Іменем України
18 грудня 2025 року
м. Київ
справа №990/494/25
адміністративне провадження № П/990/494/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Желєзного І. В.,
суддів: Білак М. В., Загороднюка А. Г., Мацедонської В. Е., Соколова В. М.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу № 990/494/25 за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. У жовтні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду як суду першої інстанції із позовною заявою до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС України, Комісія), у якій просить:
- визнати протиправними дії ВККС України щодо недопуску ОСОБА_1 до четвертого етапу кваліфікаційного іспиту - виконання практичного завдання з обраної спеціалізації, по якій на третьому етапі кваліфікаційного іспиту ОСОБА_1 набрано прохідний бал та середній допустимий бал тестування щодо когнітивних здібностей, встановлений Комісією - 55 відсотків максимально можливого бала, або 33 бали, що відповідає вимогам частини п'ятої статті 74 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 1402-VIII);
- зобов'язати ВККС України допустити позивача до четвертого етапу кваліфікаційного іспиту - виконання практичного завдання з обраної спеціалізації, по якій на третьому етапі кваліфікаційного іспиту ним набрано прохідний бал та середній допустимий бал тестування щодо когнітивних здібностей, установлений Комісією - 55 відсотків максимально можливого бала, або 33 бали, що відповідає вимогам частини п'ятої статті 74 Закону № 1402-VIII;
- зобов'язати ВККС України внести зміни до пункту 3 рішення Комісії від 19 вересня 2025 року № 173/зп-25 шляхом допуску до четвертого етапу кваліфікаційного іспиту - виконання практичного завдання зі спеціалізації:
- місцевого загального суду кандидата на посаду судді місцевого загального суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого загального суду, що успішно склали тестування когнітивних здібностей та набрали прохідний бал, а саме: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
- внести зміни до Додатків 3 та 4 пункту 3 рішення ВККС України 19 вересня 2025 року № 173/зп-25 шляхом допуску кандидата на посаду судді місцевого загального суду ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
- зобов'язати ВККС України визначити та оприлюднити на офіційному веб-сайті Комісії графіки для виконання практичного завдання зі спеціалізації: місцевого загального суду кандидата на посаду судді місцевого загального суду, який успішно склав тестування когнітивних здібностей та набрав прохідний бал, а саме: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
- стягнути з Комісії на користь позивача судові витрати у сумі 3876 гривень.
2. На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він узяв участь у доборі кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 1800 прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах, оголошеному рішенням ВККС України від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24.
3. За результатами проведених Комісією трьох етапів кваліфікаційного іспиту, позивач успішно склав тестування та отримав такі бали: історія української державності - 40; загальні знання у сфері права та знання зі спеціалізації місцевого загального суду - 100 (із застосуванням коефіцієнту - 150); загальні знання у сфері права та знання зі спеціалізації місцевого господарського суду - 100 (із застосуванням коефіцієнту - 150); когнітивні здібності - 33,47.
4. Рішенням Комісії від 19 вересня 2025 року № 173/зп-25, зокрема, затверджено кодовані та декодовані результати тестування когнітивних здібностей, складеного 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 та 17 вересня 2025 року у межах кваліфікаційного іспиту для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду (додаток 1); допущено до четвертого етапу кваліфікаційного іспиту - виконання практичного завдання зі спеціалізації: місцевого адміністративного суду 400 кандидатів на посаду судді місцевого адміністративного суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого адміністративного суду, що успішно склали тестування когнітивних здібностей та набрали прохідний бал (додаток 2); місцевого господарського суду 411 кандидатів на посаду судді місцевого господарського суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого господарського суду, що успішно склали тестування когнітивних здібностей та набрали прохідний бал (додаток 3); місцевого загального суду 2851 кандидата на посаду судді місцевого загального суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого загального суду, що успішно склали тестування когнітивних здібностей та набрали прохідний бал (додаток 4); призначено четвертий етап кваліфікаційного іспиту (виконання практичного завдання зі спеціалізації відповідного суду) для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду; визначено та оприлюднено на офіційному вебсайті Комісії графіки виконання практичного завдання зі спеціалізації: місцевого адміністративного суду (додаток 5); місцевого господарського суду (додаток 6); місцевого загального суду (додаток 7).
5. Згідно з інформацією, викладеною на офіційній сторінки ВККС України у facebook (https:facebook.com/vkksu), Комісією проінформовано, що прохідний бал складає для: місцевого адміністративного суду - 35,58; місцевого господарського суду - 37,79; місцевого загального - 34,69.
6. На думку позивача, рішення Комісії від 19 вересня 2025 року № 173/зп-25 про затвердження кодованих та декодованих результатів тестування когнітивних здібностей, складеного 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 та 17 вересня 2025 року у межах кваліфікаційного іспиту для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду, в частині недопуску ОСОБА_1 до четвертого етапу кваліфікаційного іспиту - виконання практичного завдання зі спеціалізації: місцевого загального суду кандидатів на посаду судді місцевого загального суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого загального суду, що успішно склали тестування когнітивних здібностей та набрали прохідний бал (додаток 3 та додаток 4 до рішення № 173/зп-25), - є необґрунтованим, а дії ВККС України - протиправними.
7. ОСОБА_1 вважає, що ВККС України під час ухвалення рішення від 27 серпня 2025 року № 162/зп-25 (далі - Рішення № 162/зп-25) про призначення тестування когнітивних здібностей у межах кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду, порушено правові норми частини шостої статті 74 Закону № 1402-VIII, а саме пунктом 9 Рішення № 162/зп-25, згідно з яким Комісією вирішено:
«Визначити прохідний бал третього етапу кваліфікаційного іспиту (тестування когнітивних здібностей) з урахуванням того, що до четвертого етапу допускаються учасники, які набрали бал, не нижче 55 відсотків максимально можливого бала, у кількості не більше: 2800 кандидатів на посаду судді місцевого загального суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого загального суду; 400 кандидатів на посаду судді місцевого адміністративного суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого адміністративного суду; 400 кандидатів на посаду судді місцевого господарського суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого господарського суду.
