Справа № 500/5139/25
18 грудня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації (надалі, відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення №1527254682-2025-1 Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області від 22.05.2025, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.02.2025 по 31.07.2025; зобов'язати Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області здійснити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.02.2025 по 31.07.2025.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідач перед прийняттям рішення про призупинення виплат ОСОБА_1 повинен був врахувати, що наявність лише митних декларацій у ОСОБА_2 (чоловіка позивача), у період з 01.01.2024 року по 31.12.2024 рік не може бути єдиною причиною для прийняття рішення №1527254682-2025-1 від 22.05.2025 про призупинення державної соціальної допомоги ОСОБА_1 , оскільки в даному випадку підставою для призупинення виплати може бути лише встановлення факту, що особа, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги здійснила покупку на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень. На думку позивача, оскільки, Митною службою України не було надано інформації стосовно сум, на які оформлялися митні декларації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 01.01.2024 року по 31.12.2024 рік, відповідачем всупереч законодавству було передчасно прийнято рішення №1527254682-2025-1 від 22.05.2025 про призупинення виплати допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 08.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Заперечуючи проти позовних вимог, представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Просить врахувати, що виявлена під час верифікації позивача невідповідність підпадає під норму підпункту 2 пункту 10 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632), а саме: «Державна соціальна допомога не призначається/не виплачується, якщо: особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням державної соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень». Звертає увагу, що з моменту виявлення невідповідностей по даний час, позивачем не надано жодного документу, який би підтвердив або спростував виявлений Міністерством фінансів України факт, що «особа, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, на перше число місяця, з якого призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги, здійснила купівлю за межами України товарів довгострокового вжитку на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень», в той час, як управлінням було вжито необхідних заходів, передбачених нормами законодавства.
Судом встановлено, що Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації прийнято Рішення №1527254682-2025-1 від 22.05.2025, яким призупинено виплату державної соціальної допомоги ОСОБА_1 . Зокрема, у даному рішенні зазначено: "Призупинено згідно верифікації мін.фін".
Крім цього, листом Управління соціального захисту населення Кременецької військової адміністрації №04-19/944 від 05.08.2025 представника позивача, серед іншого, повідомлено, що результатами верифікації виявлено, що за інформацією Державної митної служби України, особа, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї на перше число місяця, з якого призначено держану соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги, здійснила купівлю за межами України товарів довгострокового вжитку на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 46 Конституції України проголошено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям (далі - Закон №1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій прав громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Відповідно до статті 1 Закону №1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України (стаття 3 Закону №1768-III). При цьому, малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї (стаття 1 Закону №1768-III).
Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1768-III розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (абзац 7 статті 1 Закону №1768-III).
Прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України Про прожитковий мінімум для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до частини першої статі 6 Закону №1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначені Порядком призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок №250).
Пунктом 3 Порядку № 250 визначено, що призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї з використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (крім виплат, які здійснюються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 215 "Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану".
За правилами пункту 5 Порядку № 250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності), у разі коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення; посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка (за наявності). Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.
Судом встановлено, що позивачу було призначено державну допомогу малозабезпеченій сім'ї за період з 01.02.2025 по 31.07.2025 в розмірі 7766,29 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям".
Проте, у подальшому, відповідачем прийнято рішення №1527254682-2025-1 від 22.05.2025, яким призупинено виплату державної соціальної допомоги ОСОБА_1 та зазначено: "Призупинено згідно верифікації мін.фін".
Так, Пунктом 10 Порядку № 250 визначено перелік підстав, за наявності яких державна соціальна допомога не призначається.
Зокрема, відповідно до підпункту 2 пункту 10 Порядку № 250 державна соціальна допомога не призначається, якщо: особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень, зокрема, купівлю безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів.
Відповідно до пункту 16 Порядку № 250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється, в тому числі, якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.
Так, у відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що виявлена під час верифікації позивача невідповідність підпадає під норму підпункту 2 пункту 10 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632).
Таку ж інформацію зазначено у листі Управління соціального захисту населення Кременецької військової адміністрації №04-19/944 від 05.08.2025
Поряд з цим спірне рішення відповідача №1527254682-2025-1 від 22.05.2025 не містить конкретної підстави для відмови позивачу (яким саме вимогам Порядку №250 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №632 від 22.07.2020), натомість лише зазначено: "призупинено згідно верифікації мін.фін".
Так, під час перевірки правомірності оскаржуваного рішення, суд враховує, чи прийняте воно з використанням повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискредитації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь яким несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Не наведення мотивів прийнятого державним органом спірного рішення не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.
Оскільки відповідач у спірному рішенні зазначив загальну, неконкретизовану та неоднозначну причину для призупинення державної соціальної допомоги, він прийняв невмотивоване рішення, оскільки його зміст не дає чіткого розуміння обставин, за яких було прийняте негативне для позивача рішення. Суд вважає, що прийняття негативного для позивача рішення без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування повідомлення, яким відмовлено позивачу в наданні допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Подібний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 01.02.2023 року у справі №2240/2900/18.
Щодо позовної вимоги зобов'язати Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області здійснити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.02.2025 по 31.07.2025, то така вимога не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Так, у відповідності до частини другої ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно Постанов Кабінету Міністрів України від 11 червня 2025 року №695 «Деякі питання надання окремих видів державної соціальної допомоги Пенсійним фондом України», від 25 червня 2025 року №765 «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України», від 23 червня 2025 року №766 «Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких державних допомог», функції щодо прийому, призначення та виплати усіх видів допомог передані з 01.07.2025 року органам Пенсійного фонду України.
Щодо вказаних повноважень органів Пенсійного фонду України представника позивача було повідомлено у листі Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації №04-16/944 від 05.08.2025.
Таким чином, суд вважає, що відповідач не може здійснювати повторний розгляд документів позивача, оскільки, законодавство, що регулює порядок призначення та виплати державних соціальних допомог не передбачає повторного розгляду заяв за той самий період, а також усі питання, пов'язані з призначенням та відновленням виплат, тепер належать до компетенції Пенсійного фонду України.
При цьому, на думку суду, позивач не позбавлений можливості звернутися до відповідного органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.02.2025 по 31.07.2025.
Таким чином, у спірному випадку належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправним та скасування рішення №1527254682-2025-1, прийнятого Управлінням соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області від 22.05.2025, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.02.2025 по 31.07.2025.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Сплачений судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача в порядку ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення №1527254682-2025-1, прийняте Управлінням соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області від 22.05.2025, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.02.2025 по 31.07.2025.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області на користь ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено та підписано 18 грудня 2025 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач - Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації (місцезнаходження: вул. Юліуша Словацького, 6, . Кременець, Кременецький р-н, Тернопільська обл., 7003 код ЄДРПОУ:03195576).
Головуюча суддя Дерех Н.В.