Постанова від 18.12.2025 по справі 420/15245/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/15245/25

Перша інстанція: суддя Іванов Е.А.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Бітова А.І.,

Єщенка О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2025р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У травня 2025р. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ГУ ПФУ в Одеській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області, що не відповідають вимогам ст.ст.43,63 Закону України від 9.04.1992р. №2262-XII, щодо зменшення з 1 лютого 2023р. основного розміру пенсії позивача з 90% на 70 % грошового забезпечення, обчисленням пенсії із розрахунку основного розміру: 70% грошового забезпечення за підсумком: 34 390,3грн., та обмеженням пенсії максимальним розміром: 31 566,29грн. і письмової відмови вих.№12027-9712/Д -02/8-1500/25 від 28.04.2025р. сплачувати пенсію з 1 лютого 2023р. за основним розміром: 90% грошового забезпечення та без обмеженням пенсії максимальним розміром;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області нарахувати позивачу пенсію з 1 лютого 2023р. в розмірі 90% грошового забезпечення, сплатити пенсію з 1 лютого 2023р. за основним розміром: 90% грошового забезпечення без обмеженням пенсії максимальним розміром, та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо письмової відмови вих. №12027-9712/Г -02/8-1500/25 від 28.04.2025р. позивачу відновити нарахування та виплатити до пенсії за вислугу років з 1.02.2023р. щомісячної доплати в розмірі 2 000грн., які не відповідають вимогам Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018р. вимог Постанови КМУ №713 від 14.07.2021р. «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та рішенню Одеського окружного адміністративного суду в справі №420/13527/23 від 18.08.2023р.;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області відновити перерахування і сплатити позивачу, починаючи з 1.02.2023р., без обмеження будь-яким тимчасовим періодом, щомісячну доплату в сумі: 2 000грн. до розміру пенсії визначеної відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018р., із врахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №420/13527/23 від 18.08.2023р. із врахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо письмової відмови вих. №12027-9712/Д-02/8-1500/25 від 28.04.2025р. сплачувати до пенсії позивачу індексацію за 2022 рік з 1.02.2023р. з коефіцієнтом 0.140 (ОСНП 27386,48) в розмірі: 3 834,11грн.;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області відновити нарахування та сплатити позивачу починаючи з 1.02.2023р. індексацію за 2022 рік із коефіцієнтом 0.140 від (ОСНП 27386,48) в розмірі: 3 834,11грн. та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо письмової відмови вих. №12027-9712/Д -02/8-1500/25 від 28.04.2025р. сплачувати до пенсії позивачу індексацію за 2023 рік з 1.03.2023р. з коефіцієнтом 0.197 (ОСНП 30578,63) в розмірі: 4 879,68грн. без врахування Постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду в справі №420/24991/23 від 30.01.2024р.;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області відновити нарахування та сплатити позивачу починаючи з 1.03.2023р. індексацію за 2023 рік із коефіцієнтом 0.197 від (ОСНП 30578,48) в розмірі: 4 879,68грн., та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум із врахуванням Постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду в справі №420/24991/23 від 30.01.2024р.;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області, що не відповідають вимогам ст.ст.43,63 Закону України від 9.04.1992р. №2262-XII, щодо сплати з 1 січня 2025р. пенсії позивача з застосуванням обмежуючих коефіцієнтів передбачених Постановою КМУ «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 3.01.2025р. №1 із обмеженням її максимальним розміром:28 917,96грн. та відмови вих.№12027-9712/Д-02/8-1500/25 від 28.04.2025р. сплачувати пенсію позивачу з 1 січня 2025р. в розмірі фактично нарахованої відповідачем суми: 38 155,2грн.;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області сплачувати позивачу пенсію з 1 січня 2025р. в розмірі фактично нарахованої суми: 38 155,2грн. з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення , премії та індексації), без застосування обмежуючих коефіцієнтів передбачених Постановою КМУ «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 3.01.2025р. №1 і без обмеження підсумка пенсії максимальним розміром в сумі:28 917,96грн., та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області, що не відповідають вимогам ст.ст.43,63 Закону України від 9.04.1992р. №2262-XII, щодо сплати з 1 березня 2025р. пенсії позивачу з застосуванням обмежуючих коефіцієнтів передбачених Постановою КМУ «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 3.01.2025р. №1 із обмеженням її максимальним розміром: 28 917,96грн. та відмови вих.№12027-9712/Д -02/8-1500/25 від 28.04.2025р. сплачувати проіндексовану пенсію позивачу з 1 березня 2025р. в розмірі фактично нарахованої відповідачем суми: 39 655,2грн.;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області сплачувати позивачу пенсію з 1 березня 2025р. в розмірі фактично нарахованої суми: 39 655,2грн. з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії та індексації), без застосування обмежуючих коефіцієнтів передбачених Постановою КМУ «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 3.01.2025р. №1 і без обмеження підсумка пенсії максимальним розміром в сумі: 28 917,96грн., та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум;