У разі якщо двоє і більше кандидатів на посаду судді та суддів отримали однаковий найнижчий прохідний бал третього етапу кваліфікаційного іспиту, до четвертого етапу допускаються всі такі кандидати на посаду судді та судді».
8. На переконання позивача, у цьому випадку, пункт 9 Рішення № 162/зп-25 в частині встановлення обмежень кількості кандидатів на посаду судді, які допускаються до четвертого етапу кваліфікаційного іспиту, суперечать нормам чинного законодавства, тобто порушує принципи та ієрархію нормативно-правових актів, оскільки частина шоста статті 74 Закону № 1402-VIII має вищу юридичну силу, ніж Рішення № 162/зп-25 в частині встановлення означених обмежень (щодо квот: 2800/400/400 по спеціалізаціях) кандидатів на посаду судді місцевого загального суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого загального суду.
9. Крім того, пункт 9 Рішення № 162/зп-25 порушує право позивача, як кандидата на посаду судді, який успішно склав кваліфікаційний іспит в частині проходження тестування щодо когнітивних здібностей, набравши середній допустимий бал тестування щодо когнітивних здібностей, встановлений ВККС України - 55 відсотків максимально можливого бала, або 33 бали.
10. ОСОБА_1 вважає, що Комісія була зобов'язана визначити прохідний бал третього етапу кваліфікаційного іспиту (тестування когнітивних здібностей) з урахуванням того, що до четвертого етапу допускаються учасники, які набрали бал, не нижче 55 відсотків максимально можливого бала, тобто 33 бали.
11. Позивач зазначив, що в цьому випаду до спірних правовідносин не можна застосовувати положення пункту 9 Рішення № 162/зп-25 в частині встановлення обмежень кількості кандидатів, які допущені до четвертого етапу кваліфікаційного іспиту за умови набрання прохідного балу на третьому етапі кваліфікаційного іспиту, оскільки останнє суперечить нормам вищої юридичної сили (частині шостій статті 74 Закону № 1402-VIII), який має вищу юридичну силу, ніж Рішення № 162/зп-25 в частині встановлення вказаних обмежень.
12. На думку ОСОБА_1 , ВККС України протиправно не допущено позивача до четвертого етапу кваліфікаційного іспиту - виконання практичного завдання. При цьому Комісією окремо рішення про недопуск позивача не приймалось, опубліковано не було. Указана дії щодо недопуску позивача до четвертого етапу кваліфікаційного іспиту - виконання практичного завдання з відповідної спеціалізації (місцевого загального суду), обумовлено встановленням в пункті 9 Рішення № 162/зп-25 обмеженням, що прямо суперечить правовим положенням частини шостої статті 74 Закону № 1402-VIII, який забороняє ВККС України встановлювати вказане обмеження щодо кандидатів та підвищувати прохідний бал кваліфікаційного іспиту, зокрема в частині тестування щодо когнітивних здібностей.
13. Позивач вважає, що штучне встановлення Комісією обмеженої кількості кандидатів на посаду судді на етапі тестування когнітивних здібностей є перевищенням Комісією своїх повноважень у частині недопуску позивача до четвертого етапу кваліфікаційного іспиту, що є порушенням визначених повноважень Комісії.
14. ОСОБА_1 указав, що протиправні дії Комісії, які виразилися у відмові у допуску позивача до наступного четвертого етапу кваліфікаційного іспиту - виконання практичного завдання з відповідної спеціалізації мало наслідком припинення участі позивача у доборі кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 1800 прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах, що в широкому розумінні повинно трактуватись, як рішення про відмову в допуску до професії судді, яке обмежує можливості позивача щодо кар'єрного просування, безпосередньо зачіпає професійну репутацію, як правника та є втручанням у право позивача на повагу до приватного життя, легітимність якого може і має бути перевірена в судовому порядку.
15. Позивач також зазначив, що Комісією створено ризик порушення принципу передбачуваності іспиту та рівності умов для кандидатів, оскільки 05 вересня 2025 року, на вебсайті опубліковано 9 додаткових нових «прикладів завдань тестування когнітивних здібностей», тобто за 3 календарні дні до проведення тестування (09 вересня 2025 року), що створило не рівні умови складення тестування, оскільки деякі з кандидатів, які складали тестування першими за алфавітним порядком, не були повідомлені про наявність нових прикладів завдань, оскільки їх перша і остаточна публікація відбувалась за 10 днів до початку тестування. Зазначене позбавило можливості учасників достатнього часу для ознайомлення з реальною методикою, особливо враховуючи, що вона суттєво відрізнялася від довідкової інформації, зазначеної у Додатку 3.
16. До того ж Додатки 2 та 3 підтверджують, що тестування містить 40 завдань та триває 30 хвилин. Однак у Додатку 2 чітко деталізовано розподіл завдань за типами: вербальне мислення - 20, абстрактне - 12, логічні завдання - 8. У Додатку 3 відсутня така конкретика, що унеможливлює точне планування часу та стратегії виконання тесту. Це створило ризик порушення принципу передбачуваності іспиту та рівності умов для кандидатів. У Додатку 2 завдання поділяються на прості (19), середні (14) та складні (7), із зазначенням коефіцієнтів складності (1,22 / 1,55 / 2,16). У Додатку 3 немає жодної інформації про рівень складності, натомість вказано лише обсяг текстових уривків (200- 300 слів). Така невідповідність створила ризик непрозорості, оскільки кандидати не могли заздалегідь оцінити реальний рівень складності тесту та підготуватися належним чином.
