18 грудня 2025 року справа №200/5245/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Сіваченка І.В.,
розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року у справі № 200/5245/25 (головуючий суддя І інстанції - Кошкош О.О.) за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Азов АБЗ» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення-лист від 12.05.2025 № 9032/6/05-99-07-01-13, яким відмовлено у застосуванні положень п.п. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України щодо ТТОВ “АЗОВ АБЗ», видане Головним управління ДПС у Донецькій області;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Донецькій області застосувати до ТОВ “АЗОВ АБЗ» встановлені пп. 69.28 п. 69 підрозд. 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового Кодексу України спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності за податкові (звітні) періоди з вересня 2022 року по лютий 2025 роки, та винести відповідне рішення.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення відмову Головного управління ДПС у Донецькій області від 12.05.2025 № 9032/6/05-99-07-01-13 у врахуванні повідомлення “про неможливість вивезення первинних документів» товариства з обмеженою відповідальністю “Азов АБЗ» від 30.04.2025 № 30/04-25-1.
Зобов'язано Головне управління ДПС у Донецькій області повторно розглянути повідомлення товариства з обмеженою відповідальністю “Азов АБЗ» від 30.04.2025 № 30/04-25-1 про неможливість вивезення первинних документів від 30.04.2025 № 30/04-25-1.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Азов АБЗ» сплачений судовий збір в сумі 2422,40 грн.
Не погодившись з рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалити постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Обґрунтування апеляційної скарги.
Згідно реєстраційних даних ТОВ “Азов АБЗ», код ЄДРПОУ 42922824 станом на теперішній час має податкову адресу: м. Краматорськ Краматорського району Донецької області, вул. Чубенка Степана, буд. 12, оф. 505; з 10.10.2024 по 26.03.2025 - м. Дружківка Краматорського району Донецької області, вул. Соборна, буд. 7; з 07.07.2022 по 09.10.2024 - м. Київ, вул. Соборна, буд. 7.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій від 28.02.2025 № 376 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Згідно наведеного переліку, як теперішню, так і попередню податкові адреси платника, а саме Краматорську та Дружківську міські територіальні громади Краматорського району Донецької області віднесено до територій можливих бойових дій з 24.02.2022 по теперішній час.
Тобто, за період з 07.07.2022 по теперішній час вищенаведені території не знаходились в зоні активних бойових дій та не були окуповані.
За період 2019 рік - 8 місяців 2022 року до ТОВ “Азов АБЗ» застосовано спеціальні правила в порядку пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України згідно наданого підприємством до ГУ ДПС у м. Києві повідомлення від 10.10.2024 № 10/10-24 (вхідний реєстраційний індекс № 91046/6 від 11.10.2024), про що платника повідомлено листом від 17.10.2024 № 82649/6/26-15-07-05-07-07.
Враховуючи, що територія провадження діяльності підприємства за період з 8 місяця 2022 року по лютий 2025 року не знаходились в зоні активних бойових дій та не були окуповані, ГУ ДПС у Донецькій області прийнято рішення щодо неможливості застосування спеціальних правил в порядку пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України до ТОВ “Азов АБЗ».
Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.
Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП “Діловодство спеціалізованого суду».
Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему “Електронний суд» матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.
Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі “Електронний суд».
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Фактичні обставини справи.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Азов АБЗ» зареєстровано як юридична особа код ЄДРПОУ 42922824.
Згідно витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцем реєстрації товариства з 26.03.2025 (запис 1002671070008001758) є 84333, Донецька область, Краматорський район, м. Краматорськ, вул. Чубенка Степана, будинок 12 офіс 505; з 10.10.2024 по 26.03.2025 (запис 1010421070007000021) - 84205, Донецька область, Краматорський район, м. Дружківка, вул. Соборна, буд. 7;- з 07.07.2022 по 09.10.2024 (запис 1010421070006000021) - 03150, місто Київ, вул. Предславинська, будинок 31/11, офіс 85 ЛІТЕРА "А".
За результатом розгляду первинного повідомлення ТОВ “Азов АБЗ» від 10.10.2024 № 10/10-24 з урахуванням інформації наданої в листі від 21.07.2023 № 21/07 про неможливість вивезення первинних документів за період з 02.04.2019 - 8 місяців 2022 року та в межах компетенції Головним управлінням ДПС у м.Києві прийнято рішення від 17.10.2024 № 82649/6/26-15-07-05-07-07 в якому зазначено, що контролюючим органом прийнята до уваги та буде врахована в межах і спосіб визначений підпунктом 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» Податкового кодексу України інформація, викладена у повідомленні товариства.
В подальшому, товариством з обмеженою відповідальністю “Азов АБЗ» складена заява на підставі підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» Податкового кодексу України від 30.04.2025 № 30/04-25-1, в якій повідомлено, що до березня 2025 року товариство мало адресу: Донецька область, Краматорський район, м.Дружківка, вул.Соборна, буд.7. Договір оренди офісного приміщення від 08.10.2024 № 8/10-2024 укладено з ФОП ОСОБА_1 . Зазначено, що у підприємства (станом на час подання заяви) відсутній доступ до первинних документів за період по лютий 2025 року. У зв'язку з цим, ТОВ “Азов АБЗ» не має можливості виконати в повному обсязі зобов'язання, що передбачені ст. 16.1.5, 16.1.7, 16.1.12, 16.1.15 Податкового кодексу України. Додаток: договір оренди приміщення від 08.10.2024 № 08/10-2024.
12 травня 2025 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області, за результатом розгляду повідомлення про неможливість вивезення первинних документів від 30.04.2025 № 30/04-25-1 у листі № 9032/6/05-99-07-01-12 повідомлено, що товариство має податкову адресу: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Чубенка Степана, буд. 12 оф. 505, з 10.10.2024 по 26.03.2025 - Донецька область, Краматорський район, м. Дружківка, вул. Соборна, буд. 7, з 07.07.2022 по 09.10.2024 - м. Київ, вул. Соборна, буд. 7.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією, визначаються відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій від 28.05.2025 № 376 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Згідно наведеного переліку, Краматорську та Дружківську міські територіальні громади Краматорського району Донецької області віднесено до територій можливих бойових дій з 24.02.2022 по теперішній час. Тобто за період з 07.07.2022 по теперішній час вищенаведені території не знаходились в зоні активних бойових дій та не були окуповані.
З огляду на викладене, контролюючим органом виснувано, що повідомлення про неможливість вивезення первинних документів від 30.04.2025 № 30/04-25-1 (вхідний реєстраційний індекс від 30.04.2025 № 9366/6) не може бути прийнято до уваги для застосування спеціальних правил в порядку підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» Податкового кодексу України.
15 липня 2025 року Державною податковою службою України за результатом розгляду скарги ТОВ “Азов АБЗ» на рішення Головного управління ДПС у Донецькій області, викладене в листі від 12.05.2025 № 9032/6-05-99-07-01-13 щодо відмови у застосування спеціальних правил у порядку підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» Податкового кодексу України, - прийнято рішення № 20253/6/99-00-08-03-03-08 від 15.07.2025, яким скаргу залишено без задоволення, а рішення без змін.
Суд першої інстанції, частково задовольняючи позов, виходив з того, що місцем провадження господарської діяльності позивача у період, стосовно якого подано повідомлення, є місто Дружківка. Місто Дружківка віднесено до “Території на яких ведуться (велись) бойові дії» підрозділ “території можливих бойових дій» з 24.02.2022, дата припинення можливості бойових дій - відсутня. Отже, м. Дружківка станом на час виникнення спірних правовідносин відносилась до територій на яких ведуться (велись) бойові дії. Неможливість вивезення первинних документів пов'язана із проведенням бойових дій на території м. Дружківка. Тому позивачем підтверджено факт, що внаслідок бойових дій є неможливим пред'явлення первинних документів, що знаходяться на території, на якій ведуться бойові дії, а отже він має право на застосування положення підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Оцінка суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 44.3 статті 44 ПК України платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків, але не менше:
2555 днів - для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю, відповідно до статей 39 і 39-2, пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу;
1825 днів - для первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, що складаються особами, визначеними пунктом 133.1 статті 133, підпунктом 133.2.2 пункту 133.2 та пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, а також юридичними особами, які обрали спрощену систему оподаткування, за винятком документів, до яких застосовується більш тривалий строк зберігання згідно з підпунктом 44.3.1 цього пункту;
1095 днів - для інших документів, на які не поширюються вимоги підпунктів 44.3.1 та 44.3.2 цього пункту;
1095 днів - для документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, включаючи дозвільні документи.
Строки зберігання документів та інформації, визначені цим пунктом, розраховуються з дня подання податкової звітності чи іншої звітності, передбаченої цим Кодексом, для складення якої використовуються зазначені документи та/або інформація, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного строку подання такої звітності, а для документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - з дня завершення строку їх дії).
На підставі пункту 44.5 статті 44 ПК України у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити (із наданням оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до такої втрати, пошкодження або дострокового знищення документів) контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації, надано авторизацію відповідно до Митного кодексу України або дозвіл на застосування спеціальних (у тому числі транзитних) спрощень.
Згідно з положеннями пунктів 6.2, 6.7 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88) первинні документи та регістри бухгалтерського обліку, що пройшли обробку, бухгалтерська та інша звітність до передачі їх до архіву підприємства, установи повинні зберігатися в бухгалтерській службі у спеціальних приміщеннях або зачинених шафах під відповідальністю осіб, уповноважених головним бухгалтером. Зберігання первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, що пройшли обробку і були підставою для складання звітності, а також бухгалтерської та іншої звітності, оформлення і передачу їх до архіву забезпечує головний бухгалтер підприємства, установи або особа, яка забезпечує ведення бухгалтерського обліку підприємства.
Водночас, як виключення із загального правила, відповідно до положень пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введено воєнний стан, який не скасований і на теперішній час.
Підпунктом 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України встановлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих РФ територіях України і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень ст. 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих РФ територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).
Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв'язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від'ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від'ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих РФ територіях України, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.
Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків/податковому агенту стане відомо про втрату таких документів, такий платник податків/податковий агент зобов'язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.
Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до цього підпункту, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану.
Втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих РФ територіях України, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту.
Обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Платник податків/податковий агент, який безпідставно застосував положення цього підпункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
У разі відмови у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.
Рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні.
У податкових (звітних) періодах, зазначених у відповідному повідомленні, не може бути переглянуто у бік збільшення суми податкових зобов'язань з податків і зборів, задекларовані в податкових деклараціях за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, задекларовані в податкових деклараціях/розрахунках за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлені в податкових деклараціях за зазначені звітні періоди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року. Перелік у подальшому змінювався станом на відповідну дату.
06 грудня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» згідно із якою, перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22 грудня 2022 року № 309 затверджено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ.
Місто Дружківка, а також місто Краматорськ з 24.02.2022 до теперішнього часу визначені як території можливих бойових дій, які відносяться до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Для правильного застосування приписів п.п.69.28 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України важливо встановити всі суттєві обставини, зокрема: факт проведення діяльності на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України; неможливість пред'явити або втрата первинних документів у зв'язку з цими подіями; загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).
При цьому підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
Для реалізації положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України законодавцем встановлено такий алгоритм дій: подання платником до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів; зазначення в повідомленні обставин, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкових (звітних) періодів, а також загального переліку первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).
Як свідчать матеріали справи, основним видом діяльності ТОВ «АЗОВ АБЗ» відповідно до КВЕД 46.73 є оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.
30.04.2025 ТОВ «Азов АБЗ», керуючись пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України направило до ГУ ДПС у Донецькій області заяву № 30/04-25-1 з додатком - договір оренди приміщення № 08/10-2024 від 08.10.2024.
В заяві позивач повідомив, що до березня 2025 року товариство мало адресу: Донецька область, Краматорський район, м. Дружківка, вул. Соборна, буд. 7. З метою здійснення господарської діяльності підприємство склало договір оренди офісного приміщення від 08.10.2024 № 8/10-2024 з ФОП ОСОБА_1 . Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російської Федерацією на території міста Дружківка велися бойові дії з 24.02.2022, тому у позивача відсутній доступ до первинних документів за період по лютий 2025 року (перелік первинних документів). В зв'язку з цим ТОВ «Азов АБЗ» не має можливості виконати в повному обсязі зобов'язання, що передбачені ст.16.1.5, 16.1.7, 16.1.12, 16.1.15 ПК України.
Таким чином, для реалізації положень пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України позивач здійснив такий алгоритм дій:
- подав платником до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів;
- зазначив в повідомленні загальний перелік первинних документів.
Проте в повідомленні не зазначені обставини що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, як то - втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, вивезення документів пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника, або неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади тощо.
Також суд звертає увагу, що договір оренди офісного приміщення від 08.10.2024 № 8/10-2024 не є документом, що підтверджує неможливість пред'явлення первинних документів бухгалтерського обліку, а місто Дружківка не відноситься до територій активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, як визначено в пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України і за період з жовтня 2024 року по березень 2025 року у місті Дружківці бойові дії не велися.
Крім того, договір оренди офісного приміщення не є безумовним доказом, що підтверджує фактичне ведення господарської діяльності в м. Дружківка Донецькій області.
Також позивачем не надано доказів та не зазначено обставин щодо знаходження первинних документів, зазначених в переліку до повідомлення, на території м. Дружківки.
При цьому суд погоджується, що відповідно до абзацу 9 пункту 69.28 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Проте, позивача також повинен довести обставини, на які він посилається, оскільки в даному спорі визначальним є встановлення факту ведення господарської діяльності на окупованих територіях, або територіях, де ведуться активні бойові дії.
Є неприйнятними посилання позивача про неможливість доступу до орендованого приміщення через його руйнування, оскільки ТОВ «Азов АБЗ» цю обставину в повідомленні до контролюючого органу не зазначало та не надавало, як додаток до повідомлення, Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінального провадження.
З огляду на вищевикладене, суд погоджується що повідомлення ТОВ «Азов АБЗ» про неможливість вивезення первинних документів від 30.04.2025 № 30/04-25-1 не може бути прийнято до уваги для застосування спеціальних правил в порядку підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» Податкового кодексу України, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до частини першої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального або порушення норм процесуального права.
Здійснюючі апеляційний розгляд справи в межах доводів апеляційної скарги, суд вважає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, неправильно застосував норми матеріального права, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, що обумовлює задоволення апеляційної скарги відповідача, скасування рішення з ухваленням постанови про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року у справі № 200/5245/25 - задовольнити частково.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року у справі № 200/5245/25 - скасувати.
В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю “Азов АБЗ» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення 18 грудня 2025 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 18 грудня 2025 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді А.В. Гайдар
І.В. Сіваченко