10 грудня 2025 року м.Дніпросправа № 160/7902/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Баранник Н.П.,
суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року у справі № 160/7902/25 (суддя Рянська В.В., справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, в письмовому провадженні) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач) щодо відмови, оформленої листом від 07.03.2025 вих. № 11326-8479/Б-01/8-0400/25, у проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 01.03.2025 з урахуванням індексації;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та провести виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2025, проіндексованої на підставі п.п. 1, 2 на коефіцієнт збільшення пенсії 1,115 у розмірі її фактичного нарахування у повному обсязі без будь-яких обмежень, без застосування максимального розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії 1500 грн та коефіцієнтів зменшення суми пенсії, пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження максимальним розміром пенсії, у розмірі 80% грошового забезпечення відповідно до рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р (ІІ)/2022 (Другий сенат), Закону України від 16.02.2022 № 2040-IX, з урахуванням постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 18.07.2022 у справі № 160/2270/22 та рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 у справі № 160/7167/23, від 22.02.2024 у справі № 160/33153/23, від 05.06.2024 у справі № 160/8239/24, від 05.07.2023 у справі № 160/7956/23, без застосування положень п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р (ІІ)/2022 (Другий сенат), без застосування коефіцієнтів (зменшення суми пенсії) до відповідних сум перевищення 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплат пенсій деяким категоріям осіб в 2025 році у період воєнного стану», яка суперечить вимогам ст.ст. 19, 22, 24, 92, 130 Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № 2040-ІX від 16.02.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року адміністративний позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування з 01.01.2025 коефіцієнтів до сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», та обмеження максимальним розміром при нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 без обмеження її максимальним розміром та без застосування коефіцієнтів до сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Із рішенням суду не погодилися позивач та відповідач, ними були подані апеляційні скарги.
Позивач оскаржує рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог. Посилаючись на порушення судом норм матеріального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, позивач просить рішення суду скасувати в оскарженій частині та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Позивач стверджує, що судом першої інстанції не вирішенно питання перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2025, проіндексованої на підставі п.п. 1, 2 на коефіцієнт збільшення пенсії 1,115 у розмірі її фактичного нарахування у повному обсязі без будь-яких обмежень, без застосування максимального розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії 1500 грн. та коефіцієнтів зменшення суми пенсії, пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році». Вказує, що виплата з 01.03.2025 нарахованої індексації в розмірі 1 500 грн., зазначеної в рорахунку пенсії за вислугу років у пенсійній справі ФД 97131 від 06.03.2025, виплачується тільки за рішенням суду, так як розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії.
Відповідач в своїй апеляційній скарзі, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В апеляційній скарзі вказує що, статтею 46 Закону України від 19 листопада 2024 року № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» встановлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно, зокрема, до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Звертає увагу, що стаття 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постанова Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» є чинними і неконституційними не визнавались, тому є обов'язковими до застосування. Також зазначено, що оскільки розмір пенсії позивача, обчислений на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2023 у справі № 160/7902/25, перевищує максимальний розмір, визначений статтею 43 Закону № 2262, перерахунок пенсії з 01.03.2025 на виконання Постанови № 209 не призвів до збільшення розміру пенсійної виплати. З урахуванням зазначеного, з 01.03.2025 позивачу проводиться виплата пенсії у розмірі 29 190,6 грн., з урахуванням вимог Закону № 4059, Постанови № 1 та Постанови № 209.
Сторони не подали до суду апеляційної інстанції відзиви на апеляційні скарги один одного.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційних скарг, матеріали справи, приходить до висновку, що скарги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення (вислуга років 30).
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 05.03.2025, у якій просив здійснити перерахунок та провести виплату пенсії з 01.03.2025, проіндексованої на підставі п.п. 1, 2 на коефіцієнт збільшення пенсії 1,115 у розмірі її фактичного нарахування у повному обсязі без будь-яких обмежень, без застосування максимального розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії 1500 грн та коефіцієнтів зменшення суми пенсії, пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження максимальним розміром пенсії, у розмірі 80% грошового забезпечення відповідно до рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р (ІІ)/2022 (Другий сенат), Закону України від 16.02.2022 № 2040-IX, з урахуванням постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 18.07.2022 у справі № 160/2270/22 та рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2023 у справі № 160/7167/23, від 22.02.2024 у справі № 160/33153/23, від 05.06.2024 у справі № 160/8239/24, від 05.07.2023 у справі № 160/7956/23, без застосування положень п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р (ІІ)/2022 (Другий сенат), без застосування коефіцієнтів (зменшення суми пенсії) до відповідних сум перевищення 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплат пенсій деяким категоріям осіб в 2025 році у період воєнного стану», яка суперечить вимогам ст.ст. 19, 22, 24, 92, 130 Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № 2040-ІX від 16.02.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 11326-8479/Б-01/8-0400/25 від 07.03.2025 на заяву позивача повідомлено, що розмір його пенсії станом на 01.01.2025, обчисленої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.07.2023 у справі № 160/7956/23, становив 29190,60 грн. Оскільки розмір пенсії перевищує максимальний розмір, визначений статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсії з 01.03.2025 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» не призвів до збільшення пенсійної виплати. З урахуванням статті 49 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-IX, постанов Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» з 01.03.2025 позивачеві здійснюється виплата пенсії в сумі 29190,60 грн.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.07.2023 у справі № 160/7956/23, що набрало законної сили 16.10.2023, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у сумі 2 000 гривень згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з початком виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 18.07.2022 у справі № 160/2270/22 без обмеження максимального розміру пенсії, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р(ІІ)2022, та провести виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 18.07.2022 у справі № 160/2270/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 № ФД 97131 від 06.01.2021 з 01.04.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до статей 43 та 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у розмірі 80% грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до розрахунку пенсії позивача від 01.03.2025 підсумок пенсії (з надбавками) становить 40 563,99 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 39 063,99 грн, пониження згідно з постановою КМУ № 1 від 03.01.2025 до 29 190,6 грн.. Основний розмір пенсії у відсотковому значенні становить 80% грошового забезпечення. Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 30991,50 грн. Складові пенсійної виплати: базовий розмір пенсії 24793,20 грн, індексація базового ОСНП 2022 (24793,20 х 0,140) - 3471,05 грн, індексація базового ОСНП 2023 (28264,25 х 0,197) - 5568,06 грн (за рішенням суду), індексація базового ОСНП 2024 (29764,25 х 0,0796) - 2693,05 грн (за рішенням суду), індексація базового ОСНП 2025 (31264,25 х 0,1150) - 1500,00 грн, щомісячна доплата в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови КМУ № 713 від 14.07.2021 (за рішенням суду), надбавка дітям війни 66,43 грн, підвищення за особливі заслуги перед Україною 472,20 грн..