17. ОСОБА_1 наголосив, що Комісія, всупереч пункту 3 частини п'ятої статті 74 Закону № 1402-VIII, оголошеним умовам добору, протиправно застосувала обмеження за спеціалізаціями, які використовуються для другого етапу (тобто поділ за спеціалізаціями, які обрано кандидатом на посаду), до результатів єдиного тесту третього етапу - когнітивних здібностей, що прямо суперечить частинам п'ятій та шостій статті 74 Закону № 1402-VIII. Унаслідок цього, результати одного іспиту були «розкладені» по різних спеціалізаціях, кандидати з двома спеціалізаціями враховувалися двічі, а з трьома - тричі, що призвело до порушення правил тестування, а саме: фактична кількість допущених до практичного етапу становить - 3662, що перевищило кількість осіб, які реально склали тестування щодо когнітивних здібностей і продовжують участь у доборі - 3049 осіб.
18. На переконання позивача, дії Комісії є протиправними та суперечать єдиним принципам чинного законодавства з таких підстав:
1) порушення принципу законності (статті 19 Конституції України). Так, Комісія застосувала методику встановлення обмежень кількості кандидатів на посаду судді, яка не передбачена Законом № 1402-VIII і не може застосовуватися до тесту третього етапу - когнітивних здібностей;
2) порушення рівності доступу (статті 24 Конституції України). Так, поділ результатів єдиного тесту третього етапу - когнітивних здібностей за спеціалізаціями створив нерівні умови, а саме: кандидати з однаковим результатом мали різні шанси на допуск, що фактично є дискримінацією, відповідно до норм чинного законодавства. Вказані обставини свідчать, що критерієм допуску кандидатів на посаду судді була не кількість набраних кандидатом балів, яка відповідно до частини п'ятої статті 74 Закону № 1402-VIII, встановлена Комісією - 55% максимально можливого бала, тобто 33 бали, а обрана спеціалізація, що прямо суперечить пункту 1.6 Положення про порядок проведення кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів (далі - Положення), затвердженого рішенням Комісії від 19 червня 2024 року № 185/зп-24, яким передбачено забезпечення рівності умов для всіх учасників. Отже, Комісія допустила дискримінацію за ознакою вибору спеціалізації, що суперечить статті 24 Конституції України, статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а також власному Положенню;
3) непропорційність і необґрунтованість (статті 2 КАС України). Так, обраний Комісією спосіб недопуску позивача, як кандидата на посаду судді, до наступного четвертого етапу кваліфікаційного іспиту - виконання практичного завдання зі спеціалізації не відповідає меті кваліфікаційного іспиту і призводить до обмеження прав позивача, який успішно пройшов тестування щодо когнітивних здібностей шляхом набрання середнього допустимого бала тестування щодо когнітивних здібностей, встановленого Комісією на рівні 55% максимально можливого бала, тобто 33 бали.
Позиція інших учасників справи
19. У відзиві на позовну заяву ОСОБА_1 ВККС України зазначила, що заперечує проти задоволення позовних вимог. Вважає, що при здійсненні своїх повноважень Комісія не вийшла за межі своєї компетенції і при реалізації дискреційних повноважень дотрималася вимог до діяльності суб'єктів владних повноважень, закріплених у частині другій статті 2 КАС України.
20. На думку ВККС України, встановлюючи прохідні бали етапів кваліфікаційного іспиту, Комісія діяла відповідно до вимог Закону № 1402-VIII з урахуванням кількості прогнозованих вакантних посад у місцевих судах, з урахуванням власних організаційно-технічних спроможностей та першочергового завдання - оперативного заповнення наявних вакантних посад у місцевих судах. Отже, пункт 9 Рішення № 162/зп-25 відповідає нормам Закону № 1402-VIII, прийнятому Комісією рішенню від 12 травня 2025 року № 105/зп-25 (зі змінами), яким призначено кваліфікаційний іспит для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду, та визначено черговість етапів його проведення та встановлено прохідні бали з урахуванням відсотка від максимально можливого бала за кожен етап кваліфікаційного іспиту та співвідношення кількості кандидатів на посаду судді та суддів, які успішно складуть етап кваліфікаційного іспиту, до кількості прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах, з урахуванням яких оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду.
21. Комісія зауважила, що прогнозована кількість вакантних посад суддів, стосовно яких оголошено добір та алгоритм визначення прохідного бала всіх етапів кваліфікаційного іспиту були належним чином затверджені і оприлюднені Комісією, та відомі ОСОБА_1 до початку, зокрема кожного з етапів кваліфікаційного іспиту, з якими очевидно був ознайомлений позивач, який з власної волі виявив бажання приймати участь у доборі та з'явився для складання кваліфікаційного іспиту, усвідомлюючи та приймаючи встановлений порядок проведення іспиту, зокрема щодо визначення прохідного балу кожного наступного етапу кваліфікаційного іспиту. Отже, твердження позивача про порушення Комісією вимог частини шостої статті 74 Закону № 1402-VIII є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства та свідчать про довільне тлумачення позивачем правових норм, що призводить до помилкових висновків.
22. ВККС України зазначила, що позивач помилково тлумачить положення частини шостої статті 74 Закону № 1402-VIII вважаючи, що прохідний бал за тестування когнітивних здібностей не повинен встановлюватися. Зазначена норма не скасовує обов'язку Комісії визначати прохідний бал для всіх складових кваліфікаційного іспиту, у тому числі для тестування когнітивних здібностей. Формулювання «крім тестування щодо когнітивних здібностей та історії української державності» стосується лише обмеження у 75 відсотків максимально можливого бала, тобто для цих тестів Комісія має дискреційне повноваження встановлювати інший, відмінний від 75%, поріг, але не звільняється від обов'язку його визначення. Тому, твердження ОСОБА_1 про відсутність необхідності встановлення прохідного бала за тестування когнітивних здібностей є безпідставним.