- стягнути з відповідача нараховану, але невиплачену з 1.01.2025р. пенсію позивачу з нарахуванням та виплатою компенсації втрати частини доходів по день фактичної виплати відповідно до частини другої статті 55 Закону України №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

З 1.01.2025р. відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача, у зв'язку із чим пенсія обчислена із обмеженням за основним розміром: 70% грошового забезпечення за пенсійною справою №ЮО83696 та визначено останньому підсумок пенсії (з надбавками) у розмірі 38155.20 грн, обчисляється без нарахування до пенсії щомісячної доплати в розмірі 2 000грн. без врахування рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №420/13527/23 від 18.08.2023р., та без виплати до пенсії індексації за 2022 рік з 1.02.2023р. з коефіцієнтом 0.140 (ОСНП 25456,20) в розмірі: 3 654.68грн. індексації за 2023 рік з 1.02.2023р. з коефіцієнтом 0.197 (ОСНП 30578,63) в розмірі: 4 879,68грн. без врахування рішення П'ятого апеляційного адміністративного суду в справі №420/24991/23 від 30.01.2024р..

Фактично сплачувалась пенсія в розмірі: 28 917,96грн., оскільки була обмежена граничним фіксованим розміром виплати: 28 917,96грн..

Також з 1.03.2025р. та з 1.05.2025р. відповідачем здійснено перерахунки пенсії позивача, пенсія обчислена із обмеженням за основним розміром: 70% грошового забезпечення та визначено підсумок пенсії (з надбавками) у розмірі 38 155,2грн., без нарахування до пенсії щомісячної доплати в розмірі 2 000грн. без врахування рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №420/13527/23 від 18.08.2023р., та без виплати до пенсії індексації за 2022 рік з 1.02.2023р. з коефіцієнтом 0.140 (ОСНП 25456,20) в розмірі: 3 654,68грн. індексації за 2023рік з 1.02.2023р. з коефіцієнтом 0.197 (ОСНП 30578,63) в розмірі: 4 879,68грн. без врахування рішення П'ятого апеляційного адміністративного суду в справі №420/24991/23 від 30.01.2024р..

Не погодившись із вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2025р. задоволено частково.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області, щодо зменшення з 1 лютого 2023р. основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% на 70 % грошового забезпечення, обчисленням пенсії із розрахунку основного розміру: 70% грошового забезпечення за підсумком:34 390,3грн., та обмеженням пенсії максимальним розміром: 31 566,29грн. під час проведення перерахунків пенсії 22.04.2025р..

Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 1 лютого 2023р. за основним розміром 90% грошового забезпечення без обмеженням пенсії максимальним розміром.

Визнано протиправною відмову ГУ ПФУ в Одеській області вих. №12027-9712/Г -02/8-1500/25 від 28.04.2025р. щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з 1.02.2023р. щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000грн., згідно Постанови КМУ від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» під час проведення перерахунку пенсії 22.04.2025р..

Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , починаючи з 15.11.2024р., щомісячну доплату в сумі: 2 000грн. до розміру пенсії визначеної відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018р., із врахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №420/13527/23 від 18.08.2023р. із врахуванням раніше виплачених сум.

Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Одеській області щодо не нарахування ОСОБА_1 індексацію пенсії за 2022 рік з 1.02.2023р. з коефіцієнтом 0.140 при проведенні перерахунку пенсії 22.04.2025р..

Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 1.02.2023р. індексацію за 2022 рік із коефіцієнтом 0.140.

Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Одеській області щодо не нарахування ОСОБА_1 індексацію пенсії за 2023 рік з 1.03.2023р. з коефіцієнтом 0.197 при проведенні перерахунку пенсії 22.04.2025р..

Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 починаючи з 1.03.2023р. індексацію за 2023 рік із коефіцієнтом 0.197 в розмірі 4 879,68грн..

