09 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/12887/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Дурасової Ю.В., Божко Л.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 ( суддя Луговська Г.В.) в адміністративній справі №160/12887/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий Дім Бенефіт» до Державної податкової служби України, , Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про частині вимог щодо визнання протиправними та скасування рішень Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №9764413/39139860 від 23.10.2023, №9764374/39139860 від 23.10.2023, №9764364/39139860 від 23.10.2023, №9764363/39139860 від 23.10.2023, №97,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ БЕНЕФІТ" звернулося до суду з вимогами визнати протиправними та скасувати рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області, про відмову в реєстрації податкових накладних, поданих позивачем та зобов'язати ДПС України, зареєструвати подані ТОВ "ТД БЕНЕФІТ" податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В межах адміністративної справи №160/12887/24 в порядку черговості роз'єднання та присвоєння єдиного унікального номеру судової справи, розглядаються позовні вимоги:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №9764413/39139860 від 23.10.2023 року про відмову в реєстрації податкових накладних розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №55 від 13.09.2023року та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №55 від 13.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у день її направлення.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №9764374/39139860 від 23.10.2023 року про відмову в реєстрації податкових накладних розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №58 від 13.09.2023 року та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №58 від 13.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у день її направлення.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській №9764364/39139860 від 23.10.2023 року про відмову в реєстрації податкових накладних розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №107 від 28.09.2023 року та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №107 від 28.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у день її направлення.
4. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №9764363/39139860 від 23.10.2023 року про відмову в реєстрації податкових накладних розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №74 від 18.09.2023 року та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №74 від 18.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у день її направлення.
5. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №9764427/39139860 від 23.10.2023 про реєстрацію відмову в реєстрації податкових накладних розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №16 від 05.09.2023року та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №16 від 05.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у день її направлення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем подано на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні №55 від 13.09.2023, №58 від 13.09.2023, №107 від 28.09.2023, №74 від 18.09.2023, №16 від 05.09.2023, проте, їх реєстрацію зупинено, оскільки податкові накладні відповідають вимогам п.8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. ТОВ "ТД БЕНЕФІТ" подано до податкового органу документи, які повністю підтверджують реальність господарських операцій, за результатами яких складено податкові накладні, надіслані для реєстрації. Проте, рішеннями відповідача-2 відмовлено у реєстрації вказаних податкових накладних.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 червня 2025 року вимоги позову задоволено.
З апеляційною скаргою звернувся відповідач ГУДПС у Дніпропетровській області, в якій зазначив, що спірні рішення прийняті з підстави надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
Колегією суддів з'ясовано, ТОВ "ТД БЕНЕФІТ" подано на реєстрацію податкову накладну №16 від 05.09.2023року.
Згідно з квитанцією від 02.10.2023 року реєстрацію податкової накладної зупинено на підставі того, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критерії ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем до податкового органу було подано повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній №16 від 05.09.2023.
За результатами розгляду комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі комісія) документів, наданих платником з додатками щодо документів про підтвердження здійснення операції по податковій накладній винесено рішення №9764427/39139860 від 23.10.2023 про відмову в реєстрації вказаної податкової накладної, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених з порушенням законодавства. У додатковій інформації зазначено: наявні ризикові операції, відсутні паспорти якості та інше.
ТОВ "ТД БЕНЕФІТ" подано на реєстрацію податкову накладну №55 від 13.09.2023року.
Згідно з квитанцією від 02.10.2023 року реєстрацію податкової накладної зупинено на підставі того, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критерії ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем до податкового органу було подано повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній №55 від 13.09.2023.
За результатами розгляду комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі комісія) документів, наданих платником з додатками щодо документів про підтвердження здійснення операції по податковій накладній винесено рішення №9764413/39139860 від 23.10.2023 про відмову в реєстрації вказаної податкової накладної, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених з порушенням законодавства. У додатковій інформації зазначено: наявні ризикові операції, відсутні паспорти якості та інше.
ТОВ "ТД БЕНЕФІТ" подано на реєстрацію податкову накладну №58 від 13.09.2023.
Згідно з квитанцією від 02.10.2023 року реєстрацію податкової накладної зупинено на підставі того, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критерії ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем до податкового органу було подано повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній №58 від 13.09.2023.
За результатами розгляду комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі комісія) документів, наданих платником з додатками щодо документів про підтвердження здійснення операції по податковій накладній винесено рішення №9764374/39139860 від 23.10.2023 про відмову в реєстрації вказаної податкової накладної, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених з порушенням законодавства. У додатковій інформації зазначено: наявні ризикові операції, відсутні паспорти якості та інше.
ТОВ "ТД БЕНЕФІТ" подано на реєстрацію податкову накладну №74 від 18.09.2023.
Згідно з квитанцією від 13.10.2023 року реєстрацію податкової накладної зупинено на підставі того, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критерії ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем до податкового органу було подано повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній №74 від 18.09.2023.
За результатами розгляду комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі комісія) документів, наданих платником з додатками щодо документів про підтвердження здійснення операції по податковій накладній винесено рішення №9764363/39139860 від 23.10.2023 про відмову в реєстрації вказаної податкової накладної, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених з порушенням законодавства. У додатковій інформації зазначено: наявні ризикові операції, відсутні паспорти якості та інше.
ТОВ "ТД БЕНЕФІТ" подано на реєстрацію податкову накладну №107 від 28.09.2023.
