18 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 340/2365/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Юрко І.В., суддів: Білак С.В., Чабаненко С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 червня 2025 року в адміністративній справі №340/2365/25 (головуючий суддя першої інстанції - Науменко В.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач 10.04.2025 року звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Кіровоградській області, в якому просив:
- застосовуючи наведений принцип офіційності, активної позиції суду, визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Кіровоградській області щодо відмови йому у здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі оновленої довідки №21/6 від 07.03.2025 Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони південного регіону (як органу, з якого був звільнений зі служби);
- зобов'язати його ГУ ПФУ у Кіровоградській області нарахувати та виплатити йому пенсію відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №21/6 від 07.03.2025, без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, відповідно до вимог ч.3 ст. 51, ч.2 ст.55, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» з обов'язковим, погашенням виниклої заборгованості з вини відповідача, яка утворилася з 01.03.2019.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони південного регіону було підготовлено нову довідку про розмір грошового забезпечення. Позивач звернувся до ГУ Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про проведення перерахунку його пенсії на підставі нової довідки, однак пенсійний орган листом повідомив про відсутність правових підстав у здійсненні перерахунку, відповідно перерахунок пенсії позивача за його заявою не здійснив. Таку бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в новій довідці, позивач вважає протиправною та такою, що спрямована на перешкоджання реалізації нею своїх законних прав.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 червня 2025 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки №21/6 від 07.03.2025, виданої Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони південного регіону.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 13.03.2024 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки №21/6 від 07.03.2025, виданої Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони південного регіону та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив застосувати в судовому розгляді вимоги ст.3, 8, 46 Конституції як основні пріоритетні норми прямої дії, що обумовлюють ст.2, 6, 7 КАСУ, та забезпечити ефективний захист соціальних прав, інтересів і законних очікувань громадянина; скасувати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду в частині, якою обмежено строк компенсації заборгованості; ухвалити нове рішення, яким зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату його пенсії з 01.04.2018 року без обмеження строком, із компенсацією втрати частини доходів; стягнути з відповідача понесені судові витрати; встановити строк для виконання рішення безвідповідальним відповідачем.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, безпідставно не врахував правову позицію Верховного Суду. Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії з 01.03.2018 року - з дати прийняття Постанови №704, якою визначені розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення для військовослужбовців та деяких інших осіб, в тому числі для посади, на якій працював позивач.
Відповідач відзив на скаргу не подав, що не перешкоджає розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
У період з 25.07.2025 року по 29.07.2025 року суддя-доповідач Юрко І.В. перебувала у відпустці. У період з 01.09.2025 року по 15.09.2025 року суддя-доповідач Юрко І.В. перебувала у відпустці. У період з 24.09.2025 року по 11.11.2025 року та з 13.11.2025 року по 09.12.2025 року суддя-доповідач Юрко І.В. перебувала на лікарняному.
Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області отримує пенсію, призначену відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Пенсія позивачу виплачується із врахуванням складових грошового забезпечення, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони південного регіону, на підставі заяви позивача, складено довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року №21/6 від 07.03.2025, для перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії (а.с.13).
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі вказаної довідки, однак такого перерахунку відповідачем здійснено не було, натомість повідомлено позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки (а.с.25).
Позивач, не погодившись з такими діями відповідача, оскаржив їх до суду.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції зазначив, що уповноважений орган з врахуванням судових рішень, надав пенсійному органу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії. Проте, відповідачем безпідставно не здійснено перерахунку пенсії позивача з посиланням на не прийняття Кабінетом Міністрів України після 01.03.2018 року нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій військовим пенсіонерам, та відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача. Суд першої інстанції дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки отримавши від позивача оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, всупереч статтям 51, 63 Закону №2262-ХІІ не здійснив перерахунок пенсії, виходячи із підвищеного грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
Разом з тим, суд першої інстанції вказав, що вказаний спір не стосується виплати вже нарахованих сум пенсій на минулий час, а тому застосувавши норми Закону №2262, які регулюють порядок перерахунку вже призначених пенсій, дійшов висновку, що призначена позивачу пенсія підлягає перерахунку з 13.03.2024 року (тобто за час, який передував дванадцятимісячному терміну до моменту подання позивачем до ГУ ПФУ в Кіровоградській області додаткових документів для перерахунку пенсії).