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області, щодо застосування з 1 січня 2025р. до пенсії ОСОБА_1 обмежуючих коефіцієнтів встановлених Постановою КМУ «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 3.01.2025р. №1 із обмеженням її з 1.03.2025р. максимальним розміром: 28 917,96грн. та відмови вих. №13233-11101/Д -02/8-1500/25 від 8.05.2025р. сплачувати пенсію без обмеження максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області сплатити ОСОБА_1 пенсію з 1 січня 2025р. без застосування обмежуючих коефіцієнтів передбачених Постановою КМУ «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 3.01.2025р. №1.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області, щодо сплати з 1 березня 2025р. пенсії ОСОБА_1 з застосуванням обмежуючих коефіцієнтів передбачених Постановою КМУ «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 3.01.2025р. №1.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області сплатити ОСОБА_1 пенсію з 1 березня 2025р. в розмірі фактично нарахованої суми: 39 655,2грн. без застосування обмежуючих коефіцієнтів передбачених Постановою КМУ «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 3.01.2025р. №1 і без обмеження підсумка пенсії максимальним розміром.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із даним рішенням суду, ГУ ПФУ в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти по справі нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення скарги, часткового скасування рішення суду із прийняттям в цій частині нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, з наступних підстав.

Відповідно до ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.

Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки Законом №2262-ХІІ і ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено обмеження розміру пенсій, розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, шляхом застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів, тому до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення ст.46 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» і Постанови КМУ №1.

При цьому, суд дійшов до висновку, що відповідач зобов'язаний виплачувати позивачу пенсію без обмеження її максимальним розміром, зокрема і без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених Постановою КМУ №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Щодо зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення для розрахунку пенсії, то суд зазначив, що застосування 70% відповідних сум грошового забезпечення до перерахунку пенсії позивача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Щодо вимог стосовно індексації пенсії за 2022 та 2023 роки суд зазначив, що з наданих суду звернень позивача до відповідача від 10.04.2025р. та 21.02.2025р. вбачається, що він у даних заявах не просив поновити виплату індексації, та у своєї відповіді від 8.05.2025р. та 18.03.2025р. відповідач не відмовляв у поновлені виплати індексації за 2022, 2023 роки, а тому в цій частині вимоги не підлягають задоволенню.

Натомість визнав протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та виплати спірної індексації пенсії за 2022 та 2023 роки.

Що стосується вимог щодо щомісячної доплати в розмірі 2 000грн., то суд виходив з того, що перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 1.03.2018р., не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, у зв'язку із чим суд вважав протиправною відмову відповідача щодо нарахування та виплати позивачу з 1.02.2023р. щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000грн..

Проте, з таким висновками суду першої інстанції в частині щодо щомісячної доплати 2 000грн. та індексації пенсії не може погодитись судова колегія, оскільки вказаних висновків суд дійшов без належного з'ясування обставин по справі, у зв'язку з чим допустив неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.315 КАС України, рішення суду частково скасовує та приймає в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, в іншій частині рішення суду залишає без змін, з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області і отримує пенсію, відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 1.07.2022р. по справі №420/6716/22 визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.03.2022р. обмеження перерахованої пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність; Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок з 1.03.2022р. пенсії за вислугу років ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.08.2023р. по справі №420/13527/23 визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області у вигляді відмови нарахувати та виплатити з 1.01.2023р. ОСОБА_1 доплату до пенсії в розмірі 2 000грн. згідно Постанови КМУ №713 від 14.07.2021р. «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»; зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 починаючи з 1.01.2023р. щомісячну доплату в сумі 2 000грн. до розміру пенсії згідно Постанови КМУ №713 від 14.07.2021р. «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2024р. по справі №420/24991/23 зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області нарахувати та виплачувати індексацію базового ОСНП за 2023 рік до пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 1.03.2023р. відповідно до пункту 2 Постанови КМУ №168 від 24.02.2023р. «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнта 0,197 із розрахунку: 24769,95 грн. (розмір базового ОСНП) * 0,197 = 4879,68 грн., у сумі 4 879,68грн., з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 1.07.2022р. у справі №420/6716/22 та від 31.05.2023р. у справі №420/6145/23 без обмеження максимального розміру пенсії та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум.

На виконання вищевказаного судового рішення відповідачем 5.03.2025р. проведено перерахунок пенсії позивача з 1.03.2025р. основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення - 30 578,63грн., нараховано індексація в 2023 - 4 879,68грн., підсумок пенсії -39 655,2грн., з урахуванням максимального розміру пенсії - 38 155,2грн., пониження суми згідно Постанови КМУ №1 від 3.01.2025 року - 28 917,96грн..

