Постанова від 16.12.2025 по справі 766/17080/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №766/17080/25

Пров. №3/766/5516/25

16.12.2025 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Рябцева М.С., за участі захисника ОСОБА_1 - Бондаренко О.М. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з ГУНП в Херсонській області Херсонського районного управління відділу поліції № 1 стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 184-3 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Відносно ОСОБА_1 складено протокол серії ВАД 692272 від 11.11.2025 року, відповідно до якого, останній, 11.11.2025 року близько 15.40 годин на автодорозі М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 179 км. з метою безперешкодного проїзду на автомобілі марки «Нісан» державний номер НОМЕР_1 через блок пост № 01 пред'явив посвідчення з найменуванням Служби Безпеки України, представництво КПЗУ серії № ОС 0057* дійсне до 10.01.2026 року та з ознаками належності до СБУ, а саме: печатка з найменуванням СБУ, знаком СБУ, при цьому ознаки діяння, передбаченого ККУ в його діях відсутні, чим порушив ст. 20 ЗУ «Про СБУ» від 30.01.1992 р., за що передбачене покарання за ч.1 ст. 184-3 КУпАП.

Дії ОСОБА_1 згідно протоколу про адміністративне правопорушення кваліфіковано за ч. 1 ст. 184-3 КУпАП.

ОСОБА_1 в судові засідання 09.12.2025, 16.12.2025 року не з'явився, був повідомлений належним чином, шляхом отримання смс-повідомлення, направлення судової повістки, та розміщення оголошення на офіційному сайті Херсонського міського суду Херсонської області.

З огляду на викладене судом не встановлено поважних причин неявки ОСОБА_1 до суду, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 268 КУпАП не є перешкодою для розгляду адміністративної справи, а тому вважає за можливе надати оцінку фактам, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення за відсутності останнього.

Захисник Артамонова В.С. просила закрити провадження у справі за відсутності події та складу адміністративного правопорушення, оскільки, не конкретизована об'єктивна сторона адміністративного правопорушення. ОСОБА_1 , згідно наказу СБУ Представництво КПЗУ № 57 від 05.12.2024 року був прийнятий на посаду оператора з уведення даних в ЕОМ, та йому видано службове посвідчення серії № НОМЕР_2 , яке дійсне до 10.01.2026 року.

Крім того, в судовому засіданні захисник надала до матеріалів провадження Витяг з наказу від 05.12.2024 року № 57 щодо прийняття на службу СБУ Представництво КПЗУ ОСОБА_1 та призначення на посаду з уведенням даних в ЕМО; повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту; квитанція № 2; Наказ від 28.03.2024 № 06 про затвердження Положення про службове посвідчення працівника Служби Безпеки України представництво КПЗУ; зразок посвідчення працівника СБУ Представництво Комітету Правового Захисту України; виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; положення про Представництво КПЗУ СБУ; наказ № 01 (СБУ) від 26.07.2024 року.

Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184-3 КУпАП представниками поліції була обґрунтована наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:

-Протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАД № 692272 від 11.11.2025 року;

-Письмовими ОСОБА_1 від 11.11.2025 року;

-Протоколом огляду місця події від 11.11.2025 року;

-Рапортом співробітників поліції 11.11.2025 року;

-Довідкою ДОП СП Генічеського РВП ГУНП в Херсонській області;

-Копією посвідчення на ім'я ОСОБА_1 ;

-Листом СБУ Представництво КПЗУ;

Дослідивши наведені вище докази, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1ст. 9 КУпАП).

Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з'ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

Так, за ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Склад адміністративного правопорушення - це сукупність законодавчо-визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності.

Відсутність (недоведеність) хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування відносно неї заходів державного примусу, зокрема накладення стягнення у виді штрафу.

У відповідності до ст.62 Конституції України, ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути притягнута до відповідальності, доки її вину не буде доведено в законному порядку. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.

Частиною 1 ст.184-3 КУпАП встановлено відповідальність за незаконне використання фізичною особою ознак належності до Національної поліції України, Бюро економічної безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Служби безпеки України за відсутності ознак діяння, передбаченого Кримінальним кодексом України, або незаконне використання фізичною особою на транспортному засобі найменування Національної поліції України, Бюро економічної безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Служби безпеки України чи похідних від них, у тому числі викладених іноземною мовою.

Частина 2 наведеної норми права передбачає відповідальність за незаконне використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними особами, фізичними особами - підприємцями, а також громадськими об'єднаннями ознак належності, найменування Національної поліції України, Бюро економічної безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Служби безпеки України або похідних від них, у тому числі викладених іноземною мовою, на одязі, транспортних засобах, будівлях, бланках документів, у найменуванні за відсутності ознак діяння, передбаченого Кримінальним кодексом України.

Діяльність Служби безпеки України регламентується Законом України “Про Службу безпеки України» від 25 березня 1992року №2229-XII, з послідуючими змінами (далі- Закон №2229-XII) та іншими нормативно - правовими актами.

Статтею 1 Закону №2229-XII визначено, що Служба безпеки України - державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України. Служба безпеки України підпорядкована Президенту України.

