Справа № 120/9741/24
Головуючий у 1-й інстанції: Слободонюк М.В.
Суддя-доповідач: Шидловський В.Б.
17 грудня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Шидловського В.Б.
суддів: Сапальової Т.В. Капустинського М.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_2 та військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 2) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 06 березня 2025 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_2 та військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у наданні ОСОБА_1 Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за формою, визначеною Додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 20.08.2014 № 413 (із змінами).
Зобов'язано військову частину НОМЕР_2 надати ОСОБА_1 Довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в період з 09.03.2023 по 15.08.2023 за формою, визначеною Додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 20.08.2014 № 413, в редакції постанови Кабінету Міністрів України 22.08.2023 № 887.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 надати ОСОБА_1 Довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в період з 18.08.2023 по 27.08.2023 за формою, визначеною Додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 20.08.2014 № 413, в редакції постанови Кабінету Міністрів України 22.08.2023 № 887.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1500,00 грн. (одна тисяча п'ятсот гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань військової частини НОМЕР_2 .
Стягнуто на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1500,00 грн. (одна тисяча п'ятсот гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань військової частини НОМЕР_1 .
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідачі подали апеляційні скарги, у яких просили скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційних скарг апелянти послалися на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на їх думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Так, апелянт - військова частина НОМЕР_1 наполягає на тому, що увесь особовий склад тимчасової військової комендатури ІНФОРМАЦІЯ_1 за увесь час перебування на продовольчому забезпеченні у військовій частині НОМЕР_1 , бойових (спеціальних) завдань у складі військової частини НОМЕР_1 не виконував. Враховуючи вищевикладене, військова частина НОМЕР_1 не може надати довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Інший апелянт - військової частини НОМЕР_2 вказує на те, що ОСОБА_1 за період проходження служби та перебуванні у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_2 , в тому числі в період з 09.03.2023 по 15.08.2023, не залучався до жодного з перелічених заходів. Враховуючи вищевикладене, апелянт вважає, що ОСОБА_1 не брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у складі військової частини НОМЕР_2 та немає підстав на отримання Додатку 6 до Порядку за період часу з 09.03.2023 по 15.08.2023.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Ухвалою суду від 14.07.2025 витребувано військової частини НОМЕР_1 та військової частини НОМЕР_2 додаткові докази та зупинено провадження у справі.
Ухвалою суду від 17.12.2025 року провадження у справі поновлено.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 був мобілізований на підставі Указу Президента України № 69/22 "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022 та з 29.03.2022 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 .
Як вбачається з витягів з наказів командира військової частини НОМЕР_2 про виплату додаткової винагороди, а також з рапортів командира взводу військової інспекції безпеки дорожнього руху військової частини НОМЕР_2 у період проходження служби у військовій частині НОМЕР_2 , а саме з 09.03.2023 по 10.03.2023, з 12.03.2023 по 18.03.2023, з 20.03.2023 по 24.03.2023, з 26.03.2023 по 31.03.2023, з 01.04.2023 по 08.04.2023, з 10.04.2023 по 14.04.2023, з 17.04.2023 по 21.04.2023, з 24.04.2023 по 30.04.2023, з 01.05.2023 по 06.05.2023, з 08.05.2023 по 13.05.2023, з 15.05.2023 по 24.05.2023, з 26.05.2023 по 27.05.2023, з 29.05.2023 по 29.05.2023, з 12.06.2023 по 23.06.2023, з 26.06.2023 по 30.06.2023, з 05.08.2023 по 15.08.2023 ОСОБА_1 виконував бойові (спеціальні) завдання (визначенні абзацами 16-19 пункту 2 розділу ХХХІ Порядку) у складі діючого угрупування військ (сил) Сил оборони держави відповідно до БР Командувача ОСУ "Одеса".
Надалі, наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 16.08.2023 №235 майстер-сержант ОСОБА_1 18.08.2023 був відряджений до військової частини НОМЕР_1 з метою забезпечення правопорядку і військової дисципліни військовослужбовців Збройних Сил України, запобігання кримінальним та іншим правопорушенням, їх припинення, для захисту життя, здоров'я, прав і законних інтересів військовослужбовців, захисту майна Збройних Сил України від
розкрадання та інших протиправних посягань, для участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам та підтримання правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців Збройних Сил України в районах створення інженерних загороджень та фортифікаційного обладнання визначених позицій.
Відповідно до копії посвідчення про відрядження вбачається, що ОСОБА_1 18.08.2023 вибув із розпорядження військової частини НОМЕР_2 та 18.08.2023 прибув у розпорядження військової частини НОМЕР_3 . Вибув із розпорядження військової частини НОМЕР_1 з 01.09.2023.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 30.09.2023 №70, позивачу за період перебування у відрядженні у військовій частині НОМЕР_1 , а саме з 18.08.2023 по 26.08.2023 нараховано та виплачено додаткову грошову винагороду у розмірі 30000 грн за виконання бойових (спеціальних) завдань згідно бойовими розпорядженнями, що підтверджуються Довідками в/ч НОМЕР_4 ІІ № 22/ оув/1542 від 04.09.2023.