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 8.08.2024р. по справі №420/17174/24 зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити з 1.03.2024р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 6.03.2025р. по справі №420/2210/25 зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1.02.2023р. на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.12.2024р. №ЮО83696 про розмір грошового забезпечення станом на 1.01.2023р. у відповідності до вимог ст.43 і 63 ЗУ від 9.04.1992р. №2262-ХІП та положень Постанови КМУ від 30.08.2017р. №704, з урахуванням виплачених сум.

22.04.2025р. на виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ в Одеській області проведено перерахунок пенсії позивача з 1.02.2023р.. Підстава перерахунку: рішення суду. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення. Підсумок пенсії (з надбавками): 34 390,3грн. з урахуванням максимального розміру пенсії: 31 566,29грн., доплата за Постановою КМУ №713 відсутня, так само як й індексація за 2022рік.

Також на виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 22.04.2025 проведено перерахунок пенсії позивача, що підтверджується відповідними протоколами перерахунку пенсії пенсійна справа №ЮО083696, з- 1 березня 2024р.. Підстава перерахунку: рішення суду. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення. Підсумок пенсії (з надбавками): 35 021,62грн з урахуванням максимального розміру пенсії: 38 155,2грн., доплата за Постановою КМУ №713 відсутня, так само як й індексація за 2022 та 2023 рік.

На виконання рішення суду ГУ ПФУ в Одеській області 22.04.2025р. проведено перерахунок пенсії позивача, що підтверджується відповідними протоколами перерахунку пенсії пенсійна справа №ЮО083696, з:

- 1.03.2025р.. Підстава перерахунку: рішення суду. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення. Підсумок пенсії (з надбавками): 37 521,62грн., з урахуванням максимального розміру пенсії: 38 155,2грн., з урахуванням Постанови КМУ №1 від 3.01.2025р. до сплати 28 917,96грн.. Доплата за Постановою КМУ №713 відсутня, так само як й індексація за 2022-2023рік.

На виконання рішення суду ГУ ПФУ в Одеській області 22.04.2025р. проведено перерахунок пенсії позивача, що підтверджується відповідним протоколом перерахунку пенсії пенсійна справа №ЮО083696, з - 1.05.2025р.. Підстава перерахунку: рішення суду. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення. Підсумок пенсії (з надбавками): 37 521,62грн., з урахуванням максимального розміру пенсії: 38 155,2грн., з урахуванням Постанови КМУ №1 від 3.01.2025р. до сплати 28 917,96грн. Доплата за Постановою КМУ №713 відсутня, так само як й індексація за 2022-2023рік.

21.02.2025р. та 11.04.2025р. позивач звернувся до відповідача із заявами, в яких просив добровільно виконати рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/31780/24 від 17.01.2025р..

Однак, відповідач листами від 18.03.2025р. вих.№6863-5038/Д-02/8-1500/25 та від 8.05.2025р. вих.№13223-11101/Д-02/8-1500/25 відмовив у задоволенні вказаних заяв, зазначивши, що на виконання рішення суду по справі №420/31780/24 проведений перерахунок пенсії та її розмір з 1.04.2025р. становить 38 155,2грн. та що відповідно до Постанови КМУ №1 від 3.01.2025р. розмір пенсії до виплати з 1.04.2025р. становитиме 28 917,96грн.. Також відповідач вказав, що відсутні правові підстави для відміни понижуючих коефіцієнтів з січня 2025 року.

Позивач, не погодившись із такими діями ПФУ, у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.

Перевіряючи правомірність оскаржуваних дій ГУ ПФУ в Одеській області, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх протиправність, в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія виходить з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Так, пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон №2262-XII.

Згідно із ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Питання стосовно зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, було предметом розгляду у зразковій справі №240/5401/18.

За результатами перегляду вказаної справи Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019р. погодилася із висновками Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладеним у рішенні від 5.02.2019р., про наявність підстав для задоволення позову та про те, що при перерахунку пенсії позивача з 1.01.2018р. відповідно до ст.63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч.2 ст.13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Водночас, в силу приписів п.1 ч.2 ст.45 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» Велика Палата Верховного Суду здійснює перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права.

Оскільки висновки щодо застосування положень ст.ст.13, 63 Закону №2262-ХІІ при перерахунку пенсій військовослужбовців уже сформульовані Великою Палатою Верховного Суду, відтак під час розгляду цієї справи підлягають обов'язковому врахуванню.