23. На переконання Комісії, відсутність окремого повідомлення кандидатів про програмне забезпечення, яке застосовувалось для проведення тестування когнітивних здібностей, не свідчить про порушення принципів передбачуваності чи рівності умов, оскільки всі учасники перебували в однакових умовах, а технічні параметри системи не впливали на зміст або результати іспиту.
24. ВККС України також звернула увагу, що на виконання пунктом 5.4 розділу 5 Положення, Комісією 27 серпня 2025 року завчасно ухвалено рішення № 162/зп-25, яким визначено та оприлюднено особливості порядку проведення тестування когнітивних здібностей та методики оцінювання його результатів (далі - Методика) у межах кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду (додаток 2 до рішення від 27 серпня 2025 року № 162/зп-25). У зв'язку із цим, покликання позивача про відсутність передбачуваності процедури добору на посаду судді є необґрунтованим, оскільки в Методиці у достатньому об'ємі наведено загальну інформацію, яка розкриває аспекти тестування когнітивних здібностей, структуру та типи завдань, методику оцінювання, де наведено кількість балів за правильну відповідь, коефіцієнт, який встановлений за складність запитань, а також порядок складання такого тестування. Тому твердження позивача щодо порушення Комісією принципу передбачуваності іспиту та рівності умов для кандидатів, не заслуговують на увагу суду та спростовуються вищенаведеним.
25. Комісія указала, що доводи позивача про порушення Комісією рівності доступу (стаття 24 Конституції України), а також встановлення дискримінації учасників добору за ознакою вибору спеціалізації під час допуску до певного етапу кваліфікаційного іспиту, що нібито утворило різні шанси на допуск до таких етапів, є власною інтерпретацією позивачем окремих процедур добору та є голослівними.
26. ВККС України зауважила, що обставини, на які покликається позивач, спростовують підстави поданого ним позову, оскільки жодним чином не доводять протиправність дій Комісії під час процедур добору, як і не підтверджують того, що Комісія безпідставно підвищила прохідний бал відповідного етапу кваліфікаційного іспиту, який упродовж всього часу був незмінним та визначався від конкретних умов, про які і зазначає позивач.
27. У зв'язку з викладеним ВККС України просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
28. 17 листопада 2025 року до Верховного Суду від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив ВККС України, у якій позивач указав, що вважає доводи представника ВККС України, що викладені у відзиві на позовну заяву, необґрунтованими. Також на обґрунтування відповіді на відзив позивач навів аналогічні доводи, які були наведені ним у позовній заяві.
Рух справи у Верховному Суді
29. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалою від 27 жовтня 2025 року відкрив провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ВККС України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Вирішив справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження колегією суддів у складі п'яти суддів без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Установлені у справі обставини та зміст спірних правовідносин
30. Рішенням ВККС України від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 1800 прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах (далі - добір).
31. Комісія рішенням від 11 грудня 2024 року № 367/зп-24 оголосила прийняття від суддів, які мають намір бути переведеними до іншого місцевого суду, заяв про складання кваліфікаційного іспиту.
32. ОСОБА_1 виявив бажання взяти участь у доборі, оголошеному рішенням ВККС України від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24.
33. Рішенням ВККС України від 07 травня 2025 року № 109/дс-25 допущено ОСОБА_1 до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 та до складання кваліфікаційного іспиту в тому числі зі спеціалізації господарського суду в межах добору на посаду судді місцевого суду, оголошеного рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24.
34. ВККС України рішенням від 12 травня 2025 року № 105/зп-25 призначила кваліфікаційний іспит для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду, та визначила таку черговість етапів його проведення (далі - кваліфікаційний іспит):
- перший етап - тестування знань з історії української державності;
- другий етап - тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду;
- третій етап - тестування когнітивних здібностей;
- четвертий етап - виконання практичного завдання зі спеціалізації відповідного суду.
Визначено, що кожен етап кваліфікаційного іспиту призначається окремим рішенням Комісії.
Визначено прохідний бал першого етапу кваліфікаційного іспиту (тестування знань з історії української державності) з урахуванням того, що до другого етапу допускаються учасники, які набрали бал, не нижче 75 відсотків максимально можливого бала, у кількості не більше 7200 кандидатів на посаду судді та суддів.
Визначено прохідний бал другого етапу кваліфікаційного іспиту (тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду) з урахуванням того, що до третього етапу допускаються учасники, які набрали бал, не нижче 75 відсотків максимально можливого бала, у кількості не більше: 4 200 кандидатів на посаду судді місцевого загального суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого загального суду; 600 кандидатів на посаду судді місцевого адміністративного суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого адміністративного суду; 600 кандидатів на посаду судді місцевого господарського суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого господарського суду.
Визначено прохідний бал третього етапу кваліфікаційного іспиту (тестування когнітивних здібностей) з урахуванням того, що до четвертого етапу допускаються учасники, які набрали бал, не нижче 55 відсотків максимально можливого бала, у кількості не більше: 2800 кандидатів на посаду судді місцевого загального суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого загального суду; 400 кандидатів на посаду судді місцевого адміністративного суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого адміністративного суду; 400 кандидатів на посаду судді місцевого господарського суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого господарського суду).
Визначено прохідний бал четвертого етапу кваліфікаційного іспиту (виконання практичного завдання зі спеціалізації відповідного суду) - 75 відсотків максимально можливого бала.
35. Рішенням ВККС України від 04 липня 2025 року № 128/зп-25 призначено тестування знань з історії української державності у межах кваліфікаційного іспиту.
36. Рішенням ВККС України від 25 липня 2025 року № 142/зп-25 затверджено кодовані та декодовані результати тестування знань з історії української державності та призначено тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду у межах кваліфікаційного іспиту.