У період перебування у розпорядженні військової частини НОМЕР_3 у ОСОБА_1 сталося захворювання, а саме ГПМК за ішемічним типом в басейні правої СМА.
Згідно Витягу з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 11 Регіональної військово-лікарської комісії № 896 від 18.03.2024, захворювання ОСОБА_1 , що сталося 27.08.2023, пов'язано із захистом Батьківщини.
Довідкою від 01.02.2024 № 688013 до акту огляду медико-соціальною експертною комісією позивачеві встановлено першу “Б» групу інвалідності.
З метою оформлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та отримання соціальних гарантій передбачених Законом України “Про соціальній правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та відповідно до п.11 ч.2, ч.3 ст.7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту», 04.05.2024 позивач через свого представника звернувся до військової частини НОМЕР_2 із заявою від 23.04.2024, у якій просив видати Довідку про його безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України за формою, що визначена у Додатку 6 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 20.08.2014 року № 413 із змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України 22.08.2023 року № 887.
Однак листом від 06.05.2024 №1/286 військова частина НОМЕР_2 повідомила про відсутність підстав для видачі позивачу такої довідку у зв'язку з тим, що на момент захворювання ОСОБА_1 був відряджений до військової частини НОМЕР_1 , а у складі військової частини НОМЕР_2 участі у бойових діях не приймав.
Також 03.05.2024 позивач через свого представника звернувся до військової частини НОМЕР_1 із заявою від 23.04.2024 щодо видачі йому довідки про безпосередню участь особи у заходах забезпечення оборони України, захисту безпеки та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації.
Проте, військова частина НОМЕР_1 листом від 06.05.2024 № 1995 також відмовила у видачі такої довідки, обґрунтовуючи відмову тим, що ОСОБА_1 лише перебував на забезпеченні даної частини, а жодних бойових завдань не виконував.
Позивач з такими діями відповідачів не погоджується та наголошує на тому, що він під час військової служби за періоди з 09.03.2023 по 15.08.2023 у військовій частині НОМЕР_2 та з 18.08.2023 по 27.08.2023 у військовій частині НОМЕР_1 приймав безпосередню участь у виконанні бойових (спеціальних) завдань необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, а відтак має право на отримання відповідних довідок, які є необхідними для наступного оформлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
Суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі Закон № 3551-ХІІ) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
За приписами статті 4 Закону № 3551-ХІІ ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.
До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Пунктом 11 частини 2 статті 7 Закону № 3551-ХІІ передбачено, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа: військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних, добровольців Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали особами з інвалідністю внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, до забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресію Російської Федерації проти України і стали особами з інвалідністю внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпечення здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до частини 3 статті 7 Закону № 3551-ХІІ порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, зазначеним у пунктах 11-16 частини другої цієї статті, визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 685 затверджено Порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - Порядок № 685).
Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Порядку № 685 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) статус особи з інвалідністю внаслідок війни надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, поліцейським, особам рядового і начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, особам, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Згідно із пунктом 4 Порядку № 685 (у редакції постанови КМУ № 783 від 01.07.2022) підставою для надання особам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни є: довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності; документи про безпосередню участь особи, яка захищала незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, довідка за формою згідно з додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413.
Пунктом 7 Порядку № 685 передбачено, що рішення про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни приймається органами соціального захисту населення у місячний строк з дня подання документів.
У свою чергу постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - Порядок № 413).
Згідно із Постановою Кабінету Міністрів України № 1193 від 21.10.2022, Порядок № 413 доповнено додатком 6 “Довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України».
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2023 р. № 887 внесено зміни до Порядку № 685, зокрема, Додаток 6 до Порядку, який передбачає форму довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, викладено в іншій редакції.
Так, із змісту Додатку 6 до Порядку № 413 у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2023 р. № 887 слідує, що у довідці має бути зазначена підстава - з документів, які підтверджують безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, книг служби, наказів про залучення до таких заходів, відомостей про виконання розвідувальних заходів, або довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).
Зазначено, що ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (особи з інвалідністю внаслідок війни).
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує на те, що віднесення громадянина до особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до статті 7 Закону № 3551-ХІІ безпосередньо пов'язане з визначенням самого поняття “ветеран війни», яке міститься у статті 4 цього Закону, згідно з частиною першою якої ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.
