Постанова від 17.12.2025 по справі 522/24274/25

Справа №522/24274/25

Провадження №3/522/8342/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2025 року Приморський районний суд м. Одеси:

під головуванням судді Єршової Л.С.,

за участю секретаря судового засідання Гайди А.Д.,

прокурора Бараніченка С.В.,

особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянувши матеріали, направлені з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка працювала: головний спеціаліст відділу фінансування та бухгалтерського обліку Одеської обласної прокуратури, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.ч.1 ст.ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

До Приморського районного суду м. Одеси надійшли адміністративні матеріали за складеним протоколом про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, справі був присвоєний єдиний унікальний номер №522/24274/25, провадження №3/522/8342/25.

Крім цього, до провадження судді надійшли матеріали про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, за наступним номером справи: справа №522/24274/25, провадження №3/522/8343/25.

Також, до провадження судді надійшли матеріали про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, за наступним номером справи: справа №522/24274/25, провадження №3/522/8344/25.

Відповідно до положень ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Враховуючи положення наведеної норми, суддя приходить до висновку про об'єднання проваджень про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за наступними справами: справа №522/24274/25, провадження №3/522/8342/25; справа №522/24274/25, провадження №3/522/8343/25, провадження №522/24274/25, провадження №3/522/8344/25.

Після об'єднання справ, присвоїти об'єднаній справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.ч.1 ст.ст.172-6 КУпАП єдиний номер справи №522/24274/25, провадження №3/522/8342/25.

ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу фінансування та бухгалтерського обліку Одеської обласної прокуратури будучи державним службовцем 8 рангу категорії «В» та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст.172-6 КУпАП, несвоєчасно 18.03.2025, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим порушила вимоги ч.1 ст.45 п. 2-7 розділу XIII Закону, та вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За цим фактом оперуповноважений 6-го відділу (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майором ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення №894/2025 від 04.11.2025 року за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 , припиняючи з 15.08.2022 діяльність на посаді головного спеціаліста відділу фінансування та бухгалтерського обліку Одеської обласної прокуратури будучи державним службовцем 8 рангу категорії «В» та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст.172-6 КУпАП, несвоєчасно 23.05.2025, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги абз. 1 ч.2 ст.45 п.2-7 розділу XIII Закону, та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

За цим фактом оперуповноважений 6-го відділу (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майором ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення №895/2025 від 04.11.2025 року за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 , припинивши 15.08.2022 року діяльність на посаді головного спеціаліста відділу фінансування та бухгалтерського обліку Одеської обласної прокуратури будучи державним службовцем 8 рангу категорії «В» та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст.172-6 КУПАП, несвоєчасно 18.03.2025, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим порушила вимоги ч.2 ст.45 п.2-7 розділу XIII Прикінцевих положень Закону, та вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За цим фактом оперуповноважений 6-го відділу (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майором ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення №896/2025 від 04.11.2025 року за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.ч.1 ст.ст.172-6 КУпАП, визнала в повному обсязі.

Прокурор Бараніченко С.В. обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративного правопорушення, підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.ч.1 ст.ст.172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази та надавши їм оцінку, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.ч.1 ст.ст.172-6 КУпАП.

Згідно із ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна,винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП, особи притягаються до адміністративної відповідальності за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

14.09.2020 року відповідно до наказу Одеської обласної прокуратури №1885к від 14.09.2020 ОСОБА_1 було переведено на посаду головного спеціаліста відділу фінансування та бухгалтерського обліку Одеської обласної прокуратури та присвоєно 8 ранг державного службовця в межах категорії «В».

15.08.2022 року відповідно до наказу Одеської обласної прокуратури №1257к від 01.08.2022 ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу фінансування та бухгалтерського обліку Одеської обласної прокуратури.

Згідно частини першої, пункту 1, підпункту «в» ст.3 Закону, суб'єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону - є державні службовці.

Згідно пункту 3 частини 2 статті 6 Закону України «Про державну службу», інші посади державної служби, не віднесені до категорії «А» і «Б» віднесено до посад категорії «В» державної служби.

Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України «Про державну службу», посадова особа державної служби - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Згідно п.9 ст.8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Згідно ст.1 Закону, державний орган - орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб'єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.