Статтею 9 Закону №2229-XII передбачено, що систему Служби безпеки України складають Центральне управління Служби безпеки України, підпорядковані йому регіональні органи, органи військової контррозвідки, військові формування, а також навчальні, науково-дослідні та інші заклади Служби безпеки України.

Організаційна структура Служби безпеки України визначається Президентом України.

Центральне управління Служби безпеки України, інші органи та установи, що входять у систему Служби безпеки України, є юридичними особами, мають печатку із зображенням державного герба України та своїм найменуванням, інші печатки і штампи, рахунки в банках, у тому числі валютні.

Кадри Служби безпеки України складають: співробітники-військовослужбовці, працівники, які уклали трудовий договір із Службою безпеки України, а також військовослужбовці строкової служби. Порядок обліку кадрів Служби безпеки України затверджується Головою Служби безпеки України. Кількісний склад співробітників Служби безпеки України визначається Президентом України за поданням Голови Служби безпеки України, виходячи з потреб надійного захисту державної безпеки України, та в межах видатків, передбачених на утримання Служби безпеки України в Державному бюджеті України (ч.1, 3 ст.19 Закону №2229-XII).

Частиною 2, 3 статті 20 Закону №2229-XII передбачено, що військовослужбовці Служби безпеки України мають право на носіння військової форми одягу із знаками розрізнення, зразки яких затверджуються відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". Військовослужбовцям Служби безпеки України видається службове посвідчення, зразок якого затверджується Головою Служби безпеки України.

Використання військових звань, відзнак, форми одягу і службового посвідчення військовослужбовців Служби безпеки України іншими особами тягне за собою встановлену законодавством відповідальність.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про загальну структуру і чисельність Служби безпеки України» від 20 жовтня 2005 року №3014-ІV, затверджено загальну структуру Служби безпеки України, до якої входить: Центральне управління Служби безпеки України; підпорядковані йому регіональні органи; органи військової контррозвідки; навчальні, наукові, науково-дослідні та інші заклади, установи, організації і підприємства Служби безпеки України.

Для забезпечення виконання покладених на Службу безпеки України завдань у Центральному управлінні Служби безпеки України та підпорядкованих йому органах відповідно до закону створюються і діють функціональні підрозділи: контррозвідки; захисту національної державності; контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки; боротьби з тероризмом і захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів; досудового слідства; охорони державної таємниці; оперативно-технічних заходів; оперативного документування; спеціального зв'язку; організаційного, інформаційно-аналітичного, кадрового, правового, господарського, фінансового та інших видів забезпечення оперативно-службової діяльності Служби безпеки України. При Службі безпеки України функціонує Антитерористичний центр.

Наведене свідчить, що використання військових звань, відзнак, форми одягу і службового посвідчення Служби безпеки України мають право лише співробітники-військовослужбовці, працівники, які уклали трудовий договір із Службою безпеки України, а також військовослужбовці строкової служби, які перебувають у складі Центрального управління СБУ та підпорядкованих йому органах (підрозділах).

СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ Представництво Комітету Правового Захисту України зареєстрована в Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджено випискою з реєстру від 26 липня 2024року. Місцезнаходження відокремленого підрозділу 01601, місто Київ, вул. Володимирська, будинок 33.

Служба діє на підставі затвердженого Положення про Представництво Комітету Правового Захисту України СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ.

Разом з цим встановлено, що згыдно наказу наказу СЛУЖБИ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ Представництво Комітету Правового Захисту України №57* від 05 грудня 2024 року ОСОБА_1 був прийнятий на посаду оператора з уведення даних в ЕОМ.

Довідкою СЛУЖБИ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ Представництво Комітету Правового Захисту України №19/06 від 19.06.2025 року підтверджено видачу ОСОБА_1 посвідчення СБУ НОМЕР_3 , яке дійсне до 10.01.2026.

Аналізуючи наведене, суд дійшов висновку, що вищезазначені докази об'єктивно не доводять, що СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ Представництво Комітету Правового Захисту України входить до складу організаційної структура Служби безпеки України, а відтак використання Представництвом КПЗУ ознак належності або найменування Служби безпеки України; використання належності або найменування Служби безпеки України, у тому числі, на бланках документів, слід вважати протиправним.

З матеріалів справи встановлено, що при перетині блокпосту ОСОБА_1 пред'явив посвідчення, видане йому за місцем роботи. До створення назви організації в якій він працює відношення не мав.

Отже, використання ОСОБА_1 посвідчення СБУ НОМЕР_3 , виданого особі за місцем роботи, не створює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184-3 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в діях особи суб'єктивної сторони цього правопорушення.

За таких обставин, з урахуванням загального принципу про те, що всі сумніви щодо доведеності вини особи у вчиненні правопорушення необхідно тлумачити на її користь (ст. 62 Конституції України), суд приходить до висновку, що обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення не знайшли своє підтвердження під час судового розгляду, а тому в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 183-4 КУпАП, що на підставі п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП України має своїм наслідком закриття провадження, оскільки провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст.184-3,247,250-252,280,283,284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 184-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення закрити.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.

СуддяМ. С. Рябцева