Апеляційний суд, переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, зазначає про таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року (далі по тексту - Закон №2262), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України зокрема із числа осіб, які перебували на військовій службі.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 18 статті 43 Закону №2262 передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 року у справі №520/2098/19 з аналогічним спором вказала, що перерахунок раніше призначених пенсій визначено статтею 63 Закону №2262. Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених указаною статтею.
При цьому, обчислення пенсії встановлюється статтею 43 Закону №2262, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсій, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами виходячи зі змісту процитованого Закону.
Законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону №2262.
До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Абзац 3 статті 1-1 Закону №2262 містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Положеннями ст.63 Закону №2262 визначений перерахунок раніше призначених пенсій, відповідно до частин 1-4 якого, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону №2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704, якою, зокрема затверджено: схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби згідно з додатком 9; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м.Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби згідно з додатком 10; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 01 березня 2018 року.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі по тексту - Постанова №103) визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262 до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.
Згідно із пунктом 2 Постанови №103 виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводиться з 01 січня 2018 року.
Отже, набрання чинності 01 березня 2018 року постановою КМУ №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення працівників податкової міліції, у розумінні частини 4 статті 63 Закону №2262 стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 року, виходячи з грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби, визначеного станом на 01.03.2018 року постановою КМУ №704.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 п.5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Зміни, внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
У зв'язку з цим, саме з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262.
З огляду на вказане вище, колегія суддів зазначає, що право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 05 березня 2019 року, як правильно зазначено судом першої інстанції.
Довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії №21/6 від 07.03.2025 року, видана Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони південного регіону містить відомості про складові грошового забезпечення позивача за відповідною (прирівняною) посадою за нормами чинними на 05.03.2019 року.
Апеляційний суд погоджується із доводами апеляційної скарги позивача щодо безпідставності обмеження судом першої інстанції періоду перерахунку його пенсії дванадцятьма місяцями, з огляду на таке.
Усі призначені за Законом №2262 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно із частинами 2, 3 статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, висновки суду першої інстанції про обмеження позивачу строку перерахунку пенсії та проведення такого перерахунку з 13.03.2024 року, є помилковими.
Колегія суддів зазначає, що у спірних правовідносинах відсутні підстави для застосування положень статті 63 цього Закону в частині проведення перерахунку не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відтак, на підстави вказаної вище довідки, перерахунок пенсії позивача має бути проведений з 01.04.2019 року (з першого числа місяця, з якого застосовуються зазначені зміни).
В апеляційній скарзі позивач зазначає, що має право на перерахунок пенсії з 01.03.2018 року - з дати прийняття Постанови №704, якою визначені розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення для військовослужбовців та деяких інших осіб, в тому числі для посади, на якій працював позивач.
Натомість, вказана вимога не відповідає вимогам позову, оскільки в позовній заяві строк перерахунку пенсії визначений позивачем з 01.03.2019 року. Кодексом адміністративного судочинства України не перебачено зміну позовних вимог під час апеляційного оскарження.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення позовних вимог, проте судове рішення в силу вимог статті 317 КАС України належить змінити в частині визначення дати, з якої пенсія позивача підлягає перерахунку на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
Оскільки дана справа судом першої інстанції визнана незначною, розглянута судом апеляційної інстанції у відповідності до вимог частини 1 статті 310 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного провадження та не відноситься до справ, передбачених частиною 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню.
Керуючись статтями 77, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 червня 2025 року в адміністративній справі №340/2365/25 задовольнити частково.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 червня 2025 року в адміністративній справі №340/2365/25 змінити.
В абзаці третьому резолютивної частини рішення слова та цифри «провести з 13.03.2024 року» замінити словами та цифрами «провести з 01.04.2019 року».
В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий - суддя І.В. Юрко
суддя С.В. Білак
суддя С.В. Чабаненко