Також Верховний Суд у постанові від 28.01.2021р. у справі №420/40/20 дійшов висновку, що правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 16.10.2019р. у зразковій справі №240/5401/18, містить дві обставини: при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення; відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. Правильним є застосування цього правового висновку лише до правовідносин, у яких відсоткове значення розміру пенсії осіб не змінювалось від моменту призначення до перерахунку у бік зниження. Натомість, до правовідносин у цій справі (та всіх аналогічних) необхідно застосовувати лише першу частину зазначеного правового висновку «при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення».

Тобто, Верховний Суд розширив зазначений правовий висновок наступним чином: «у всіх випадках при перерахунку призначеної особі відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсії Пенсійний орган повинен застосовувати відсоткове значення розміру пенсії по відношенню до грошового забезпечення у розмірі, який особа отримувала станом на момент здійснення такого перерахунку».

Аналогічна правова позиція також викладена у постановах Верховного Суду від 14.02.2023р. у справі №300/1668/21, від 2.03.2023р. у справі №300/5520/21, від 16.03.2023р. у справі №580/8568/21, від 23.05.2023р. у справі №380/24477/21, від 27.06.2023р. у справі №260/3724/22, від 27.08.2024р. у справі №300/596/22.

Отже, зменшення основного розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення є протиправним, а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом №3668-VI, який набрав законної сили 1.10.2011р..

Відповідно до положень ст.2 Закону №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Водночас Законом №3668-VI внесені зміни у ст.43 Закону №2262-XII, які викладено в редакції Закону №3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням КСУ від 20.12.2016р. №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч.7 ст.43 Закону №2262-XII.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення ч.7 ст.43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016р..

Конституційний Суд України у Рішенні №7-рп/2016, яким визнав таким, якими, що не відповідають ст.17 Конституції України, положення ч.7 ст.43 Закону №2262-ХІІ, виходив із того, що норми-принципи ч.5 ст.17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч.5 ст.17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Таким чином, з 20.12.2016р., з урахуванням положень Рішення КСУ №7-рп/2016, у ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня ч.7 ст.43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.

Такий висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 3.10.2018р. у справі №127/4267/17, від 16.10.2018р. у справі №522/16882/17, від 6.11.2018р. у справі №522/3093/17, від 31.01.2019р. у справі №638/6363/17, від 12.03.2019р. у справі №522/3049/17, від 14.05.2019р. у справі №591/2109/17, від 8.08.2019р. у справі №522/3271/17, від 10.10.2019р. у справі №522/22798/17, від 30.10.2020р. у справі №522/16881/17, від 17.05.2021р. у справі №343/870/17.

Поміж іншим, судова колегія вказує, що положення ч.7 ст.43 Закону №2262-XII та положення ч.1 ст.2 Закону №3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.

КСУ у Рішенні №7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає ст.17 Конституції України положення ч.7 ст.43 Закону №2262-XII.

При цьому положення ст.2 Закону №3668-VI (у частині поширення її дії на Закон №2262-XII), які дублюють зміст ч.7 ст.43 Закону №2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом №2262-XII з урахуванням Рішення КСУ №7-рп/2016 та Законом №3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

При цьому суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення ст.2 Закону №3668-VI.

Суд також наголошує, що відповідачем не враховано визнання рішенням КСУ від 12.10.2022р. №7-р(II)/2022 такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) приписи ст.2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон №2262-XII, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.

Отже, судова колегія зауважує, що ухваленням вказаного рішення Конституційний Суд України вчергове наголосив, що будь-яке обмеження максимального розміру пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, не відповідає сутності соціальних гарантій високого рівня для осіб, на яких поширюється дія ч.5 ст.17 Основного Закону.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд, зокрема, у постанові від 8.04.2025р. у справі №380/8998/24.

Разом з тим, ст.46 Закону №4059-IX установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до, зокрема, Закону №2262-ХІІ (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.46 Закону №4059-IX Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1, яка застосовується з 1.01.2025р., пунктом 1 якої установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до, зокрема, Закону №2262-ХІІ (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.

Для осіб, пенсії яким призначено (перераховано) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, та які мають право на пенсію відповідно до Закону №1058-IV, і в яких розмір пенсії, обчисленої відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої ст.28 і ст.29 Закону №1058-IV, перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, коефіцієнти застосовуються до відповідних сум перевищення пенсії, призначеної (перерахованої) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, понад суму пенсії, обчислену відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28 і статті 29 Закону №1058-IV.