Таким чином, головний спеціаліст відділу фінансування та бухгалтерського обліку Одеської обласної прокуратури ОСОБА_1 , є суб'єктом відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону та Примітки до ст.172-6 КУпАП, та на неї поширюється дія цього Закону, і вона зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначені у ст.45 вказаного Закону.

У відповідності до п.15 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а», »в»-"ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а», "в»-»ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

12.10.2023 року набрав чинності Закон України №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Пунктом 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

На виконання вище зазначених вимог законодавства ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік не пізніше 31.01.2024.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення ч.1 ст.45 п.2-7 розділу XIII Закону, подала щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, лише 18.03.2025 р. о 15 год. 06 хв., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, головний спеціаліст відділу фінансування та бухгалтерського обліку Одеської обласної прокуратури Маркович Т.О., являючись суб'єктом на яку поширюються дії Закону, несвоєчасно 18.03.2025, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим порушила вимоги ч.1 ст.45 п.2-7 розділу XIII Закону, та вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно абз.1 ч.2 ст.45 Закону, особи, зазначені у п. 1, пп. "а", "в"-"г" п.2 ч.1 ст.3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного фонду» визначено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Пунктом 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду.

Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «г» п. 2 ч.1 ст.3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п.1, пп. «а», «в» - «г» п. 2 ч.1 ст.3 Закону.

Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності

Частина перша статті 241-1 КЗпП України «Обчислення строків, передбачених цим Кодексом» визначає, що строки виникнення і припинення трудових прав та обов'язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями. Частина п'ята вказаної статті встановлює, що коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.

Таким чином, строком перебування особи в часі як такої що «припиняє діяльність», зазначеного в абз.1 ч.2 ст.45 Закону, є останній день перебування працівника в трудових правах та обов'язках визначених у наказі про звільнення, а з наступного дня особа вважається звільненою, тобто такою що припинила трудові права та обов'язки.

Таким чином головний спеціаліст відділу фінансування та бухгалтерського обліку Одеської обласної прокуратури ОСОБА_1 , як особа, яка припиняє 15.08.2022 року діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, була зобов'язана подати декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, до 00 годин 00 хвилин 31.01.2024 року.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнана щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абз.1 ч.2 ст.45 п.2-7 розділу XIII Закону, подала відповідну декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, лише 23.05.2025 р. о 07 год. 48 хв., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, ОСОБА_1 , припиняючи з 15.08.2022 року діяльність на посаді головного спеціаліста відділу фінансування та бухгалтерського обліку Одеської обласної прокуратури, будучи особою уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на вказаній посаді, вчинила дії, які містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно абз.2 ч.2 ст.45 Закону, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-г" п. 2 ч. 1 ст. З, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Пунктом 2-7 розділу XIIІ Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку падання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", падають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

На виконання вище зазначених вимог законодавства ОСОБА_1 зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік не пізніше 31.01.2024.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, припинивши 15.08.2022 року діяльність на посаді головного спеціаліста відділу фінансування та бухгалтерського обліку Одеської обласної прокуратури, за відсутності поважних причин, в порушення абзацу 2 ч. 2 ст. 45 та п. 2-7 Прикінцевих положень Закону, подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, лише 18.03.2025 р. о 19 год. 07 хв., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, ОСОБА_1 , припинивши 15.08.2022 року діяльність на посаді головного спеціаліста відділу фінансування та бухгалтерського обліку Одеської обласної прокуратури, являючись суб'єктом на яку поширюються дії ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно 18.03.2025, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим порушила вимоги абз.2 ч.2 ст.45 та п. 2-7 Прикінцевих положень Закону, та вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП вказане правопорушення тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вирішуючи питання про вид і розмір адміністративного стягнення, суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, в зв'язку з чим суддя дійшов до висновку, що необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення у вигляді накладення штрафу в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Керуючись ч.1 ст.172-6, ст. ст.9, 24, 33, 34, 35, 36, 38, 221, 283, 284, 285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка працювала: головний спеціаліст відділу фінансування та бухгалтерського обліку Одеської обласної прокуратури, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.ч.1 ст.ст.172-6 КУпАП, адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 гривень 00 копійок.

На підставі п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судові витрати на користь держави в сумі 605 гривень 60 копійок.

Штраф має бути сплачений не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови-не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст.308 КУпАП України у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».

Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду.

Суддя Л.С. Єршова