Зважаючи на викладене, визначальною ознакою категорії осіб, які відносяться до “осіб з інвалідністю внаслідок війни», є те, що такі особи безпосередньо брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 30.09.2019 у справі №824/32/19-а та від 18.11.2020 у справі №1140/2362/18
Як уже наголошувалося судом вище, пунктом 11 частини 2 статті 7 Закону № 3551-ХІІ визначено, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать, зокрема, особи з інвалідністю з числа: військовослужбовців, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
У вказаній нормі Закону кореспондує абзац 2 пункту 2 Порядку № 685, який встановлює, що статус особи з інвалідністю внаслідок війни надається, зокрема, військовослужбовцям, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
При цьому в силу вимог пункту 4 Порядку № 685 підставою для надання особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку є: - довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності; - документи про безпосередню участь особи, яка захищала незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, довідка за формою згідно з додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413.
Таким чином, для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, особа, яка отримала інвалідність під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, має надати уповноваженому органу довідку медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності та довідку за формою згідно з додатком 6 до Порядку № 413.
Із змісту Додатку 6 до Порядку № 413 у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2023 р. № 887 слідує, що у довідці про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України зазначається про те, що особа дійсно у відповідний період брав (брала) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи у відповідній області, районі, населеному пункті, підстава - з документів, які підтверджують безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, книг служби, наказів про залучення до таких заходів, відомостей про виконання розвідувальних заходів, або довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).
Крім того, відповідно до абзацу третього пункту 3 Окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 №912/з/29 з метою врегулювання виплат військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів: бойовий наказ (бойове розпорядження), журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад).
В свою чергу, відповідно до пункту 1 Розділу IV Інструкції ведення Історичного формуляру, Історичної довідки та Журналу бойових дій затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.10.2020 № 363 (далі - Інструкція), Журнал бойових дій ведеться у військових частинах (їх підрозділах), а також на кораблях 1-го, 2-го та 3-го рангів з моменту отримання наказу, директиви про залучення до ведення бойових дій до моменту завершення виконання завдань у районі бойових дій.
Журнал бойових дій надається гриф обмеження доступу відповідно до відомостей, які містяться в ньому.
Аналізуючи доводи апеляційних скарг відповідачів щодо відсутності підстав для видачі позивачу Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, колегія суддів враховує наступне.
Так, апелянт - військова частина НОМЕР_2 вказує на те, що не брала участі у веденні бойових дій, а тому Журнал ведення бойових дій у військовій частині НОМЕР_2 не ведеться, що в свою чергу унеможливлює надання витягу з нього задля оформлення спірної довідки відповідно до Додатку 6 до Порядку.
Більше того, на виконання ухвали суду від 14.07.2025 військовою частиною НОМЕР_2 надіслано до суду довідку від 11.08.2025 №154 зі змісту якої вбачається, що у період з 09.03.2023 по 15.08.2023 року перебував у місці тимчасової дислокації військової частини НОМЕР_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , та виконував завдання за посадою старшого інспектора взводу військової інспекції безпеки дорожнього руху військової частини НОМЕР_2 визначені посадовими обов'язками.
При цьому, ще під час розгляду справи в суді першої інстанції війська частина НОМЕР_2 наполягала на тому, що відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 13.03.2022 № 84, від 30.03.2022 № 101, від 01.04.2022 № 102, від 30.04.2022 № 125, від 02.06.2022 №157, від 01.07.2022 № 184, від 01.08.2022 № 212, від 01.09.2022 № 237, від 01.10.2022 № 262, від 01.11.2022 № 282, від 02.12.2022 № 311, від 02.01.2023 № 1, від 02.02.2023 № 26, від 14.02.2023 № 35, від 17.03.2023 № 67, від 01.03.2023 № 52, від 17.03.2023 № 68, від 01.04.2023 № 89, від 01.05.2023 №111, від 01.06.2023 № 147, від 01.07.2023 № 183, від 01.08.2023 № 210 щодо визначення районів ведення бойових дій, за період проходження ОСОБА_1 військової служби у військовій частині НОМЕР_2 Вінницька область жодного разу не була визначеною такою, що перебуває в зоні проведення бойових дій.
Відтак, командуванням військової частини НОМЕР_2 на підставі рапортів командира взводу військової інспекції безпеки дорожнього руху військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_2 , виплачувалась додаткова винагорода ОСОБА_1 за виконання ним спеціальних завдань, проте виконання спеціальних завдань та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації не є тотожними поняттями.
Між тим, суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції при визначені терміну “Безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів» було помилково взяти до уваги телеграму Міністра оборони України від 25.03.2022 №НР248/1298, оскільки Окремим дорученням Міністра оборони України від 23.06.2022 №912/з/29 (далі - Окреме доручення) щодо врегулювання виплат військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, уточнено що слід розуміти під терміном "Безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів".
Відповідно до пункту 1 Окремого доручення під терміном "Безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів" слід розуміти виконання військовослужбовцем:
бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка (який) веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій;
бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовим розпорядженням;
бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;
завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;
бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою;
бойових завдань з пошуку виявлення та знешкодження диверсійно розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб);
виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей;
здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою;
здійснення заходів з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту;
виконання бойових (спеціальних) завдань кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії.