Пунктом 2 цієї Постанови №1 установлено, що у період воєнного стану у 2025 році коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї Постанови, не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб.

Колегія суддів акцентує увагу на тому, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, ґрунтується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону №1058-IV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону №1058-IV. Водночас, пункт 1 частини другої статті 92 Конституції України передбачає, що виключно законами України встановлюються, зокрема, Державний бюджет України.

Отже, аналіз положень ст.ст.8, 18 та 92 Конституції України у системному зв'язку з преамбулою Закону України №2262-XII дозволяє зробити обґрунтований висновок про те, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, а також деяких інших осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, визначаються виключно положеннями спеціального закону - Закону №2262-XII.

Разом з тим, положеннями ст.46 Закону №4059-IX та Постанови №1 запроваджено тимчасове (на 2025 рік) застосування до призначених (перерахованих) пенсій (пенсійних виплат) певної категорії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, коефіцієнтів зменшення пенсії, тобто вказаними положеннями законодавства фактично встановлено інше (додаткове) регулювання відносин, відмінне від того, що встановлено Законом №2262-ХІІ, що не узгоджується із приписам статті 11 Закону №2262-ХІІ, який є спеціальним у законодавчому регулюванні відносин у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб.

З огляду на вищезазначене, судова колегія враховує правові висновки Конституційного Суду України, викладені в пункті 4 мотивувальної частини Рішення від 28.08.2020р. №10-р/2020 згідно з якими, предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, а тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України (абзац восьмий пункту 4 мотивувальної частини Рішення від 9.07.2007р. №6-рп/2007). Крім того, виходячи з того, що предмет регулювання Бюджетного кодексу України (далі - Кодекс), так само, як і предмет регулювання законів України про Державний бюджет України на кожний рік, є спеціальним, що обумовлено положеннями пункту 1 частини другої статті 92 Основного Закону України, Конституційний Суд України в Рішенні від 27.02.2020р. №3-р/2020 дійшов висновку, що Кодексом не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію або скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України (абзац восьмий підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини).

Отже, Конституційний Суд України вкотре наголосив на тому, що скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить ст.6, ч.2 ст.19, ст.130 Конституції України.

При цьому, судова колегія вважає за необхідне зазначити, що Закон України про Державний бюджет України не має вищої юридичної сили щодо інших законів, зокрема й Закону №2262-ХІІ. Запровадження Законом №4059-IX інакшого, додаткового правового регулювання спірних правовідносин, що охоплюються предметом регулювання Закону №2262-ХІІ зумовило виникнення колізії положень двох нормативно-правових актів рівня закону, подолати якими можливо, застосувавши загальний принцип права «спеціальний закон скасовує дію загального закону» (lex specialis derogat generali).

Отже, за таким правовим підходом, при конкуренції норм необхідно застосовувати правило пріоритетності норм спеціального закону (lex specialis), тобто Закону №2262-ХІI, а положення Закону №4059-IX вважати загальними нормами (lex generalis).

Аналогічна правові висновки викладено у постановах Верховного Суду від 11.09.2025р. у справі №120/1081/25, від 17.09.2025р. у справі №240/1202/25.

З огляду на вказане, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо обмеження розміру пенсії позивача максимальним розміром та встановленого відповідно до Постанови КМУ №1 від 3.01.2025р. «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» понижуючих коефіцієнтів є протиправним, у зв'язку із чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про врахування суми індексації пенсії позивача, що нараховується на підставі положень Постанов КМУ №118, №168 та доплати, передбаченої Постановою КМУ №713, то судова колегія виходить з наступного.

Згідно із ст.64 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до ч.4 ст.63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до ст.63 цього Закону.

Відповідно до ч.4 ст.63 цього ж Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Закон України від 3.07.1991р. №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-XII) визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Відповідно до статті 1 цього Закону індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону №1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1282-XII підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтями 4, 6 цього Закону є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування.

Таким чином, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, яка має систематичний характер, а тому індексація є невід'ємною складовою сум при розрахунку пенсії, зокрема, військовослужбовцям.