37. ВККС України рішенням від 15 серпня 2025 року № 156/зп-25 затвердила кодовані та декодовані результати тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації місцевого господарського суду. До третього етапу кваліфікаційного іспиту - тестування когнітивних здібностей допущено кандидатів на посаду судді місцевого господарського суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого господарського суду, що успішно склали тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації місцевого господарського суду і набрали прохідний бал, у кількості - 751.
38. Комісія рішенням від 27 серпня 2025 року № 161/зп-25 затвердила кодовані та декодовані результати тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації місцевого загального суду. До третього етапу кваліфікаційного іспиту - тестування когнітивних здібностей допущено 4489 кандидатів на посаду судді місцевого загального суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого загального суду, що успішно склали тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації місцевого загального суду і набрали прохідний бал.
39. ОСОБА_1 успішно склав тестування знань з історії української державності та загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації місцевого господарського суду, та був допущений до тестування когнітивних здібностей.
40. Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 27 серпня 2025 року № 162/зп-25 призначено тестування когнітивних здібностей у межах кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду.
Визначено та оприлюднено на офіційному вебсайті Комісії графік складання тестування когнітивних здібностей у межах кваліфікаційного іспиту.
Визначено та оприлюднено на офіційному вебсайті Комісії особливості порядку проведення тестування когнітивних здібностей та методики оцінювання його результатів у межах кваліфікаційного іспиту.
Встановлено, що тестування когнітивних здібностей здійснюватиметься з використанням комп'ютерної техніки. Визначено, що тривалість тестування когнітивних здібностей - 30 хвилин, кількість запитань у тесті на когнітивні здібності - 40, максимально можливий бал на етапі тестування когнітивних здібностей - 60.
Встановлено середній допустимий бал третього етапу кваліфікаційного іспиту (тестування когнітивних здібностей) для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду - 55 відсотків максимально можливого бала, або 33 бали.
Визначено прохідний бал третього етапу кваліфікаційного іспиту (тестування когнітивних здібностей) з урахуванням того, що до четвертого етапу допускаються учасники, які набрали бал, не нижче 55 відсотків максимально можливого бала, у кількості не більше: 2800 кандидатів на посаду судді місцевого загального суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого загального суду; 400 кандидатів на посаду судді місцевого адміністративного суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого адміністративного суду; 400 кандидатів на посаду судді місцевого господарського суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого господарського суду. У разі якщо двоє і більше кандидатів на посаду судді та суддів отримали однаковий найнижчий прохідний бал третього етапу кваліфікаційного іспиту, до четвертого етапу допускаються всі такі кандидати на посаду судді та суддів.
41. Відповідно до графіку складання тестування когнітивних здібностей ОСОБА_1 складав зазначений іспит 13 вересня 2025 року.
42. Рішенням ВККС України від 19 вересня 2025 року № 173/зп-25 затверджено кодовані та декодовані результати тестування когнітивних здібностей, складеного 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 та 17 вересня 2025 року у межах кваліфікаційного іспиту для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду (додаток 1 до рішення).
Допущено до четвертого етапу кваліфікаційного іспиту - виконання практичного завдання зі спеціалізації:
- місцевого господарського суду 411 кандидатів на посаду судді місцевого господарського суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого господарського суду, що успішно склали тестування когнітивних здібностей та набрали прохідний бал (додаток 3 до рішення).
- місцевого загального суду 2851 кандидат на посаду судді місцевого загального суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого загального суду, що успішно склали тестування когнітивних здібностей та набрали прохідний бал (додаток 4).
43. У додатку 1 рішення Комісії від 19 вересня 2025 року № 173/зп-25, окрім іншого зазначена наступна інформація: під порядковим номером 2394 учасник - ОСОБА_1 , статус учасника - кандидат на посаду судді, спеціалізація - господарська/загальна, дата складання тестування - 13 вересня 2025 року, код учасника K139E67BAB1DFA23, бал учасника - 33,47, результат етапу кваліфікаційного іспиту - успішно складено.
44. Разом із цим у додатку 3 рішення ВККС України від 19 вересня 2025 року № 173/зп-25 «Список кандидатів на посаду судді місцевого господарського суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого господарського суду, що успішно склали тестування когнітивних здібностей та допущені до четвертого етапу кваліфікаційного іспиту - виконання практичного завдання зі спеціалізації місцевого господарського суду», кандидат на посаду судді ОСОБА_1 - відсутній у списку.
45. У додатку 4 рішення ВККС України від 19 вересня 2025 року № 173/зп-25 «Список кандидатів на посаду судді місцевого загального суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого загального суду, що успішно склали тестування когнітивних здібностей та допущені до четвертого етапу кваліфікаційного іспиту - виконання практичного завдання зі спеціалізації місцевого загального суду» кандидат на посаду судді ОСОБА_1 - відсутній у списку.
46. Не погодившись із бездіяльністю Комісії щодо недопуску ОСОБА_1 до четвертого етапу кваліфікаційного іспиту - виконання практичного завдання з обраної спеціалізації, з якої на третьому етапі кваліфікаційного іспиту ОСОБА_1 набрано прохідний бал та середній допустимий бал тестування щодо когнітивних здібностей, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Релевантні джерела права й акти їх застосування. Оцінка доводів позовної заяви та аргументів учасників справи
47. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
48. Згідно із частиною другою статті 128 Конституції України призначення на посаду судді здійснюється за конкурсом, крім випадків, визначених законом.
49. За змістом частини першої статті 92 Закону № 1402-VIII ВККС України є державним колегіальним органом суддівського врядування, який на постійній основі діє у системі правосуддя України.
50. Статтею 93 Закону № 1402-VIII визначено повноваження Комісії, до яких згідно з пунктами 2, 6 частини першої цієї статті належить проведення добору кандидатів для призначення на посаду судді і затвердження порядку складання кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання кандидатів.
