Справа № 620/4433/25 Суддя (судді) першої інстанції: Сергій КЛОПОТ
17 грудня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ганечко О.М.,
суддів Василенка Я.М.,
Кузьменка В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 червня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Чернігівського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просила суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення в довідці про розмір її грошового забезпечення від 29.04.2024 № ФЧ58629 для обчислення пенсії станом на 01.01.2023, виданій на виконання рішення Чернігівського ОАС від 27.03.2024 у справі № 620/15566/23, розміру премії з 243% до 116%;
- зобов'язати відповідача на виконання рішення Чернігівського ОАС від 27.03.2024 у справі № 620/15566/23 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 ''Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб'' та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, вказати розмір премії - 243% посадового окладу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що видана відповідачем довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 містить недостовірну інформацію щодо його складових, а саме: розміру премії. Так, відповідно до окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 № 2683/з за посадою, яку позивач займав на день звільнення, розмір премії за січень 2023 року становить 243% посадового окладу. Разом з тим, відповідач у спірній довідці визначив розмір премії на рівні 116%.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому ІНФОРМАЦІЯ_2 позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, оскільки окреме доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з адресоване керівникам військових формувань, які входять до складу Збройних Сил України, системи Міністерства оборони України, є розпорядчим актом, прийняття якого зумовлене введенням в Україні воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні», та метою якого є належна та своєчасна виплата у 2023 році грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, категорії яких чітко визначено в додатках до цього документу. При цьому, вказане доручення не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 червня 2025 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в які просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.08.2025 відкрито апеляційне провадження та призначено апеляційну скаргу до розгляду в порядку письмового провадження на 17.12.2025.
Дану справу розглянуто в порядку письмового провадження, оскільки, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги, згідно норм ст. 309 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач перебуває на обліку в ГУПФ України в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.03.2024 у справі №620/15566/23 ІНФОРМАЦІЯ_2 видав позивачу довідку від 29.04.2024 №ФЧ58629 про розмір грошового забезпечення за посадою, займаною на день звільнення зі служби, станом на 01.01.2023, до якої включено: посадовий оклад 4430,00 грн., оклад за військовим званням 1560,00 грн., надбавку за вислугу років (50%) 2995,00 грн., надбавку за особливості проходження служби (65%) 5840,25 грн., премію (116%) 5138,80 грн. (а.с. 6).
Вважаючи, що відповідач не вірно визначив розмір премії, а саме, без урахування окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходив з того, що окремим дорученням Міністра оборони України від 01.02.2023 №22683/з у 2023 році військовослужбовцям, серед іншого, встановлено щомісячну премію з 01.01.2023 у розмірах згідно з додатком 1, а з 01.02.2023 згідно додатку 2 до Доручення.
Тобто, встановлений розмір щомісячної премії з 01.01.2023 року є тимчасовим, стосується окремих категорій військовослужбовців з метою їх належного соціального захисту в період з січня 2023 року.
Як зазначив суд, Міністр оборони та очолюване ним міністерство видають накази та директиви, а тому окреме доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з не є нормативним чи розпорядчим актом, яким встановлено сталий розмір надбавки чи премії.
Таким чином, на переконання суду, доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №22683/з не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців, а тому, з урахуванням вищевикладеного, відсутні підстави для зобов'язання відповідача надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 з врахуванням розміру премії 243%.
Натомість, апелянт вважає вказані висновки суду необґрунтованими та помилковими, оскільки:
- відповідачем під час розгляду справи не доведено дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на відповідний рік та правильність визначення премії у 116%;
- рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим, і ухвалене судом на підставі неправильної оцінки доказів.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII), до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 2 Постанови №704, передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови №704, визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також, додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Таким чином, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.03.2024 у справі №620/15566/23 ІНФОРМАЦІЯ_2 видав ОСОБА_1 довідку від 29.04.2024 №ФЧ58629 про розмір грошового забезпечення за посадою, займаною на день звільнення зі служби, станом на 01.01.2023, до якої включено: посадовий оклад 4430,00 грн., оклад за військовим званням 1560,00 грн., надбавку за вислугу років (50%) 2995,00 грн., надбавку за особливості проходження служби (65%) 5840,25 грн., премію (116%) 5138,80 грн. (а.с. 6).