Підстави для проведення індексації визначено ст.4 Закону №1282-XII, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою КМУ від 17.07.2003р. №1078, за правилами п.4 якого частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Водночас у зв'язку з необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15 лютого 2022 року було прийнято Закон України №2040-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» (далі - Закон №2040-IX), яким, зокрема, ст.64 Закону №2262-XII та ч.5 ст.2 Закону №1282-XII було викладено в новій редакції.

Так, ч.5 ст.2 Закону №1282-XII в редакції Закону №2040-IX визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього ч.2 ст.42 Закону №1058-IV.

При цьому, відповідно до ст.64 Закону №2262-XII у редакції Закону №2040-IX, яка застосовується з 1.03.2022р., у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до ч.4 ст.63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058-IV. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до ст.63 цього Закону.

Частиною другою ст.42 Закону №1058-IV в редакції Закону №2040-IX, яка застосовується з 1.03.2022р., визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Запровадивши Порядком №124 удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема, особам, пенсія яким призначена за Законом №2262-XII, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів, незалежно від умов, з якими Закон №1282-XII пов'язував підстави для проведення індексації доходів, зокрема пенсій (грошові доходи населення підлягали індексації лише у межах розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у разі перевищення величиною індексу споживчих цін порогу індексації, який установлювався в розмірі 103 відсотка).

З метою забезпечення у 2022-2023 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку в межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Зокрема, у 2022 році цей показник становив 1,14 відповідно до Постанови КМУ №118, у 2023 році - 1,197 згідно з Постановою КМУ №168.

Так, п.1 Постанови КМУ №118 установлено, що з 1.03.2022р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), затвердженим Постановою КМУ від 20.02.2019р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Порядок №124), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;

у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до п.2 Постанови №118 з 1.03.2022р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї Постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї Постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2021р. відповідно до Закону №2262-XII, та перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262-XII, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1.01.2021р. до 28.02.2022р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до ч.4 ст.63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XII.

Аналізуючи положення Постанов КМУ №118, 168 Верховний Суд у рішенні від 16.12.2024р. у зразковій справі №400/6254/24, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2025р., наголосив на тому, що у випадку перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262-XII у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, зумовленим зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом України про Державний бюджет на відповідний рік, індексація пенсії, передбачена відповідними постановами Уряду, не здійснюється.

Велика Палата Верховного Суду, погодившись з указаним висновком у постанові від 13.03.2025р., також констатувала, що перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, виключає можливість подальшого застосування механізму індексації, встановленого вищезазначеними постановами Кабінету Міністрів України.

Що стосується обґрунтованості припинення виплати передбаченої положеннями Постанови КМУ №713 доплати до пенсії у розмірі 2 000грн., то судова колегія зазначає таке.

З метою поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України 14.07.2021р. прийняв Постанову №713.

За змістом п.1 Постанови КМУ №713 з 1.07.2021р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону №2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII станом на 1 березня 2018 року, установлено щомісячну доплату в сумі 2 000грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24.03.2022р. №2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000грн.. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється у сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Судова колегія також зазначає, що відповідно до пояснювальної записки до проєкту Постанови КМУ №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 1.03.2018р., які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття Постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб, яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 1 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає близько 2 000грн.. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій залежно від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2 000-2 700грн..

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України з 1 липня 2021 року особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 1.03.2018р., було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000грн., виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія відповідним особам переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року. Тобто такі доплати є тимчасовими.

Отже, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття КМУ Постанови КМУ №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 цієї Постанови є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акту компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка була підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Іншими словами, доплати до пенсій (розмір яких обчислювався з прожиткового мінімуму станом на 1 березня 2018 року), передбачені Постановою КМУ №713, здійснювалися тимчасово до перерахунку відповідних пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), зокрема через підвищення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на відповідний рік відповідно до п.4 Постанови №704 в редакції з 29.01.2020р..

За аналогічних правовідносин, здійснивши аналіз пункту 1 Постанови №713 у сукупності з приписами ст.63 Закону №2262-XII, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в рішенні від 16.12.2024р. у зразковій справі №400/6254/24, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2025р., дійшов таких висновків:

«з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-XII до 01 березня 2018 року (і до розміру пенсії на вказану дату) або пенсія яким призначено (поновлена) після 01 березня 2018 року (з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати), було установлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн;