51. Пунктами 1 та 4 частини першої статті 70 Закону № 1402-VIII передбачено, що добір на посаду судді місцевого суду здійснюється в порядку, визначеному цим Законом, та, окрім іншого, включає в себе такі етапи, як оголошення добору на посаду судді та складання кваліфікаційного іспиту.
52. На підставі статті 71 Закону № 1402-VIII про оголошення добору на посаду судді ВККС України ухвалює рішення, яке оприлюднює на офіційному вебсайті Комісії та офіційному веб-порталі судової влади України.
У рішенні про оголошення добору на посаду судді ВККС України обов'язково зазначає кінцевий строк подання заяви та документів для участі у доборі, що не може бути меншим за 30 днів з дня оприлюднення рішення, а також прогнозовану кількість вакантних посад суддів, стосовно яких оголошено добір.
53. Відповідно до частин першої - шостої статті 74 Закону № 1402-VIII кваліфікаційний іспит є атестуванням професійної компетентності кандидата на посаду судді з метою виявлення належних знань, рівня підготовки та здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді.
Підставою для допуску до складання кваліфікаційного іспиту є рішення ВККС України.
Кваліфікаційний іспит проводиться шляхом складання анонімних тестувань та практичних завдань. Анонімне тестування проводиться щодо когнітивних здібностей, історії української державності, загальних знань у сфері права та однієї або кількох спеціалізацій суду на вибір: адміністративної, господарської та загальної (цивільної і кримінальної). Практичні завдання проводяться щодо вибраної (вибраних) кандидатом спеціалізації (спеціалізацій) суду. Форма та зміст тестувань, практичних завдань, а також порядок їх проведення затверджуються ВККС України.
ВККС України не пізніше ніж за 30 днів до дня проведення кваліфікаційного іспиту оприлюднює його програму та перелік питань тестування (крім тестування щодо когнітивних здібностей) на своєму офіційному вебсайті.
Кандидат на посаду судді вважається таким, що склав кваліфікаційний іспит з вибраної спеціалізації суду, якщо він:
1) набрав не менше 75 відсотків максимально можливого бала за тестування щодо загальних знань у сфері права та відповідної спеціалізації суду;
2) набрав не менше 75 відсотків максимально можливого бала за виконання практичного завдання щодо відповідної спеціалізації суду;
3) успішно пройшов тестування щодо когнітивних здібностей та історії української державності. Успішним проходженням вважається набрання кандидатом середнього допустимого бала тестування щодо когнітивних здібностей та історії української державності, встановленого ВККС України.
Комісія встановлює прохідний бал кваліфікаційного іспиту, який не може бути нижчим за 75 відсотків максимально можливого бала за відповідне тестування (крім тестування щодо когнітивних здібностей та історії української державності) та виконання практичного завдання кваліфікаційного іспиту. Під час добору на посаду судді прохідний бал для кандидатів встановлюється з урахуванням кількості посад, щодо яких оголошено добір.
54. Кандидат на посаду судді, який склав кваліфікаційний іспит, але не набрав прохідний бал, може використати результати такого іспиту під час участі у наступному доборі на посаду судді, оголошеному протягом двох років з дня затвердження таких результатів (частина десята статті 74 Закону № 1402-VIII).
55. Таким чином, Закон № 1402-VIII не визначає прохідний бал для успішного проходження тестування щодо когнітивних здібностей, а покладає обов'язок на Комісію встановити такий бал. При цьому Закон № 1402-VIII указує на необхідність урахувати кількість посад, щодо яких оголошено добір при встановленні прохідного бала.
56. Як убачається з матеріалів справи, добір кандидатів на посаду судді місцевого суду оголошено рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 з урахуванням 1800 прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах. Таку кількість прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах визначено з огляду на наявні вакантні посади суддів у місцевих судах, які не припинили роботу та готові до заміщення, посади, які можуть утворитися за результатами конкурсів на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах та Вищому антикорупційному суді, а також у разі звільнення суддів з посад. Згідно із указаними розрахунками серед 1800 прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах: 1400 - у місцевих загальних судах; 200 - у місцевих адміністративних судах; 200 - у місцевих господарських судах.
57. З матеріалів справи також убачається, що з метою участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеного 11 грудня 2024 року, та з наміром бути переведеними до іншого місцевого суду, звернулося 9337 осіб та суддів.
58. Комісія рішенням від 12 травня 2025 року № 105/зп-25, призначила кваліфікаційний іспит для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів в межах добору.
Установила прохідний бал кожного етапу кваліфікаційного іспиту, в тому числі і третього етапу кваліфікаційного іспиту (тестування когнітивних здібностей). Зокрема, визначила прохідний бал третього етапу кваліфікаційного іспиту (тестування когнітивних здібностей) з урахуванням того, що до четвертого етапу допускаються учасники, які набрали бал, не нижче 55 відсотків максимально можливого бала, у кількості не більше: 2800 кандидатів на посаду судді місцевого загального суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого загального суду; 400 кандидатів на посаду судді місцевого адміністративного суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого адміністративного суду; 400 кандидатів на посаду судді місцевого господарського суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого господарського суду.
59. При цьому Комісія, ураховуючи кількість вакантних посад та кількість осіб, які виявили намір узяти участь у доборі, вважала за необхідне встановити прохідний бал з урахуванням двох критеріїв, а саме:
- відсотка від максимально можливого бала за кожен етап кваліфікаційного іспиту;
- співвідношення кількості кандидатів на посаду судді та суддів, які успішно складуть етап кваліфікаційного іспиту, до кількісті прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах, з урахуванням яких оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду.