Водночас, спірним питанням у даній справі є наявність у апелянта права на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розмір премії на рівні посадового окладу згідно окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з, із врахуванням розміру премії 243%.
Переглядаючи рішення суду першої інстанції в цій частині, колегія суддів зазначає, що Окремим дорученням Міністра оборони України від 01.02.2023 № 22683/з у 2023 році військовослужбовцям, серед іншого, встановлено щомісячну премію з 01.01.2023 у розмірах згідно з додатком 1, а з 01.02.2023 - згідно додатку 2 до Доручення.
Тобто, встановлений розмір щомісячної премії з 01.03.2023 року є тимчасовим, стосується окремих категорій військовослужбовців з метою їх належного соціального захисту в період з січня 2023 року.
У той же час, на відповідача покладена функція зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій лише у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пункту 8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 №671, Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання. З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил та Держспецтрансслужби, їх бойової і мобілізаційної готовності, готовності Держспецтрансслужби до виконання завдань за призначенням, оперативної та бойової підготовки, підготовки особового складу Держспецтрансслужби, здійснення організаційних заходів та інспектування - спільні з Головнокомандувачем Збройних Сил та Головою Адміністрації Держспецтрансслужби накази і директиви.
Згідно з пунктом 9 Положення № 671, міністр підписує накази Міноборони; дає обов'язкові для виконання військовослужбовцями, державними службовцями і працівниками апарату Міноборони доручення.
Таким чином, з метою реалізації наданих повноважень Міністр оборони та очолюване ним міністерство видають накази та директиви, а тому окреме доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з не є нормативним чи розпорядчим актом, яким встановлено сталий розмір надбавки чи премії.
Рішення (телеграма) Міністра оборони України не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення. Як правильно зазначив суд першої інстанції, за своєю правовою природою телеграма Міністра оборони України є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій.
Отже, доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №22683/з не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців, а тому, з урахуванням вищевикладеного, відсутні підстави для зобов'язання відповідача надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 з врахуванням розміру премії 243%.
Також колегія суддів, вважає помилковим посилання апелянта на висновки Верховного Суду, сформульовані у рішенні від 05.03.2024 у зразковій справі № 380/19324/23, оскільки вони не є релевантними у цій справі. Так, ключовим правовим питанням у справі, яка розглядається, щодо якого фактично виник спір, є видача довідки позивачу про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із зазначенням відомостей зокрема про розмір премії у середніх розмірах, що фактично виплачені на час виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою з урахуванням окремого доручення Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з, що не належало до предмету розгляду у справі № 380/19324/23.
Таким чином, рішення від 05.03.2024 у зразковій справі № 380/19324/23, на яку посилається апелянт, ухвалене за інших фактичних обставин.
З урахуванням наведеного, суд апеляційної інстанції погоджується із мотивами та висновками оскаржуваного судового рішення про відсутність у ОСОБА_1 права на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку його пенсії, визначеного станом на 01.01.2023 з урахуванням Окремого доручення № 2683/з, для здійснення перерахунку пенсії.
Окрім того, колегія суддів відзначає, що розмір премії за особливості проходження служби у довідці від 29.04.2024 № ФЧ58629 про розмір грошового забезпечення за посадою, займаною на день звільнення зі служби, станом на 01.01.2023, визначена на рівні 116%.
З вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується із висновками суду першої інстанції, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують докази, досліджені та перевірені в суді першої інстанції та не впливають на висновки суду, викладені в оскаржуваному рішенні.
За таких обставин, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, і доводи апелянта, викладені у скарзі, не свідчать про порушення судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.
Отже, при ухваленні оскаржуваного рішення судом першої інстанції було дотримано всі вимоги законодавства, а тому відсутні підстави для його скасування.
За правилами статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 243, 244, 311, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 червня 2025 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Головуючий суддя О.М. Ганечко
Судді Я.М. Василенко
В.В. Кузьменко