доплата, визначена цією Постановою, враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, що здійснюються у зв'язку з прийняттям після 01 березня 2018 року уповноваженим органом нормативно-правого акту, який став правовою підставою для перегляду (перерахування) пенсії. Тобто таке підвищення (перерахунок пенсії) повинне відповідати порядку, передбаченому статтею 63 Закону № 2262-XII, та обов'язково мало здійснюватися після 01 березня 2018 року, при цьому не має значення, чи такий нормативно-правовий акт був прийнятий до 01 березня 2018 року або після, оскільки визначальним є саме момент підвищення після 01 березня 2018 року;

метою установлення такої доплати є поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам;

виплата щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 цієї Постанови, переглядалася (перераховувалася) саме після 01 березня 2018 року відповідно до процедури, передбаченої статтею 63 Закону № 2262-XII, і такий перегляд (перерахунок) перевищив розмір доплати;

якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався до 01 березня 2018 року або після цієї дати, однак на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло до 01 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок) не є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000 грн чи її припинення;

водночас, якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався після 01 березня 2018 року на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло після 01 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок), проведений відповідно до статей 43, 63 Закону № 2262-XII (підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000 грн чи її зменшення (в залежності від розміру збільшення пенсії після перерахунку)».

Велика Палата Верховного Суду, погодившись з такими висновками, також вказала, що перерахунок пенсії позивача на підставі рішення суду у справі вважається таким, що виник на підставі, встановленій нормативно-правовим актом, а саме через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що має наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та є підставою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям відповідно до статті 43, 63 Закону №2262-XII.

Тобто у цьому випадку не має значення, що перерахунок пенсії здійснено на виконання рішення суду чи/або одразу на підставі безпосередньо поданої уповноваженим органом довідки до пенсійного органу. Ключовим фактором для визначення пенсій, які переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року в розумінні Постанови КМУ №713 як підстави для припинення або зміни доплати, передбаченої цією Постановою, є саме підвищення пенсії після її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців, а саме прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, як розрахункової величини для визначення посадових окладів військовослужбовців.

Із матеріалів справи вбачається, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 6.03.2025р. по справі №420/2210/25 зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1.02.2023р. на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.12.2024р. №ЮО83696 про розмір грошового забезпечення станом на 1.01.2023р. у відповідності до вимог ст.43 і 63 ЗУ від 9.04.1992р. №2262-ХІП та положень Постанови КМУ від 30.08.2017р. №704, з урахуванням виплачених сум.

22.04.2025р. на виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ в Одеській області проведено перерахунок пенсії позивача з 1.02.2023р.. Підстава перерахунку: рішення суду. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення. Підсумок пенсії (з надбавками): 34 390,3грн. з урахуванням максимального розміру пенсії: 31 566,29грн., доплата за Постановою КМУ №713 та індексація відсутні (а.с.27).

Тобто, колегія суддів вказує, що зазначений перерахунок здійснено у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення у 2023 році, що підтверджується оновленою довідкою, виданою ІНФОРМАЦІЯ_2 . Такі зміни обумовлені підвищенням розміру посадового окладу за посадою, яку займав позивач перед звільненням.

Колегія суддів вказує, що перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ №704, є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до Постанови КМУ №713 є правомірною підставою для невиплати індексації за відповідний рік та доплати у розмірі 2 000грн..

З урахування вищевикладеного, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції вказані обставини не дослідив, належної оцінку не дав, а тому дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог щодо індексації пенсії та доплати 2 000грн., а тому рішення суду в цій частині підлягає скасуванню із прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,317 КАС України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2025р. скасувати в частині:

«Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області вих.№12027-9712/Г -02/8-1500/25 від 28.04.2025 року щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.02.2023 року щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» під час проведення перерахунку пенсії 22.04.2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , починаючи з 15.11.2024 р., щомісячну доплату в сумі: 2000,00 гривень до розміру пенсії визначеної відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., із врахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі № 420/13527/23 від 18.08.2023 року із врахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не нарахування ОСОБА_1 індексацію пенсії за 2022 рік з 01.02.2023 року з коефіцієнтом 0.140 при проведенні перерахунку пенсії 22.04.2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.02.2023 р. індексацію за 2022 рік із коефіцієнтом 0.140.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не нарахування ОСОБА_1 індексацію пенсії за 2023 рік з 01.03.2023 року з коефіцієнтом 0.197 при проведенні перерахунку пенсії 22.04.2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 починаючи з 01.03.2023р. індексацію за 2023 рік із коефіцієнтом 0.197 в розмірі 4879,68 грн.».

Прийняти в цій частині нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

В іншій частині рішення суду залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.І. Бітов

О.В. Єщенко