60. Отже, Комісія зобов'язана встановити прохідний бал, який би дозволяв кандидату бути допущеним до наступного етапу та продовжувати брати участь у доборі, що нею і було зроблено. При цьому, встановлюючи прохідний бал, Комісія не вказала його в остаточному числовому вираженні, а пов'язала прохідний бал з дотриманням двох обов'язкових умов (набрання мінімально допустимого бала та потрапляння по рейтингу до визначеного Комісією числа кандидатів).
61. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду вважає за необхідне зауважити, що Закон № 1402-VIII не зобов'язує ВККС України встановити прохідний бал, який би дозволяв кандидату бути допущеним до наступного етапу та продовжувати брати участь у доборі, в остаточному числовому вираженні, а навпаки вказує на необхідність встановити такий прохідний бал з урахування кількості посад, щодо яких оголошено добір, що фактично унеможливлює встановлення прохідного балу в остаточному числовому вираженні, оскільки Комісія не може передбачити співвідношення кількості кандидатів на посаду судді та суддів, які успішно складуть етап кваліфікаційного іспиту, до кількісті прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах, з урахуванням яких оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду.
62. З огляду на викладене, ВККС України виконала свій обов'язок, оскільки встановила прохідний бал з тестування щодо когнітивних здібностей, який би дозволяв кандидату бути допущеним до наступного етапу та продовжувати брати участь у доборі з урахуванням положень абзацу 2 частини шостої статті 74 Закону № 1402-VIII.
63. Матеріалами справи встановлено, що Комісія рішенням від 27 серпня 2025 року № 162/зп-25 призначила тестування когнітивних здібностей у межах кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду.
Установила середній допустимий бал третього етапу кваліфікаційного іспиту (тестування когнітивних здібностей) для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду - 55 відсотків максимально можливого бала, або 33 бали та визначено прохідний бал третього етапу кваліфікаційного іспиту (тестування когнітивних здібностей) з урахуванням того, що до четвертого етапу допускаються учасники, які набрали бал, не нижче 55 відсотків максимально можливого бала, зокрема, у кількості не більше 400 кандидатів на посаду судді місцевого господарського суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого господарського суду.
64. Верховний Суд звертає увагу на те, що Закон № 1402-VIII містить два терміни: «прохідний бал» та «середній допустимий бал», отже законодавець не ототожнює вказані терміни.
65. Так, пункт 3 частини п'ятої статті 74 Закону № 1402-VIII, окрім іншого, пов'язує складання кваліфікаційного іспиту з успішним проходженням тестування щодо когнітивних здібностей, а саме: набранням кандидатом середнього допустимого бала тестування щодо когнітивних здібностей, встановленого Комісією. Тобто успішне складання кваліфікаційного іспиту дорівнює набранню кандидатом середнього допустимого бала.
66. Водночас частина десята статті 74 Закону № 1402-VIII чітко вказує на те, що складання кваліфікаційного іспиту не свідчить про обов'язкове набрання прохідного бала.
67. Таким чином, набрання кандидатом середнього допустимого бала свідчить про складання кваліфікаційного іспиту, проте не свідчить про обов'язкове набрання прохідного бала. В той же час саме набрання прохідного бала дозволяє кандидату бути допущеним до наступного етапу та продовжувати брати участь у доборі.
68. Верховний Суд також вважає за необхідне зазначити, що Закон № 1402-VIII не встановлює ні середнього допустимого бала, ні прохідного бала, які необхідно отримати кандидату за результатами складання тестування щодо когнітивних здібностей, а покладає обов'язок на ВККС України встановити вказані бали (частина п'ята статті 74 Закон № 1402-VIII зобов'язує Комісію встановити середній допустимий бал, частина ж шоста вказаної статті - прохідний бал). При цьому Закон № 1402-VIII не обмежує ВККС України при встановлені середнього допустимого бала, який необхідно отримати кандидату за результатами складання тестування щодо когнітивних здібностей, проте вказує на необхідність врахувати кількість посад, щодо яких оголошено добір при встановленні прохідного бала.
69. Пунктами 6.3.2, 6.3.3., 6.4.2 та 6.8.2 Положення визначено, що у рішенні про затвердження кодованих та декодованих результатів етапу іспиту зазначається, окрім іншого, результат іспиту («успішно складено» або «не складено»).
Учасник визнається таким, що успішно склав тестування когнітивних здібностей та історії української державності, у разі набрання встановленого Комісією середнього допустимого та більшого бала таких тестувань.
Прохідний бал за тестування когнітивних здібностей та історії української державності - середні допустимі бали тестувань, встановлені Комісією.
70. Аналіз вказаних норм свідчить про те, що Комісія своїм положенням ототожнила прохідний бал за тестування когнітивних здібностей з середнім допустимим балом.
71. Проаналізувавши зміст зазначеного вище правового регулювання та процедуру, визначену Законом № 1402-VIII для проведення добору на посаду судді місцевого суду, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку про неможливість застосування до спірних правовідносин пункту 6.8.2 Положення, який ототожнює прохідний бал за тестування когнітивних здібностей з середнім допустимим балом, з огляду на наступне.
72. Як уже наголошував Верховний Суд вище, Комісія позбавлена можливості встановити прохідний бал в остаточному числовому вираженні, з огляду на необхідність встановити такий бал з урахування кількості посад, щодо яких оголошено добір. Тобто Комісія не може передбачити співвідношення кількості кандидатів на посаду судді та суддів, які успішно складуть етап кваліфікаційного іспиту, до кількісті прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах, з урахуванням яких оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду.
73. Водночас Закон № 1402-VIII, зобов'язуючи Комісію встановити середній допустимий бал, жодним чином не пов'язує зазначену категорію з якимись обмеженнями (наприклад, необхідністю врахування кількості посад, щодо яких оголошено добір). Відсутність відповідних обмежень свідчить про те, що середній допустимий бал повинен бути встановлений в остаточному числовому вираженні.
