 38, 132, 216, 218, 303-307, 309, 370, 372 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Скаргу ОСОБА_2 на бездіяльність посадових осіб Херсонської обласної прокуратури - повернути.

Роз'яснити, що повернення скарги не позбавляє права повторного звернення до слідчого судді, суду в порядку, передбаченому КПК України.

Копію ухвали про повернення скарги невідкладно надсилати особі, яка її подала, разом із скаргою та усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Херсонського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня отримання ухвали.

Слідчий суддя ОСОБА_1