Не погодившись з обмеженням максимального розміру пенсії та проведеною індексацією, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, яким частково задоволено позовні вимоги, та вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
За приписами частини сьомої статті 43 Закону №2262 встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Згідно положень статті 64 Закону №2262 передбачено, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115. Установлено, що з 1 березня 2025 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2024 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Пунктом 3 Постанови № 290 установлено, що:
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 і підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень;
пенсії, перераховані відповідно до цієї постанови, виплачуються з урахуванням положень статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» і постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 р. № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Як встановлено з матеріалів справи, на виконання Постанови № 209 з 01.03.2025 основний розмір пенсії позивача проіндексовано з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,115. В результаті такого перерахунку пенсії позивача з 01.03.2025 розмір підвищення на коефіцієнт збільшення (1,115) зафіксовано в межах граничного розміру збільшення, встановленого пунктом 3 Постанови № 209 у розмірі 1 500 грн.
Крім того, позивачу під час проведення з 01.03.2025 підвищення (індексації) пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,115 згідно з Постановою № 209, також враховано підвищення пенсії, передбачені постановами № 118, 168, 185.
Тобто підвищення розміру пенсії позивача у 2025 році шляхом її індексації із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,115 із обмеженням верхньої межі індексації розміром 1 500 грн, із одночасним збереженням розміру підвищення пенсій відповідно до постанов № 118, 168, 185, відповідає частині другій статті 42 Закону № 1058-IV, оскільки у своїй сукупності він не є меншим за мінімальний розмір збільшення, визначеного абзацом другим частини другої статті 42 Закону № 1058-IV.
Враховуючи те, що пенсія позивача з 01 березня 2025 року проіндексована в розмірі 1 500 грн, що відповідає пункту 3 Постанови № 209, колегія суддів вважає, що відсутні правові підстави для зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію пенсії з 01.03.2025 без застосування граничного розміру, встановленого цими положеннями.
Щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром та застосування коефіцієнтів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з частинами першою та третьою статті 11 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, ґрунтується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону № 1058-IV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону № 1058-IV.
Водночас, пункт 1 частини другої статті 92 Конституції України передбачає, що виключно законами України встановлюються, зокрема, Державний бюджет України. Отже, аналіз положень статей 8, 18 та 92 Конституції України у системному зв'язку з преамбулою Закону № 2262-XII дозволяє зробити обґрунтований висновок про те, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, а також деяких інших осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, визначаються виключно положеннями спеціального закону - Закону № 2262-XII.
«Обчислення пенсії» особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ визначено розділом V (статті 43- 47) Закону № 2262-ХІІ, а «Виплата пенсій» та «Порядок перерахунку пенсій» - розділами VII (статті 52- 62) та VIII (статті 63- 66) Закону № 2262-ХІІ відповідно.
Разом з тим, статтею 46 Закону № 4059-IX установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до, зокрема, Закону № 2262-ХІІ (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 46 Закону № 4059-IX Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1, яка застосовується з 01 січня 2025 року, пунктом 1 якої установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до, зокрема, Закону № 2262-ХІІ (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.
Для осіб, пенсії яким призначено (перераховано) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, та які мають право на пенсію відповідно до Закону № 1058-IV, і в яких розмір пенсії, обчисленої відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28 і статті 29 Закону № 1058-IV, перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, коефіцієнти застосовуються до відповідних сум перевищення пенсії, призначеної (перерахованої) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, понад суму пенсії, обчислену відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28 і статті 29 Закону № 1058-IV.
Пунктом 2 цієї Постанови № 1 установлено, що у період воєнного стану у 2025 році коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї постанови, не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку про те, що застосування при обчисленні (перерахунку) розміру пенсій громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі та інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, положень статті 46 Закону № 4059-IX та постанови КМУ № 1, якими передбачено виплату таких пенсій, із застосуванням коефіцієнтів до суми пенсії, яка перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (що фактично призводить до обмеження розміру таких пенсій), є протиправним та таким, що обмежує гарантоване право на належний соціальний захист, передбачене статтею 46 Конституції України.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 11.09.2025 (справа № 120/1081/25), від 07 жовтня 2025 року (справа № 380/3542/25) та інших.
За змістом частини п?ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість висновків суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог.
Колегією суддів встановлено, що судом першої інстанції рішення ухвалено з додержанням норм матеріального права і підстав для його скасування не вбачається, доводи апеляційних скарг позивача та відповідача не спростовують правильних висновків суду. Апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року у справі № 160/7902/25 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий - суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш
суддя А.А. Щербак