Колегія суддів приймає до уваги ту обставину, що в матеріалах справи відсутні належні докази того, ОСОБА_1 за період проходження служби та перебуванні у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_2 , в тому числі в період з 09.03.2023 по 15.08.2023 був залучений перелічених в Окремому дорученні заходів, перебуваючи в АДРЕСА_1 (яка не визнавалась зоною проведення бойових дій) під час виконання завдань за посадою старшого інспектора взводу військової інспекції безпеки дорожнього руху військової частини НОМЕР_2 .
Відсутні такі докази про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів і в період з 18.08.2023 по 27.08.2023, коли позивач був відряджений до військової частини НОМЕР_1 .
Так, суд апеляційної інстанції зважає на те, що 18.08.2023 на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 18.08.2023 № 230, у зв'язку з відрядженням ОСОБА_1 до складу тимчасової військової комендатури з метою ротації особового складу тимчасової військової комендатури ІНФОРМАЦІЯ_1 , він був зарахований на триразове продовольче забезпечення.
Разом з цим апелянт - військова частина НОМЕР_1 наполягає на тому, що увесь особовий склад тимчасової військової комендатури ІНФОРМАЦІЯ_1 за увесь час перебування на продовольчому забезпеченні у військовій частині НОМЕР_1 , бойових (спеціальних) завдань у складі військової частини НОМЕР_1 не виконував.
Більше того, на виконання вимог ухвали суду від 14.07.2025 року відповідач - військова частина НОМЕР_1 повідомила, що до переліку територій, на яких у вказаному періоді ведуться (велися) бойові (активні чи можливі) дії або тимчасово окупованих відносились окремі райони Миколаївської області, однак саме Первомайський район Миколаївської області, де перебував ОСОБА_3 у серпні 2023 року не відносився.
Стосовно ж посилання суду першої інстанції на те, що факт безпосередньої участі ОСОБА_1 у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України підтверджуються наказами про виплату додаткової грошової винагороди, рапортами про нарахування ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди, внаслідок виконання ним бойових (спеціальних) завдань, колегія суддів враховує, що додаткова грошова винагорода виплачувалась відповідно до Постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 (в редакції Постанови КМУ від 20.01.2023 №43) та розділу ХХХІV Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року №260 (зі змінами) у розмірі 30000 гривень (в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань).
Відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 (в редакції Постанови КМУ від 20.01.2023 №43) встановлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Відповідно до абзацу 15 розділу ХХХІV Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260 (в редакції наказу Міністерства оборони України від 23.01.2023 № 44), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за № 745/32197, додаткова грошова винагорода у розмірі 30 000 гривень виплачується військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) (в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань).
Тобто, на переконання колегії суддів, грошова винагорода у розмірі 30 000 гривень виплачується військовослужбовцям не за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, а за виконання бойових (спеціальних) завдань.
Враховуючи вищевикладене, ототожнення судом першої інстанції поняття "Безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів" та "виконання бойових (спеціальних) завдань" є помилковим.
З урахуванням встановлених у справі обставин колегія суддів приходить до висновку, що під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_2 в період з 09.03.2023 по 15.08.2023 позивач перебував у АДРЕСА_1 та виконував спеціальні завдання за посадою старшого інспектора взводу військової інспекції безпеки дорожнього руху, а в період відрядження до військової частини НОМЕР_1 з 18.08.2023 по 27.08.2023 перебував в Первомайському районі Миколаївської області, який не відносився до переліку територій, на яких у вказаному періоді ведуться (велися) бойові (активні чи можливі) дії.
Таким чином, позиція суду першої інстанції що, наявні у матеріалах справи докази підтверджують, що в спірні періоди з 09.03.2023 по 15.08.2023 та з 18.08.2023 по 27.08.2023 позивач приймав безпосередню участь в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України ґрунтується на неповному дослідженні обставин справи та помилковому ототожненню терміну "виконання спеціальних завдань" з "безпосередньою участю військовослужбовця у бойових діях або забезпечення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів".
З огляду на вищевикладене правові підстави для видачі позивачу відповідачами Довідок про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України за спірні періоди в даному випадку відсутні, а тому оскаржувані відмови відповідачів у такій видачі є правомірними та обґрунтованими.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно до ст.317 КАС України підставою для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Колегія суддів зазначає, що в даному випадку рішення суду першої інстанції не відповідає вимогам ст.242 КАС України, оскільки судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду на підставі ст.317 КАС України підлягає скасуванню, з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.
Частиною 1 статті 257 КАС України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційні скарги військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 задовольнити повністю.
Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06 березня 2025 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Шидловський В.Б.
Судді Сапальова Т.В. Капустинський М.М.