74. Отже, законодавство України зобов'язує ВККС України встановити середній допустимий бал в остаточному числовому вираженні, при цьому при встановленні прохідного бала врахувати кількість посад, щодо яких оголошено добір.
75. Разом із цим, ототожнення понять «середній допустимий бал» та «прохідний бал» фактично нівелюватиме обов'язок Комісії, передбачений Законом № 1402-VIII, при встановленні прохідного бала врахувати кількість посад, щодо яких оголошено добір.
76. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду враховує, що відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
77. Частинами першою - третьою статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
78. Ураховуючи те, що Закон № 1402-VIII є базовим нормативно-правовим актом, який визначає засади організації судової влади, статус суддів, порядок формування та діяльності органів суддівського врядування та має вищу юридичну силу порівняно з відомчими актами Комісії, а також те, що Положення має підзаконний характер і приймається на виконання Закону № 1402-VIII, застосуванню підлягають норми закону, як такі, що мають вищу юридичну силу.
79. Повертаючись до спірних правовідносин, Комісія, як зазначено вище, встановила середній допустимий бал третього етапу кваліфікаційного іспиту (тестування когнітивних здібностей) для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду - 55 відсотків максимально можливого бала, або 33 бали, який ОСОБА_1 набрав, що свідчить про те, що він успішно склав іспит.
80. Водночас ВККС України встановила прохідний бал з урахуванням того, що до четвертого етапу допускаються учасники, які набрали бал, не нижче 55 відсотків максимально можливого бала, зокрема, у кількості не більше 400 кандидатів на посаду судді місцевого господарського суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого господарського суду, а також не більше 2800 кандидатів на посаду судді місцевого загального суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого господарського суду.
81. За результатами тестування когнітивних здібностей, з урахування усіх вимог, встановлених Комісією, прохідний бал для кандидатів, які виявили намір бути призначеними або переведеними до місцевого господарського суду, становить 37,79 бала, для кандидатів, які виявили намір бути призначеними або переведеними до місцевого загального суду - 34,68 бала.
82. Як установлено матеріалами справи, позивач за результатами третього етапу кваліфікаційного іспиту (тестування когнітивних здібностей) набрав 33,47 бала, що свідчить про те, що він не набрав прохідний бал, а отже правомірно не був допущений до наступного етапу кваліфікаційного іспиту (виконання практичного завдання зі спеціалізації місцевого загального суду).
83. Верховний Суд вважає за необхідне наголосити, що в рішеннях Комісії від 12 травня 2025 року № 105/зп-25 та від 27 серпня 2025 року № 162/зп-25 визначено прохідний бал, у тому числі і для третього етапу кваліфікаційного іспиту (тестування когнітивних здібностей), який, як вже зазначалося вище, визначено з урахуванням того, що до четвертого етапу допускаються учасники, які набрали бал, не нижче 55 відсотків максимально можливого бала, у кількості не більше 400 кандидатів на посаду судді місцевого господарського суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до місцевого господарського суду.
84. Таким чином, ще у травні ОСОБА_1 був обізнаний про умови добору, визначені Комісією, в тому числі і про встановлений відповідачем прохідний бал третього етапу кваліфікаційного іспиту. Проте до ухвалення рішення ВККС України від 19 вересня 2025 року № 173/25-зп, позивач не оскаржував установлений Комісією прохідний бал третього етапу кваліфікаційного іспиту.
85. До того ж, за аналогічним принципом Комісія визначила прохідний бал для першого та другого етапів кваліфікаційного іспиту (тестування історії української державності та тестування щодо загальних знань у сфері права та відповідної спеціалізації суду), які складено позивачем успішно.
86. Верховний Суд звертає увагу на те, що, незважаючи на однаковий підхід до визначення прохідного бала для всіх етапів кваліфікаційного іспиту, позивач не оскаржував до суду рішення Комісії, яким установлено відповідні прохідні бали, що свідчить про те, що він погоджувався з умовами, визначеними Комісією.
87. Не є слушними посилання позивача на те, що дії/бездіяльність Комісії призвели до незаконного припинення участі ОСОБА_1 у доборі та стали перешкодою доступу позивача до посади судді, що є втручанням у його право на повагу до приватного життя, з огляду на таке.
88. Так, право кожного громадянина на доступ до державної служби, у тому числі на участь у доборі на посаду судді, гарантовано статтею 38 Конституції України. Водночас це право не є абсолютним і може бути реалізоване за умови дотримання встановлених законом вимог та процедур, спрямованих на забезпечення професійності, доброчесності й здатності кандидата здійснювати правосуддя.
89. За змістом норм Закону № 1402-VIII та Положення, однією з обов'язкових умов участі в подальших етапах добору на посаду судді є успішне складання кваліфікаційного іспиту та набрання прохідного бала. Набрання кандидатом бала, який є меншим від прохідного, не відповідає визначеним законом критеріям для просування до наступного етапу добору.
90. Отже, такий результат не є проявом дискримінації чи обмеженням доступу до посади судді, а є наслідком об'єктивного застосування законодавчо встановленої процедури оцінювання.
91. З огляду на наведене, Комісія правомірно не допустила ОСОБА_1 до четвертого етапу кваліфікаційного іспиту в межах добору, оголошеного рішенням ВККС України від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24, з огляду на ненабрання позивачем прохідного бала, установленого Комісією, набрання якого було обов'язковою умовою для допущення до наступного етапу.
92. Таким чином, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Верховний Суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 241-246, 255, 262, 266 КАС України, Верховний Суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.
Рішення Верховного Суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду може бути подана до Великої Палати Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач І. В. Желєзний
Судді М. В. Білак
А. Г. Загороднюк
В. Е. Мацедонська
В. М. Соколов