Згідно з квитанцією від 13.10.2023 року реєстрацію податкової накладної зупинено на підставі того, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критерії ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем до податкового органу було подано повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній №107 від 28.09.2023.
За результатами розгляду комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі комісія) документів, наданих платником з додатками щодо документів про підтвердження здійснення операції по податковій накладній винесено рішення №9764364/39139860 від 23.10.2023 про відмову в реєстрації вказаної податкової накладної, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених з порушенням законодавства. У додатковій інформації зазначено: наявні ризикові операції, відсутні паспорти якості та інше.
Позивач скористався правом на адміністративне оскарження та подав скаргу до комісії центрального рівня ДПС України.
Рішенням комісії центрального рівня ДПС України скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення контролюючого органу про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН - без змін.
Не погоджуючись із рішеннями комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області про відмову в реєстрації податкових накладних, з метою їх скасування та зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що надані позивачем документи є достатніми для прийняття Комісією регіонального рівня рішень про реєстрацію складених позивачем з дотриманням приписів статті 198 ПК України, спірних податкових накладних в ЄРПН. Господарські операції, за наслідками яких складено податкові накладні, здійснено позивачем в межах його господарської діяльності, та підтверджується первинними документами. При цьому, контролюючим органом не враховано специфіку діяльності позивача та не взято до уваги письмові пояснення платника податків.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Положеннями пункту 10 Порядку № 1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року № 520.
У пунктах 4 та 5 Порядку № 520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Як визначено у пункті 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
За змістом пункту 10 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Вирішуючи спір у цій категорії справ слід враховувати, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Проте здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежуються права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.
Також Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Повертаючись до обставин справи яка розглядається, підставою відмови у реєстрації податкових накладних зазначено про надання документів складених/оформлених з порушенням законодавства.
Це самостійна підстава для відмови в реєстрації ПН, але в Порядку № 520 вона не конкретизується.
Таким чином, така підстава для прийняття відповідачем рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування як надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства, потребує зазначення комісією ДПС України у відповідному рішенні документа (його реквізитів), що не відповідає вимогам закону із зазначенням у чому саме полягає така невідповідність (відсутність обов'язкових реквізитів тощо).
Відповідно до пункту 44 Порядку №1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Верховний Суд неодноразово, зокрема у постановах від 12.11.2019 у справі №816/2183/18, від 18.02.2020 у справі №360/1776/19, від 27.04.2020 у справі №360/1050/19, від 18.06.2020 у справі №824/245/19-а, від 18.04.2024 у справі № 160/18840/22 наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.
Верховний Суд у постанові від 16.05.2024 у справі №400/11727/23 зазначив, що контролюючий орган, виконуючи повноваження щодо моніторингу податкових накладних, має аналізувати первинні документи у взаємозв'язку з відомостями податкової накладної та іншими джерелами (державними реєстрами, електронними документами) лише за зовнішніми (формальними, очевидними) критеріями.
Оцінюючи постанову суду першої інстанції, колегія суддів виходить із того, що у даному спорі предметом судового контролю є правомірність рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної.
На цій стадії податкового контролю законодавець не передбачив повноважень контролюючого органу щодо встановлення або оцінки реальності господарських операцій.
Пункт 5 Порядку №520 передбачає можливість подання платником «інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування».
За своїм змістом така норма стосується документів, які безпосередньо підтверджують дані, відображені у податковій накладній, а саме зміст, обсяг, номенклатуру тощо.
У справі, що розглядається, суд першої інстанції, задовольняючи вимоги адміністративного позову, виходив виключно з того, що квитанція про зупинення реєстрації спірної податкової накладної не містила ні чіткої підстави для такого зупинення, ні вичерпного переліку документів, що необхідно було надати платнику податків.
Разом з тим, суд першої інстанції не дослідив зміст долучених позивачем до матеріалів справи первинних документів, не досліджував зміст наданих позивачем пояснень та дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення.
Такий підхід суду першої інстанції побудований на неправильному застосуванні наведених вище норм матеріального права (з урахуванням змін, що набрали чинності з 08 березня 2023 року та з 30 вересня 2023 року) та поверхневому дослідженню матеріалів справи.
Таким чином, суд першої інстанції в порушення принципу офіційного з'ясування обставин справи, закріпленого частиною четвертою статті 9 КАС України, обставини не з'ясував, зосередившись виключно на оцінці змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних.
В оспорюваних рішеннях про відмову у реєстрації податкової накладної не зазначено, які саме з наданих позивачем документів складені з порушенням законодавства та яких саме документів, передбачених вичерпним переліком, не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Оспорюване рішення не містить мотивів не врахування чи відхилення наданих позивачем пояснень та документів.
Зміст оспорюваних рішень дає підстави стверджувати, що комісія ДПС, розглядаючи подані позивачем документи, не перевіряла їх відповідність вимогам чинного законодавства (наявність обов'язкових реквізитів, дотримання встановленої законом форми тощо), не з'ясовувала специфіку проведених господарських операцій та не визначала документів, які є достатніми для підтвердження реальності господарських операцій з урахуванням їх змісту і обсягу.
Водночас, аналіз наданих позивачем згідно з переліком документів та пояснень, свідчить про відсутність у них дефекту форми, змісту або походження, які в силу положень частини другої статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, спричинили б втрату такими документами юридичної сили.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог, однак з інших підстав та мотивів викладених у даній постанові.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 в адміністративній справі №160/12887/24 змінити в частині мотивів і підстав задоволення позову.
В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 суддя в адміністративній справі №160/12887/24 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 09 грудня 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 12 грудня 2025 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко