03 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/34726/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Шахтарського міського житлово-комунального підприємства
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.03.2025, (суддя суду першої інстанції Ніколайчук С.В.), прийняте в порядку письмового провадження в м. Дніпрі, в адміністративній справі №160/34726/24 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Першотравенського міського житлово-комунального підприємства про стягнення заборгованості,
30.12.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило: стягнути з підприємства на його користь заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсії особам, що були зайняті на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, за період жовтень - грудень 2024 року в сумі 468 грн. 44 коп. (Чотириста шістдесят вісім гривень 44 копійки) на р/р НОМЕР_1 , відкритий у філія-Дніпропетровське обласне управління ПАТ “Державний ощадний банк України» МФО:305482, ЄДРПОУ 21910427.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно до Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до ПФУ від 19.12.2003р., затвердженої постановою Правління ПФУ №21-1, підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену суму пенсійних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Проте Першотравенське міське житлово-комунальне підприємство в порушення ч.2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за Списком № 1 за період жовтень - грудень 2024 року в сумі 468 грн. 44 коп.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 25.03.2025 задовольнив позовні вимоги Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області. Стягнув з Першотравенського міського житлово-комунального підприємства ( вул. Молодіжна, буд.12, м. Шахтарське (м. Першотравенськ), Синельниківський район, Дніпропетровська область, 52800, код ЄДРПОУ 32598423) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсії особам, що були зайняті на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, за період жовтень - грудень 2024 року в сумі 468 грн. 44 коп. (Чотириста шістдесят вісім гривень 44 копійки) на р/р НОМЕР_1 , відкритий у філія-Дніпропетровське обласне управління ПАТ “Державний ощадний банк України» МФО:305482, ЄДРПОУ 21910427.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Шахтарське міське житлово-комунальне підприємство звернулось з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що ухвалюючи рішення про задоволення позову суд першої інстанції виходив з того, зазначені в позові розрахунки стосувались працівника Відповідача ОСОБА_1 (о/ р 205050010782), по якому здійснюється відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, який перебуває на обліку як пенсіонер в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області. Пенсія ОСОБА_1 призначена територіальним органом Пенсійного фонду України з 08.06.2023 на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №520/17720/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії № 205050010782 від 16.06.2023 року., яке набрало законної сили. Зокрема в мотивувальній частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі № 520/17720/23 зазначено, що «Матеріалами справи підтверджено, що заявник у періоди з...28.09.2016 по 10.10.2016...виконував роботи на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, що відносяться до переліку за Списком №1 ...періоди роботи позивача з 07.12.1994 по 09.12.1994, з 21.02.2005 по 30.07.2007, з 01.05.2012 по 21.06.2016, з 18.08.2011 по 30.04.2012, з 28.09.2016 по 10.10.2016, з 22.02.2017 по 17.10.2017 та з 16.07.2018 по 26.11.2020 підлягають до зарахування до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Проте, судом першої інстанції було залишено поза увагою те, що Шахтарське МЖКП не має жодного робочого місця, яке б мало шкідливі і особливо важкі умови праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України. До позовної заяви додано копії розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій що підлягають відшкодуванню, здійснені Головним управлінням ПФУ в Харківській області, з яких вбачається, що в основу позовних вимог покладено факт роботи з 28.09.2016 по 10.10.2016 ОСОБА_1 слюсарем - ремонтником 4 розряду на котельні «Південній», що є структурним підрозділом Відповідача. Відповідно до проведеної у 2015 році на підприємстві Відповідача атестації робочих місць було складено Перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах. Згідно з цим переліком професія слюсаря - ремонтника (код ЄТКС - 7233) відноситься до Списку № 2. Більш того, виробництво, на якому працював ОСОБА_1 та його посада не відносяться до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461. Таким чином, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, судом першої інстанції також неправильно застосовано норми матеріального права, а саме, ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 та частину другу Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 24 червня 2016 року №461.
Від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшов відзив на апеляційну скаргу , в якому посилаючись на необґрунтованість доводів скарги, просить рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Шахтарське міське житлово-комунальне підприємство подало до суду клопотання про зупинення провадження у справі до розгляду Конституційним судом України справи за конституційним поданням Верховного Суду про відповідність Конституції України (конституційність) статті 114, абзаців другого, третього пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 30.04.2024 справа №1-2/2024(111/24) №38-у/2024.
Клопотання обґрунтоване тим, що на його думку існує об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до розгляду Конституційним судом України справи про конституційність норм та положень статті 114, абзаців другого, третього пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» яким позивач обґрунтовує свої вимоги.
Розглянувши зазначене клопотання колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Як видно з матеріалів справи, в ній наявні всі необхідні докази, які дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Відповідно до ст. 152 Конституції України, закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Водночас, колегія суддів зазначає, що відповідно до ст. 91 Закону України «Про Конституційний Суд України», закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Колегія суддів зазначає, що в разі прийняття Конституційним Судом України рішення про неконституційність положень статті 114, абзаців другого, третього пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», вказані положення нормативно-правових актів втратять чинність з дня набрання законної сили рішенням Конституційного Суду і на майбутнє.
Відтак, відкриття провадження за конституційним поданням у справі №1-2/2024(111/24) №38-у/2024, не є обставиною, що об'єктивно унеможливлює розгляд цієї справи судом, відтак підстави для задоволення клопотання відповідача та зупинення провадження у справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України - відсутні.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Першотравенське міське житлово-комунальне підприємство зареєстроване за адресою: вул. Молодіжна, буд.12, м. Шахтарське (м. Першотравенськ), Синельниківський район, Дніпропетровська область, 52800, код ЄДРПОУ 32598423, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як платник страхових внесків.
На підприємстві відповідача , із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, працювали громадяни, які вийшли на пенсію та у жовтні - грудні 2024 року отримували пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
У зв'язку з тим, що відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, інші управління Пенсійного фонду України надсилають до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вищезазначені розрахунки.
На виконання положень п. 6.8. Інструкції Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розрахунки відповідачу були направлені належним чином.
З матеріалів справи видно, що зазначені в позові розрахунки стосувавлись працівника відповідача ОСОБА_1 (о/р 205050010782), по якому здійснюється відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, який перебуває на обліку як пенсіонер в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
Пенсія ОСОБА_1 (о/р НОМЕР_2 ) призначена територіальним органом Пенсійного фонду України з 08.06.2023 на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі № 520/17720/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії № 205050010782 від 16.06.2023 року., яке набрало законної сили.
Зокрема в мотивувальній частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі № 520/17720/23 зазначено, що “Матеріалами справи підтверджено, що заявник у періоди з...28.09.2016 по 10.10.2016...виконував роботи на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, що відносяться до переліку за Списком №1 “...періоди роботи позивача з 07.12.1994 по 09.12.1994, з 21.02.2005 по 30.07.2007, з 01.05.2012 по 21.06.2016, з 18.08.2011 по 30.04.2012, з 28.09.2016 по 10.10.2016, з 22.02.2017 по 17.10.2017 та з 16.07.2018 по 26.11.2020 підлягають до зарахування до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Судові рішення (ухвали), які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання відповідно до статті 370 КАС України.
Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.
Таким чином, покладені Харківським окружним адміністративним судом в рішенні від 08.11.2023 у справі №520/17720/23 зобов'язання вчинити дії виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень покладених на управління Фонду.
Відповідно до Форми РС-право Богданова С.М. частка плати Першотравенського міського житлово - комунального підприємства по відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по ОСОБА_1 складає 0,36 %.
Вищезазначені розрахунки відповідач не оскаржував, також не подавав заперечення проти сум, що визначені у них, отже вони вважаються узгодженими.
Отже, сума загальної заборгованості Першотравенського міського житлово-комунального підприємства за Списком № 1 за період жовтень - грудень 2024 року складає 468 грн 44 коп, що підтверджується розрахунками.
Не сплата в добровільному порядку відповідачем наявних у нього сум заборгованості перед пенсійним фондом стала підставою звернення позивача з цим позовом до суду.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не було надано доказів сплати коштів, призначених на покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених застрахованим особам, суд вважає правомірним стягнення відповідача на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період жовтень - грудень 2024 року в сумі 468 грн. 44 коп.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Особливості відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, врегульовані Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (надалі - Інструкція), що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року №400/97-ВР (далі - Закон №400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Абзацом 4 п.1 ст.2 Закону №400/97-ВР визначено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів “б»-“з» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору у таких розмірах: для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону (абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону №400/97-ВР).
Положеннями частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення».
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Таким чином, на відповідача покладено обов'язок покривати витрати на виплату та доставку пенсій, призначених працівникам відповідача відповідно до п.п. “а», “б»-“з» частини 1 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» та п.2-8 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список №1,2).
Згідно із п. 6.1 ч. 6 Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16 січня 2004 року за №64/8663 (далі - Інструкція №21-1), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в таких розмірах:
- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у розмірі 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (пункт 6.4 Інструкції №21-1).
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (пункт 6.5 Інструкції №21-1).
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць (пункт 6.7 Інструкції №21-1).
Відповідач не сплатив кошти, призначені на покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених застрахованим особам, які працювали або працюють на Першотравенському міському житлово-комунальному підприємстві, за період жовтень-грудень 2024 року за Списком № 1 у розмірі 468 грн. 44 коп, що підтверджується розрахунками.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області надіслано відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій для відшкодування пільгових пенсій за період з жовтень 2022 року по грудень 2024 року, що підтверджено матеріалами справи.
У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона Крим). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства (пункт 6.8 Інструкції №21-1).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам відповідно до пунктів “а», “б»-“з» частини першої статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» та п.2-8 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за Списком №1 покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом після 1 січня 2004 року, не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу (до чи після набрання чинності Законом №1058-IV).
Як правильно зазначив суд першої інстанції, відповідачем не було надано доказів сплати коштів, призначених на покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених застрахованим особам, суд вважає правомірним стягнення з відповідача на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з жовтня 2024 року по грудень 2024 року за Списком №1, яка складає 468 грн. 44 коп.
Посилання відповідача на те, що підстави для стягнення з відповідача суми витрат на виплату та доставку пенсії відсутні з огляду на те, що виробництво, на якому працював ОСОБА_1 та його посада не відносяться до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461, колегія суддів не бере до уваги, адже ОСОБА_1 призначена пенсія за віком на пільгових умовах за списком №1, та правомірність призначення такої пенсії підтверджена судовим рішенням.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 05.01.2021 у справі №640/18421/19 зазначив, що підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період.
Аналогічного правового висновку дійшов і Верховний Суд в постановах від 14.09.2022 у справі №817/1943/17, від 26.10.2022 у справі №812/1231/17.
Доказів щодо неправомірності визначення розміру та складу фактичних витрат позивача на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах або їх нарахування, а також доказів щодо погашення відповідачем заборгованості суду не надано.
Відтак, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстави для зміни або скасування судового рішення - відсутні.
Керуючись ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 325 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Шахтарського міського житлово-комунального підприємства - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 в адміністративній справі №160/34726/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий - суддя О.О. Круговий
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш