18 грудня 2025 року Чернігів Справа № 620/18864/23
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Непочатих В.О.,
при секретарі Михальчишиній А.А.,
за участю представника позивача Прядка О.А., представника відповідача Хоменка П.В., розглянувши в судовому засіданні в приміщенні суду звіт про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.02.2024 по справі № 620/18864/23 позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 середнього заробітку за час неповного розрахунку при звільненні, з дня звільнення 18.10.2022 по день фактичного розрахунку 28.11.2023. Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 18.10.2022 по 28.11.2023, але не більш як за шість місяців.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.07.2025 встановлено Головному управлінню Державної служби з надзвичайних ситуацій у Київській області строк, який становить 30 календарних днів, з моменту отримання даної ухвали, для подання звіту про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.02.2024 по справі № 620/18864/23.
07.08.2025 до суду надійшов звіт Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Київській області та додаткові пояснення до звіту від 03.10.2025, в яких заначено, шо відповідно до довідок за вересень 2022 року грошове забезпечення ОСОБА_1 становило 13811,10 грн., за серпень 2022 року грошове забезпечення ОСОБА_1 становило 13746,68 грн., середньомісячний дохід складає 13778,99 грн. Стверджує, що відповідно до розрахунків ОСОБА_1 розраховано суму середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільнення в сумі 82866,60 грн. Зазначає, що індексація, доплата в зоні ЧАЕС та додаткова винагорода, що виплачується під час військового стану не є додатковим видом грошового забезпечення та з неї не нараховуються страхові внески, а тому не були включені під час обрахунку середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.
Згідно частини першої статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
В силу вимог абзацу першого частини другої статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Проаналізувавши звіт та надані докази, суд вважає, що Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Київській області вчинило передбачені законодавством необхідні дії для виконання рішення суду, здійснено нарахування та виплату позивачу середнього заробітку в розмірі 82866,60 грн.
Так, за приписами пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», пункту 3 розділу 1 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623, зокрема, до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, що мають постійний характер, премії) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно пунктом 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995 (далі - Порядок № 100) при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження згідно з чинним законодавством, не враховуються:
а) виплати за виконання окремих доручень (одноразового характеру), що не входять в обов'язки працівника (за винятком доплат за суміщення професій і посад, розширення зон обслуговування або виконання додаткових обсягів робіт та виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників, а також різниці в посадових окладах, що виплачується працівникам, які виконують обов'язки тимчасово відсутнього керівника підприємства або його структурного підрозділу і не є штатними заступниками);
б) одноразові виплати (компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога, допомога працівникам, які виходять на пенсію, вихідна допомога тощо);
в) компенсаційні виплати на відрядження і переведення (добові, оплата за проїзд, витрати на наймання житла, підйомні, надбавки, що виплачуються замість добових);
г) премії за винаходи та раціоналізаторські пропозиції, за сприяння впровадженню винаходів і раціоналізаторських пропозицій, за впровадження нової техніки і технології, за збирання і здавання брухту чорних, кольорових і дорогоцінних металів, збирання і здавання на відновлення відпрацьованих деталей машин, автомобільних шин, введення в дію виробничих потужностей та об'єктів будівництва (за винятком цих премій працівникам будівельних організацій, що виплачуються у складі премій за результати господарської діяльності);
д) грошові і речові винагороди за призові місця на змаганнях, оглядах, конкурсах тощо;
е) пенсії, державна допомога, соціальні та компенсаційні виплати;
є) літературний гонорар штатним працівникам газет і журналів, що сплачується за авторським договором;
ж) вартість безплатно виданого спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, мила, змивних і знешкоджувальних засобів, молока та лікувально-профілактичного харчування;
з) дотації на обіди, проїзд, вартість оплачених підприємством путівок до санаторіїв і будинків відпочинку;
и) виплати, пов'язані з ювілейними датами, днем народження, за довголітню і бездоганну трудову діяльність, активну громадську роботу тощо;
і) вартість безплатно наданих деяким категоріям працівників комунальних послуг, житла, палива та сума коштів на їх відшкодування;
ї) заробітна плата на роботі за сумісництвом (за винятком працівників, для яких включення її до середнього заробітку передбачено чинним законодавством);
й) суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
к) доходи (дивіденди, проценти), нараховані за акціями трудового колективу і вкладами членів трудового колективу в майно підприємства;
л) компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати.
Спірним питанням на стадії виконання судового рішення є включення до складу грошового забезпечення з якого розраховується сума середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні: індексації, надбавки за несення служби вахтовим методом, додаткової винагороди, доплати в зоні відчуження, у зв'язку з чим суд зазначає наступне.
1. Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831 «Про доплату особам, які працюють в зоні відчуження» встановлено, зокрема, особам рядового та начальницького складу органів і підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, встановлюється доплата у розмірі 150 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року. Така доплата визначається пропорційно відпрацьованому часу, але не більше від зазначеного розміру.
Отже, наявність права на отримання доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС та її розмір залежить від певних умов, зокрема, така доплата обраховується пропорційно до часу, протягом якого відповідна особа виконує службові обов'язки в зоні відчуження, та не має систематичного характеру.
2. Відповідно до пунктів 1 та 2 Положення про вахтовий метод проходження служби (виконання роботи) особами рядового і начальницького складу та працівниками органів та підрозділів цивільного захисту в зоні відчуження і зоні безумовного (обов'язкового) відселення, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 27.07.2016 № 722, дія цього Положення поширюється на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та працівників органів та підрозділів цивільного захисту і визначає правові та організаційні засади застосування вахтового методу проходження служби (виконання роботи) в зоні відчуження і зоні безумовного (обов'язкового) відселення.
Вахтовий метод - особлива форма проходження служби (виконання роботи) особами рядового і начальницького складу та працівниками, які направляються в зону відчуження або зону безумовного (обов'язкового) відселення, коли щоденне повернення до місця постійного проживання неможливе.
За приписами пунктів 1.2. та 2.1. Порядку виплати надбавки за несення служби вахтовим методом особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженого наказ МНС від 22.12.2008 № 939 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.01.2009 за № 52/16068, надбавка за несення служби вахтовим методом не є складовою грошового забезпечення та не входить до місячного грошового забезпечення для обрахунку виплат, передбачених чинним законодавством про грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Виплата особам рядового і начальницького складу надбавки за несення служби вахтовим методом здійснюється за кожний день служби вахтовим методом відповідно до табелів обліку часу несення служби вахтовим методом, затверджених у встановленому порядку. У табелі зазначається фактична кількість календарних днів несення служби вахтовим методом особою рядового і начальницького складу, що не повинна перевищувати визначений наказом начальника органу управління (підрозділу) термін перебування на вахті.
Отже, надбавки за несення служби вахтовим методом не належить до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), які мають постійний характер.
3. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану» (далі - Постанова №168) установлено, що на період воєнного стану особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, розмір такої додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Аналіз наведеної норм свідчить, що додаткова винагорода на період дії воєнного стану, яка встановлена Постановою № 168, є новим та особливим видом у системі грошового забезпечення, зокрема, військовослужбовців, виплата якої обмежена строком дії воєнного стану в Україні.
При цьому, за своєю правовою природою, додаткова винагорода, запроваджена Постановою № 168, є додатковим видом грошового забезпечення, яку законодавець відніс до категорії винагород, виплату якої запроваджено під час воєнного стану, яка має компенсаційну мету, часткова відплата за особливості несення служби в умовах війни та не має регулярного характеру й виплачується на підставі наказів командирів (начальників), за певних умов.
4. Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що доплата в зоні відчуження, надбавка за несення служби вахтовим методом, додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати (грошового забезпечення) для розрахунку відшкодування, передбаченого статтею 117 КЗпП України, оскільки нормами Порядку № 100 виключено винагороди та компенсаційні виплати із категорії складових грошового забезпечення.
5. За приписами частини першої статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно статті 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», зокрема, з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Тобто, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
За таких обставин і правового регулювання суд вважає, що відповідачем помилково виключено індексацію з розрахунку середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
6. На момент розгляду звіту, судом не встановлено свідомого невжиття відповідачем залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку щодо наявності достатніх та необхідних правових підстав для прийняття звіту Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Київській області від 07.08.2025 та додаткових пояснень до звіту від 03.10.2025 про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.02.2024 по справі № 620/18864/23.
Відповідно до частини одинадцятої статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Враховуючи, що станом на момент прийняття звіту нарахування та виплата позивачу середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні здійснено без урахування індексації, тому суд встановлює суб'єкту владних повноважень новий строк для подання звіту про виконання судового рішення до 09.01.2026.
Керуючись статтями 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Київській області від 07.08.2025 та додаткові пояснення до звіту від 03.10.2025 про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 по справі № 620/18438/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Встановити Головному управлінню Державної служби з надзвичайних ситуацій у Київській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 по справі № 620/18438/23 до 09.01.2026.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 18.12.2025.
Суддя Василь НЕПОЧАТИХ